Sosyal Medyayı İşletmeniz İçin İyi Hale Getirmenin 5 Yolu

Sosyal Medya İşletme

Aktif olarak kullansanız da kullanmasanız da, çoğu insan sosyal medyanın çok güçlü bir çekim olduğu konusunda hemfikirdir. Girişimciler ve pazarlamacılar, sosyal medyanın en önemli pazarlama kanallarından biri haline geldiğini ve bir şirketin mesajını sadece birkaç tıklama ile genel halka ulaştırdığını biliyorlar.  Sosyal medyanın sahip olabileceği gücü inkar etmek mümkün değil.

Bununla birlikte, sosyal medyanın yönetilmesinin kolay olduğu konusunda bir yanlış kanı var. Beni yanlış anlamayın, zor olmak zorunda değil (ve olmamalı), ama biraz uğraşmak gerekiyor. Bazı insanlar sosyal medyayı “korkutucu” olarak düşünür, arka koltukta oturabilir ve birisinin fırsatı olduğunda yapma eğiliminde olan bir şey. Gerçek şu ki, etkili sosyal medya sadece gerçekleşmez. Bir plana sahip olmak, sosyal medya pazarlama sonuçlarınızı önemli ölçüde artıracaktır. Dedikleri doğru: üzerine ne koyarsanız koyun, ondan kurtulursunuz.

Sosyal medyanız için bir planınız yoksa çabalarınız boşuna olabilir. Gönderilerinizi oluşturmaya ve yayınlamaya yönelik gayri resmi bir yaklaşım, gereksiz hatalara ve kaçırılmış fırsatlara yol açabilir. Sosyal medyanız için çalışmak yerine sosyal medyanız sizin için çalışmalıdır.

 

SOSYAL MEDYA’NIZI SİZİN İÇİN ÇALIŞTIRMANIN 5 YOLU:

1.)Sosyal medya hesaplarınızı yönetmesi için güvendiğiniz birini belirleyin. “Facebook’ta büyüyen” yeğeninize veya yaz stajyerine “genç ve sosyal medyayı anlayan” diye sormak iyi bir fikir gibi görünüyor. Yaşı yetenekle karıştırmayın. Tabii ki, genç nesil sosyal medyada büyüdü ve belki de daha iyi anlıyor, ancak markanız adına kitleye kimin ulaşacağını dikkatlice düşünmeniz gerekiyor. İster şirket içi bir ekip istihdam edin ister dış kaynak kullanın, sosyal medya hesaplarınızı yöneten kişinin mesajlarınızı yaymanın ve markanızı tanıtmanın en iyi yolunu anladığından emin olun.

 

2)Bir sosyal medya planı uygulayın. İyi planlanmış haberler yazmaya ve markanızı iyi tanıtmaya zaman ayırın. Haftalık bir planlama sonrası rutini taahhüt ederek, değerli içerik yayınlama yolunda kalırsınız ve artık yalnızca yayınlamak için bir makale bulmakta zorlanmanıza gerek kalmaz. Programlarınızı gelecek için planlamak için HubSpot veya HootSuite gibi bir hizmet kullanın ve mutlu bir kampçı olacaksınız!

OKUMALISIN  Sosyal Medyayı Çalıştırmanın Yaygın Olarak Gözden Kaçan 8 Yolu

 

3)İnsanları web sitenize çekin. Sağduyulu değil. Sosyal medya hesaplarınızda ana olayın bir önizlemesi olmalıdır; H. Web siteniz hizmet verin. Müşterilerinizin güvenlik açıklarını düzelten ve onları ürününüzü veya hizmetinizi aramak için web sitenize tıklamaya teşvik eden yüksek kaliteli, düşünceli içerik sağlayarak web sitenize ziyaretçi çekin.

 

4)İçeriğinizi tanıtın. Onları çok fazla uygulamayın. Bunun yerine 60/30/10 kuralını uygulayın: İlgili üçüncü taraf sektör bilgilerinin% 60’ını yayınlayın. % 30’u sektördeki liderliğini gösteren bloglara sahip; ve doğrudan içerik tekliflerinden% 10. Görünüşe göre% 10’dan fazlası sadece bir satış (ve bazı takipçilerinizin “Ben buradayım!” Demesine neden olabilir).

 

5)Mevcut ve potansiyel müşterilerinizle etkileşim kurun. Bundan daha önce bahsetmiştik: sosyal medya sosyal olmakla ilgilidir. Öğrencilerinize, sadece “büyük düşünce (isim)” deseniz bile, onlara biraz zaman tanıyarak ve yanıt vererek fikirlerine değer verdiğinizi gösterin. Yönetebiliyorsanız, sosyal medya katılımı bir müşteriyi veya potansiyel müşteriyi markanız hakkında olumlu hissettirmenin en kolay (ve en iyi) yollarından biridir.

 

Sosyal medyadaki mevcut performansınızı öğrenin. İhtiyacın olan her şeyi ondan alıyor musun? Aksi takdirde, sosyal medyanızın sizin için çalıştığından emin olmak için bu 5 önemli noktayı uygulayın!

Add Comment