TikTok’ta Nasıl Reklam Verilir

tiktok

İşletmeniz TikTok kullanıyor mu? TikTok’ta nasıl reklam vereceğinizi merak mı ediyorsunuz?

Bu makale, ürün veya hizmetinizi tanıtmak için TikTok reklamlarını nasıl oluşturacağınızı gösterir.

TikTok Reklamları İşletmeniz İçin Uygun mu?

Dünya çapında 500 milyondan fazla aktif kullanıcısı olan TikTok, reklamverenlere harika bir fırsat sunuyor. TikTok, popülerlik açısından Twitter ve Snapchat’i aşmakla kalmadı, aynı zamanda önceki meslektaşlarından daha az reklam doygunluğuna sahipti. Görsel uygulama, kullanıcıların yerleşik filtreler, efektler ve müzikle 15 saniyelik videoları düzenlemesine ve paylaşmasına olanak tanır. Benzeri görülmemiş viralliği ile pazarlama dünyasını gerçekten sarstı.

Uygulama, 2019’un başlarında reklamlarının beta sürümünü yayınladı. O zamandan beri Grubhub, Nike, Fenty Beauty ve Apple Music gibi büyük isimler, ürünleri benzersiz ve görsel olarak çekici kampanyalarda tanıtmak için TikTok reklamlarını kullandı. Gelişmiş hedefleme ve benzersiz reklam oluşturma yetenekleri ile TikTok Ads platformu, öncekilerin çoğundan farklıdır. Etkili kullanılırsa, en kazançlı kullanıcı gruplarından birine girmenize yardımcı olabilir.

Ancak, tüm işletmeler TikTok’un benzersiz teklifinden yararlanamaz. Zamanınızı ve çabanızı TikTok için reklam vermeye harcamadan önce, bu reklam platformunun işletmeniz için doğru olup olmadığını belirlemeniz için kendinize sormanız gereken iki soru var.

İşletmenizin hedef kitlesi kim?

İşletmenizin ana hedefi gençlerse, TikTok reklamları sizin için değerli bir yatırım olabilir. 30 yaşın altındaki TikTok kullanıcılarının% 66’sı (16 ile 24 yaş arasında% 41) ile daha yaşlı bir kitleyi hedefleyen şirketler için doğru platform değildir.

Bunu göstermek için, TikTok’taki birçok eğilim videolar, okul ve ev ödevi gibi gençlik odaklı konularla ilgilidir.

Bununla birlikte, TikTok’un mevcut kitlesinin ağırlıklı olarak genç olmasına rağmen, sosyal medyanın önce genç izleyiciler tarafından benimsenme eğiliminde olduğu ve daha sonra daha eski demografiklere damgasını vurduğu unutulmamalıdır. TikTok şu anda işletmeniz için doğru seçim olmasa bile, her zaman bir adım önde olmak için platform hakkında daha fazla şey öğrenmeye değer olabilir.

TikTok’ta reklam vermek için bir bütçeniz var mı?

Nike, Disney ve Grubhub gibi büyük şirketler büyük izlenimler elde etmek için hızla TikTok’ta reklam vermeye başlarken, TikTok reklamları küçük işletmeler için daha ucuz olabilir.

Platformdaki reklamlar yeni ve nadir olduğu için, BGBM başına ortalama 10 $ ‘dan başlayan ve daha büyük kampanyalar için 300.000 $’ a kadar çıkabilen ek bir maliyet vardır. Ek olarak, TikTok kampanyaları minimum 500 $ yatırım gerektirir. Dolayısıyla, daha ucuz ve daha öngörülebilir reklam fırsatları arıyorsanız, bu işinize uygun olmayabilir.

OKUMALISIN  YouTube TrueView Reklamları Neden Kullanmalısınız?

TikTok reklamlarının işletmeniz için değerli bir yatırım olduğunu düşünüyorsanız, işte nasıl başlayacağınız.

1: TikTok’ta bir reklam hesabı oluşturun

tiktok ads

İlk reklam kampanyanızı oluşturmak için, TikTok Reklamları ana sayfasını ziyaret edin ve Reklam Oluştur düğmesini tıklayın.

