Site İçi Seo Nedir Nasıl Yapılır

Site İçi Seo Nedir

 

Site İçi SEO (İç SEO) Nedir

SEO  (sayfadaki arama motoru optimizasyonu) Googlebot ve web sitelerideki sıralama faktörleriyle uyumlu ve arama motoru optimizasyonu için optimizasyonun ilk temel alanı olan bir dizi optimizasyonu ve iyileştirmedir.

Site içi SEO ‘nun dahili çalışmasındaki temel amaç, Google’ın istediği bir web sitesi olmaktır ve bu bir dizi iyileştirme içerir. İşler bittiğinde, hem Googlebot hem de burada web sitesinde daha kolay, rahat ve hızlı bir şekilde gezinir. Bu, Google tarafından iyi karşılanır ve arama sonuçlarındaki arama sorguları ve anahtar kelimeler için daha yüksek bir sıralamaya izin verir.

Site içi SEO nasıl yapılır?

Site hızını yavaşlatan öğeleri kaldırın
Web sitesi yükleme hızı arama motoru optimizasyonunu etkilediğinden, web sitenizi yavaşlatan ve web sitenizin yükleme hızını artıran öğeleri kaldırmak ana göreviniz olmalıdır. SEO çalışması büyük ölçüde anahtar kelime kullanımına dayanmakla birlikte, kullanıcı deneyimi artık arama sonuçlarında sayfa yerleşimini de etkilemektedir.

Yavaş web sitesi yükleme, arama motorları web sitesinin sorunlu olabileceğine inandığı için bu yavaş sitelerin arama sorgularında daha düşük sırada olduğunu gösterir. Arama motorları da kullanıcılarına mümkün olan en iyi deneyimi sunmak istiyor. Bu nedenle, kullanıcıların yavaş açılan sayfalar yerine yüksek hızlı sayfalar kullanmaları önerilir.

Web sitenizin açılış hızını artırmak, kullanıcı deneyimini geliştirdiği için yerel SEO çalışmanızda önemli bir rol oynar. Aşağıdaki talimatlarımız, hız testleri ve web sitesini açtığınızda hızın nasıl artırılacağı hakkında daha fazla bilgi verecektir.

 

Sayfa başlıklarını ve altyazılarını doğru şekilde düzenleme
Arama motoru robotları, özellikle dizine eklerken sayfa başlıklarına bakarken sayfanın ne hakkında olduğunu anlar. Bu nedenle, sayfalarınızın başlıklarını doğru şekilde yapılandırmanız ve oluşturmanız gerekir.

Web sitenizdeki her sayfanın “h1” başlıklı olduğundan emin olun. “H1” işareti sayfanın başlığını gösterir. Her sayfada bir başlık “h1” olması önerilir. Aksi takdirde, bu botlar sayfayı dizine eklerken sorun yaşayacaktır.

OKUMALISIN  Robots.txt Nedir ve Nasıl Oluşturulur?

Yerel SEO çalışmalarınız sırasında sayfa metninde bir altyazı kullanmanız gerekiyorsa “h2, h3, h4, h5, h6” etiketlerini kullanabilirsiniz. Burada bu altyazı etiketlerini hiyerarşik bir sırayla kullanabilirsiniz. Bu altyazıları istediğiniz sıklıkta kullanabilirsiniz.

 

Meta açıklamalarınızı doğru şekilde oluşturun
Google otomatik olarak arama sorgunuzla eşleşen özel bir meta açıklama sağlarken, arama sorgularındaki meta açıklamaları değiştirerek, sayfalarınızın içeriğini arama motorları aracılığıyla anlamak için meta açıklamalarınızı oluşturun ve bir meta sağlayın alternatif ve kendi oluşturduğu açıklama Google’a hazır açıklama.

 

Anlamlı ve okunabilir kelimelerle URL yapınızı oluşturun
Web sitenizin URL yapısı, yerel SEO çalışmalarında vurgulanması gereken konulardan biridir. Web sitenizdeki bağlantıların anlamlı cümleler içermesi ve anahtar kelimelerinizi bu bağlantılara iletmeniz büyük bir sorundur. Rastgele oluşturulmuş bağlantılar yerine, sayfalarınızdaki bağlantı yapılarını da düzenlemeli ve bunları arama motorlarıyla uyumlu hale getirmelisiniz.

