Spam Score Nedir? Nasıl Düşürürüz?

spam skor

Spam Score Nedir

Spam derecelendirme, web siteleri için denetim ve kontrol mekanizmalarıyla kullanıma sunulan bir derecelendirme sistemidir. Belirli parametrelere bağlı olarak, web siteniz otomatik olarak doğrulanır, ayrıntılı bir analiz yapılır ve bir spam puanı görüntülenir. Bu değer, web sitenizin geleceği ve verimliliği için de önemlidir. Bu nedenle, dikkate alınması gereken bir konudur.

Spam puanınız ne kadar yüksek olursa, web sitenizin spam olarak sınıflandırılma olasılığı o kadar yüksektir. Bu nedenle, bu değer mümkün olduğunca düşük olmalıdır. Sıfıra yaklaştıkça sizin için daha iyi olacaktır. Tamamen sıfır olması,% 100 orijinal ve gerekli kalite standartlarına sahip bir web siteniz olduğunu gösterir.

Spam Scorunu  nasıl kullanırım?

Web sitenizin spam puanı, sunucudan gelen çeşitli potansiyel sinyalleri gösterir. Daha önce cezalandırılmadıysanız, düşük veya orta puanlar için endişelenmenize gerek yoktur. Bu spam sınıflandırmasını web sitenize bağlanan diğer web sitelerinin kalitesini değerlendirmek ve bu bağlantılardan hangilerinin daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyduğunu ve kaldırılması gerekebileceğini belirlemenize yardımcı olacak bir ipucu vermek en iyisidir.

Bir web sitesinin spam puanı, bu web sitelerinin spam olduğu anlamına gelmez. Bu nedenle, içerik endişelerinden düşük otoriteye sahip ölçümlere kadar çok sayıda potansiyel sinyali temsil eder. Bu benzersiz ceza korelasyona dayalı olduğundan, çözüm spam veya yüksek spam puanları olan web sitelerine olan bağlantıları reddetmek zorunda değildir.

Spam Neden Zararlıdır?

Spam kavramı, web sitesi sahibinin numaralarına dayanır. Elbette, arama motorlarında üst sıralarda yer almayan site sahipleri, arama motorlarını sitedeki alakalı anahtar kelimeler yığınına yapıştırarak kandırmaya çalışırlar. Bu içerik açısından yeterli olmasa bile, spam için taranmış bir web sitesi hala arama motorlarının en üstünde olabilir. Bu nedenle, bu diğer web sitesi sahipleri için haksız bir durumdur ve bu nedenle istenmeyen bir durumdur.

Tüm arama motorları, özellikle Google, bu tür spam içeriklere karşı koruma ve kontrol yöntemlerine sahiptir. Google bu konuda en hassas şirkettir. Bu tür spam içeriği tespit eden ve engelleyen yazılım her gün geliştirilmektedir. Bu bizi spam kalifikasyonu kavramına getiriyor.

En yaygın Spam score  türleri

1.)Arama Spamı (Search Spam)

Arama Spamın  amacı, bir web sitesinin arama sonuçlarındaki sıralamasını değiştirmektir. Bu tür spam, rekabetin sıralamasını yükseltmek için yaygın olarak kullanılır.

En popüler spam arama taktiği; Etkisini kaybeden sayfanın başlığı, sitenin açıklaması ve anahtar kelimelerin içerikle doldurulmasıdır.

Ayrıca, Google’ın akıllı algoritmaları artık bu tür spam’leri tamamen devre dışı bıraktığından, okuyucunun göremediği alanlarda gizlenen anahtar kelimeler artık geçerli değildir.

2.)Trafik Spam
İki tür spam trafik taktiği hakkında konuşabiliriz.

Birincisi, size atanan bağlantıya göre spam olarak algılanan bir web sitesinden trafik almaktır. Bu durumda, web sitenizdeki trafik biraz artsa bile resminiz Google’dan olumsuz etkilenir.

