Yoast Seo Ayarları Nasıl yapılır?

Yoast seo ayarları nasıl yapılır

Yoast SEO Ayarları Nasıl çalışır?

Yoast SEO WordPress SEO düşündüğünüzde, yoast aklınıza gelebilecek ilk isimlerden biridir. Yoast Yoast SEO eklentisini nasıl kuracağınızı ve ayarlarını WordPress sitenizde nasıl ayarlayabileceğinizi topladık.

Neden Yoast kullanmalısınız?

SEO uyumlu web sitenizi Optimizasyonda zaman harcamak zaman kaybı gibi görünebilir . Ancak, SEO hafife almak istediğiniz bir şey değildir.

Özellikle trafik alıyorsanız ve web sitenizde başarılı olmak istiyorsanız bunu kullanmalısınız. Çoğu web sitesi için trafik almak gerekir.

Yoast’ın ekibi SEO için çok çalıştı. Eklenti son derece geniştir ve birçok özelleştirme seçeneği sunar.

Şu anda harici bir SEO kampanyası kullanıyorsanız, çabalarınızdan en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız web siteniz tamamen optimize edilmelidir. YOAST SEO, kısa bir süre içinde (ve minimum teknik bilgi ile) oraya götürecek harika bir tamamlayıcıdır.

Yoast  SEO özellikleri

Bu eklentiyi yüklemeden ve optimize etmeden önce, bazı özelliklerini açıklayalım.

  • XML site haritası oluşturabilme
  • Düzenlenebilir htaccess ve robots.txt dosyaları
  • Permalink web sitesi kontrolü
  • Diğer SEO eklentilerinden ayarları ve verileri alma yetkisi seçeneği
  • Gönderi ve meta ayarlarınızı gönderi ve sayfaya bağlı olarak değiştirebilirsiniz
  • Google arama ekranını önizleme
  • Web sitenizin belirli bölümlerini dizine ekleme veya dizine ekleme özelliği
  • Google Web Yöneticisi Araçları’nı inceleyin ve bağlantı verin
  • Anahtar kelime optimizasyonu ile ilgili yardım

Ayarları kendi web sitenizde düzenlemeye başladığınızda, bu eklentinin size sunabileceği birkaç güçlü özellik sunduğunu göreceksiniz.

Yukarıda belirtilen özelliklere ek olarak, eklentinin premium sürümü, SEO hakkında ciddi endişe duyanlar için daha fazla uzantı ve ek araçlar sunar. Bazılarına bir göz atalım:

Eklentilerle ilgili tüm soruları yanıtlayan özel bir destek ekibi.

Yapılandırmaları ve rotaları yönetmek için entegre bir yönlendirme yöneticisi.

İşleri basitleştirmek için, eklentinin ücretsiz sürümünü kullanırken web sitenizi optimize etmeye odaklanıyoruz.

1. Genel ayarlar

Yoast SEO Genel ayarları

Genel ayarlarınıza erişmek için yoast> SEO >> Pano’ya gidin. Ardından, üstteki “Genel” sekmesini tıklayın. Burada eklentiyi inceleyebilir, eklentilerde yapılan önemli   Değişiklikleri görebilir ve fabrika varsayılan ayarlarına dönebilirsiniz   (kaldırmak istediğiniz bazı değişiklikler yaptıysanız).

2.Bilgileriniz

Yoast SEO Bilgi

“Bilgileriniz” sekmesinde web sitenizin adını ayarlayabilir ve hatta web siteniz için alternatif bir ad da sağlayabilirsiniz. Arama motorunuzda Google Infographic’nın varlığını iyileştirmek için bir şirket veya kişi de ekleyebilirsiniz.

Bu, arama sonuçlarının sağında veya normal arama sonuçlarının üstünde görünen yeni bir Google özelliğidir. Doğru optimizasyon ile, bu web sitenize ek trafik için harika bir kaynak olabilir.

