Sosyal Medya Yönetimi Nedir? (detaylı kılavuz)

sosyal medya yönetimi

Sosyal medya yönetimi yaklaşımınız ne olursa olsun, bir ajans veya bir dizi araç kullanarak sosyal medya yönetiminin tanımından daha fazlasını anlamak önemlidir. Ne olduğunu ve işinizde nasıl başarılı olabileceğinizi bilmek istiyorsunuz.

Sosyal medya yönetimi nedir?

Sosyal medya yönetimi ile Facebook, Instagram, Twitter gibi sosyal medya platformlarında yayınladığınız içerikler oluşturulur, yayınlanır, analiz edilir ve siz de bu platformlardaki kullanıcılarla etkileşime girersiniz. Ücretsiz ve ücretli araçlara ek olarak, profesyonel sosyal medya yönetimi hizmetleriyle sosyal medya yönetimini basitleştirebilirsiniz.

Sosyal medya yöneticisi nedir?

Bir sosyal medya yöneticisi, ister danışman, ister şirket içi çalışan veya bir sosyal medya ajansı için ekip üyesi olarak çalışıyor olsun, sosyal medya pazarlaması, reklamcılık ve yönetim alanlarında deneyimli bir profesyoneldir. Sosyal medyadaki hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacaklar, örneğin: B. takipçilerinizi veya sosyal medyadaki gelirinizi artırmak.

Neden sosyal ağları yönetmelisiniz?

Sosyal medya yönetimi, aşağıdakiler dahil çeşitli avantajlar sunar:

Maliyet: Pazarlama bütçeniz ne olursa olsun, sosyal medya ucuz bir iştir. Sosyal medyaya katılmak, içerik yayınlamak, kullanıcı yorumlarına yanıt vermek ve daha fazlası ücretsizdir. Reklamcılık bile, hedef kitlenize ulaşmak ve çevrimiçi bir takipçi oluşturmak için karlı bir kanal sağlar.

Erişim: Facebook sosyal ağlarını LinkedIn’e dünyanın her yerinden kullanıcılarla bağlayabilirsiniz. Belirli kitlelere ulaşmak için Pinterest gibi sosyal medya platformlarını da kullanabilirsiniz. Geleneksel pazarlama ve reklamcılık erişim (veya fiyat) veya sosyal değerle eşleşemez. Bu nedenle, sosyal medya yönetimi işletmeler için bir zorunluluktur.

Kullanıcılar: Sosyal medyayı pazarlama stratejinize entegre ederek, pazarlama girişimlerinizi kullanıcı davranışına göre uyarlayabilirsiniz. Örneğin, insanların% 74’ü artık satın alma kararları vermek için sosyal medyayı kullanıyor. İnsanların% 80’inin bir satın alma işlemi için sosyal medya aracılığıyla tavsiye aldığından bahsetmiyorum bile.
Performans: Pazarlamacılar ve iş liderleri, sosyal medya pazarlaması ve reklamcılığının performansı konusunda hemfikirdir. İşletmeler markalarını sosyal olarak oluşturabilir ve hatta potansiyel müşteriler ve satışlar oluşturabilir. Örneğin, işletmeler arası (B2B) pazarlamacıların yaklaşık% 45’i Facebook aracılığıyla bir müşteri satın aldı.
Sosyal medyanın çeşitli faydalarının yanı sıra, pazarlama stratejiniz için de dikkate değerdirler.

 

Sosyal medya yönetimi hangi platformları kapsar?

“Sosyal medya yönetimi nedir?” Bu soru için sık sık takip edilen bir soru, ilgili platformlarla ilgilidir. Bu akıllıca bir sorudur çünkü zamanınızı ve kaynaklarınızı işletmenize en fazla değeri getirecek sosyal medyaya odaklamak istiyorsunuz.

