SSL Sertifikası Nedir Nasıl Kurulur

SSL Sertifikası Nedir Nasıl Kurulur

SSL Sertifikası Nedir

SSL ve HTTPS sertifikası son günlerin favori sözleri oldu. Web sitesi sahipleri, çevrimiçi işletmeler, web sitesi ziyaretçileri, çevrimiçi ödeme portallarını kullanan kişiler, kısacası, internette bir şeyler yapan neredeyse herkes HTTPS ve SSL sertifikalarını bilmelidir.

Bu terimler teknik olmayan personel için biraz zor olabilir, ancak siber güvenlik bilinci tüm İnternet Kullanıcıları için bir zorunluluk haline geldi. özellikle siber saldırılar ve kötü amaçlı yazılım söz konusu olduğunda. Adres çubuğundaki asma kilit simgesinden bir sayfada SSL olup olmadığını görebilirsiniz. SSL türüne bağlı olarak, adres çubuğu da yeşil olabilir. Ayrıca, “http: //” değil, “https: //” adresin başındadır.

HTTP (Köprü Metni Aktarım Protokolü), istemci-sunucu modeli içinde yürütülen uygulama düzeyinde bir talep yanıt protokolüdür. İstemci gibi davranan bir web tarayıcısı sunucuya bir HTTP isteği gönderir ve sunucu bu iletiyi yanıtlar. Basitçe söylemek gerekirse, bu, Worldtext Web’den (www) bir hedefe köprü metni belgeleri göndermek için kullanılan standart protokoldür.

Bu protokol uzun yıllardır kullanılmasına rağmen HTTP çok güvenli değildir. HTTP zamanla HTTPS haline geldi. HTTPS, bir bilgisayar ağı içinde güvenli iletişim için İnternet’te kullanılan en yaygın protokoldür. Bu protokolde iletişim SSL (Güvenli Yuva Katmanı) veya TLS (Aktarım Katmanı Güvenliği) ile şifrelenmiş bir bağlantı üzerinden yapılır. HTTPS, ziyaret edilen web sitesini onaylar ve satın aldığınızda verilerin gizliliğini ve bütünlüğünü korur. Onlar siber suçlular verileri Ortadaki Adam (MitM) saldırılarını kullanarak toplamaya çalışır

Şimdiye kadar HTTPS bağlantıları öncelikle gizli işlemler, e-ticaret, ödeme işlemleri ve e-posta iletişimi için kullanılmıştır. Daha sonra, her tür web sitesi sayfanın gerçekliğini korumak ve gizliliği garanti etmek için HTTPS kullandı. HTTPS şu anda büyük çoğunluk tarafından tercih edilmektedir. Google ayrıca HTTPS sayfalarını arama sonuçları sayfalarında daha üst sıralarda yer almaktadır.

SSL neden gereklidir?

SSL, web sunucusu ile ziyaretçinin web tarayıcısı arasında şifreli bir iletişim kurar ve tüm özel, gizli veya gizli bilgilerin kendisini çeşitli siber saldırılara maruz bırakmadan güvenli bir aktarımı garanti eder Bir web sitesinde gereklidir SSL varsa, web tarayıcısı ile web sitesi sunucusu arasında değiş tokuş edilen tüm bilgiler şifrelenir ve yalnızca web sitesi sahibi tarafından görüntülenebilir.

E-ticaret şirketleri için çevrimiçi güvenlik şarttır. Güvenlik eksikliği birçok ciddi sonuç doğurur, en önemlisi iş kaybı, güven ve itibar kaybı ve yasal cezalar. Bunun olmasını önlemek için ilk adım, web sitesi için bir SSL sertifikası almaktır. Bu ek masraf anlamına gelse de, e-ticaret şirketleri bu güvenlik önlemleri olmadan ayakta kalamazlar. SSL’ye geçmeyen şirketler, güvenlik web sitelerini ziyaret eden müşterilerinin artan endişeleri nedeniyle başarısız oldu ve kapatıldı.

SSL sertifika türleri

Birçok SSL sertifikası türü vardır.

 • Alan adı doğrulama sertifikası
 • Web sunucusu kimlik doğrulama sertifikası
 • Yeşil adres çubuğu sertifikası
 • Joker karakter sertifikası
 • Birleşik İletişim Sertifikası (UC veya SAN)
 • Kod imzalama sertifikası

Alan adını doğrulama sertifikası
Bu sertifika yalnızca yetkili bir şirketin / kuruluşun etki alanı adını onayladıktan sonra verilir. Yetkili kurum sadece WHOIS kaydını doğrular, alan adı sahibini onaylar ve sertifikayı verir. Alan adı doğrulama sertifikaları diğer sertifikalardan daha ucuzdur, ancak daha düşük bir sigorta oranı sunar. Örnek olarak RapidSSL ürünlerini inceleyebilirsiniz.