3.Web Yöneticisi Araçları

YOAST SEO Webmaster Araçları

Şu anda Google web yöneticileri veya yukarıda listelenen araçlardan birini kullanıyorsanız, hesaplarınızı buraya bağlayabilirsiniz. Çeşitli arama motorlarında web sitenizin performansı hakkında analitik veri ve bilgi sağlamak için bu araçları kullanabilirsiniz.

4.Güvenlik

Yoast güvenlik

Blogları birden çok yazarla çalıştırırsanız, yayın kişiselleştirmesine erişimi kısıtlayabilirsiniz. Bu ayarı etkinleştirerek, yalnızca yönetici erişimi olan kişiler yönlendirmeleri, standart URL’leri ve diğer Nodex ayarlarını ayarlayabilir.

 

OKUMALISIN  Web Siteleriniz için Önemli SEO İpuçları Nelerdir?

5.Başlık ve metaoptimizasyon

Yoast SEO başlık

Optimize etmek istediğiniz bir sonraki bölüm, web sitenizin başlıkları ve hedef alanıdır. Burada belirtilen ayarlar, arama motorlarında görüntülendiğinde web sitenizin ve yayınlarının görünümünü etkiler. Bu yapılandırma, arama motorlarındaki tıklama oranlarını optimize etmek için çok önemlidir. Bu ayarı yapmak için yoast> altyazılar ve meta veriler’e gidin.

Ana ekranda, eklentinin başlığı yeniden yazıp yazmayacağını etkinleştirebilirsiniz. Eklenti genellikle yeni yazılan başlıkların zorlanıp zorlanmayacağını otomatik Bu ayarı yapmak genellikle gerekli değildir

Etkili Analiz bölümünün açılması çok faydalı olabilir. Bu,  blog yayınlarınızın okunabilirliğini artırmak için oluşturduğunuz her blog gönderisinin veya sayfasının sonunda öneriler sağlar.

6.Anasayfa

Yoast SEO Anasayfa ayarları

‘Başlık Şablonu:’ seçeneğini yukarıdaki resimde gösterildiği gibi yapılandırmanızı öneririz. Bu, Başlığınızı optimize edin ve başlığınızı arayın  motorlarında daha erişilebilir hale getirmek için daha fazla alan sunar. Ana sayfanız arama motorlarındayken görünen meta açıklamalarınızı da yapılandırabilirsiniz.

7.Yayın türleri

Yoast SEO yayın türleri

“Yayın türleri” bölümünde, yayınlarınızın ve sayfa  başlıklarınızın arama sonuçlarında nasıl göründüğü   belirleyebilirsiniz. “Başlık şablonlarınızı” resimdeki bilgilerle eşleşecek şekilde uyarlamanızı öneririz. Onay kutusundaki diğer ayarlar değişmeden kalabilir.

Yayın başlıklarını ayarlarken, POST başlığınızı ve ardından site adınızı kullanmanız önerilir. Başlık sadece yer kaplıyor ve potansiyel ziyaretçiler rahatsız edici.

8.taksonomiler

Yoast SEO Taksonomiler

WordPress zaten bazı standart sınıflandırmalar oluşturuyor. Yani normalde artık yaratmak zorunda değilsiniz. Bu bölümler için geçerli başlık formatı iyi olmalıdır.

Ancak, “Kategoriler” ve “Etiketler” bölümlerini “noindex”  Değiştirmenizi öneririz. Bu, Google’ın bu sayfaları aramasıdır.  sonuçlarında dizine eklemesini önler, çünkü genellikle ziyaretçilerine çok fazla değer katmazlar.

9.arşiv

Yoast SEO arşiv

Yoast SEO arşiv

Bu bölümde, etkinleştirmek isterseniz arşiv sayfalarınız için görüntülenen başlıkları tanımlayabilirsiniz. WordPress tarafından oluşturulan farklı dosya türlerini fark edeceksiniz: yazar dosyaları, geçmiş dosyaları, özel sayfalar ve 404 sayfa.