 

Görüntü optimizasyonu gerçekleştirme
Web sitenizde kullandığınız resimleri yerel SEO stüdyolarınızda da optimize etmelisiniz. Görsel arama yoluyla web sitenize trafik de oluşturabilirsiniz. Bunu yapmak için, kullandığınız görüntülerin arama motorlarıyla uyumlu olması gerekir.

Web sitenize resim yüklerken, resim URL’sindeki resim içeriğiyle ilgili anahtar kelimeler kullandığınızdan emin olun. Görüntü dosyasının boyutunu küçük tutarsanız, bunun sayfa yükleme hızı üzerinde de olumlu bir etkisi vardır. Ayrıca, dizine eklenebilir ve metinle ilgili metinler oluşturmak için görsel alt günler oluşturmak yararlıdır. Daha fazla bilgi için aşağıdaki kılavuzumuza bakın.

 

Web sitenizin bağlantıları yönlendirmesine izin verin
Yerinde yönlendirme bağlantıları ile, kullanıcıların sitede daha fazla zaman geçirmelerine ve görüntüledikleri sayfa veya içerikle ilgili farklı içeriklere yönlendirmelerine izin verebilirsiniz. Bu, sayfada harcanan zamanı ve kullanıcı başına ziyaret edilen sayfa oranını artırır. Kullanıcıların web sitenizde daha fazla zaman geçirmesi, arama motorlarının kullanıcılarına değerli ve alakalı içerik sunduğunu ve kullanıcı deneyimlerinin iyi olduğunu gösterir. Bu, dolaylı da olsa yerel SEO çabalarınıza katkıda bulunur.

Gerekirse, anahtar kelimelerinizi kullanın ve yoğunluğu doğru şekilde ayarlayın
Google, eskisi gibi anahtar kelimeleri spam yapmaz. Bu nedenle, anahtar kelime kullanımındaki yoğunluğu doğru şekilde Yapılandırmanız gerekiyor. Kendinizi aştığınız durumlarda, Google’ın bugün cezalandırdığı bir durum olan Black Hat SEO’yu yapın.

OKUMALISIN  Featured Snippet Nedir ?Nasıl yapılır?

Sayfa içeriğiyle ilgili anahtar kelimeleri sayfalarınızda anlamlı cümleler kullanarak ve kullanıcıların arayabileceği şekilde kullanmak burada yeterlidir.

 

Web sitenizi düzenli olarak güncelleyin
Yerinde SEO için, web sitenizi düzenli olarak güncellemek de önemlidir. Web sitenizi uzun süre güncellemezseniz, arama motorları web sitesinin eski olduğunu varsayar ve sizi arama sorgularında daha düşük sıralar. Web sitenizi düzenli olarak güncelleyerek, arama motorlarına web sitenizin güncel olduğu bildirilir.

Web sitenizi güncellemek için düzenli olarak yeni ürünler giremediğiniz için içerik pazarlama faaliyetlerine odaklanabilirsiniz. Bir içerik stratejisi tanımlayıp haftalık içerik oluşturarak web sitenizi düzenli olarak güncelleyebilirsiniz

Site İçi SEO çalışmalarında neler yapılır?

Örnek olarak, dahili dahili çalışma . Bu listeyi site içi  SEO tartışmaları yapmak ve web sitenizde çalışmak yapmak için de mevcuttur.