Sosyal medya yönetimi için en popüler platformlardan bazıları şunlardır:

Sosyal platformlar

 1. Facebook
 2. Twitter
 3. Instagram:
 4. LinkedIn
 5. Youtube
 6. Pinterest
 7. Facebook

Günde bir milyardan fazla kullanıcısı olan Facebook, harika bir sosyal ağdır. Bu nedenle sosyal medya yönetimi hizmetleri sunan ajanslar, sadece Facebook’ta uzmanlaşmakla kalmayacak, aynı zamanda izleyici çeşitliliği nedeniyle Facebook’u da önerecekler.

Sosyal medya pazarlaması için Facebook hakkında daha fazla bilgi edinin:

 

facebook

Demografi: Facebook, yaşlılar ve gençlerden kadın ve erkeklere kadar çok çeşitli demografilere erişim sağlar. Ek olarak, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yetişkinlerin% 50’sinden fazlası Facebook’u günde birkaç kez kullanıyor ve bu da hedef kitlenizin farklı segmentleriyle bağlantı kurmanıza olanak sağlıyor.

Kullanım: Sosyal medya yönetimi perspektifinden bakıldığında, Facebook, mevcut ve gelecekteki müşterilerle ilişkiler kurmak için kullanışlıdır. Ayrıca, gelecekteki satın alma işlemlerini artırabilecek marka sadakati oluşturmaya da yardımcı olabilir.

Artıları: Facebook’un büyük bir avantajı, fotoğraflardan videolara ve metne kadar çok çeşitli reklam ve içerik biçimleri sunmasıdır. Daha da iyisi, işletmeler arası (B2B) pazarlamacıların% 40’ından fazlasının yeni müşteriler çekmesidir.

Facebook’u sosyal medya stratejinizde kullanmayı bekleyin,

 

Twitter

twitter

 

 

330 milyon kullanıcıyla Twitter, Facebook ile aynı erişimi sunmuyor. Bununla birlikte, işletmenizin markalarla günlük olarak etkileşimde bulunan bir grup kullanıcıya erişmesini sağlar. Hedef kitlenize bağlı olarak bu bir avantajdır.

Sosyal medya pazarlaması için Twitter hakkında daha fazla bilgi edinin:

Données demografileri: Bir Twitter paylaşımında Etats-Unis ile yetişkinler için% 25 bonus, ayrıca sosyal medyanın plaka formu, 18-29 yaş arası kullanıcılar için rekabetçi bir ödül sunuyor – bir grubun yaşı için Twitter kullanıcılarının% 40’ı. Ayrıca platformda günde birkaç kez aktifsiniz.

Kullanım: Facebook’tan farklı olarak Twitter daha haber odaklıdır ve aynı zamanda marka veya tüketici fark etmeksizin kullanıcılar arasındaki iki yönlü konuşmaları vurgular. Hedef kitlenizle etkileşim kurmak istiyorsanız Twitter harika bir seçenektir.

Artıları: Twitter’ın avantajlarından biri kullanıcılarıdır: aktiftirler ve diğer kullanıcılarla iletişim kurmaktan zevk alırlar. Twitter ayrıca belirli bir hedef kitleye sahiptir ve bu, hedef pazarınızda 18 ile 29 yaşları arasındaysanız yararlıdır.
Twitter her işletme için değildir, ancak belirli sektörlerdeki insanlara değer katar.

OKUMALISIN  Kurumsal sosyal medya yönetimi nedir? Nasıl olur

 

Instagram:

Instagram

Aylık 1 milyardan fazla aktif kullanıcısı olan Instagram, sosyal medya yönetim hizmetleri için hızla yeni standart haline geliyor. Resimlere ve videolara yaptığı vurgu, şirketleri kitleleriyle etkileşim kurmak ve onlarla etkileşim kurmak için yaratıcı yollar bulmaya teşvik ediyor.

Sosyal medya pazarlaması için Instagram hakkında daha fazla bilgi edinin:

Demografi: Instagram, 18-29 ve 30-49 yaşları arasındaki kullanıcılarla bağlantı kurmak için harika bir platformdur. 18-29 yaşları arasındaki Amerikalıların yaklaşık% 65’i Instagram kullanıyor, 30-49 yaş arası kullanıcılar için yaklaşık 40’ı. Yüzde.