Yinelenen içerik olasılığını azaltmak için yazarın dosyalarını “Devre dışı ve dizinsiz” olarak ayarlamanızı öneririz.

diğerleri

Yoast SEO diger ayarlar

Yoast SEO diger ayarlar

“Başlık ve meta” bölümünün son sekmesinde, değiştirebileceğiniz bazı ayarlar bulacaksınız. Yukarıdaki resimde gösterildiği gibi, tüm bu ayarların devre dışı bırakılması arama sonuçlarını ortadan kaldırabilir ve yayının başlığını zorlaştıran gereksiz öğeleri önleyebilir.

10.Sosyal

Sosyal ağlar gelecekte arama motoru optimizasyonunda daha da önemli bir rol oynayacak. Yoast, neredeyse tüm sosyal medya platformlarına mükemmel bir şekilde entegre edilmiştir. Ana ekranda, aktif olduğunuz sosyal ağlar için profil URL’lerinizi girebilirsiniz.

Yoast SEO Sosyal ayarları

Yoast SEO Sosyal

11.Facebook

Yoast SEO Facebook ayarları

Yoast SEO Facebook ayarları

Facebook açık grafik meta verilerinizi Facebook sekmesinde yapılandırabilirsiniz. Bu şekilde, WordPress editöründe Facebook için yayın ayarlamak için daha fazla seçeneğiniz olur. Bir Facebook Facebook sayfanız varsa, daha fazla trafik bilgisi almak için Facebook yöneticinizi bile ekleyebilirsiniz.

12.twiter

Yoast SEO twitter ayarları

Yoast SEO twitter ayarları

Twitter Ayarları sekmesinde, bir yayını paylaşırken Twitter kartının nasıl görünmesini istediğinizi değiştirebilirsiniz. “Özetli Büyük Resim” seçildiğinde, dönüşüm genellikle bir başlıktan çok daha iyi olur.

13.pinterest

Yoast SEO pinterest ayarları

Yoast SEO pinterest ayarları

Pinterest, Facebook ile aynı net grafik meta  Pinterest’te çalışmak için Facebook Meta verilerini kullanma verilerinin etkinleştirilmesi gerekir. Ardından, sitenizi pinterest ile onaylamanız gerekir ve tamamen hazır olacaksınız.

14.Google+

Yoast SEO Google +ayarları

Yoast SEO Google +ayarları

Bir Google+ şirket sayfanız varsa, bu profile buradan bağlantı verebilirsiniz. Daha sonra web sitenizin URL’sini Google+ profilinizin bilgi sayfasına ekleyebilirsiniz.

15.XML site haritaları

Yoast SEO XML Site Haritaları

Yoast SEO XML Site Haritaları

XML site haritaları, Google ve diğer arama motorlarının içeriklerini daha  etkili bir şekilde indeksleme konusunda yardımcı olur. Her ne  motoru robotlarının web sitenizi izlemek ve web sitenizi ne zaman güncellediğinizi görmek için kullanabileceği bir kart olarak düşünün.

XML site haritanızın ilk ekranda etkin olduğundan emin olun. Ardından, “Site Haritası” kutusunu tıklayıp bu bağlantıyı Google Web Yöneticisi Araçları hesabınıza kopyalayın  yapıştırmanız gerekir. Bu, veriyi iki platform arasında paylaşacak şekilde ikisini birbirine bağlar.

16.Kullanıcı Site Haritası

Yoast SEO Kullanıcı Haritası

Yoast SEO Kullanıcı Haritası

Çok etkin yazarı olan birkaç yazar blogunuz varsa, yazara özgü site haritaları oluşturabilirsiniz. Ancak bunun gereksiz olduğuna inanıyoruz ve bu seçeneği devre dışı bırakabilirsiniz.

17.Yayın türleri

Bu bölümde, site haritanızın ne tür yayınlar içermesini istediğinizi seçebilirsiniz. Yukarıda seçilen ayarları yansıtmanızı öneririz. Çoğu durumda, sitenizin ortamlarından birinin site haritanızda görünmesi mantıklı değildir.

