Yönlendirmeler Ve HTTP Durum Kodlarının SEO Etkisi

içindekiler

[]

Bir bakışta HTTP yeniden yönlendirme kodları

HTTP yeniden yönlendirme kodu, basitçe bir yönlendirme, ziyaretçileri ve arama motorlarını bir URL’den diğerine yönlendirmenin bir yoludur. Yönlendirmeler, içeriği yeni bir URL’ye taşırken, sayfaları silerken, alan adlarını değiştirirken veya web sitelerini birleştirirken kullanılır.

Mümkünse yeniden yönlendirmeleri kullanmaktan kaçının. Gerekirse şu en iyi uygulamaları izleyin:

  • Zincirleme yönlendirmelerden kaçının – Bir yönlendirme başka bir yönlendirmeye yol açmamalıdır.
  • Doğru protokolü (http veya https), alan adını (www veya www değil) ve talimatları (eğik çizgi veya eğik çizgi) kullanarak web sitenizin tercih edilen sürümüne yeniden yönlendirin.
  • Etkin olmayan kampanyalar için bir 302 yönlendirmesi kullanın.
  • Kalıcı olarak silinen içerik için bir 301 yönlendirmesi kullanın.

Yönlendirmeler nedir?

Yönlendirmeler, ziyaretçileri ve arama motorlarını istediklerinden farklı bir URL’ye yönlendirmenin bir yoludur. Yönlendirmeler, arama motoru optimizasyonunda önemli bir rol oynar. Bu nedenle, ne tür önerilerin olduğunu, bunları ne zaman kullanacağınızı ve nasıl ölçeceklerini bilmek önemlidir.

Neden yönlendirmeleri kullanmalısınız?

Yönlendirmeler, içerik hareket ederken ziyaretçiler ve arama motorları için önemlidir:

Ziyaretçiler – Ziyaretçilere web sitenizde harika bir kullanıcı deneyimi sağlamak istiyorsunuz. Daha önce URL A’da bulunan içeriği talep ederlerse, 404 sayfaya ulaşmalarını istemezsiniz. URL B’ye yönlendirilmelerini istersiniz.
Arama Motorları – Arama motorlarının içeriğin değişip değişmediğini ve geçici mi yoksa kalıcı mı olduğunu anlamasını istiyorsunuz. Arama motorlarına doğru sinyalleri vermek, SEO performansınız için çok önemlidir.

Yönlendirmeler ne zaman kullanılır?

İçeriği taşıdığınızda yeniden yönlendirmeleri kullanırsınız ve içeriğin değerini korumasını istersiniz.

Kapsam farklıdır; Yalnızca bir sayfayı veya bir web sitesinin tamamını farklı bir etki alanına taşıyabilirsiniz.

URL yeniden yönlendirmesi: yalnızca birkaç URL olduğundaYalnızca birkaç URL söz konusu olduğunda URL yönlendirmelerini kullanın

SEO değeri olan sayfaları kaldırın

Örneğin, web sitenizdeki bazı ürünlerin artık mevcut olmadığını ve gelecekte tekrar görünmeyeceğini varsayalım. Bu ürün sayfalarını silin ve bu URL’leri en alakalı 301 alternatif sayfasına yönlendirin. Çoğu zaman ilişkili bir üründür. Ancak bu mümkün değilse, ana kategoriye geri döndürebilirsiniz.

Web sitesi yönlendirmesi: konu tüm web sitesine geldiğinde

Etki alanı yönlendirmeleri, etki alanlarının tamamı etkilendiğinde kullanılır.

Örnek: alan adını değiştirin

Web sitenizi yeni bir etki alanına taşıdığınızı varsayarsak, ziyaretçileri ve arama motorlarını oraya çekmeniz gerekir. Yeniden yönlendirme, web sunucusu düzeyinde yapılır ve URL yeniden yönlendirmesine benzer. Yönlendirmenin kapsamı büyük ölçüde değişir: tüm web sitesini etkiler.