Kullanım: Facebook gibi Instagram da tüketicileri çekmek ve onlarla etkileşim kurmak için kullanışlıdır. Sektörünüze bağlı olarak, Instagram’ı yeni potansiyel müşteriler oluşturmak için de kullanabilirsiniz. Bu nedenle platform genellikle perakende, eğlence ve güzellik şirketleri tarafından kullanılmaktadır.

Artıları: Instagram ile ilgili en iyi şeylerden biri, kullanıcıların platformu kullanmaktan zevk almasıdır. Bu nedenle, günde birkaç kez yapılan kayıtların% 60’ı, kullanıcıların yalnızca mesajlarınızı görmekle kalmayıp aynı zamanda onlarla etkileşimde bulunma olasılığını da artırır.

Bazı pazarlar için Instagram, sosyal medya stratejilerinde vazgeçilmez bir platformdur.

 

LinkedIn

twitter

 

 

Dünyanın en büyük profesyonel sosyal ağı olan LinkedIn, 550 milyondan fazla kullanıcıya erişime sahiptir. Bu nedenle, adayları işe almak ve kendilerini endüstri lideri olarak konumlandırmak isteyen şirketler için ideal bir platformdur.

Sosyal medya pazarlaması için LinkedIn hakkında daha fazla bilgi edinin:

Demografi: LinkedIn, öğrencilerin% 50’sinin LinkedIn profilini koruduğu, üniversite mezunları için popüler bir platformdur. Hepsinden iyisi, LinkedIn kullanıcılarının% 90’ı Facebook’ta, bu da stratejiniz her iki platforma da odaklanıyorsa kullanışlıdır.

Kullanım: Twitter gibi LinkedIn de şirket duyuruları veya sektöre özel haberler gibi bilgileri paylaşmak için kullanışlıdır. Ayrıca, diğer şirketlerle ilişkiler kurmanıza ve içerik pazarlaması yoluyla itibarınızı oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Avantajlar: LinkedIn, şirketlere özellikle B2B alanında çeşitli avantajlar sunar. Sosyal medyadaki B2B liderlerinin% 80’i LinkedIn’den geliyor. Sonuç olarak, pazarlamacıların% 60’ından fazlası bunu işleri için en etkili platform olarak görüyor.

Hedeflerinize, pazarınıza ve işinize bağlı olarak LinkedIn çeşitli avantajlar sunabilir.

 

Youtube

 

Youtube

1 milyardan fazla kullanıcısıyla YouTube, Amerikalı yetişkinlerin% 70’inden fazlasına erişim sağlarken, Amerikan şirketleri YouTube’u kullanan daha fazla hesapla nasıl yapılır videolarını göstermek için perde arkası materyali oluşturuyor.

Sosyal medya pazarlaması için YouTube hakkında daha fazla bilgi edinin:

Demografi: Facebook gibi, YouTube da 18 ile 65 yaşları arasında geniş bir kullanıcı yelpazesine sahiptir. 50-64 yaş arasındaki kişilerin neredeyse% 68’i platformu ziyaret ederken, 65 yaşın üzerindeki kişilerin% 40’ı YouTube’u izliyor.
Kullanım: YouTube ile işletmeniz, kullanıcılara bilgi içeriği sağlayabilir. Bazı örnekler, ürünlerinizle ilgili talimatların yanı sıra sektörünüz veya hizmetlerinizle ilgili açıklayıcı videolardır. Bunlar, dönüşümleri artırabilir ve kullanıcılar arasında marka bilinirliğini artırabilir.

Artıları: YouTube’un dikkate değer bir avantajı, diğer sosyal medya platformlarından, hatta Facebook’tan daha fazla dönüşüm sağlamasıdır. Bu, özellikle yüksek fiyatlı bir ürününüz varsa, işletmenize büyük faydalar sağlayabilir.
YouTube diğer sosyal ağlardan daha uzun sürer, ancak buna değer.