TikTok Ads hala beta aşamasında olduğundan, reklam oluşturma süreci henüz tam olarak aktif değil. Hesabınızı nasıl kuracağınızla ilgili ayrıntıları isteyen bir form açmak için düğmeyi tıklayın. Bu bilgileri gönderdikten sonra, bir temsilci TikTok Ads hesabınızı oluşturmak için sizinle iletişime geçecektir.

Hesabınızı almanız 48 saate kadar sürebilir. Bunu yaptıktan sonra, reklamınızı oluşturma süreci nispeten basittir.

2: Bir TikTok reklam kampanyası oluşturun

tiktok-ads-Reklam Kampanyası

TikTok Reklamları kontrol panelinde, sayfanın üst kısmındaki Kampanya sekmesini ve ardından Oluştur düğmesini tıklayın.

Bütçenizi kampanya düzeyinde belirlemek için Ayarlar’da Günlük bütçe veya Toplam bütçe’yi seçin. Günlük bütçenin ve toplam bütçenin en az 500 $ olması gerektiğini unutmayın.

3: TikTok reklam yerleşimlerinizi, ayrıntılarınızı ve hedeflemenizi tanımlayın

Sonraki adım, kampanyanız için bir reklam grubu oluşturmak ve yerleşimlerinizi ve hedeflemenizi seçmektir.

TikTok Reklam Yerleşimleri

TikTok Ads panosunun en kullanışlı özelliklerinden biri, reklamlarınızı göstermek istediğiniz tam platformları seçebilmenizdir. Bu, yalnızca TikTok’u değil, aynı zamanda Vigo Video (yalnızca Hindistan), BuzzVideo, News Republic ve diğerleri gibi tüm uygulama ailesini de içerir.

Otomatik olarak seçilen yerler için bir seçenek de vardır.

TikTok Reklam Yerleşimlerinizi, Ayrıntıları

 

Tercih ettiğiniz yerleşimleri seçtikten sonra, ilgili URL’ler, görünen adlar, resimler ve kategoriler dahil olmak üzere reklamınızı yayınlamaya başlamak için gerekli tüm ayrıntıları doldurmak için istemleri izleyin. Web sitenizi veya uygulamanızı tanımlamak için en fazla 20 anahtar kelime de seçebilirsiniz. Bu anahtar kelimeler daha sonra ürünlerinizi doğru kitleye hedeflemek için kullanılır.

“Hedefleme” bölümünde, reklamlarınız için hedef grubu tanımlayabilirsiniz. Reklamlarınız için doğru kitleyi elde etmek için konumunuzu, yaşınızı, cinsiyetinizi, dillerinizi, ilgi alanlarınızı, cihazlarınızı ve daha fazlasını ayarlayın.

DÜŞÜK

TikTok’ta belirli bir grup insanı hedeflemek istiyorsanız, mevcut TikTok kullanıcılarının kimlik bilgilerini yükleyerek özel bir kitle oluşturabilirsiniz. Kimlik bilgilerini CSV, TXT veya ZIP dosyası olarak indirmeniz yeterlidir.

# 4: TikTok reklam harcamanızı, zamanınızı ve hedeflerinizi gözden geçirin
Artık TikTok reklamlarınız için bir bütçe, zaman ve hedef seçebilirsiniz.

Bir bütçe ve program belirleyin

tiktok reklam bütçesi

Bütçe ve plan bölümünde, reklam grubu için bütçe belirleyin. Günlük bütçe (her gün harcamak istediğiniz tutar) veya toplam bütçe (program sırasında harcamak istediğiniz toplam tutar) seçebilirsiniz. Reklam grubu düzeyinde, günlük bütçe ve toplam bütçe için en az 50 ABD doları olduğunu unutmayın. Editörün notu: Yazım sırasında, reklam grubu düzeyindeki minimum günlük bütçe aşağıda gösterildiği gibi 50 ABD doları olarak belirlendi. TikTok reklamları için mevcut olan yardım dosyalarının artık reklam grubu düzeyinde minimum günlük bütçesi 20 ABD dolarıdır.