Örnek: web sitelerini birleştirme

Bir web sitesine yönlendirme kullanmanın başka bir örneği, web sitelerini birleştirmektir. Bunu yapmak için bir veya daha fazla web sitesi derlenmelidir. Genellikle edinimlerden sonra veya uydu sitelerinin artık mevcut olmadığı zamandır.

Ne tür öneriler var?

Yönlendirmeler, sunucu tarafı yönlendirmelerine ve istemci tarafı yönlendirmelerine ayrılabilir. İki tür yönlendirme farklı şekillerde uygulanabilir.

OKUMALISIN  Sosyal Medya Uzmanı Kimdir? Ne iş Yapar?

Yönlendirme türünü seçerken çok dikkatli olun – işletmeler için yanlış yönlendirmeyi seçmek SEO sorunlarına yol açabilir.

Sunucu tarafı yönlendirmeleri

Sunucu tarafı yönlendirme, bir URL istendiğinde sunucunun bir 3xx HTTP durum kodu gönderdiği bir yönlendirme yöntemidir. Sunucu, ziyaretçilerin ve arama motorlarının hangi URL’leri göndermesi gerektiğini belirler.

En yaygın yönlendirme durum kodları şunlardır:

yönlendirmeler ve http durum kodları

301 Kalıcı olarak taşındı

301 yönlendirmesi nedir?

Bir 301 yeniden yönlendirmesi, arama motorlarına içeriğin URL A’dan URL B’ye taşınırken kullanıcıları URL A’dan URL B’ye yönlendirdiğini bildiren sunucu tarafı yönlendirmesidir.

Yönlendirmeler söz konusu olduğunda, genellikle en iyi seçeneğiniz 301 yönlendirmesidir. Tarayıcıların, kalıcılıkları nedeniyle genellikle 301 yönlendirmelerini önbelleğe aldığına dikkat edilmelidir. Yönlendirmeler söz konusu olduğunda bunu aklınızda bulundurun.

Arama motoru optimizasyonunda 301 yönlendirmelerinin rolü

Genel fikir birliği, bir 301 yönlendirmesinin sayfa otoritesinin% 95-99’unu eski bir URL’den yenisine taşımasıdır. Bir ziyaretçi 301 yönlendirmesi arasındaki farkı fark etmeyebilir

 

302 yönlendirmesi: bulundu (HTTP 1.1) / geçici olarak taşındı (HTTP 1.0)

302 yönlendirmesi nedir?

302 yönlendirmesi, sunucu tarafı yönlendirmesidir, gelen yönlendirmelerdir, kullanıcı URL A’dan URL A’ya, arama motorlarına sinyaldir, .

Arama motoru optimizasyonunda 302 yönlendirmelerinin rolü

Varsayılan olarak, bir 302 yönlendirmesi sayfa iznini eski URL’den yeni bir URL’ye aktarmaz. 302 yönlendirmeleri nadiren kullanılır çünkü çoğu durumda bir sayfayı devre dışı bırakmak istersiniz ve yalnızca 301 yeniden yönlendirmeleri buna izin verir.

SEO uzmanları, 302 yönlendirmesinin 6 aydan uzun sürmesi durumunda ne olacağını inceledi. Zamanla, arama motorunun kalıcılığı nedeniyle 302 yönlendirmelerinin 301 yönlendirmeleri olarak göründüğünü keşfettiler.Bu aynı zamanda bu durumda, 302 yönlendirmesinin sayfanın iznini 301 yönlendirmesine benzer şekilde geçirdiği anlamına gelir.

302 yönlendirmelerini kullanırken:

Bir URL geçici olarak başka bir URL’ye taşındığında;
Ziyaretçileri konumlarına veya dil tercihlerine göre başka bir sayfaya yönlendirmek istediğinizde. Google tarafından önerilmese de bu, 302 yönlendirmesi için bir kullanım örneğidir.
Bir masaüstü ve mobil web siteniz varsa ve masaüstü ziyaretçilerini mobil web sitesine yönlendirmek istiyorsanız veya bunun tersi de geçerlidir.

303 Yönlendirmelerine  bakın

303 yönlendirmesi nedir?

