Sosyal Medya Uzmanı Kimdir? Ne iş Yapar?

sosyal medya uzmanı nedir

Sosyal Medya Uzmanlıgı nedir?

Sosyal medya uzmanlıgı  Doğru deneyime ve donanıma sahip uzman, sınırlı argümanları olan markalara mümkün olan en iyi faydayı sağlamaya çalışır. Uzman, yardım edilen uzmanın mevcut malzemelerle olumlu sonuçlar alacağını umuyor.

Uzmanlaşmak için eğitim veya okul yok. İşlevsel pazarlama, grafik tasarım ve yazılım programlarına sahip olmak istenebilir. Ayrıca sosyal medya kurs sertifikaları sosyal medya uzmanı seçiminde etkilidir.

Rekabetin giderek arttığı günümüz dünyasında şirketlerin güçlü markalar haline gelmesine yardımcı olun;

 • Marka konumlandırma,
 • Aktif bir yapıya sahip olarak durgunluktan uzak durun,
 • Başarılı stratejiler belirleyin
 • Dinamik yapısı ile sürekli gelişim,
 • Rekabete uyum sağlamalıdır.
 • Tüm bunların düzgün çalışması için markaların sosyal medya uzmanlarının desteğine sahip olması gerekiyor. Sosyal medyada başarılı olan markalar, rekabetçi bir ortamda bu şekilde gelişebilir.

Sosyal Medya Uzmanı nasıl olunur?

sosyal medya uzmani nasıl olunur

Öncelikle sosyal medyada uzmanı nasıl olunur olmak için resmi bir eğitim kriteri bulunmadığı, yani üniversitelerde sosyal medyada sosyal medyada uzmanlık denen bir bölüm bulunmadığı açıklığa kavuşturulmalıdır.

Bazı şirketler, başvuru sahiplerinin grafik tasarım yazılımı ve programları hakkında iyi bir çalışma bilgisine sahip olması gerektiğini iddia ediyor. Ayrıca eğitim kurumları sosyal medya ve interaktif pazarlamada sertifika programları sunmaktadır.

Genel olarak iş, pazarlama, halkla ilişkiler, halkla ilişkiler ve reklamcılık, halkla ilişkiler ve reklamcılık, grafik tasarım, yazılım vb. Bu bölümlerin mezunları bu alanda çalışabilirler.

Üniversitelerde ve eğitim merkezlerinde sosyal medya becerileri sertifika programları da vardır.

Eğitim, itibar yönetimi, marka yönetimi, sosyal medya raporlaması, mobil pazarlama, dijital kampanyalar, halkla ilişkiler stratejileri ve kriz yönetimi gibi konuları kapsıyor. Bu eğitimi alarak ve çok çalışarak iyi bir sosyal medya profesyoneli olabilirsiniz.

Sosyal ağlarda uzman olmak isteyenler; Oldukça sosyal, iletişime açık, yenilikçilik konusunda tutkulu, İnternet teknolojilerini anlayan, pazarlama ve halkla ilişkiler bilgisine sahip, dilde akıcı ve içinde bulunduğu sektördeki gelişmeleri takip eden bir insan olmasına yardımcı olur. Bu insanların günde yirmi dört saat çalışmaları gerektiğini bilmeleri de faydalıdır.

Yukarıda da açıklandığı gibi sosyal medya uzmanı olmak isteyen kişilerin üniversiteler veya özel sektör tarafından düzenlenen eğitim kurslarını almaları ve sertifikalarını almaları çok önemlidir. Bundan sonra, sürekli güncelleme ve iyileştirme yapmaları gerekir.

Sosyal Medya Uzmanı Ne İş Yapar

Bir  sosyal medya uzmanı ne  iş yapar?