OKUMALISIN  En İyi Ücretsiz WordPress SEO Eklentileri

Web sunucusu onay sertifikası

Web sunucusu kimlik doğrulama sertifikası web sunucularını, e-posta sunucularını ve dosya aktarımlarını korumak için kullanılır.

Yeşil Adres Çubuğu Sertifikası

Yetkili kurumlar, şirket onayı ve yetkilendirmesinden sonra yeşil bir yönetim sertifikası verir. Bu sertifika adres çubuğunu yeşile çevirir ve web sitesi ziyaretçilerine ve müşterilerine daha fazla güven verir. EV sertifikalarını görüntülemek için buraya tıklayın.

Joker karakter sertifikası

Joker karakter SSL sertifikası, bir sertifika altında bir alan adını ve sınırsız sayıda alt alan adını korumak için kullanılır. *** website.com için bir yer tutucu sertifikası ile ödeme adresleri korunabilir. EtkiAlanı.com, Sessionacma. EtkiAlanı.com, Mail. EtkiAlanı.com. Joker karakterli SSL sertifikalarını doğrulamak için burayı tıklayın.

Birleşik İletişim Sertifikası (UC veya SAN)

UC veya SAN sertifikaları, birden çok etki alanını korumak için kullanılan bir tür web sunucusu kimlik doğrulama sertifikasıdır. SSL SAN sertifikalarını görüntülemek için buraya tıklayın.

Kod imzalama sertifikası

Kod imzalama sertifikası, kodun bütünlüğünü garanti etmek için kullanılır. Kullanıcıya yürütülebilir bir kodu dijital olarak imzalayarak yazarlığı / sahipliği onaylama olanağı sunar. Ayrıca, kodun korunmasını ve herhangi bir kötü amaçlı varlık tarafından değiştirilmemesini de garanti eder. Kod imzalama sertifikalarını doğrulamak için burayı tıklayın.

 

SSL  Ne Zaman Kullanılmalıdır

SSL (Güvenli Yuva Katmanı) teknolojisi, bir web sitesi ile bir İnternet tarayıcısı arasında güvenli bir bağlantı kurulur.. SSL kullanan web sitelerinin “sertifikası” vardır. Bu sertifika özel bilgilerin aktarım sırasında güvenli olduğunu gösterir.

Bu sertifikaları kullanan web sitelerinin çoğunu görürseniz, onları tanırsınız. Çoğu internet tarayıcısında bu web sitelerinin yanında yeşil bir asma kilit simgesi görüntülenir:

Örneğin, İnternet’ten bir şey satın almak istiyorsanız, yalnızca SSL kullanan web sitelerinden satın almalısınız. Aksi takdirde, Saldırganlar ödeme bilgilerinizi okuyabilir veya düzenleyebilir.

Web sitenize gelince, SSL kullanmak neredeyse şarttır. Bu sertifikayı kullanmanın bazı avantajları:

Kullanıcılarınızın hesap açmasını ve özel bilgileri paylaşmasını istediğiniz bir web siteniz varsa, ziyaretçinizin verileri yedeklenir.
Web siteniz daha güvenilir olacak.
Web tarayıcılarında web sitenizin adının yanında yeşil bir asma kilit simgesi görünür.
Web sitenizin arama motoru optimizasyonu (SEO) önemli ölçüde katkıda bulunur.
Son makaleyi açmak için Google gibi büyük arama motorları arama sonuçlarında güvenli web sitelerinin reklamını yapar ve tüm web web sitelerini SSL kullanmaya teşvik eder. Bu kullanıcılarınızın bilgilerini koruyarak daha fazla trafik elde edeceğiniz anlamına gelir.

Haziran 2018’den itibaren Google, SSL olmayan web sitelerini “güvensiz” olarak uyaracaktır. Bu nedenle, SSL sertifikası ile web sitenizin güvenliğini artırmanın zamanı geldi.

WordPress SSL’yi kurmak bugünlerde oldukça kolay. Piyasada farklı türde SSL sertifikaları olmasına rağmen, büyük bir web siteniz yoksa veya İnternet’te satmıyorsanız şaşırtıcı bir şeye ihtiyacınız yoktur.