303 yönlendirmesi, ziyaretçilerin tarayıcılarındaki geri düğmesini kullanırken formları yeniden gönderememelerini sağlayan sunucu tarafı yeniden yönlendirmedir çünkü 303 yönlendirmesi, geçici URL için takip talebinin aşağıdaki gibi yapılması gerektiğini belirtir. GETHTTP yöntemi. 303 yönlendirmeleri yalnızca web sitelerine yapılan form gönderimlerini işlemek için kullanılmalıdır.

Arama motoru optimizasyonunda 303 yönlendirmelerinin rolü

303 yönlendirmeleri, arama motoru optimizasyonunda bir rol oynamaz çünkü arama motorları POST isteklerine yanıt vermez. İçeriği taşıdıktan sonra URL’leri yeniden yönlendirmeniz gerekiyorsa 303 yönlendirmesi kullanmayın. beklenildiği gibi değil.

307 Yönlendirme, takip

307 yönlendirmesi nedir?

307 yeniden yönlendirmesi, sunucu tarafı yeniden yönlendirmedir, HTTP 1.1, 302 yönlendirmesine eşdeğerdir. 307 yönlendirmesi, sunucu yeniden yönlendirmeyle yanıt verdiğinde bir isteği istemek için kullanılan HTTP yönteminin değişmemesini sağlamak için uygulanmıştır. GETHTTP yöntemi kullanılırsa, yönlendirmenin bir parçası olarak GET geçirilir. POST kullanılmışsa, POST yolun bir parçası olarak iletilir.

Arama motoru optimizasyonunda 307 yönlendirmenin rolü

302 yönlendirmelerini kullanmaya benzer şekilde, 307 yönlendirmesi yalnızca içerik geçici olarak başka bir URL’ye taşındığında kullanılmalıdır. Şu anda, arama motorlarının bir 307 yönlendirmesini nasıl işlediği açık değildir. Bu nedenle, içeriğin geçici olarak taşındığını belirtmek için bir 302 yönlendirmesi kullanmanızı öneririz.

HSTS durumunda dahili bir yönlendirme olarak kullanılan 307 yönlendirme

HTTP Sıkı Taşıma Güvenliği veya kısaca HSTS, web sunucularına web tarayıcılarının onlarla yalnızca güvenli HTTPS bağlantıları üzerinden etkileşime girmesi gerektiğini ve hiçbir zaman güvenli olmayan HTTP protokolü üzerinden etkileşim kurması gerektiğini bildirmenin bir yoludur. Kulağa karmaşık geliyor ama kavramsal olarak değil. Bir örnek alalım:

Tarayıcınız bir web sitesinin HSTS kullandığını biliyorsa (çünkü bu, web sitesini daha önce ziyaret ettiğinizde söylendi), web sitesini her ziyaret ettiğinizde dahili olarak her HTTP URL’sini HTTPS’ye yönlendirir, buna gerek yoktur. Bu nedenle yalnızca web sitesinin HTTPS sürümüne erişmek için. . HTTP sürümü.

Tarayıcı, HTTP’den HTTPS’ye dahili yeniden yönlendirme için bir 307 kullanır. Bu nedenle, bir 307 yönlendirmesi sunucu tarafı yönlendirme olsa da, bir tarayıcıda dahili bir yönlendirme olarak da kullanılabilir. Aslında bu, arama motorlarının bulduğu “gerçek bir yönlendirme” değildir. Bu nedenle, bir 307 yönlendirmesi görürseniz, zarar görmeyeceğinizi varsaymayın. Bu dahili bir yönlendirme olabilir. Daha fazla bilgi için Troy Hunt web sitesini (yeni bir sekmede açılır) ziyaret edin.

OKUMALISIN  Featured Snippet Nedir ?Nasıl yapılır?

 

308 Yönlendirme: kalıcı yönlendirme

308 yönlendirmesi, 307 yönlendirmesinin kalıcı sürümüdür. Kalıcı yeniden yönlendirmeyle beklendiği gibi, 308 yönlendirmesi sayfa yetkilendirmesini geçer.

