YouTube SEO Nedir Nasıl Yapılır?

 

YouTube SEO Nedir Nasıl Yapılır

YouTube SEO, videoların YouTube arama sonuçları sayfasındaki alakalı anahtar kelimelerin ve sorguların üstünde görünmesini sağlamak için yapılması gereken optimizasyonların adıdır. YouTube arama sayfası tam olarak Google araması gibi çalışır. Baktığımızda, aslında bir arama motoru. Arama alanındaki kullanıcı sorgularına veya sorgularına yanıt veren YouTube araması, videoları sonuçlar sayfasındaki belirli kurallara göre listeler. Özetle, burada SEO kuralları geçerlidir ve video SEO süreçleri uygulanmalıdır. YouTube SEO nasıl oluşturulur ve videolar SEO’ya nasıl uyarlanır?

YouTube kanalınızda aktif olarak video üretiyorsanız ve kanalınızdaki videolarla daha fazla görüntüleme ve etkileşim almak istiyorsanız, bu içerik bunun için hazırdır. Bu içerik, YouTube arama sonuçlarında videolarınızı listelemek için yapabileceğiniz YouTube SEO çalışması hakkında ayrıntılı bilgi verir.

Neden bir YouTube SEO’suna ihtiyaç var?

YouTube SEO çalışmalarında, videoların arama sonuçları sayfasındaki alakalı aramalarda görünmesini sağlayan birçok farklı faktör vardır. Bir video veya kanal YouTube SEO faktörlerine ne kadar çok adapte olursa, arama sonuçlarında o kadar yüksek görünür.

Özellikle YouTube kanalı için düzenli olarak video içeriği üreten ve etkin bir kanalı olan bir kullanıcıysanız, YouTube SEO sizin için önemli bir konu olmalıdır. Çünkü videolarınızı izlemek ve etkileşimde bulunmak ve videolarınızdan para kazanmak için YouTube SEO çalışmalarına ihtiyacınız var.

Bu şekilde, videolarınız yukarıdaki listede görünecek ve kullanıcılar YouTube’da oluşturduğunuz videolar için anahtar kelimeler ve alakalı sorgular ararken daha sık tıklayacaklardır. Bu şekilde videolarınız daha iyi görülebilir, katılabilir ve kanalınızın popülerliğini artırabilir.

YouTube SEO’sunu nasıl yaparım?

Bir YouTube arama sonucunda, yukarıdaki ilgili sorgularda görünen bir video için birçok faktör vardır. SEO kriterlerini en iyi karşılayan videolar, üst sıralardaki ilgili sorgularda görünür ve elbette itibar ve katılım kazanır. Videonun başlığından sosyal medyada paylaşılan numaralara kadar, bir videonun YouTube arama sonuçlarının üstünde görünmesi için dikkate alınması gereken birçok SEO faktörü vardır.

Video başlığı
Video başlığı, YouTube’un SEO ölçütlerinin belki de en önemlisidir. Videonuzun başlığı, videonuzun ana aramalarda görünmesi için çok önemlidir. Bu nedenle, videonuzun başlığını yazarken, hedef kitlenizin başlığınızda kullandığı anahtar kelimeleri veya sorguları kullandığınızdan emin olun. Mümkünse, bu anahtar kelimeleri ve sorguları başlığınızın hemen başında kullanmak size bir avantaj sağlayabilir.

OKUMALISIN  Alexa Nedir? Nasıl Yapılır

Video açıklaması
Video açıklaması, hedeflediğiniz anahtar kelimeleri ve sorguları istediğiniz gibi kullanabileceğiniz ve anahtar kelime performansınıza önemli bir katkıda bulunabileceğiniz bir alandır. Video içeriğinizi açıklarken, bu alana uzun ve kısa anahtar kelimeler ekleyebilirsiniz. Uzmanlar, YouTube videolarını tanımlamak için genellikle 200 ila 250 karakterlik metin kullanmanızı önerir. Ancak, bunları daha uzun süre kullanmakta sorun yoktur. Video başlığında olduğu gibi, anahtar kelimelerinizi açıklamanın başlangıcındaki video açıklamasında kullanmak yararlı olabilir.

Video etiketleri
Video etiketi bölümü, YouTube SEO çalışmanızdaki diğer bir önemli alandır. Bu alanı tüm anahtar kelimelerinizin bir listesi olarak düşünebilir ve video etiketi bölümüne anahtar kelimelerinizi kısa ve uzun kuyruklar olarak girebilirsiniz. Kullanıcıların ve hedef kitlenizin video etiketleme alanında kullanabileceği aramaları kullanmayı unutmayın.