Pinterest 

 

Pinterest

Pinterest’in 200 milyondan fazla kullanıcısı vardır ve işletmelerin, B. giyim üreticileri, giyim mağazaları ve çiçekçiler gibi güçlü bir görsel odak sağlayarak hedef kitlelerindeki insanlarla bağlantı kurmasını sağlar.

Sosyal medya pazarlaması için Pinterest hakkında daha fazla bilgi edinin:

Demografi: Bu sosyal medya platformunun güçlü bir kadın kitlesi var. Kadınların% 40’ından fazlası Pinterest kullanıyor ve erkeklerin yalnızca% 16’sı. 18 ile 49 yaş arasındaki kullanıcılar da platformun hakimiyetindedir.
Kullanım: Pinterest, ürününüzü reklamsız sergilemek için idealdir. Örneğin, ürünlerinizin kullanımlarını ve işlevlerini vurgulayabilirsiniz. Ürünlerinizi daha güçlü bir şekilde tanıtmak için etkileyicilerle bile bağlantı kurabilirsiniz.

Artıları: Pinterest’in faydalarından biri, insanların gelecekteki alışverişlerini planlamak için ona güvenmeleridir. Bir çalışma, Y kuşağının% 85’inden fazlasının bu amaçla kullandığını buldu. Sonuç olarak, zaten bir satın alma planlayan tüketicilerle bağlantı kuracaksınız.

Hedef kitlenize bağlı olarak Pinterest, sosyal medya yönetim hizmetleriniz için bir varlıktır.

Ajanslar uzmanlaştıkları platformlarda farklılık gösterse de,  Sosyal medya yönetimi hizmetlerimiz Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn ve Pinterest için kullanılabilir.

 

En iyi sosyal medya yönetim araçları

Sosyal medyaya başlamaktan heyecan duyuyorsanız, sosyal medya yönetim araçlarıyla deneyiminizi (ve üretkenliğinizi) iyileştirmenin daha da iyi yolları vardır. İçerik planlamak, incelemelere yanıt vermek ve daha fazlası için bu ücretsiz ve ücretli araçları kullanın.

En iyi sosyal medya yönetim araçlarından bazıları şunlardır:

Buffer:  sosyal hesapları yönetmek, bir rezervasyon takvimi oluşturmak, sosyal medya gönderilerini planlamak ve daha fazlası için kullanabileceğiniz ücretli bir araçtır. Sosyal ağların yönetimini optimize etmek için bir mobil uygulama olarak da mevcuttur.

Hootsuite – Diğer bir ücretli sosyal medya yönetim aracı olan Hootsuite, tüm sosyal medya platformlarınızı yönetmenize, tüm kanallarda kullanıcı sorularını ve yorumlarını yanıtlamanıza ve sosyal medya stratejinizin performansını izlemek için analitiği kullanmanıza olanak tanır.

CoSchedule: sosyal ağlarınızı yönetmeye daha çok odaklanan bir ödeme aracıdır. Sosyal medya gönderilerinizi planlayın, içerik takvimleri oluşturun, blog gönderileri yayınlayın ve daha fazlasını yapın.
Mükemmel alet çantasını nasıl bulacağınızla ilgili daha fazla bilgi için şu adresi ziyaret edin:

 

OKUMALISIN  Youtube Analiz Araçları Nelerdir Nasıl Kullanılır?

Sosyal medya yönetimi neleri içerir?

Sosyal medya yönetiminin geniş tanımı nedeniyle, sosyal medya yönetiminin neleri içerdiğini merak etmek doğaldır. Çabalarınızı nereye odaklayacağınızı ve sosyal medyanın ne kadar süreceğini bilmek istiyorsunuz.