307 yönlendirmesine benzer şekilde, 308 yönlendirmesi, başlangıçta kullanılan HTTP yöntemini korur. Arama motorlarının 308 yeniden yönlendirmeyi nasıl işlediği şu anda net değil. Bu nedenle, içeriğin kalıcı olarak taşındığını belirtmek için 301 yönlendirmesi kullanmanızı öneririz.

İstemci tarafı yönlendirmeler

İstemci tarafı yeniden yönlendirme, ziyaretçinin tarayıcısının yeniden yönlendirmeyi gerçekleştirdiği bir yeniden yönlendirme yöntemidir. İstemci tarafı yönlendirmeleri kullanmanın bazı dezavantajları vardır:

 

SEO – İstemci tarafı yönlendirmeler kullanılıyorsa, arama motorları izin vermeyebilir çünkü yönlendirmeler henüz JavaScript yönlendirmeleri tarafından bilinmeyebilir veya yenileme süresi nedeniyle bunları yeniden yönlendirmeler olarak kabul edebilir. Arama motorlarının onları görüntülemek için bir JavaScript yönlendirmesi gerçekleştirmesi gerektiğini unutmayın. JavaScript kaynaklarını çalıştırmak sınırlıdır.

 

Bu nedenle, yönlendirmeyi almak ve işlemek genellikle biraz zaman alır. Bir meta güncelleme durumunda: güncelleme zamanı “0” olarak ayarlanırsa, arama motorları muhtemelen bunu bir 301 yönlendirmesi ve bir geçiş izni olarak değerlendirecektir.

 

Arama motorlarının yeniden yönlendirmeleri hızlı bir şekilde algılamasını sağlamak istiyorsanız, sunucu tarafı yönlendirmeleri kullanmanız gerekir. İçerik kalıcı olarak taşınmışsa 301 yönlendirmesi kullanın. Geçici olarak taşınmışsa 302 yönlendirmesi kullanın.

 

Geri düğmesi: İstemci tarafındaki yönlendirmeler geri düğmesini bozar. Geri düğmesini kullanmaya çalışırsanız, ziyaretçiler hemen yönlendirildikleri URL’ye yönlendirilecektir.

 

Uyumlu: Tüm tarayıcılar istemci tarafı yönlendirmeleri desteklemez.

Tüm bu nedenlerden dolayı, istemci tarafı yeniden yönlendirmeyi kullanmamanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Yeniden yönlendirme için en iyi uygulamalar nelerdir?

Yönlendirmeleri kullanırken, ziyaretçilerinize mümkün olan en iyi kullanıcı deneyimini sağladığınızdan ve sayfada mümkün olan en yüksek yetkiyi sürdürdüğünüzden emin olmak için aşağıdaki en iyi uygulamaları aklınızda bulundurun.

Yönlendirmelerden mümkün olduğunca kaçının

Evet, doğru okudunuz: yönlendirmelerden mümkün olduğunca kaçının. Yükleme süresini artırın ve bütçenizi gezinmeye harcayın.

Web sunucunuzu, yapılandırmanıza bağlı olarak URL’ler sunacak şekilde yapılandırmak için 301 yeniden yönlendirmelerini kullanmanın uygun olduğunu unutmayın.

Alakalı bir alternatif URL’ye yönlendirin

Yönlendirmeleri uygularken, eski URL’leri en alakalı alternatif URL’ye yeniden yönlendirmek önemlidir. Bu, kullanıcı için açıkça önemlidir ve bu nedenle arama motorları tarafından önemli kabul edilir. İlgisiz URL’lere yönlendirme yaparsanız, arama motorlarının eski URL’nin değerini yenisiyle birleştirmemesi riski vardır. Bu, 404 yazılım hatası olarak bilinen şeye yol açar.