Video transkripsiyonu

[su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=iWC1FNvEt0E” title=”YOUTUBE SEO NASIL YAPILIR? İZLENME ARTTIRMA TEKNİKLERİ”]

Videolarınıza ses veya anlatım yazmak yalnızca işitme engelli kullanıcılar için yararlı değildir. Bu, videonuzun SEO performansı üzerinde de olumlu bir etkiye sahiptir. Videonuza eklediğiniz transkripsiyon, arama motoru optimizasyonu için orijinal içeriği kullanmasını sağlayabilir ve kullanıcı deneyimine katkıda bulunabilir. Videonuzu kopyalamak için altyazı ekleyerek veya kendi düz metin transkripsiyonunuzu oluşturup yükleyerek manuel olarak yapabilirsiniz. Son olarak, bu konuyla ilgili YouTube makalesini buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Video ve kartların son ekranı
Son ekranın işlevleri ve YouTube’un işlevlerinin bir parçası olan kartlar, videonuza YouTube SEO’suna avantaj sağlayan önemli faktörlerdir. Videolarınıza son ekran eklemek ve YouTube tarafından sunulan haritaları etkinleştirmek SEO performansınıza katkıda bulunur.

Günlük görüntüleme
Videolarınızın belirli sayılarda görüntülenebilmesi ve kullanıcılar tarafından görülebilmesi, YouTube’daki SEO performansınız üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Bu nedenle, videolarınızın devamlılığını sağlamak ve videolarınızın yukarıda listelenmesi için videolarınızı sürekli olarak izleyebilmek önemlidir.

Videolarınız için çeviriler
Video içeriğinizde global bir tema söz konusu olduğunda veya görüntüleyenleriniz videolarınıza birden fazla ülkeden eriştiğinde, videolarınız için çeviriler hazırlamak ve etkinleştirmek önemlidir. Videolarınıza eklediğiniz çeviri dosyalarıyla dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılarla etkileşim kurabilir ve videolarınızı anlamalarını sağlayabilirsiniz. Kullanıcı deneyimi için önemli olan çeviri sorununu bu şekilde çözerseniz, arama sonuçlarında görünmek için başka bir adım atmış olabilirsiniz.

OKUMALISIN  Link Building Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Video küçük resmi
Aslında, video küçük resminiz YouTube SEO stüdyolarında önemli değildir ve bir sıralama faktörü değildir. Ancak, video küçük resminin kullanımı ve bu resmin dikkat çekici seçimi, kullanıcının dikkatini çekmek ve YouTube arama sonuçları sayfasındaki tıklama oranını artırmak için çok önemlidir. Video küçük resmini oluştururken, YouTube tarafından oluşturulan bir resmi otomatik olarak kullanabilir veya kendi özel küçük resminizi yükleyebilirsiniz. Her iki durumda da, aşağıdaki ipuçlarına uymanız önerilir:

 • Net ve kapalı görüntüler kullanın. Böylece doğrudan kullanıcıların dikkatini çekebilirsiniz.
 • Videonun konusunu yansıtan yüksek kaliteli bir resim kullanın.
 • Videonuzun başlığını veya resme çarpıcı bir ifade yazın.
 • Görüntünün net ve kolay anlaşılır olduğundan emin olun.
 • Beyaz YouTube arka planında öne çıkan renkleri kullanın.
 • Video küçük resminizde logonuzu seçmekten kaçının.
 • Video etkileşimi
 • Kullanıcı davranışı, kanalınız veya videonuzla etkileşim de YouTube SEO için önemli bir kriterdir.
 • Videolarınızı, kanalınıza abone olanları beğeniyorum ve yorum yapıyorum; YouTube arama sonuçlarında videolarınızın en üst sıralara yerleştirilmesine katkıda bulunur. Kullanıcıları video içeriğinize çekmek için onları kanalınıza abone olmaya veya videolarınızda beğeni ve yorum yayınlamaya davet edin.

Sosyal ağları paylaşma
Kanalınıza gönderdiğiniz videoların popülerliği ve sohbeti de YouTube SEO için önemlidir. Videolarınızı sosyal medya platformlarında paylaşmanız ve bu görünümlerden almanız faydalıdır. Videolarınızı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak bu kanal hakkında fikir edinebilmeniz çok önemlidir.

Yanlış davranışlardan kaçının
Videolarınızı veya kanallarınızı popüler hale getirmek için sahte abone satın alma veya videolarınızda beğeni ve sahte yorum satın alma gibi davranışlar YouTube arama sonuçlarında görünen videoları olumsuz yönde etkileyecek ve YouTube kanalı kapanacaktır. Bu nedenle, bu tür yanlış davranışlardan kesinlikle kaçınmalı ve kanalınızın SEO performansını olumlu yönde etkilemek için çalışmalarınızı doğal olarak yapmalısınız.