Genel olarak sosyal medya yönetimi şunlara odaklanır:

 1. Mevcut sosyal medya stratejinizin gözden geçirilmesi
 2. Hedef kitlenizi bulun
 3. Sosyal medya platformlarınızı seçin
 4. Sosyal medya stratejinizi oluşturun
 5. Profillerinizi sosyal ağlarda tasarlayın
 6. Sosyal medya reklamlarınızı geliştirin
 7. Sosyal medya içerik takviminizi oluşturun
 8. Platforma özel sosyal medya içeriğinin oluşturulması
 9. Sosyal ağlarda abonelerinize verilen yanıtlar
 10. Sosyal erişiminizi genişletin
 11. Performansınızı sosyal medyada izleyin

Bu kurumsal sosyal medya yönetimi uygulamaları hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin!

 

Şirketler için sosyal ağların yönetimine nasıl başlanır?

Kurumsal sosyal medya yönetiminin genel olarak neye odaklandığını zaten biliyorsunuz; Şimdi en önemli 11 süreci parçalara ayırarak bu uygulamaları sosyal medya kampanyalarınızda nasıl uygulayacağınızı öğrenin:

1. Mevcut sosyal medya stratejinizi inceleyin

İşletmenizi sosyal medyada zaten pazarlıyor ve tanıtıyor musunuz? Ardından, mevcut stratejinizi gözden geçirmek için zaman ayırın. Bir sosyal medya denetimi ile sosyal medya kampanyalarınızda neyin işe yarayıp neyin yaramadığını görebilirsiniz.

Bir sosyal medya denetiminin tipik adımları aşağıdaki gibidir:

 • Sosyal medya hedeflerinizi gözden geçirin
 • Markanızın sosyal medyada eşleştiğinden emin olun
 • Takipçiler, katılım oranı ve daha fazlası gibi sosyal medya ölçümlerinizi derleyin
 • İçerik tercihleri ​​gibi trendleri bulmak için sosyal medya ölçümlerinizi analiz edin
 • Rakibinizin sosyal medyadaki varlığını kontrol edin
 • Denetiminiz, sosyal medya stratejiniz hakkında anında bilgi sağlar. Ayrıca, daha fazla aboneden daha iyi müşteri memnuniyetine kadar işletmenizin sosyal medyada görmek istediği sonuçları alabilmeniz için kampanyalarınızı geliştirmek için bir temel sağlar.

Bir sosyal medya yöneticisi ile çalışıyorsanız, bunu sizin için yapacaklardır.

2. Hedef kitlenizi araştırın

Hedef kitlenizi bulmak, sosyal medyayı yönetmenin önemli bir parçasıdır. Ajansınız veya işletmeniz hedef kitlenizin kim olduğunu bilmiyorsa, bir sosyal medya stratejisi geliştirmek zor olabilir.

Hedef kitlenizin kim olduğunu ve onları çevrimiçi olarak nerede bulacağınızı biliyorsunuz.

Bu çok önemli çünkü sosyal medya yönetimine yaptığınız yatırımı en üst düzeye çıkarmak istiyorsunuz. Hedef kitlenize tercih ettikleri platformda ulaşarak daha iyi bir yatırım getirisi (YG) elde edebilirsiniz.

3. Sosyal medya platformlarınızı seçin

Ardından hangi sosyal medya platformlarını kullanmak istediğinize karar verin. Kurumsal sosyal medyayı yönetmek söz konusu olduğunda zaman en değerli kaynaklardan biridir. Bu nedenle, hedef kitleniz için en önemli olan ağlara odaklanmanız önemlidir.

Facebook, Twitter ve LinkedIn gibi büyük sosyal ağlarda bir profiliniz olması gerekirken, zamanınızı aralarında eşit olarak bölmek zorunda değilsiniz. Bunun yerine, hedef kitlenizin bunları ne sıklıkla kullandığına bağlı olarak sosyal medya platformlarına öncelik verin.