 

Zincir yönlendirmelerinden  kaçının

Yönlendirmeleri kullanırken, zincir yönlendirmelerine dikkat edin. Zincirleme bir yönlendirme Bir URL istendiğinde, onu başka bir URL’ye yeniden yönlendirmek için bir yönlendirme kullanılır ve bu nedenle söz konusu URL de yeniden yönlendirilir. Zincirleme yönlendirmelerden kaçınmak iki nedenden dolayı önemlidir:

Google genellikle yalnızca 5 yönlendirmeyi takip eder. Bundan sonra takılıp kalmamak ve tarayıcı bütçenizi boşa harcamamak için iptal edilecektir. Bu istemleri daha sonra kaldığınız yerden alabileceğinizi unutmayın.
Yeniden yönlendirmenin bir veya daha fazla atlama ile zincirlenmesi, onaylanan sayfa izinlerinin sayısını iyileştirme olasılığı düşüktür çünkü yeniden yönlendirme tüm sayfa izinlerini aktarmayacaktır.

 

Web sitenizin URL’sinin tercih edilen sürümüne gidin

Web sitenizin URL’sinin tercih edilen bir sürümünü seçmeniz ve ona bağlı kalmanız önemlidir. İşte bağlanırken akılda tutulması gereken iki önemli nokta. Web sitenizin URL’sinin tercih edilen sürümünün kalıcı olarak kullanılması, sayfa izninin kaybedilmesine neden olan gereksiz yeniden yönlendirmeleri önler.

 

Www veya www değil

Örneğin, web sitenizin www alt etki alanı 301’in www alt etki alanının www alt etki alanı sürümüne yönlendirilmesini istiyorsanız, URL’leri www olmadan talep ettiğinizden emin olun. Unutmayın: www.tarzinburda.com ve tarzinburda.com, arama motorları için iki ayrı alan adıdır.

 

HTTPS veya değil

HTTPS kullanıyorsanız, URL 301’in HTTP varyantlarının kendi HTTPS muadillerine yönlendirildiğinden emin olun.

OKUMALISIN  Görsel Seo Çalışması Nasıl Yapılır (Önemli-İpuçları)

Kesmek ya da kesmemek

Ayrıca bitiş çubukları için tercihinizi seçin. Arama motorları için, www.example.com/page-ave www.example.com/page-a/ farklı URL’lerdir. Her iki URL de aynı sayfayı gösteriyorsa ve standart URL meta name = “robots” content = “noindex” kullanılmıyorsa veya kullanılmıyorsa, sonuç yinelenen içeriktir.

Eğik çizgi oluşturmak istiyorsanız: eğik çizgi, sayfa için sürüm gereksinimleri olduğundan emin olmadan sürüme yeniden yönlendirir.

Muhafaza

Bazen insanlar başka web sitelerine bağlanırken hata yaparlar. URL’nize büyük ve küçük harflerden oluşan bir kombinasyon ekleyebilirsiniz.

Örnek: https://www.tarzinburda.com/seo-Us/. Kullanıcılar böyle bir URL https://www.tarzinburda.com/seo-/ istediğinde, olası yinelenen içeriği ve beklenmeyen 404 sorunlarını önlemek için URL’yi küçük 301 sürümüne yönlendirmelidir.

 

Web sitenizin URL’sinin tercih edilen sürümüne bağlantılar alın

İnsanlar istedikleri gibi web sitenize bağlanacaktır. Genellikle web sitenizin URL’si için tercih ettiğiniz sürümle eşleşmezler. Aslında, https://www.tarzinburda.com/iletişim / adresinde URL’nizin bulunduğu URL’yi kullanarak Bize Ulaşın sayfanıza giriş yapabilirsiniz. Web sunucunuzu doğru bir şekilde yapılandırırsanız, ziyaretçiler doğru URL’ye gidecek, ancak yeniden yönlendirme yetkilerini kaybedeceklerdir.

Majestic veya Ahrefs gibi bir araç kullanarak gelen bağlantılarınızı izleyin ve URL’lerinizin yanlış sürümüne işaret edenleri bulun.

 

Etkin olmayan kampanya URL’leri için bir 302 yönlendirmesi kullanın

Birçok web sitesi, çevrimiçi ve çevrimdışı kampanyalarını desteklemek için kampanya URL’lerini kullanır. Bu kampanyalar tamamlandıktan sonra, URL’leri genellikle yalnızca 301’e yeniden yönlendirilir. Bu kampanyalar bir ay sonra geri gelebileceğinden bu genellikle yanlıştır.