Kitle yorumlarına verilen yanıtlar.
Görüntüleyenleriniz videolarınız hakkında yorum gönderebilir ve siz veya video içeriğiniz hakkında sorular sorabilir. Bu soruları yanıtlamak ve kullanıcılarla iletişim kurmak kanalınız ve videolarınız üzerinde olumlu bir etkiye sahip olacaktır. YouTube SEO ile ilgili olarak kullanıcılarınıza puan vermeli ve kullanıcılarınızla etkileşim kurmalısınız.

YouTube sıralama faktörleri

 • Video görüntüleme sayısı
 • Kanal aboneleri
 • begenme
 • Video Derecelendirmeleri
 • Kanal  görüntüle
 • embed  kullanan alan  adı sayısı
 • Olumlu değerlendirme yüzdesi
 • Açıklamasında geniş olarak ayarlanmış anahtar kelimeler
 • Geniş anahtar kelimeler başlığında
 • Tahmini süresi
 • Beğenmemek
 • Günlük ortalama görüntüleme sayısı
 • Gönderilen günler
 • Tam eşlemeli anahtar kelimeler tanımındaki
 • Video uzunluğu
 • Video Açıklama Anahtar Kelime Yoğunluğu
 • Video açıklamasının süresi
 • Video kanalı
 • Kanal Açıklama Uzunluk
 • Kanal açıklamasındaki tam eşlemeli anahtar kelimelerin sayısı
  * Faktörler etkilerine göre sınıflandırılır.
OKUMALISIN  Anahtar Kelime Yogunluğu Nedir Kaç Olmalıdır ?
Youtube SEO Taktikleri

1-) Videoların temasını veya konseptini belirleyin ve videoda bunların ötesine geçmeyin.
2-) İlgili konulardaki diğer içerikleri analiz eder. (Anahtar kelimeler, etiketler, başlıklar, görünümler vb. Gibi verilere bakın)
3-) Açıklama bölümündeki anahtar kelimeleri ve doğru rekabet için kullanılan başlığı analiz edin.
4- )Analiz ettiğiniz anahtar kelimeleri analiz ederek YouTube’da aradığınız sonuçlar arasındaki en iyi beş videoyu inceleyin. Anahtar kelimeler, etiketler, başlıklar ve görünümler gibi verileri de incelemelisiniz.
5-) Youtube filtresini kullanarak Keywordtool.io gibi anahtar kelime araştırma araçlarında belirttiğiniz anahtar kelimeleri analiz edin. Burada uzun kuyruklu anahtar kelimeler veya çeşitli varyasyonlar da bulacaksınız.
6-) YouTube videoları Google arama sonuçlarında görünür olsa da, anahtar kelimeleri yalnızca YouTube için değil, Google için de araştırın. Bu şekilde, Google’dan videonuz için trafik ve görüntüleme alabilirsiniz.
7-) İlginç ve anahtar kelimelerden video başlıkları oluşturmak önemlidir.
8- )Video açıklama bölümünü bir mikroblog olarak kullanarak ve anahtar kelimelerinizi yeniden kullanarak videonuzun içeriğini yazılı olarak açıklamaya çalışın.
9-) Açıklama bölümündeki video açıklamalarında LSI anahtar kelimeleri olarak adlandırılan ilgili anahtar kelimelerin ve etiketlerin kullanılması, görüntülemelerinizi iyileştirmenize ve videonuzu doğru kişilerle eşleştirmenize yardımcı olur.
10- )Belirli konularda birden fazla video içeriği oluşturursanız, oynatma listesine ve bu videoların başlıklarına anahtar kelime eklemek için anahtar kelimeler kullanmak yararlı olur.
11- )Önerilen video alanındaki ekranı iyileştirmek için, rakiplerinizin içeriğini doğru bir şekilde belirlemeniz ve her durumda iyi bir analiz yapmanız gerekir. Çünkü onu oynamak olarak düşünebiliriz.
12-) Videoyu olabildiğince uzun tutun ve izleyiciyi saklayın.
13.)20 dakikalık bir videonun yüzde 30’unu izlerseniz, 13-10 dakikalık bir videonun yüzde 50’sinden daha etkili sonuçlar elde edersiniz.
14- Youtube, izleyiciyi Youtube’da tuttuğunuz sürece videonuzu gösterir. YouTube’un kapattığı veya YouTube dışındaki bir web sitesine yönlendirdiği videolar daha az etkilidir.

Diger Makalelerime ulaşmak için buraya tıklayınız