 • İşletmelerin ihtiyaç duyduğu sosyal medya hesaplarını açar ve mevcut hesaplar için gerekli incelemeyi sağlar. Örneğin, Facebook, Instagram, Twitter gibi sosyal medya hesaplarını yönetmekle sorumlusunuz. Markanın kurallarına ve hizmetlerine uygun olarak içerik planlayın, üretin ve paylaşın.
 • Gerekli tüm sosyal ağları takip edin.
 • Şirketi bilgilendirir ve özel stratejiler geliştirmesini sağlar.
 • Şirket için özel kampanya kurulumları geliştirin.
 • Her gün orijinal metinler, resimler veya videolar oluşturun ve paylaşın. Ek olarak, gönderiler belirli günlerde planlanır ve orijinal içerik oluşturulur.
 • Şirketin bir web sitesi olduğunda, onu optimize etmek için SEO ölçümleri oluştururlar.
 • Bloglar açarak veya blogları kapatarak tanıtın.
 • Rakipleri analiz edin, takip edin ve sonuçlara göre stratejiler geliştirin.
 • Dijital dünyadaki trendleri takip edin ve alakalı reklamlar oluşturun.
 • Şirketin sosyal ağlarında takipçi sayısını artıran, uygun iletişim stratejilerini tanımlayan ve uygulayan çözümler geliştirilir.
 • Şirket ile ilgili uygunsuz içerik, durum ve izlenimleri tespit edin ve gerekirse müdahale edin. Marka ve hisse senedi incelemelerini ve yorumlarını takip edin. Gerekirse müşteri ile iletişime geçerek onların soru ve yorumlarına cevap verir. Markanın olumlu imajını ve farkındalığını artırmak için müşteri ile iletişim ve karşılıklı etkileşim içinde olmak gerekir.
 • İş yol haritasını sosyal medyada takip edin.
 • İçeriği buna göre paylaşırken ve planlarken neleri göz önünde bulundurmanız gerektiğini bilin. Pazarlama ve satışları artırmak için stratejik zorluklar ortaya çıkarır.
 • Elbette görsel tasarımlar ve videolar oluşturmak için bilinmesi gereken programlar olacak. Photoshop, Illustrator ve Adobe Premiere gibi temel programların aşina olması bekleniyor. Büyük bir şirkette çalışıyorsanız, bu muhtemelen tasarım ekibidir.
 • Bununla birlikte, bu temel programları bilmek iş aramanızı kolaylaştıracak ve referans görevi görecektir.
  Elbette mesleğinizin gelişimini takip edin ve her birinde gelişin.
OKUMALISIN  Kurumsal sosyal medya yönetimi nedir? Nasıl olur

 

Sosyal Medya Uzmanı Olmak için Ne Gerekli?

sosyal medya uzmanı olmak için ne yapmak gerekli

Bu tür konuları Türkiye’deki birçok blogda göreceksiniz. Bazıları bu sorunla yurtdışındaki bloglardan edindikleri bilgilerin bir kısmını veya tamamını bloglarında yayınlarken, diğerleri ise “Nasıl sosyal medya uzmanı olunur?” Gör ve duy. belirli bir makale hazırlayın. Okuması kolay mı bilmiyorum, ancak bu konu “sosyal medya profesyonelleri için 10 kural” gibi şeylerle hızlı ve kolay bir şekilde önleniyor.

 

Aslında bunu daha önce söyledim. Sosyal medyada başarılı olmak için 10 kural, 7 gereksinim veya 3 anahtar detay yok. Buna güvenmemenizi öneririm. Çünkü sosyal ağlarda başarılı olmak için sosyal ağları bilmeli, anlamalı ve takip etmelisiniz. Kısacası sosyal medya uzmanı olmak için yapmanız gereken şeylerden biri de sosyal medya ile iletişim halinde kalmaktır. “Nasıl bir sosyal medya profesyoneli olabilirim?” Den birkaç adım uzaklaşmak istiyorum. Ve yatay olarak ilgili başka bir konuya geçin.

 

Şirketlerin, özellikle de KOBİ’lerin sosyal medya, dijital pazarlama veya dijital marka yönetimi üzerine benimsediği yaklaşıma hepimiz aşinayız. KOBİ’ler, yeni nesil reklam kanallarıyla özellikle ilgilenmiyor. Ne yazık ki ulusal şirketlerin çoğu aynı anlayışa sahip. Dijital pazarlamanın ve dijital kanalların gereksiz olduğunu düşünüyorsunuz. Bu nedenle bu konuya yatırım yapmak ya da bütçe ayırmak istemiyorlar. Nedeni KOBİ’lerin cehaleti değil, daha önce KOBİ’lere hizmet veren “uzmanlar”.