Bir kampanya geçici olarak devre dışı bırakılırsa ve gelecekte yeniden görünecekse: Yeniden ihtiyacınız olursa kampanya URL’sini arama motoru dizinlerinde tutabilmek için bir 302 yönlendirmesi kullanın.

 

Bir daha asla kullanılmayacak kampanya URL’leri için 301 yönlendirmelerini kullanın

Bir kampanya URL’sinin artık kullanımda olmadığından kesinlikle emin olduğunuzda, 301 URL’sini web sitenizdeki en alakalı URL’ye güvenli bir şekilde yeniden yönlendirebilirsiniz. Bundan şüpheniz varsa, beklemedeki URL’yi almak için temelde bir 302 yönlendirmesi kullanın. URL dizinde kalır ve URL, arama motorlarında yeniden düzenleme için kullanılabilir.

 

Yönlendirmelerinizi silin

Yönlendirmelerin nasıl uygulandığına bağlı olarak, (yüz binlerce) yeniden yönlendirme bir web sitesini önemli ölçüde yavaşlatabilir.

 

Ayrıca, eski yönlendirmeler bazen garip web sitesi davranışında büyük rol oynayabilir. Eski bir yönlendirme, web sitenizde açıklanamayan davranışlara neden olabilir.

 

Basit tutun; Web sitenizdeki yeniden yönlendirme sayısını minimumda tutun. Hangi yönlendirmelerin gerekli olduğunu ve hangilerinin kaldırılabileceğini düzenli olarak kontrol edin. Yalnızca gelen bağlantıları olan ve / veya önemli miktarda yönlendirme trafiği alan URL’ler yeniden yönlendirilmelidir.

Bu URL’ler, Majestic ve Ahrefs gibi hizmetler kullanılarak web sitesi sayfalarınızın bağlantıları ve web analizi hizmetinizden gelen yönlendirme verileri analiz edilerek bulunabilir. Gelen bağlantılara işaret eden tüm URL’ler kaldırılabilir, ancak gelen bağlantılara veya yönlendirme trafiğine kaldırılamaz.

IP standardizasyonu

IP normalleştirme, yönlendirmeleri bir IP adresi için bir alan adına uygular. Bu, yinelenen içeriği önlemek için yapılır.

Web sunucunuz doğru yapılandırılmadıysa, web sitenize hem web sunucunuzun IP adresi hem de alan adınız için hizmet edebilir. Garip kullanıcı deneyiminin yanı sıra, web sitenize IP adresiniz ve alan adınız aracılığıyla arama motorlarına erişmek, yinelenen içerikle sonuçlanır ve bundan kaçınılmalıdır.

İyi haber şu ki, bu sorunu çözmek zor değil. Örneğin, bir Apache web sunucusu kullanıyorsanız, bu .htaccess dosyasına aşağıdaki kodu ekleyerek düzeltilebilir.

 

Yönlendirmeler nasıl yapılandırılır?

Yönlendirme oluşturmanın en yaygın yöntemleri şunlardır:

  • Web sunucusu yapılandırması
  • İçerik yönetim sistemi (CMS)
  • Bir  URL yönlendirmeleri kurmanın, geliştirme veya sistem yönetimi deneyimi olmayan kişilerin bunlara çok daha iyi erişebilmesi avantajına sahip olduğunu unutmayın. Bununla birlikte, bazı dezavantajlar vardır:

CMS ile ilgili sorunlar varsa, yönlendirmeler çalışmayabilir.
Bu yönlendirmeler daha yavaştır çünkü her yönlendirme için CMS’nin yüklenmesi gerekir.
CMS’de ve web sunucusu seviyesinde yapılandırılan rotalar bir arada bulunabilir ve bu da kafa karışıklığına ve hatalara yol açabilir.
Bu nedenle, web sunucularınızda URL yeniden yönlendirmelerini her zaman yapılandırmanız ve yalnızca URL’leri yeniden yönlendirmenin başka uygun bir yolu olmadığında CMS yönlendirmelerini kullanmanız önerilir.

 

Diger Makalelerime ulaşmak için buraya tıklayınız

Add Comment