OKUMALISIN  Sosyal Medya Yönetimi Nedir? (detaylı kılavuz)

Ayrıca reklamlarınız için planlanan zamanı seçin. Gün hedefleme, reklamınızın sunulacağı günün veya haftanın belirli saatlerini seçmenize olanak tanır.

 

Bir hız seçeneği seçin

Ardından, bütçenizin harcanacağı oranı belirleyecek bütçenizin hızını ayarlayın. Standart yayınlama seçeneği ile bütçeniz kampanya süresi boyunca eşit olarak dağıtılırken, “Hızlandır” seçeneği ile bütçe planlanan süre içinde olabildiğince çabuk harcanacaktır.

Optimizasyon hedefinizi seçin

tiktok optimizasyon

Optimizasyon hedefiniz, kampanyanızın ulaşmasını istediğiniz karşılaştırma metriğini yansıtır. Reklam grubunuzu dönüşümler, tıklamalar veya gösterimler için optimize edebilirsiniz. Teklifiniz, seçtiğiniz hedef için optimize edilecektir.

Hedef olarak “Dönüşüm” ü seçerseniz, reklamınız ürününüze veya hizmetinize dönüşme olasılığı en yüksek olan kişilere görünecektir. Bir dönüşümü gösteren eylemleri (uygulama indirmeleri veya form gönderimleri gibi) izlemek için Kitaplık’ı tıklayıp Dönüşümler’i seçerek dönüşüm etkinlikleri oluşturun.

Buradan, uygulama yüklemeleri veya açılış sayfanızın belirli öğeleri için piksel dönüşüm izlemeyi kurmak isteyip istemediğinize karar verebilirsiniz.

Uygulama yüklemeniz için bir dönüşüm oluşturmak üzere, dönüşüm etkinliğiniz için bir ad girin, Google Play veya App Store’da uygulama bağlantınızı girin ve ana ekranınızda dönüşümleri izlemek için bir izleme ortağı seçin. Ölçüm.

Dönüşüm hedef fiyatları, reklamlarınızın beklediğiniz eylemi gerçekleştirme olasılığı en yüksek olan kişilere gösterilmesini sağlayan Optimize Edilmiş Tıklama Başına Maliyet (oCPC) teklif yöntemi kullanılarak belirlenir. OCPC ile, bireysel beklenen dönüşüm maliyetleri için teklif verirsiniz, ancak daha sonra TBM (tıklama başı maliyet) ile ödeme yaparsınız. TikTok Ads, teklif parametrelerinize göre teklifleri otomatik olarak ayarlar ve kampanyanızın maliyetini hedef fiyatınıza yaklaştırır.

Reklam grubunuzun genel hedefi olarak tıklamaları seçerseniz, TBM faturalandırılacaktır. Bu, reklamınızı olabildiğince çok tıklama alacak şekilde optimize eder.

Gösterimleri hedefliyorsanız, reklamınız BGBM (bin gösterim başı maliyet) üzerinden faturalandırılacaktır. Bu, bin gösterimin fiyatına karşılık gelir.

Akıllı optimizasyonu etkinleştirin veya devre dışı bırakın

TikTok, Akıllı Optimizasyon adlı bir seçenek sunar. Bu seçenek etkinleştirildiğinde, teklifleriniz sürekli olarak ayarlanacak ve dönüşümleri artırmak için optimize edilecektir. Tıklamaları veya gösterimleri hedefliyorsanız, akıllı optimizasyonu kapatmak en iyisidir.

 5: Reklamınızı TikTok video oluşturucu setiyle tasarlayın

Reklamınız için yaratıcı öğeler tasarlarken süreç oldukça basittir. TikTok reklamları yatay, dikey veya kare videolar ve resimler olabilir. Reklam platformunun en iyi kısmı, mevcut resimlerinizle özelleştirebileceğiniz video ve resim şablonları sağlayan Video Oluşturucu Seti adlı bir araçtır. Ayrıca 300’ün üzerinde ücretsiz fon müziği seçeneği ile birlikte gelir.

TikTok şu anda aşağıdaki reklam türlerine izin veriyor: marka edinme, feed reklamları ve hashtag zorlukları.