 

Evet, “Nasıl sosyal medya uzmanı olabilirim?” Sosyal ağlarda uzman olmasa da konuyu bir kenara bırakıp böyle davrananların neden olduğu sorunlardan biri budur. İşi anlamayan ancak anladığını iddia edenler, öncelikle sosyal medyadaki kurumsal suçlardır. Aynı zamanda istihdamı da engeller.

 

Konuya dönecek olursak, bir konuda uzman olmanın şartları, o konu hakkında konuşabilmek, o konuyu yazabilmek ve konu ile ilgili çeşitli uygulamalar veya yöntemler geliştirebilmektir. Kendilerini “sosyal medya uzmanı” olarak tanımlamadıklarında, Google fotoğraflarını bulup “merhaba”, “iyi haftalar”, “mutlu tatiller” veya “mutlu yıllar” yazıyorlar. Elbette şirketler sosyal medyayı gereksiz bir reklam modeli olarak görüyor. Ne de olsa patron ya oğlunun ya da kızının bu işi yapmasına izin veriyor ya da şirketin sosyal medya hesaplarını şirketteki herkese veriyor.

 

Temel olarak: “Hala bu şekilde düşünen veya hareket eden şirketler var mı?” Söyleyebilirdin Abarttığımı bile düşünebilirsiniz. Hayır, abartmıyorum. Aksine çok az diyorum. Mesela adını vermek istemediğim büyük bir kurumun kurumsal iletişim müdürü aslında bir danışman olduğunu bile gördüm. Gülünç ama aynı zamanda acınası. Utanç verici … Evet, dijital reklamcılığa karşı çıkan ve mesela sosyal ağların profesyonellere emanet olmasının önemli olmadığını düşünen şirketler var.

 

Dijital reklamcılığa nasıl yatırım yapacağımı iyi biliyorum ve dijital reklam bütçelerinin geleneksel halkla ilişkiler bütçelerini aştığını biliyorum. Aslında her konferansta bundan biraz bahsediyorum. Tabi bununla ilgili istatistikleri takip ediyorum. Ancak dijital pazarlamaya yönelik KOBİ yaklaşımını görmezden gelir ve yalnızca büyük şirketlerin dijital pazarlama için sağladığı bütçelere odaklanırsak ve bundan mutlu olursak yanılıyor olacağız. Aslında benim endişem ve kazanmak istediğim segment büyük şirketler değil, KOBİ’lere ve KOBİ’lere tavsiyelerde bulunan uzmanlar. Bu yüzden konuya detaylı ve eleştirel yaklaşıyorum.

 

Unutmayalım ki, KOBİ’lerin dijitale yönelik tutumunu değiştirmezsek, işleri dolaşıma sokamayız. Kısacası şu ya da bu şekilde KOBİ’lerle uğraşmak zorunda olduğumuzu söylemek istiyorum.

 

KOBİ’leri ikna etmenin ilk yolu, çok küçük bütçelerle iyi bir müşteri kitlesine ulaşabileceklerini anlatmaktır. Aslında marka yaratmak bir KOBİ için çok kolay ve zordur. KOBİ’ler büyük ölçüde markalaşmanın kolay olup olmayacağını belirler. KOBİ’ler yeni medyaya, dijital pazarlamaya ve yeni nesil reklam kanallarına direniyor ve zorlu markalar haline geliyor. Ancak bir KOBİ için marka olmak, dijitalleşmeyi içselleştirmek ve bütçenize göre dijital bir ilerleme stratejisi geliştirmek çok kolay.

 

Sosyal Medya Pazarlama Uzmanı Ne Kadar Kazanıyor?

Sosyal medya uzmanlarının maaşları, şirket büyüklüğüne, iş büyüklüğüne veya deneyim seviyesine göre değişir.

OKUMALISIN  Paravan Blog Nedir? Nasıl Yapılır?

Tipik olarak, yeni bir sosyal medya uzmanı, küçük ila orta ölçekli bir işletmede 2,200 ila 2,500 ABD Doları arasında bir maaşla başlar.

Deneyim kazandıkça ve daha büyük şirketlerle çalıştıkça, oranlar 3.700 ila 5.800 arasında değişecektir.