1-) SERP’yi çalıştırmak için anahtar kelimelerin / sorguların tanımlanması,
2-) Google Arama Konsolu’da, Yandex web yöneticisi araçlarında ve Bing web yöneticisi araçlarında web sitesi kaydı.
3-) Hangi anahtar kelime ve hedef sorgu sayfalarının çalışması için kullanılır.
4-) Yapısal veri işaretlerini kontrol edin ve düzenleyin.
5-) HTTPS (SSL) protokol kontrolü
6-) DeepCrawl veya Screaming Frog SEO Örümcek ve hata tespiti gibi araçlarla karşılaştırma web sitesi tespiti
7-) Anahtar kelime veya hedef sorgu için sayfa başlığını (meta başlığı) düzenleyin.
😎 Hedef sorguya ve sayfanın içeriğine göre sayfanın açıklamalarını (meta açıklama) yazın.
9-) SEO uyumlu URL‘lerin kullanımının uyumlu
10-) Kanonik kontrol
11-) W3C kontrolü
12-) Web sitelerideki URL’ler kısadır ve ilgili sayfadaki anahtar kelimeyle uyumludur.
13-) Sayfalarda başlık etiketlerinin (h1, h2, h3, h4, h5, h6) hiyerarşik dengesi
14-) Gün boyunca resmi kontrol etme,
15) Site incelemesinin ve nasıl arama motorlarının sunulması.
16) AMP teknolojisini kullanma ve AMP sayfalarındaki hataları düzeltme,
18-) Web sitelerinde bağlantı stratejisini kullanma gerekliliğini ve çalışma şeklini değiştirerek tartın,
19-) işe yaramayan, yönlendirilmeyen) kullanıyor ve çalışan URL’lerle düzeltin.
20-) Tarama hatalarını kontrol edin ve 301 ile ilgili sayfalara açmadan 404 gibi hata kodlu sayfaları yönlendirin.
21-) Mobil cihazlarda değişiklik çözün ve mobil cihazlarla tam olarak sağlayın.
22-) Sitenin tüm cihazlarda düzgün çalışma ve tasarım ve yazılım kullanımı çözmesi için,
23-) Sayfa yükleme hızını en üst düzeye bakın PageSpeed
24-) Tarayıcı önbellek çalışır etkinleştirin.
25-) Görüntü dosyalarının kontrolü kontrol edin ve büyük dosyaları optimize edin / sıkıştırın / minimize edin.
26-) CSS dosyalarını kontrol etmek ve sıkıştırmak ve boyutlarını azaltmak,
27-) JavaScript dosyalarının en küçük boyuta sıkıştırılmasının optimizasyonu
28-) Kullanıcı deneyimiine göre 404 hata sayfası tasarlayın.
29-) İçeriği zayıf olan sayfaların, indeksleme ve tarama bütçesi ile optimizasyon olmadan tanımlanması

Site içi SEO (On page SEO) çalışmaları ile ilgili sık sorulan sorular

Site içi SEO nedir?
Yerinde SEO çalışması sadece kendi web sitenizde yaptığınız bir arama motoru uyumluluk çalışmasıdır. Web sitesi dışında ve web sitesi dışında SEO çalışması gerçekleştirebilirsiniz.

OKUMALISIN  Sosyal Medya Uzmanı Kimdir? Ne iş Yapar?

 

Neden SEO sitesinde (SEO tarafında) çalışmalısınız?
Arama motorları aracılığıyla daha fazla trafik alacağınız için sayfadaki SEO çalışmaları çok önemlidir. Trafiğin yalnızca reklamlar veya sosyal medya aracılığıyla alınmasını bekliyorsanız geri dönüşümünüz azalır. Bu nedenle, web sitesinde arama motoru uyumluluk çalışmaları ile organik trafik çekmek mümkün olmalıdır.

 

Site dışı SEO nedir?
Harici SEO çalışmaları, kendi web sitenizin dışında gerçekleştirdiğiniz SEO çalışmalarıdır. Baclink, konuk yazarlar ve sosyal medyada paylaşılan içerik bunlara örnektir. Önümüzdeki günlerde bu soruna daha yakından bakacağız.

 

SEO çalışmasında en önemli faktör nedir?
SEO çalışmalarında en önemli unsur sayfanın içeriğidir. Kullanıcılara katma değer ve bilgi sağlayan ve sayfada zaman geçirmelerine izin veren yüksek kaliteli sayfa içeriğiniz varsa, bu sayfanın SEO değeri oldukça yüksektir.

 

SEO çalışması ücretsiz yapılabilir mi?
Evet, web sitenizde ücretsiz SEO çalışması yapabilirsiniz. Bu konu hakkında bilginiz olsa veya sınırlı bilgiye sahipseniz bile, bu konuda gelişebilir ve web sitenizde temel SEO çalışmalarını ücretsiz yapabilirsiniz. Tabii ki, daha profesyonel çözümler ve sonuçlar elde etmek için bir SEO ajansı ile de çalışabilirsiniz. Ancak, bu çalışmaları ücretsiz olarak da yapabilirsiniz.

 

Diger Makalelerime ulaşmak için buraya tıklayınız