Ücretsiz SSL sertifikası diğer tüm web siteleri için geçerlidir. Ayrıca, bu kurulumu Hostinger ile kolayca çalıştırabilirsiniz.

 

HTTPS Nedir (ve SSL ile Birlikte Nasıl Çalışır)

WordPress SSL’yi yükledikten sonra WordPress HTTPS ayarlarını değiştirmeniz gerekir. Hostinger dahil olmak üzere ziyaret ettiğiniz tüm web siteleri, URL öneki olarak HTTP veya HTTPS kullanır:
HTTPS tam olarak HTTP gibi çalışır, ancak daha yüksek güvenlik standartlarına sahiptir. HTTPS kullanarak bir web sitesi açtığınızda, bilgilerinizin aktarım sırasında güvenli olduğunu bilirsiniz. HTTPS’nin çalışması için, açmak istediğiniz web sitesinin bir SSL sertifikası olması gerekir.

SSL olmadan HTTPS kullanarak bir web sitesi açmaya çalışırsanız, aşağıdakine benzer bir hata görürsünüz:

Başka bir deyişle, SSL ve HTTPS birlikte çalışır. Yalnızca bir tane kullanırsanız, kullanıcı verilerinin web sitesi üzerinden aktarılması garanti edilemez.

Bu nedenle ilk göreviniz bir SSL sertifikası almak ve WordPress SSL’yi yüklemek olmalıdır. Ardından WordPress HTTPS ayarlarını yapabilirsiniz. Bu sürecin nasıl işlediğini görelim.

OKUMALISIN  Sosyal Medya Uzmanı Kimdir? Ne iş Yapar?

 

WordPress SSL Kurulumu ve WordPress HTTPS Ayarları (İki Farklı Yöntem)

Alan adından ve barındırma şirketinden bir SSL sertifikası satın alarak alan adınız için etkinleştirin.

 • WordPress alanında oturum açın.
 • Ayarlar bölümünde Genel’i tıklayın.
 • HTTPS adresinizi WordPress Adresi (URL) bölümüne girin. Örnek: https://www.tarzinburdadomain.com
 • Site adresi (URL) için de aynısını yapın. Örnek: https://www.tarzinburdadomain.com
 • “Değişiklikleri kaydet” düğmesini tıklayarak işlemi tamamlayın.
 • Kurulumdan sonra HTTP’den HTTPS’ye manuel WordPress SSL yönlendirmesi:
 • Apache kullanıyorsanız, aşağıdaki kodu kök dizindeki .htaccess dosyasına yapıştırın.
 • <IfModule mod_rewrite.c>
 • RewriteCond% {SERVER_PORT} içindeki RewriteEngine 8RewriteRule ^ (. *) $ Https: // alan adınız.com/$1 [R, L]</ IfModule>
 • Bir Nginx web sunucusu kullanıyorsanız, lütfen yapılandırma dosyasına aşağıdaki kodu girerek alan adınızı girin.
 • WordPress site yönetici alanınıza veya giriş Wp-config.php dosyasındaki sayfalarınıza SSL ve HTTPS ekleme SSL’yi yapılandırmanız gerekir. Wp-config.php dosyasını açın ve “İşte bu. İyi eğlenceler bloglama!” Deyin. Aşağıdaki kodu, yazan satırın hemen üzerine ekleyin:

define (‘FORCE_SSL_ADMIN’, doğru);

 • WordPress Denetim Masası’ndaki Ayarlar> Genel bölümünde site adresinizi HTTPS önekiyle değiştirmeyi unutmayın.
 • Htaccess yönlendirmesi ile web sitenizi standart HTTPS’ye yönlendirirsiniz. Tüm bunlara rağmen, kurulumdan sonra yönlendirme sorunlarına çözüm bulmak için eklentileri kullanabilirsiniz.

Önemli not: SSL kurmadan önce hostinge giriş yaparak yedeklemeyi unutmayın. Bu şekilde, hata durumunda web siteniz açılmazsa verilerinizi kaybetmezsiniz.

 

WordPress SSL Eklentisini Yükleme

WordPress dosyalarıyla doğrudan oynamak istemiyorsanız, WordPress HTTPS kurulumunu tamamlamanın daha kolay yolları vardır. Örneğin, Yukarıdaki yöntemde WordPress ile SSL eklediniz kodu otomatik olarak ekleyebilirsiniz.