Bir sosyal medya uzmanı çok büyük şirketlerde çalıştığında 10.000’e kadar maaş kazanabilir.

Bu işi bireysel olarak da yapabilir, birden fazla kişiyle çalışabilir veya bu işi firmalarla çalışarak yapabilirsiniz. Bu şekilde geliriniz performansınıza ve yaptığınız anlaşmalara göre değişiklik gösterebilir. Bu tür işlerde gelirinizin sınırı yoktur, tamamen performansınıza bağlıdır. Yani işinize ve yaptığınız anlaşmalara göre 1.000 TL ve 20.000 TL kazanma şansınız var.

 

Ancak dijital dünya ve sosyal medya uzmanı meslek olarak çok popüler ve günümüzde çok karlı. Şimdi ve gelecekte düşünmeden uygulayabileceğiniz bir meslek olarak önerebiliriz.

Sosyal Medya Uzmanının Sahip Olması Gereken Nitelikler Nelerdir?

Sosyal medya platformlarında etkili ve verimli olabilmek için markaların alanında deneyimli bir uzmanla çalışması gerekir. Aksi takdirde sosyal ağlar için istenilen başarıya ulaşmak mümkün olmayacaktır.

Günümüzde bu alanda birçok uzman ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte, sadece bazılarının yeterli özellikleri vardır. Bu nedenle uzmanları seçerken markaların titiz davranması gerekiyor. Bir sosyal medya profesyonelinin birçok rolü olmalıdır. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

 • Yeterli dijital trend bilgisine sahip olmalısınız.
 • Kriz yönetiminde yetkin olmalı.
 • Psikoloji, sosyoloji ve felsefe gibi temel sosyal bilimler bilgisine sahip olmalısınız.
 • Hedef grubun karakter yapısını analiz etmek ve beklentilerini karşılayabilecek stratejiler geliştirmek için deneyime sahip olmalısınız.
 • Dijital pazarlamada başarılı olmalısınız.
 • Ölçümler ve raporlar çalışmalıdır.
 • İletişim becerileri geliştirilmelidir.
 • Biraz araştırma yapmak istiyorum.
 • Analitik kapasite güçlü olmalıdır.
 • Hayal gücü harika olmalı.
 • Uzman yeni fikirlere açık olmalıdır.
 • Grup çalışmasıyla uyumlu olmalıdır.
 • Profesyonel, birden çok görevi önceliklendirmek için kullanılabilecek planlar oluşturabilmelidir.
  Uzman olmak isteyenler için çalışmak istedikleri sektör hakkında bilgi sahibi olmak büyük bir avantaj. Örneğin, SEO endüstrisinde bir iş için başvuran bir sosyal medya uzmanı, endüstri SEO terimlerine aşina ise uzmanlığını kolayca gösterebilir.

 

 

Sosyal  Medya Uzmanı Maaşları

Dijital medya uzmanlarından, pazarlamacılardan ve sosyal medya uzmanlarından bahsetmişken, farklı alanlara gitseler bile herkesin maaşı aynı diyebilirim. Sosyal medya uzmanlarının maaşı en düşük asgari ücrettir. 2.300 TL’ye sosyal medya yöneticisi çalıştıran şirketler var. Sosyal medya uzmanları için en yüksek maaş da 5.000 dolar. Ayrıca çok büyük şirketler sosyal medya yöneticilerine çok daha fazla para ödeyebilir. Örneğin, yabancı bir iştirakte bir iş bulursanız, yaklaşık 5.000 $ maaşla başlayabilirsiniz. Daha önce de belirtildiği gibi, ülkemizde internet ve medya şirketlerinin maaşları 2.500 ile 5.000 euro arasında.

 

Sosyal Medya Uzmanı  Hesap Yöneticilerinin Bilmesi Gereken Programlar

Sosyal Medya uzmanların kullanması gereken programlar

Sosyal medya yöneticilerinin bilmesi gereken programlardan bazıları şunlardır:

Sosyal medya yönetimi programları zamandan tasarruf sağlar ve sosyal medya yöneticilerinin işini kolaylaştırır. Bir programa birden fazla sosyal medya hesabı ekleyerek bu hesapları tek bir kanaldan kontrol etmek mümkündür. Aynı zamanda problem yaşanmaz çünkü gelecek planları yapılabilir.