18.Yayınlar hariç

Yoast SEO Hariç Tutulan Mesaj ayarları

Yoast SEO Hariç Tutulan Mesaj ayarları

Site haritanıza dahil etmek istemediğinizi bildiğiniz belirli yayınlarınız varsa ve Google’ı izliyorsanız, yayınların kimliklerini kutuya yerleştirin. Otomatik olarak görünmezlerse, eklenti içeren yayın kimliklerini etkinleştirmeniz gerekebilir; B. kimlikleri keşfetmek. Kimlikler WordPress panelinizin “Tüm yayınlar” sekmesinde görünür.

19.taksonomiler

Yoast SEO Taksonomiler

Yoast SEO Taksonomiler

Son bölümde, site haritanıza belirli kategoriler veya etiketler eklemek isteyip istemediğinize karar verebilirsiniz. Site haritanıza bir kategori veya etiket eklememeye karar veriyoruz, ancak bu web sitenizin genel yapısına bağlıdır.

20.Genişletilmiş

Yoast SEO gelişmiş ayarları, SEO çabalarınızı bir sonraki seviyeye taşımanıza yardımcı olur. Bu ayarlar çok basit, ancak siteniz için çok yararlı olabilir. Gelişmiş Ayarlar sekmesinde kırıntıları, kalıcı bağlantıları ve RSS’leri değiştirebilirsiniz.

21.Kırıntılar

Yoast SEO Kırıntı ayarları

Yoast SEO Kırıntı ayarları

Ekmek kırıntıları, kullanıcının istenen sayfaya nasıl ulaştığını gösterir. Örneğin, Ana Sayfa> Blog >> Talimatlar.

Arama sonuçlarınızın görünümünü netleştirmenize ve arama motorlarına web sitenizin yapısı hakkında daha iyi bir fikir vermenize yardımcı olabilirler.

22.Kalıcı bağlantılar

Yoast SEO Kalıcı baglantı ayarları

Yoast SEO Kalıcı baglantı ayarları

Kalıcı bağlantılarınızı ayarlamak, SEO uyumlu bir URL’nin önemli bir özelliğidir. Mevcut kalıcı bağlantı yapınızı oluşturabileceğiniz yapılandırma. Bu yüzden onları değiştirdiğinizden emin olun.

Aksi takdirde, en son optimizasyona devam etmeden önce aşağıdaki adımları uygulayın. Ayarlar> Kalıcı bağlantılar bölümüne gidin ve ayarlarınızı “E-posta adı” olarak değiştirin. Bu iş için çok daha iyi bir temel sağlar.

Ardından, yukarıdaki resimde gösterilen kalıcı bağlantı ayarlarını kullanmanızı öneririz.

23.RSS yayını

Yoast SEO Rss ayarları

Yoast SEO Rss ayarları

RSS feed ayarlarında tüm blog yayınlarınıza bir bağlantı eklenir. İçeriğiniz çalınırsa, okuyucular ve arama Motorlar orijinal içerik kaynağı olduğunuzu bilir

Yukarıdaki resimde gösterilen orijinal yapılandırmaya benzemesi gerekir veya aşağıdaki değerleri kullanarak ek bağlantı öğeleri ekleyebilirsiniz.

24.araçlar

Yoast SEO Araçlar

Yoast SEO Araçlar

Bu YOAST SEO’nun bir başka yararlı özelliğidir. Kitle düzenleyicisini, hem yayın başlığını hem de yayının yorumlarını toplu olarak düzenlemek için kullanabilirsiniz. Ancak, SEO’nuza zarar verebileceklerinden yinelenen yorumlar oluşturmamaya dikkat edin.

Robots.txt ve .htaccess dosyalarınızdaki bilgileri değiştirmek için dosya düzenleyicisini kullanabilirsiniz. Ancak,  ne yaptığını gerçekten bilmiyorsan  düzenlemenizi önermiyoruz. Bu dosyaların değiştirilmesi web sitenizi arama motorları için okunaksız hale getirebilir.

Son olarak, en son sürümüne gitmeden önce kullanıyorsanız, yapılandırmanızı diğer SEO eklentilerinden almak için içe ve dışa aktarma işlevini kullanabilirsiniz. Her ihtimale karşı kaydetmek isteseniz bile Yoast’ın ayarlarının bir yedek kopyasını oluşturabilirsiniz.