Bu yöntem daha basit olmasına rağmen, bazı riskler taşır. Örneğin, başka bir araçla uyumluluk sorunlarıyla karşılaşırsanız, SSL eklentisi çalışmayı durdurabilir ve sorunu çözene kadar web siteniz HTTPS aracılığıyla yüklenmez.

Önerimiz, kurulumu son derece kolay olduğu için gerçekten basit SSL eklentisidir. Tek ihtiyacınız olan yüklemeye hazır bir WordPress SSL sertifikası:

Eklentiyi yükledikten ve etkinleştirdikten sonra, WordPress SSL sertifikanız web sitenizde aranacaktır. Bir sertifika bulunursa, HTTPS protokolünü tek bir tıklamayla etkinleştirebilirsiniz. Bunu yapmak için, yönetici alanındaki Ayarlar> SSL sekmesini açın ve HTTPS kullanarak yeniden yükle düğmesini tıklayın. Hepsi bu!

Gerçekten basit SSL eklentisi size uymuyorsa, aynı sonuçları elde etmek için kullanabileceğiniz birkaç araç vardır. Diğer popüler WordPress SSL eklenti çözümleri WordPress HTTPS (SSL) ve Force HTTPS’dir

HTTP’den HTTPS’e Geçiş Sonrası Mutlaka Yapılması Gerekenler

Web siteniz, Google, Bing vb. İçin SSL yükledikten sonra, arama motorlarından web yöneticisi hesaplarınıza giriş yapmanız, HTTPS uzantısı ile site adresinizi girmeniz ve site haritanızı bildirmeniz gerekir. Bu aşamada akılda tutulması gereken en önemli şey HTTP bağlantınızı silmek değildir.

 • Google Arama Konsolu: HTTP bağlantısını içeren yukarıdaki bağlantıyı kaldırmadan “Özellik Ekle” yi tıklayarak https: // uzantısını ve site haritanızı web sitenize ekleyin.

Google Analytics: İstatistiksel verilerin kaybolmasını önlemek için Google Analytics’teki HTTP veya HTTPS’deki diğer istatistiksel araçlarla başlayarak bağlantınızı değiştirin. Web sitenizi Google Search Console’daki Google Analytics mülküne bağladıysanız, verilerinizi Search Console’daki Google Analytics hesabınıza aktarmak için HTTPS’ye geçtikten sonra yeniden bağlanmanız gerekir. Google Analytics’teki web sitesi adresinizi HTTP’den HTTPS’ye taşımak için lütfen aşağıdakileri yapın: Giriş> Yönetici> Mülk> Mülk Ayarları> Varsayılan URL> https: //

 • Reklamların URL yapısını yeni https: // adresinizle değiştirerek güncelleyin. (Google AdWords, Facebook, Yandex, Bing vb.)
 • Robots.txt dosyasındaki HTTP ile başlayan bağlantıları HTTPS’ye güncelleyerek dosyanın erişilebilir olduğundan emin olun.
 • WordPress Disquss yorum eklentisini kullanıyorsanız, lütfen yorumlarınızı HTTP’den HTTPS adresinize taşıyın.
 • E-posta pazarlama yazılımı kullanıyorsanız, lütfen web sitenizin bağlantılarını HTTPS’ye güncelleyin.
 • HTTPS gibi Sosyal medya hesaplarınıza eklediğiniz web sitesinin adresi Actualizar. (Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest, Youtube vb.)
 • Web sitenizdeki tüm bağlantıları, resimleri, URL’leri ve dolaylı bağlantıları kontrol edin ve HTTPS olarak güncelleyin.
 • Eski site haritanızı 30 gün boyunca Google Web Yöneticisi Araçları’ndan kaldırmayın.
 • Tüm URL’lerinizin ve geri bağlantılarınızın kontrol ederek düzgün çalıştığından emin olun.
OKUMALISIN  Paravan Blog Nedir? Nasıl Yapılır?

Google Arama Konsolu, Bing Web Yöneticisi Araçları veya Yandex Metrica vb. Hariç. Araç kullanıyorsanız, bağlantılarınızın HTTPS olduğundan emin olun.

Google ve SEO Açısından SSL’in Önemi

Haziran 2020’den beri Google, SSL sertifikalı olmayan web sitelerini ziyaret eden kullanıcıları web sitelerinin güvenli olmadığı konusunda uyardı. Google, arama sonuçlarında sıralama faktörlerinden biri haline geldiğinden, bugün tüm web sitelerinin bir SSL sertifikası olması gerekir.