 

 

Sosyal medya hangi amaçlar için kullanılır?

Sosyal medyayı hangi amaçlar için kullanırız

İnsanlar sosyal medyayı zaman veya mekan kısıtlaması olmaksızın her türlü amaç için kullanabilirler. Kullanıcılar, nerede olurlarsa olsunlar mobil sosyal ağ sitelerinde anında paylaşım yapabilirler. İnsanlar sosyal medya platformlarında birbirlerini tanır ve birbirleriyle iletişim kurarlar. İnsanlar sosyal medya aracılığıyla yardım alabilir, yardım alabilir, sorular sorabilir ve soruları cevaplayabilir. Bu açıdan bakıldığında sosyal ağların eğitim amaçlı kullanıldığını söyleyebiliriz. Sosyal medya siteleri ticari amaçlarla da kullanılabilir. Sosyal ağ web siteleri, İnternet kullanıcılarına aşağıdaki gibi farklı şekillerde sunulur: bloglarda, kurumsal ağlarda, kurumsal sosyal ağlarda, forumlarda, fotoğraf paylaşımında, video paylaşımında, ürün ve hizmet incelemelerinde.

 

Sosyal medyanın kullanımına gelince internetin olduğu her yerde kullanılabileceği söyleniyor. Kullanım amacı kişiden kişiye değişir. Sosyal medya, mesajları paylaşmak için de kullanılabilir. Oluşan her türlü olay sosyal medya platformunda paylaşılabilir ve kişilere haber verilebilir. Ürün veya hizmetin tanıtımı, tanıtım amaçlı da olabilir. Social Square, geleneksel medyadan farklı avantajlara sahiptir. En büyük avantajı, bilginin anında ortaya çıkarılabilmesidir. Sosyal medya ile bir olay anında görsel ve yazılı olarak duyurulabilir. Sosyal medyanın bir diğer avantajı da hızıdır ve geleneksel medya bu hızla rekabet edemez.

OKUMALISIN  Bilinmeyen 15 Güçlü Seo Teknikleri

 

Sosyal Medya Uzmanı hangi özelliklere sahip olmalıdır?

 • Sosyal medya uzmanının ekip odaklı olması, zamanında çalışması ve işlerin yapılmasından sorumlu olması gerekir.Mükemmel sözlü ve yazılı iletişim becerilerine sahip olmalısınız, bu da iletişim becerilerinin güçlü olması gerektiği anlamına gelir.
 • Markalarla telefon veya e-posta yoluyla sık iletişim halinde olduğunuz için, yazışma tekniklerinde ve telefonla etkili iletişimde ustalaşmalısınız.
 • Krizle başa çıkmak için gerekli becerilere ve yetkinliklere sahip olmalısınız. Kriz zamanlarında nasıl davranacağınızı bilmek işiniz için önemlidir.
 • En önemli özelliklerden biri yabancı dil becerisidir. Hatta bunun en çok arzu edilen özellik olduğunu söyleyebiliriz. İngilizce başta olmak üzere yabancı dilleri akıcı bir şekilde konuşmalı ve bu alanda kendinizi sürekli güncellemelisiniz.
 • Dünyadaki teknolojik gelişmeleri yakından takip etmeli, özellikle yenilikler markalara uyum sağlamalı ve gündemde kalmayı başarmalıdır. Dijital takvim ve popüler güncellemelerden haberdar olmalısınız.
 • Zamanınızı iyi yönetebilmeli ve planlayabilmelisiniz. Çünkü sosyal medya uzmanları aynı anda pek çok iş yapıyor. Bu bağlamda bu ancak planlı zaman yönetimi ile aşılabilir.

 

Sosyal Medya Uzmanı iş imkanları nelerdir?

 1. Sosyal medya Yöneticisi
 2. İçerik uzmanı
 3. Hedef grup yöneticisi
 4. Sosyal stratejist
 5. Marka temsilcisi
  Bunlar en önemli iş alanlarıdır.

 

Sosyal Medya Uzmanının Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Bir sosyal medya uzmanın  ne yaptığı, ne gibi faydalar sunduğu gibi sorular günümüz dijital dünyasında sıkça karşılaştığımız konulardan bazıları.