Demografik özellikleri inceleyerek hedef pazarınız için hangi ağların en önemli olduğunu öğrenebilirsiniz. Bir sosyal medya denetimi yaptıktan sonra, hangi ağların en iyi performansı gösterdiğini belirlemek için katılım oranlarınızı da kullanabilirsiniz. Ayrıca yarışmacıların faaliyetlerini de gözlemleyin.

Sosyal medya yönetim hizmetlerini kullanma konusunda endişelenmeyin. Hesap yöneticiniz, sektörünüz, hedef grubunuz ve hedeflerinizle ilgili araştırmalarına dayalı olarak platform önerileri sunar.

4. Sosyal medya stratejinizi belirleyin

Hesap yöneticiniz (veya dahili ekibiniz) sosyal medya kampanyanıza başlamadan önce stratejinizi geliştirmeniz gerekir. Çoğunlukla, Twitter, LinkedIn, Facebook ve diğer sosyal medya platformlarının farklı rolleri ve kullanımları nedeniyle her platform için bir strateji oluşturmaya odaklanırlar.

Hedef kitlenizi değerlendirmenin yanı sıra aşağıdaki faktörler de dikkate alınır:

Hedefleriniz: Şirketiniz sosyal ağlarla neyi başarmak istiyor? Hakkında farkındalığı artırmak ister misiniz?

 

5. Sosyal medya profillerinizi tasarlayın

İş stratejilerinde sosyal medyayı kullanan şirketlerin yalnızca% 26’sı ile Instagram veya Twitter gibi farklı platformlarda hesabınızı ne zaman oluşturmanız veya güncellemeniz gerektiğini anlayabilirsiniz. Ancak sosyal medya hesaplarınızın markanız ile çakışması çok önemlidir.

Ek bir sosyal medya yönetimi hizmeti, sosyal medya tasarımıdır.
Bu nedenle sosyal medya yönetimi hizmetleri sosyal medya tasarımını da içerebilir. Bu hizmet, markanızı yakalayan ve kullanıcılar üzerinde harika bir ilk izlenim bırakan profesyonel kalitede görüntüler oluşturmaya odaklanır.

Çoğunlukla, sosyal medya tasarımı, hesabınızdaki aşağıdaki gibi statik görüntülere odaklanacaktır:

Twitter başlığınız ve arka planınız
Facebook profil fotoğrafınız, simgeniz ve başlığınız
Instagram profil resminiz
Sosyal medya hesaplarınızı tasarladıktan ve taslakları onayladıktan sonra, sosyal medya uzmanınız  pazarlama hedefleriniz üzerinde çalışmaya başlayabilir:

6. Sosyal medya reklamlarınızı geliştirin

İş hedeflerinize ve hizmet planınıza bağlı olarak, sosyal medya yöneticiniz işletmeniz için bir reklam stratejisi geliştirecektir. Daha gerçek takipçi kazanmak ve kullanıcı katılımını artırmak istiyorsanız, sosyal medyadaki reklamlar çok önemlidir.

Snapchat için Facebook platformları, reklamlarına yaklaşma şekillerinde farklılık gösterir. Farklı amaçları ve farklı reklam türleri vardır. Örneğin Facebook, marka bilinirliğini artırmak, potansiyel müşteriler oluşturmak, mağaza ziyaretleri oluşturmak ve daha fazlası için reklamlar oluşturma yeteneği sağlar.

İşte sosyal medya yöneticinizin bakacağı reklamların diğer bazı özellikleri:

 • izleyici
 • medya
 • içindekiler
 • Harekete geçirici mesaj (CTA)
 • Tıklama başı maliyet (TBM)Bunların tümü, reklamınızın başarısını etkileyecek kritik faktörlerdir. Çekici bir CTA içeren bir reklam oluşturabilirsiniz. Ancak, yanlış hedef kitleyi hedeflerseniz, istediğiniz sonuçları alamazsınız.

Bir reklam kampanyası başlatmadan önce, reklamlarınızı inceleme ve onaylama fırsatına sahip olmalısınız.