Ahrefs SEO araçları ve kaynakları sundu ve önceki 10.000 etki alanını analiz etti ve SSL’nin SEO’ya katkısını ölçtü. Araştırma sonuçlarına geçmeden önce HTTP ve HTTPS kavramlarına bakalım.

Köprü Metni Aktarım Protokolü anlamına gelen HTTP; İnternet ortamında bilgi ve veri iletimine izin veren bir protokol türüdür. Bu, bilgi sağlanan istemci bilgisayarlar ve sunucular arasında istek / yanıt sisteminde kullanılan bir yöntemdir.

HTTPS (Güvenli Köprü Metni Aktarım Protokolü Güvenli), ağda güvenli iletişim için SSL şifrelemesinde kullanılan SSL Sertifikalarıdır (HTTPS) arama motoru sıralamasının (SEO) sonuçları üzerindeki etkisini analiz eden çalışmanın sonuçları aşağıdaki gibidir:

 • Her 10 web sitesinden yalnızca birinde mükemmel HTTPS ayarları vardır.
 • SSL, web sitelerinin% 60’ında kullanılmaz.
 • Standart HTTPS sürümü (arama motoru yetkilisi tarafından standartlaştırılmıştır) 4 alan adından 1’inde (% 23.6) kullanılamaz.
 • 301 kalıcı yönlendirme yerine, her 4 alandan 1’i 302 geçici yönlendirme kullanır.

Ayrıca, araştırmalar, web sitelerinin% 65’inin doğru SSL’nin yüklü olmadığını göstermektedir. SEO ile ilgili mükemmel bir SSL’yi nasıl yapılandırabilirsiniz?

SSL Sertifikası Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

SSL sertifikası almak kolay görünse de, SSL sertifikanızı seçerken dikkate almanız gereken birçok parametre vardır.

 • Web sitenizin türüne (bireysel, işletme, e-ticaret) göre ihtiyacınız olan SSL türünü belirleyin. Tek bir web siteniz varsa standart SSL, şirket web siteniz varsa Premium SSL, alt alanlarınızı sertifikalandırmak istiyorsanız Wildcard SSL ve e-Ticaret web siteniz varsa SSL SSL EV veya Wildcard sizin için uygundur.
 • Sertifikanızı tarafsız ve güvenilir bir üçüncü taraf sertifika yetkilisinden aldığınızdan emin olun.
 • SSL sertifikanızın şifreleme standardının 128 bitlik dünya standardının altında olmadığından emin olun.
 • Sertifika Yetkilisi (CA) listesinde yer alan ayrı kök SSL sertifikalarını seçin.
 • SSL sertifikanızın güvenli olup olmadığını öğrenin.
 • Belgeleri inceleyin, sertifikayı yayınlayın, vb. Sertifika başvuru sürecinin kaç gün tamamlandığını öğrenin.
 • SSL sertifikanızın sanal ortamdaki kimliklerinizden biri olduğunu unutmayın, bu nedenle kimlik doğrulama belgeleriniz sertifika yetkilisi (CA) tarafından istenir.
 • SSL sertifikanızın tarayıcı uyumluluk oranına dikkat edin.. Mümkünse,% 99’dan daha az tarayıcı uyumluluğuna sahip sertifikaları seçmeyin.
 • SSL sertifikanızı etkinleştirmek için sabit bir IP adresinizin olması gerektiğini lütfen unutmayın.

SSL Nasıl Çalışır?

Genel / özel SSL anahtarları adı verilen anahtarların kullanımına dayanan bir şifreleme yöntemine dayanır.

SSL şifrelemesinin iki anahtarı vardır. Bu tuşlar dijital olarak kodlanmış yazılımdır. Bir tuşun kilitlediği verileri yalnızca Başka bir anahtar açılabilir. Anahtarlarınızı oluşturduktan sonra (SSL bunu varsayılan olarak yapar, hiçbir şey yapmanız gerekmez), anahtarlardan biri (özel anahtar) sunucuda kalır. Diğer ortak anahtar, bağlanmak istediğiniz kişilere gönderilir.

Sizinle dışarıdan iletişim kurmak isteyen kişi, iletiyi ortak anahtarla güvenli bir şekilde gönderir. Veriler size ulaşmadan önce iletim sırasında verilere ulaşılsa bile, şifresini çözmeniz gereken özel anahtara ihtiyacınız vardır.

Diger Makalelere ulaşmak için buraya  tıklayın