OKUMALISIN  Sosyal Medyayı İşletmeniz İçin İyi Hale Getirmenin 5 Yolu

Marka edinimleri

Bir kullanıcı TikTok’u açtığında, hemen bir marka benimseme reklamı görüntülenir. Reklam daha sonra dahili veya harici bir bağlantıya – TikTok’taki başka bir videoya veya harici bir web sitesine veya uygulamaya yönlendirilebilir. Şu anda, bu reklam türü günde bir reklamverenle sınırlıdır.

Market siparişi uygulaması Grubhub, bu yılın başlarında bir video oynatma reklamı yayınladı:

Feed içi reklamlar

Feed içi reklamlar, ürün türüne bağlı olarak organik TikTok videolarının altına veya video kuyruğunun bir parçası olarak feed’e yerleştirilen yerel reklamlardır. Bu reklamlar ayrıca web sitenize veya uygulamanıza yönlendirir. Ortalama olarak, BGBM başına 10 dolara mal oluyorlar ve bu da onları markadan daha ucuz bir seçenek haline getiriyor.

Platformdaki videolara göz atarken görüntülenen bir uygulama reklamı:

alt = “ESKİ” ESKİ

Hashtag zorlukları

Kullanıcıları markanız adına TikTok’ta içerik paylaşmaya teşvik eden sponsorlu bir hashtag yarışması oluşturmak için TikTok pazarlama ekibiyle birlikte çalışabilirsiniz. Dövüşler genellikle 6 gün sürer.

 

# 6: TikTok reklamınızı optimize edin

tiktok reklam hedefi

Markalı bir görüntülü reklam veya uygulama içi reklam oluştururken, reklam resimleri kullanıcının tüm ekranını kapladığı ve görülmesi kolay olduğu için yüksek çözünürlüklü resimler kullandığınızdan emin olun.

Yönlendirme bağlantınızdan en iyi şekilde yararlanmak için tek bir harekete geçirici mesaja (CTA) odaklanın. Örneğin, kullanıcılardan uygulamanızı indirmelerini ve web siteniz üzerinden bir indirim koduna erişmelerini istemek, bazı kullanıcıları uygulama indirme ekranınıza yönlendirerek kafalarını karıştırabilir.

Reklam metni söz konusu olduğunda, TikTok reklamlarının herhangi bir şeyi kelimelerle açıklamak için çok az alan sunduğunu unutmayın. Reklam açıklamaları İngilizce olarak 80 karakterle sınırlıdır. Dolayısıyla, daha karmaşık bir ürün veya hizmet satıyorsanız, ekran tasarımınıza kelimeler eklemek için video oluşturma kitini kullanın.

Tüm reklam açıklamaları ekranın altında göründüğünden, aşırı yüklenmeyi önlemek için ana yaratıcı öğeleri ekranın ortasında tutmak önemlidir.

Çoğu reklam biçiminde olduğu gibi, reklamınızı en başarılı öğe kombinasyonlarıyla sınırlamadan önce çeşitli hedefleme seçeneklerini ve temaları denemek en iyisidir.

Profesyonel ipucu: Video oluşturma kitine ek olarak diğer yerleşik reklam araçlarını kullanın. Reklam grubu düzeyinde, otomatik motif optimizasyon aracını (aşağıdaki eyleme bakın) en fazla 10 resim veya 5 video, 5 reklam kopyası ve 1 CTA yüklemek için kullanabilir, ardından tasarımlarınızı birden çok reklamda birleştirebilirsiniz. Bu farklı reklamları kampanyanız boyunca test edersiniz ve nihayetinde hedef kitleniz için mümkün olan en iyi karışımı sunarsınız.

Sonuç

Eksiksiz bir tasarım ve otomasyon araçları paketi ile TikTok reklamlarının kurulumu ve yönetimi kolaydır. Şimdilik, platformda tanıtmanın en zor yanı, platform yeni olduğu için güncel tavsiye eksikliği gibi görünüyor. Yukarıdaki adım adım kılavuz, kullanıcı arayüzünde gezinmenize ve hiç vakit kaybetmeden çalışmaya başlamanıza yardımcı olacaktır.

Add Comment