7. Sosyal medya içerik takviminizi oluşturun

Çoğu sosyal medya yönetim hizmetinde bulunan bir başka sürüm, sosyal medya hesaplarınızın her biri için bir içerik takvimidir. Bu takvim, siz ve profesyonel sosyal medya yönetim ekibiniz için bir referanstır.

OKUMALISIN  İşletmeler İçin En İyi 10 Sosyal Medya Yönetim Aracı

İçinde bulunduğunuz aya ait içerik takviminizde sosyal medya hesaplarınız için planlanmış gönderileri görebilirsiniz. Bu makaleler şirket duyuruları ve tatil haberlerinin yanı sıra web sitenizden bir blog yazısı veya bir müşterinin fotoğrafı gibi paylaşılan içerikleri içerebilir.

Bu gönderileri yayınlamadan önce, sosyal medya yöneticiniz muhtemelen sizden tüm içeriği önceden incelemenizi ve onaylamanızı isteyecektir. Sizin açınızdan biraz çaba gerektirecek olsa da, tek canlı içeriğin istediğiniz şey olmasını sağlayacaktır.

8. Platforma özel içerik oluşturun

Bir sosyal medya uzmanı, yalnızca işletmeniz için bir içerik takvimi oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda içerdiği içeriği de oluşturur. Bazı durumlarda, hikaye geliştirme ve kopya girişinden ortam seçimine kadar içerik oluşturmanın tüm yönlerini kontrol edebilirler.

Farklı sosyal medya içeriği türlerine bir örnek.
Bununla birlikte, birçok sosyal medya uzmanı, mümkün olan en iyi içeriği oluşturmak için grafik tasarımcıları ve metin yazarlarıyla birlikte çalışacaktır. Sonuç, kullanıcılar arasında yankı uyandıracak ve iş hedeflerinize ulaşacak içeriktir.

Takviminiz üçüncü taraf içeriği içeriyorsa, ürününüzden bahseden etkili bir blog gönderisini paylaşıyor olabilirsiniz, sosyal medya yöneticiniz sosyal medya hesaplarınızda paylaşmak için doğru bağlantıya ve başlığa sahip olduğunuzdan emin olacaktır.

9. Abonelerinize sosyal ağlarda yanıt verin

Birçok sosyal medya yönetimi hizmetiyle ilişkili günlük bir sorumluluk, takipçileriniz ve yorumcularla etkileşim kurmaktır. Birçok şirket için bu hizmet, marka bilinirliği ve sadakati üzerinde doğrudan etkisi olduğu için paha biçilmezdir.

Abonelerine sosyal medyada yanıt veren bir işletme örneği
Bu hizmetin bir parçası olarak, sosyal medya yöneticiniz markanızla etkileşimde bulunurken markanıza ve iş standartlarınıza bağlı kalır.

 

10. Sosyal erişiminizi genişletin

Sosyal medya uzmanınızın takiplerinizi ve sosyal medyadaki varlığınızı büyütmesinin tek yolu reklamlar değildir. Sosyal medya yönetimi hizmetlerinizin bir parçası olarak, sağlayıcınız sektörünüzdeki güvenilir etkileyicilere ve kuruluşlara ulaşabilir.

Bu, takipçilerinize bağlayabileceğiniz kişiler aracılığıyla işletmeniz tarafından karşılanabilir. Sonuç, artan marka bilinirliği ve daha fazla takipçi ve müşteri kazanma potansiyelidir.

Bir ağaç işleme atölyesi için etkileyici pazarlama örneği
Örneğin, mutfak dolapları satıyorsanız, etkileyici bir kişi, ürününüzü yeniden modellenmiş mutfakları için bir satın alma olarak tanıtabilir. Daha sonra sevdiklerinizle paylaşabileceğiniz sosyal medya deneyimini gösteren bir gönderi oluşturursunuz.

Bu, kendiniz ve başka bir kuruluş için teminat alma şansınızdır.