25.Arama Konsolu

Yoast SEO Arama konsolu ayarları

Yoast SEO Arama konsolu ayarları

Arama konsolu web sitenizi Google Web Yöneticisi Araçları hesabınıza bağlar. Önce sitenizi Google Web Yöneticisi Araçları hesabınıza eklemeniz gerekir, ardından ikisini bağlamak için yetkilendirme kodunu girebilirsiniz.

“Google yetkilendirme kodunu al” ı tıklayın. Kodu alabileceğiniz bir pencereye yönlendirileceksiniz. Sonra kodu kopyalayın ve kutuya yapıştırın.

Bu size daha iyi izleme bilgisi ve oluşabilecek izleme hatalarının daha iyi izlenmesini sağlayacaktır. Bu hataları fark ettiğiniz anda düzeltmeniz önemlidir.

Bu eklentinin premium bir sürümü varsa, ek işlevlerin ayarlanması gerekir. Ancak, bu eklentinin ücretsiz sürümünün çoğu yeni başlayan ve ileri düzey web sitesi sahipleri için fazlasıyla yeterli olabileceğine inanıyoruz.

26.İçeriğinizi optimize edin

YOAST SEO, sayfa başına yazma ve optimize etme konusunda elbette bir konudur. Tüm temel ayarları yaptıktan sonra, her sayfayı optimize etmek ve yayınlamak istiyorsunuz. Bu arada, SEO size mükemmel bir şekilde yardımcı olur.

27.Snippet  Editörü

Yoast SEO Snippet ayarları

Yoast SEO Snippet ayarları

Parçacık düzenleyicisi ile arama motorlarında görüntülenen tüm yayınlama bilgilerini düzenleyebilirsiniz. Hem okuyucular hem de arama motoru robotları İçin optimize edebilirsiniz. Analiz aracı, SEO dostu başlık , sülükler ve bir meta açıklama sağlamayı kolaylaştırır.

Makalenizi oluştururken, yeşilin iyi olduğunu unutmayın.

28.Odak anahtar kelimesi

Yoast SEO Odak Anahtar sözcügü

Yoast SEO Odak Anahtar sözcügü

Anahtar Kelimeler ve Analiz bölümlerinde, seçilen anahtar kelimeyi girebilir ve optimizasyon çabalarınızı mevcut en iyi uygulamalarla nasıl karşılaştırabileceğinizi görebilirsiniz. Daha fazla yeşil, daha iyi analiz anlamına gelir.

okunabilmesi

Yoast SEO Okunabilirlik ayarları

Yoast SEO Okunabilirliği

Bir sonraki sekmede de okunabilirlik ile ilgili bir bölüm vardır. Bu, okuyucuların yayınınızı sindirmesinin ne kadar kolay olduğunu gösterir. Kolay okunur içerik kullanıcı deneyimini geliştirir. Bu, web sitesinde daha fazla zaman harcayarak ve hemen çıkma oranlarınızı azaltarak sıralamanızı yükseltebilir.

29.Kategorilerinizi optimize edin

Son olarak, belirli anahtar kelimeleri kullanarak kategorinizin sayfalarını daha da optimize edebilirsiniz. Bu eğiticiyi izlediyseniz, kategoriler için zaten temel bir sayfa optimizasyonu gerçekleştirdiniz. Ancak, gençler için SEO çerçevesini optimize ederek bunları daha da geliştirebilirsiniz.

İşlem, önceki makalelerin ve sayfaların işlemine çok benzer. SEO başlığınızı, sülük ve meta açıklamanızı optimize ettiğinizden emin olun. Ayrıca, anahtar kelime analizini hedeflemeyi durdurun ve mümkün olduğunca çok sayıda yeşil daire elde etmeye çalışın.

Her sayfada seçtiğiniz ayarlar seçtiğiniz en genel ayarları geçersiz kılar. Yerel SEO çabalarını bir sonraki seviyeye taşıyarak, daha yüksek düzeyde özelleştirme ve anahtar kelime optimizasyonu sunar.

Diğer makalelerimizi okumak için buraya tıklayın.