İkincisi, Google Analytics gibi size yönlendirilmediklerini, bağlantının görünmediğini veya bu URL’de bir web sitesi bulunamayacağını fark eden garip bağlantılardan kaynaklanabilir.

Bu tür spam e-postalar, aylık verilerinizi çarpıtan trafik spam’ı oluşturabildiği için web siteniz için de bir sorundur.

OKUMALISIN  En iyi Ücretsiz Seo Araçları 2021

Tıklanabilir bağlantıları olan makalelerden oluşan web siteleri, birçok reklam içerir, birçok harici bağlantı içerir, ancak yalnızca birkaç gelen bağlantı içerir ve genellikle çeşitli konularda içerik yayınlar. Yönlendirme spam’ı olarak da bilinen bağlantı spam’inin spam olduğundan şüphelenildiğini anlayabilirsiniz.

Web sitenize harici bağlantılar arama motorlarınız için önemli bir gösterge olduğundan, bağlantı spam’ı dijital pazarlamada sıklıkla kullanılan zararsız bir stratejidir.

Ancak, son zamanlarda manuel bağlantı spam forumları ve yorum alanları gibi bölümlere bağlantılar eklenerek spam oluşturulduğu keşfedildi.

Özellikle yorumların otomatik olarak onaylandığı ve yayınlandığı web sitelerinde, yorum spam’i olarak bilinen ve belirli yazılım kullanılarak oluşturulan ve gönderilen yorum alanlarındaki spam bağlantılarındaki artış korkunçtur. Birbiri ardına silmek günler sürebilir!

Web sitesi yorum alanları SEO için çok değerli olduğundan, bu tür spam yorumları kaldıran bazı eklentiler ve yazılımlar daha yaygın hale gelmektedir.

Bulabileceğiniz spam bağlantısı yeterli değil. Bir tür spam bağlantısı olarak “Negatif SEO Saldırısı” olarak bilinen SEO saldırılarından da bahsedebiliriz.
En kötüsü, Google’ın web sitenizdeki spam bağlantıları için sizi cezalandırmasıdır. Durumu fark et!

Güvenilmez, ilgisiz kaynaklardan, bazı trafik farklılıklarından ve geç yüklenen sayfalardan şüpheli bağlantılarınız varsa, bu tür SEO saldırılarına maruz kalabilirsiniz! Bu nedenle, birlikte çalıştığınız SEO uzmanı, gelen bağlantılarınızı düzenli olarak kontrol etmelidir.

Bu tür bağlantıları blogunuzdan kaldırmak için “Reddet” adlı bağlantıları reddetmek üzere Google Arama Konsolu özelliğini kullanabilirsiniz.

Spam Score puanı nasıl ölçülür?

Spam puanını almak istediğiniz web sitesinin adresini girerek, www.moz.com adresindeki sorgu çubuğuna girerek spam puanı ve anahtar kelime raporları gibi verilere erişebilirsiniz.

moz

moz

MOZ, SEO ve yazılım hizmetleri sunan 500.000’den fazla kullanıcısı olan ünlü bir Amerikan şirketidir.
MOZ, SEO ve yazılım hizmetleri sunan 500.000’den fazla kullanıcısı olan tanınmış bir Amerikan şirketidir.
Ayrıca, spam tarayıcınızı Chrome tarayıcınıza ücretsiz olarak yükleyebileceğiniz Mozbar araç çubuğunu kullanarak zaman zaman kontrol edebilirsiniz.