11. Performansınızı sosyal medyada izleyin

Sosyal medyayı yönetmenin önemli bir parçası, çabalarınızın performansını izlemektir. Bu nedenle sosyal medya uzmanlarından oluşan ekibiniz, reklamlarınızın performansını ve yaratıcı içeriğini takip edecek ve bu sonuçları sizinle paylaşacaktır.

 

Sosyal medya yönetimine veya dijital pazarlama hizmetlerine yatırım yaparken, yalnızca sosyal medya hesaplarınızın performansını takip etmekle kalmayıp aynı zamanda bu performans düştüğünde yanıt veren bir ajansla ortak olmak önemlidir.

Ayrıca, özür dileyen birini değil, düşük performansı iyileştirmek için bir eylem planı hazırlayan bir ortak istiyorsunuz. Bunu akılda tutarak, işletmeniz için en iyi ajansı bulacaksınız. Bu tür bir ortaklık daha iyi sonuçlar ve daha iyi bir yatırım getirisi sunar.

Sosyal medya yönetiminin maliyeti nedir?

Ortalama olarak, işletmeler sosyal medya yönetimine ayda 4.000 ila 7.000 ABD Doları harcıyor. Bu yatırım, bir sosyal medya pazarlama ve reklam stratejisi geliştirmeyi ve sürdürmeyi, ayrıca aylık reklam ve araç abonelikleri harcamalarını içerir.

İşletmenize bağlı olarak, sosyal medya yönetimi maliyetleri daha yüksek veya daha düşük olabilir. Bununla birlikte, sosyal medya pazarlama ve tanıtım stratejiniz için gerçekçi bir bütçe oluşturmaya yardımcı olması için bu fiyat aralığını kullanabilirsiniz.

Neden sosyal medya yönetim hizmetlerine yatırım yapmalısınız?
Sosyal medya, işletmenizin markanızı ve işletmenizi büyütmesi için harika bir fırsattır. Sosyal medyayı yönetmek için zaman ve kaynak ayırmak, özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ’ler) olmak üzere birçok işletme için bir zorluktur.

Bu nedenle, çoğu aşağıdaki faydaları sunan sosyal medya yönetim hizmetlerine yatırım yapmaktadır:

Zamandan tasarruf edin – Zaman, şirketlerin sosyal medyayı terk etmelerinin en yaygın nedenlerinden biridir. Bir sosyal medya ajansı kiraladığınızda, tüm sosyal medya faaliyetlerinizi idare edecek bir ortak elde edersiniz. Gelir yaratma kanalından vazgeçmek zorunda kalmadan zamandan tasarruf edin.

Bir sosyal medya uzmanı getirin – Profesyonel sosyal medya yönetimi hizmetleri de bir uzmanla birlikte çalışır. Şirket içi bir sosyal medya uzmanını işe almanın zamanı veya maliyeti konusunda endişelenmenize gerek yok. Bunun yerine, birinin deneyimine anında erişebilirsiniz.

Kalite stratejisini sürdürün – Bir sosyal medya ajansı, sosyal medya stratejinizin aktif ve birinci sınıf kalmasını da sağlar. Marka bilinirliğinden satışa kadar istediğiniz sonuçları elde etme yaklaşımlarını sürekli (ve proaktif olarak) izler ve geliştirirler.

Agresif Hedeflere Ulaşın – Çoğu işletme gibi, işletmeniz de muhtemelen sosyal medyadan ölçülebilir sonuçlar istiyor. Hatta hırslı hedefleriniz bile olabilir, örneğin: B. belirli sayıda takipçiye ulaşmak. Uzman bir sosyal medya ajansı, bu hedeflere ulaşmanıza yardımcı olabilir.
Sosyal medyayı yönetmekte zorluk çekiyorsanız, yalnız değilsiniz.

Rakipler dahil birçok şirket sosyal kampanyalar yürütmeye ve sürdürmeye çalışır. Rekabette öne çıkın ve sosyal medyadan en iyi şekilde yararlanın

Add Comment