Sosyal Medya Güncel SEO Teknikleri 2021

sosyal medya

[içindekiler]

Sosyal Medya  ve SEO İlişkisi

İçeriğinizi ve ürünlerinizi sosyal medyada yayınlayarak yeni müşteriler ve ziyaretçiler çekebilirsiniz. Ancak, bu ziyaretçileri bağımlı kullanıcılar haline getirmek önemlidir.

Sosyal medya hesaplarının adlarının web sitenizin adıyla eşleştiğinden ve marka ve farkındalık için büyük önem taşıdığından emin olun.
Sosyal medya platformlarında (Friendfeed, Twitter, Facebook, vb.) Yaptığım en büyük hatalardan biri, geri almak için kullanılmasıdır. İlk sosyal medya SEO hedefiniz, içeriğinizi ve sayfalarınızı hızlı bir şekilde dizine eklemek ve kullanıcılara sunmaktır. URL, elbette, backlink etkisi de azalır.

 • Kullanıcılarınızı artırmak için topluluklara ve gruplara katılın ve paylaşın. Abone ve akış içeriği olmadan bu kanaldan yeterince yararlanamayacağınızı unutmayın.
 • Paylaştığınız içeriğin başlıklarını dikkatlice seçin ve okumaya dikkat çeken başlıklar yazın.
 • Sosyal medyada kampanyalarınızı ve reklamlarınızı oluşturarak etkinliğinizi artırın.
 • Ücretsiz hizmetinizin veya sosyal medya hizmetlerinizin reklamını yaptığınızdan ve paylaştığınızdan emin olun.
 • Sosyal medya ziyaretçilerini web sitesine ne kadar çok götürürseniz, web sitesinde daha fazla zaman geçirecek ve alexa değerlerinizin tadını çıkaracaksınız. Web sitesinde daha fazla zaman geçirirsiniz.
 • Sosyal medya sayfalarınıza yüksek kaliteli geri dönüşler alarak sayfanızın kalitesini artırabilir ve SEO çalışmalarınıza dahil edebilirsiniz.
 • Mümkünse, eğlenceli sayfanızı ve varsa sosyal medya uygulamalarınızı reklamlarla destekleyin.

Sosyal Medyayı SEO İçin Nasıl Kullanabiliriz?

1. Facebook’un hedefleme seçeneklerini değerlendirin

facebook hedefleme
Her gün milyonlarca insan bir şekilde Facebook’a veri sağlıyor. Bu da tatmin edilebilir. İlgilenilen ürünlerle ilgili bir işlem de olabilir. Hedef kitlenizi kendi işiniz için çok iyi tanıdığınızı düşünebilirsiniz. Peki ya Facebook’un bu konuda size nasıl rehberlik edebileceğine bir göz atmaya ne dersiniz?

Facebook Reklamları süreci, işletmelere müşterileri hedeflemek için aşağıdaki seçenekleri sunar:

• Site

• Yıllar

• Cinsiyet

• Bağlantılar (arkadaşlar vb.)

• Medeni hal

• Diller

• Eğitim seviyesi

• Meslek / Meslek

Facebook reklam sürecini deneyimlediğinizde, hedef kitlenizi daha iyi tanıyabileceksiniz. Onlar hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, SEO stratejinize o kadar çok şey eklerler.

 

2. Twitter’da trend olan konular ve anahtar kelimeler

twitter

Türkiye’deki güncel olayları birçok kişi Twitter’dan takip ediyor. Başkalarının günün popüler konusu hakkında neler söylediğini merak ediyorsunuz. Sadece bu Tweetlere göz atarak, hedef kitlenizin belirli bir konu hakkında ne düşündüğünü kolayca anlayabilirsiniz. Hatta onunla nasıl tanışabileceğinden bahsediyoruz, tam olarak 12!

OKUMALISIN  En Popüler Sosyal Medya imleme Siteleri 2021

Kişiler belirli bir konu için Twitter’da kullandıkları dili kullanırlarsa, Google’da da aynı şekilde arama yaptıklarından emin olun. Bu doğal dili keşfettikten sonra, etkili anahtar kelime hedeflemesi için önemli bir SEO yardımı olacaktır.

Aslında, dünyadaki birçok SEO uzmanı güncel kalmak için Twitter kullanıyor. Üst düzey Google yöneticilerine soru sormak için bu kanalları kullanıyorlar.

Güncel olmak, sektörden bağımsız olarak tüm kullanıcılar için değerlidir. “SON DAKİKA” gibi! Konsept gibi!