Deneyimli ve iyi donanımlı bir sosyal medya uzmanı, işletmelere birçok fayda sağlar. Başlıca olanlar:

 • İşletmeler sınırlı tartışmalardan yararlanır.
 • Mevcut materyallerle sosyal medya pazarlamasında başarılı sonuçlar elde edilir.
 • İşaretleri konumlandırın.
 • İşinize aktif olarak devam ettiğinizde durgunluk markası ortaya çıkıyor.
 • Etkili pazarlama stratejileri oluşturun.
 • Bu, markanın dinamik bir yapıya sahip olmasına ve büyümesine yardımcı olur.
 • Pazar rekabetinde başarılı sonuçları garanti eder.

Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir?

Sosyal medya danışmanlığı, artık tüm dünyada yaygın olan İnternet kullanımıyla sosyal medyanın büyük önem kazandığını bilerek profesyonel hesap yönetimi ihtiyacından doğmuştur. İnsanların hem kişisel hem de genel kullanım için bu kanallara neredeyse bağımlı olduklarının farkında olan firmalar (markalar vb.) Sosyal kanalları iyi kullanarak bu alanlardan katkı sağlamaya çalışmaktadır.

Sosyal ağların yönetimi bu nedenle markalar için temel bir ihtiyaç haline geldi. Sosyal medya platformlarını aktif olarak kullanan ve yöneten bir markanın sektöründe başarılı olması tamamen mümkündür. Bu sayede markalar, müşterileriyle kullandıkları sosyal marka kanalları ile hedef gruplarına çok daha kolay ulaşabilir, mevcut müşteri potansiyelini genişletebilir, daha fazla kişiye ulaşabilir ve etkili bir iletişim ağı oluşturabilir.

Markalar için sosyal medya alanı, bu faktörler onları kayıtsız bırakamayacağı için tavsiye aradıkları bir yönetim alanı haline geldi. Sosyal medya yönetiminin en temel ve kapsamlı fikir ve ilkelerine sahip, marka kimlik bilgileri iyi olan dijital ajanslar bu konuda size çok yardımcı oluyor. Bu fonksiyonlara sahip olan Mucizefikir acentemiz tüm bu süreçlerde sizlere profesyonel destek vermeye hazırdır.

 

Sosyal Medya Danışmanlığında Ne İş Yapılır?

Sosyal medya yönetimi, bir sosyal medya profesyonelinin yapması gerekenlerin temel taşıdır. Facebook, Instagram, Twitter, Youtube, LinkedIn, Google+ ve Pinterest gibi portalların sosyal medya hesapları varsa ilgilenen tarafa iletilir; aksi takdirde yeni hesaplar açılır ve yönetim süreci başlar. Bu hesapların verdiği tavsiyeye göre öncelikle izlenecek rota stratejisi belirlenir. Süreçler reklam faaliyetleri ile aynı anda yürütüldüğü için reklam kampanyalarının stratejileri ve bütçeleri belirlenir.

Bununla birlikte, asıl amaç sosyal medya hesaplarında etkinliği, tazeliği ve katılımı artırmak olduğu için, her tür paylaşım düşünceli bir şekilde modern, çekici ve hedeflenmiş olarak kabul edilir. Bunun için etkinlikler veya kampanyalar bu hesaplardan duyurulur. Hedef kitlenin keyif alabileceği ve hesaplarda paylaşabileceği içeriğin yer almasına özen gösterilir.

Planlanan hedeflere uygun olarak yapılanlar ve elde edilen sonuçlar hakkında detaylı raporlar hazırlanacaktır. Hem müşteri üzerindeki etki hem de yeni yanıtlar konusunda detaylı çalışmalar yapılmaktadır. Görsel ve içerik tasarımları bu verilere göre tasarlanır ve yeniliği izlemeye devam eder. Böylelikle tavsiye, pazarda temsil edilen markanın her zaman güncel olmasını sağlamayı mümkün kılar.

 

sosyal medya ve sosyal medya uzmanlıgı  ile ilgili  merak ettiklerinize  burdan  ulaşabilirsiniz

 

Add Comment