Spam Score Azaltmak İçin Yapılması Gerekenler

 • Bir siteye; Spam değeri yüksek olmayan yetkili web sitelerinden bağlantılar sağlarsanız spam derecesi düşürülür.
 • Bir web sitesi Google’ın güvenmediği web sitelerinden çok sayıda bağlantı alırsa spam derecesi artar.
 • Spam puanınızı düşürmek istiyorsanız, şüpheli durumlardan kaçınmalısınız, örn. B. Aynı gün içinde birden çok bağlantı oluşturun.
 • Çok fazla harici bağlantı da web sitenizin backlink yapısına danıştığından, web sitenize aşırı miktarda bağlantı vermemeniz önerilir.
 • Güvenilir ve makul sayıda web sitesi tarafından tavsiye edilirse spam puanınızı düşürebilirsiniz. Web sitenize çok az sayıda web sitesinden bağlanırsanız spam derecesi artar.
 • Web sitenizin yaşına ve içerik miktarına dikkat ederek spam puanınızı düşürebilirsiniz. 2-3 yaşında ve yaklaşık 400 makale içeren büyük bir site çok az bağlantı aldığında; Moz’un algoritması ve arama motoru robotları, bu sitenin yüksek kaliteli içeriğe sahip olmadığına inanıyor.
 • Yalnızca baclink yapısı değil, aynı zamanda bağlantı metni – yani bağlantı metni – spam oranını düşürmek için dikkate alınması gereken ayrıntılardan biridir. Markalarla bağlantılar SEO sıralamasına zarar verebilir.
 • Spam oranını düşürmek için dofollow-nofollow oranını kontrol edin. Bu oranda ciddi farklılıklar ve dengesizlikler meydana gelirse, spam derecesi artar.
 • Birçok harici bağlantı sağlamak spam score  derecelendirmesini artırabilir. Spam score  puanını azaltmak için; 1000 kelimelik bir makalede, spam puanı 4’ten az olan ve bir otorite olarak kabul edilen bir web sitesine bağlantı vermek mantıklıdır.
 • Google’ın algoritması kısa metinleri yetersiz, zayıf ve düşük içerik olarak tanır. Bu nedenle, web sitenize yüksek kaliteli, sağlam, tatmin edici içerik sağlayarak spam puanınızı düşürebilirsiniz.
 • Çok az sayfalı web siteleri spam olarak algılanabilir. Spam puanınızı düşürmek istiyorsanız, web sitenizdeki sayfa sayısının düşük olmadığından emin olun.
 • Spam score  puanınızı düşürmek için web sitenizdeki her makalede çok fazla harici bağlantı bulunmadığından emin olun.
 • Google, e-posta veya sosyal medya bilgilerine bağlı olmayan web sitelerini beğenmez ve spam olarak derecelendirir. Web sitenizde iletişim bilgileri varsa, spam puanınızı düşüren bir adım attınız.
 • Web sitenizde menü, altbilgi ve kenar çubuğu gibi bölümlerde çok sayıda harici bağlantı olmamalıdır.
  Ayrıca, web sitesi URL’lerinizin doğal göründüğünden, anahtar kelimelerle karışık olmadığından ve garip karakterler içermediğinden emin olmalısınız.
 • Yasa dışı, şiddet içeren ve kaçınılması gereken kelimeleri, bağlantıları ve içeriği kullanmamalısınız.
 • Anahtar kelimelerin, çalınan içeriğin ve kullanılmayan rel = canonical etiketinin aşırı kullanılmasından kaçınmalısınız.
 • Meta etiket açıklamalarının, başlıklarının ve URL’lerinin çok uzun veya çok kısa olmasını veya anahtar kelime meta etiketi açıklamalarının çok uzun olmasını önlemelisiniz.
 • Google Font API’sı ve Google Etiket Yöneticisi gibi özelliklerin olmaması spam web sitelerinde yaygındır. Düşük spam puanı almak için bu tür ayrıntılara dikkat edebilirsiniz.
 • Sitenizin bir SSL sertifikası varsa, spam derecelendirmesinin düşük olması şaşırtıcı değildir.
OKUMALISIN  Çok Dilli Siteler İçin SEO Rehberi Neler Yapılmalı?

Spam Skoru için Belirlenen 26 Kriter

 1.)Düşük sayfa sayısı
Web sitesindeki az sayıda sayfa bu puanı yüksek gösterebilir, ancak bu kesin bir karar değildir.