 

3. Anahtar kelime analizi için hashtag arayın

Instagram’ı hashtag’leri takip etmek için küçük bir arama aracı olarak görebilirsiniz. İstediğiniz hashtagleri bile takip edebilirsiniz (sektörünüzle ilgili)! Yerel SEO için bu hashtag’ler yerel aramalar için çok daha etkili olabilir.

Ayrıca, bu tür aramalara verilen kullanıcı yanıtlarını da ölçebilirsiniz. Bu, en çok ne tür içeriğe değer verdiklerini çok daha net hale getirir. İçerik oluşturma sırasında, sosyal ağlarda bu tür analizler sizin için çok faydalı olacaktır.

Hashtag araştırması yaparken kendinize şu soruları sorun:

• Sektörünüzle ilgili başka hangi hashtag’leri görüyorsunuz?

• Daha önce anahtar kelime olarak görmediğiniz kelimeler var mı?

• En popüler Instagram gönderileri ne olacak? Hangi başlıkları kullandın?

• Kullanıcıların kullandığı dile dikkat edin. İçeriğiniz benzer bir dil ve üslupta üretmeye ne dersiniz?

 

4. SEO için sosyal medya içeriğinin analizi

sosyal medya içerik analizi

Pinterest popüler olmaya devam eden bir sosyal medya kanalıdır. Çok hızlı ve yaratıcı bir şekilde güncelleme yeteneğine sahip görünmese de, veriler için harika! Sonuçta, Pinterest’i SEO için kullanmanın mantığı budur.

Sektörünüzü (ürünler ve hizmetler) Pinterest’te ararsanız, en güncel ve popüler konularla karşılaşırsınız. Markanız için bilgilendirici içeriği infografik şeklinde bile derecelendirebilirsiniz.

Ayrıca, veriye dayalı bir sosyal medya kanalı olduğu için SEO için uygun olduğunu düşündüğünüz uzun kuyruklu anahtar kelimeleri Pinterest’te arayabilirsiniz. Sonuçlar size doğru içerik konuları hakkında veri odaklı fikirler ve konular sunar!

Google gibi, Pinterest’te bir kelime aradığınızda, size o kelime için farklı seçenekler sunulur. Anahtar kelime kalıpları eksik olabilir. Bunu akılda tutarak, bir analiz mantıklıdır.

OKUMALISIN  Google Alerts Nedir ve Nasıl Kurulur?

Bu tekniklerin dışında LinkedIn üzerinden popüler isimleri takip edebilir ve sektörünüzdeki son gelişmeleri takip edebilirsiniz.

 

Güncel  Sosyal Medya Seo Teknikleri

Facebook’ta SEO çalışması

facebook

Facebook, geçmişten günümüze sosyal ağlar kavramını tanıttığını söyleyebileceğimiz en eski platformlardan biridir. Milyar doları aşmayı başaran kullanıcı profili ile Facebook, web sitelerinizin ve markanızın bilinirliğini artırmak için üzerinde çalışmanız gereken en önemli sosyal ağlardan biridir.

Facebook SEO teknikleri olarak aşağıdakileri kullanabilirsiniz.

Facebook’ta SEO çalışması

 • Facebook sayfanızda her gün düzenli olarak yayın paylaştığınızdan emin olmalısınız. Sayfanızı takip eden kullanıcıları rahatsız etmemek için bu paylaşılan kaynak miktarını gün içinde 3 ile 5 arasında tutmak idealdir.
 • Paylaşmak için kullandığınız görüntülerin kalitesini mümkün olduğunca yüksek tutmalısınız.
 • Hesabınızın etkileşimini ve analizini izlemelisiniz. Yayınlarınızdaki yorumları görmezden gelmemeli ve takipçilerinizle mümkün olduğunca iletişim kurmamalısınız.
 • Facebook topluluklarına katılarak marka bilinirliğini artırmak için aktif olabilir ve bu alanlarda paylaşımda bulunabilirsiniz.

 

Twitter’da SEO çalışması

twitter

İlk günlerde 140 karakter sınırıyla ortaya çıktığında, ülkemizin en popüler ikinci sosyal medya platformlarından biri haline gelen Twitter, SEO çalışmalarında önemli bir yere sahip.

Twitter  SEO çalışması
Twitter SEO çalıştığı için aşağıdakileri önerebiliriz.

SEO üzerinde en büyük etkisi olan sosyal ağlardan biri Twitter. Google, sıralama algoritmasına Twitter’ın önemli bir etkisi olduğunu bildirdi.