2.)Spam uzantılarının kullanımı:

 • İnfo ve .cc gibi uzantıları kullanmak web sitenizi spam yapabilir.

3.) Alan adının uzunluğu

 • Uzun alan adı ve alt alan adı, spam siteleri tarafından kullanılanlara benzer

4.)Alan adı rakam içeriyor mu?

 • Çoğu spam sitesinde, alan adı sayısal karakterler içerir.

5.) Google yazı tipi kullanılıyor mu?

 • Çoğu spam web sitesi Google yazı tiplerini kullanmaz. Sonuç olarak, Google yazı tiplerini kullanmayan web sitelerindeki spam düzeyleri yüksek olabilir.

6.) Google Etiket Yöneticisi kullanılıyor mu?

 • Elbette, spam web siteleri Google Etiket Yöneticisi’ni neredeyse hiç kullanmaz.

7.) Çift tıklama reklam etiketi kullanılıyor mu?

 • Başka bir nihai karar çift tıklamaktır. Spam siteleri çift tıklamaz.

8.) Telefon numarası var mı?

 • Spam siteleri genellikle telefon numarası eklemez. Yanlış bir numara olsa bile.

9.)Link’in bağlantısı var mı?

 • Sosyal paylaşım sitelerinden biri olan LinkedIn, ülkemizde nadiren kullanılmaktadır. Linkedin siteleri spam siteleri kullanmaz.

10.) İletişim bölümünde bir e-posta adresi var mı?

 • Spam siteleri iletişim için e-postayla gönderilmez. Sahip olduğunuz web sitesi türünden bağımsız olarak bir e-posta adresiniz olmalıdır.

11.) HTTPS güvenlik sertifikası aldınız mı?

 • HTTPS ziyaretçilere ve Google’a güven verir. Spam siteleri güvenlik sertifikalarının kullanımına devam eder.

12.) Meta Anahtar Kelimeler:

 • Google, meta anahtar kelimelerin kullanılmadığını bildirdi. Ancak, diğer arama motorları kullanmaya devam ediyor. Moz, meta anahtar kelimeler kullananların spam olma olasılığının daha yüksek olduğunu görür.

13.) Canonical Kullanımı:

 • Site dışı kanonik kullanım spam algısına yol açabilir.

14.) Başlıkların Uzunluğu:

 • Uzun veya kısa başlıklar web sitenizi spam yapabilir. Ancak, tek kriter olarak kabul edilemez.

15.)Meta yorumları:

 • Meta açıklama metinleri çok kısa veya çok uzun olmamalıdır. Spam siteleri genellikle bu kurala uymaz.
OKUMALISIN  Site Dışı SEO Çalışması Nasıl Yapılır

16.) Anahtar kelimeler uzunluğu:

 • Uzun meta anahtar kelimeler kullanan web sitelerinin büyük çoğunluğu spam web siteleridir.

17.) Favicon Kullanımı:

 • Spam siteleri normalde sık kullanılan simgesi kullanmaz. Web sitenizde Favicon kullanımına dikkat edin.

18.)Febebok piksellerinin kullanımı:

 • Facebook’un sunulan Facebook pikseli ile neredeyse bir spam sitesi yok.

19.) Dış bağlantıların kullanımı:

 • Spam siteleri çok az veya daha fazla siteye bağlantılar içerir.

20.) Verilen – alınan linklerin alaka düzeyi:

 • Spam sitelerinde harici bağlantıların satın alınması ve verimliliğiyle, alakasız web siteleri için çok sayıda bağlantı değiş tokuş edilir.

21.) Harici bağlantı hızı:

 • İçerik, spam web sitelerindeki diğer web sitelerine verilen bağlantı hızıyla ilgili değildir.

22.) Ünlülerin ve ünsüzlerin uyumu:

 • Ünlü ünsüzlerin spam sitelerinde uyumu önemsizdir.

23.)Alan  tire (-) kullanımı:

 • Spam sitelerinde alan adında tire (-) kullanımı oldukça yüksektir.

24.) Bağlantı uzunlukları:

 • Spam sitelerinde alışılmadık derecede kısa veya oldukça uzun bağlantılar kullanılır.

25.) Harika ziyaretçiler için kelimelerin kullanımı:

 • Spam web sitelerinin temel amacı arama motorlarını kandırmak ve ziyaretçileri çekmek olduğundan yüksek performanslı anahtar kelimeler kullanırlar. Örnek: bahisler, bahisler

26. Yüksek TBM (tıklama başına maliyet) kelimeleri kullanılır:

 • Spam sitelerinin içeriği, TBM oranları yüksek olan kelimeleri hedefler ve bu kelimelere gönderir.

Spam Score  Sinyalleri

Sistem, cezalandırılan veya yasaklanan alanlarla ilişkili bu anahtar işaretleri tanımlamak için bilinen cezalandırılmış ve yasaklanmış alanlardan oluşan büyük miktarda eğitim verisi kullanılarak geliştirilmiştir.

Puanlama için kullanılan  ipucunun listesi:

 • Az sayıda sayfa.
 • Spam alan adlarıyla ilişkili TLD.
 • Alan adı uzunluğu (Alt alanın ve kök alanın uzunluğu, spam siteleri tarafından kullanılan uzunluğa benzer).
 • Alan adı rakam içeriyor mu? (Birçok spam sitesi etki alanında sayısal karakterler bulunur.)
 • Google Fonts API’sı var mı? (Spam alanı özel yazı tipleri kullanmaz (Google Yazı Tipleri API’sı gibi.) Bu özelliğin olmaması spam web sitelerinde yaygındır.)
 • Google Etiket Yöneticisi (Google Etiket Yöneticisi neredeyse hiç spam web sitelerinde bulunmaz)
 • Reklamları çift tıklayın (spam web sitelerinde neredeyse hiç bulunmazlar)
 • Bir telefon numarası var mı? (Spam sitelerinde nadiren sayfalarında gerçek telefon numaraları bulunur)
 • LinkedIn Bağlantıları (Neredeyse hiç spam sitesi bir LinkedIn sayfası ile ilişkilendirilmediğinden, bu özelliği olmayan web sitelerinin spam ile ilişkilendirilmesi muhtemeldir.)
 • E-posta adresi var mı? (E-posta adresleri spam sitelerinde nadiren bulunur)
 • HTTPS (Birkaç spam sitesi SSL sertifikalarına yatırım yapmaktadır. HTTPS genellikle iyi bir güven işaretidir.)
  Meta anahtar kelimeler kullanın (meta anahtar kelime etiketini kullanan sayfaların spam olma olasılığı daha yüksektir)
 • Atlama ziyaretleri sıralaması
 • Rel Canonical (Yerel olmayan rel = canonical etiketinin kullanımı genellikle spam ile ilişkilendirilir.)
 • Başlık öğesi uzunluğu (çok uzun veya çok kısa başlığı olan sayfalar spam sitelerine atanır)
 • Meta açıklama uzunluğu (çok kısa veya kısa meta açıklama etiketi olan sayfalar spam sitelerine atanır).
 • Meta anahtar kelimelerin uzunluğu (çok uzun meta anahtar kelimelere sahip sayfalar genellikle spam web sitelerinde bulunur)
 • Tarayıcı simgesi (spam siteleri nadiren favicon kullanır)
 • Facebook pikselleri (Facebook izleme pikselleri neredeyse hiç spam web sitelerinde bulunmaz)
 • Harici sorunların sayısı (spam sitelerinin alışılmadık derecede yüksek veya düşük sayıda harici bağlantıya sahip olma olasılığı daha yüksektir)

Diger Makalelerime  ulaşmak için buraya tıklayınız