 • Etkileşim ve takip edebileceğiniz bir şekilde paylaşmak, marka bilinirliği ve organik ziyaretçiler açısından çok önemlidir.
 • Diğer sosyal medya platformlarında kullandığınız görüntülerin Twitter kullanıcıları üzerinde aynı etkisi olmayabilir. Bu nedenle profesyonel içerik detaylı analizlerle oluşturulmalıdır.
 • Bugün Twitter, en hızlı içerik akışının gerçekleştiği sosyal medyanın ön saflarında yer alıyor. Bu nedenle, gündemi hemen takip etmeli ve uygun şekilde yayınlayarak etkileşiminizi geliştirmelisiniz.
 • Hashtag (#) kullanımı Twitter’da son derece önemlidir. Markanız ve içeriğinizle ilgili hashtag’leri girerek etkileşim miktarını artırabilirsiniz.

 

Youtube SEO Önerileri

youtube

 

Dijital içerik söz konusu olduğunda, YouTube tartışmasız bu konuda en büyük güçlerden biridir. Doğru stratejilerin uygulanmasıyla YouTube’da marka bilinirliğini artırmak kaçınılmazdır. İnsanların izlemeyi sevecekleri resim tabanlı videolar sunarak, beklenmedik bir zamanda milyonlarca ziyaretçiyi çekebilirsiniz.

YouTube SEO teknikleri hakkında aşağıdakileri yapabilirsiniz.

 • Markanız veya projeniz için içerik oluşturabilir ve videolara dönüştürebiliyorsanız YouTube, onu yayınlamak için ideal bir platformdur.
 • YouTube yayınlarınızdaki en önemli noktalardan biri öne çıkan resimlerdir. Video başlığını görüntüledikten sonra, YouTube kullanıcısı önce öne çıkan resme bakar. Seçtiğiniz bu görsel içerik, içeriğinizi açıkça aktarsa ​​da, insanların dikkatini çekmelidir.
 • Başlık bir abartı olmadığı ve karakter kısıtlamalarına uyması gerektiği için, “Açıklama” ya, yani açıklayıcı bölüme yazamayacağınız açıklamaları girmelisiniz.
 • Birçok YouTube kanalı bu alana yeterince önem vermese de, bu alan hem YouTube hem de Google aramada çok önemli bir rol oynamaktadır. İçerik ve başlık açıklamalarını olabildiğince uzun süre girebilir ve “hashtag” kullanabilirsiniz.
 • YouTube kanalınızı kurarken site adresinizi, sayfanızı ve diğer sosyal medya sayfalarınızı eklemeniz çok önemlidir.

 

OKUMALISIN  Makale Özgünlük Kontrolü Nasıl Yapılır

Instagram SEO Teknikleri

instagram

Instagram SEO teknikleri olarak aşağıdakileri göz önünde bulundurabilirsiniz:

Instagram, son yıllarda en popüler sosyal ağ oldu, tek yapmanız gereken içeriği bu tarzda görmeye ve paylaşmaya dikkat etmek. Markanızı ve içeriğini temsil eden görsel alışveriş, Instagram üzerinden ziyaretçi çekmenizi sağlar.
En önemli detay Instagram ve Twitter’da hashtag kullanımıdır. İçeriğiniz için doğru sayının kullanılması, etkileşimlerinizin sayısı üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.

 

Pinterest SEO 

pinterest

 

Pinterest, her türlü görüntünün paylaşıldığı bir pano sistemiyle çalışan sosyal bir platformdur. Web yöneticileri tarafından web sitelerine ziyaret çekmek için kullanılabilir. Kullanıcı sayısı Türkiye’de bu sayıyı kullansa da, Türkiye’de yurtdışından çok daha fazla olmasa da. Özellikle, yabancı dilde bir web sitesi olan kişiler niş kelimeler bularak reklamlarda ciddi sayılar bulabilirsiniz. Adsense reklamlarıyla para kazanmak isteyen bir blog yazarsanız, ilgi platformunu ağırlıklandırmak gelirinizi artıracaktır.

Pinterest SEO teknikleri için dikkat edilmesi gerekenler:

 • Resimler ve başlıklar kullanıcıların dikkatini çekmek için kullanılmalıdır.
 • Kendi iş tahtalarınızı oluşturmanız gerekir.
 • Profil açıklamanızda web sitesi anahtar kelimelerinizi kullanın
 • Pim boyutlarını ve adlarını optimize etme
 • Anahtar kelimelerinizle pin açıklamaları oluşturun
 • Grup komitelerine katılın
 • Pinterest , Analytics kullanın

 

Diger makalelerime ulaşmak için buraya tıklayınız