Site Hızı Yükseltmek İçin En iyi İpuçları

 

site hızı yükseltme

site  hızı bir kullanıcı için çok önemlidir, böylece sayfalarımızda tüm cihazlarda kolayca gezinebilirler. Google hız güncellemesinin bir sıralama faktörü olarak sayıldığı web sitesi hızının, bir web sitesinin mevcut SEO performansı üzerinde doğrudan bir etkisi vardır. Web sitesi hızını bir üst seviyeye taşımak için bir dizi optimizasyon ve geliştirme gerekiyor.

 

Bu çalışmalar ve optimizasyonlar nelerdir? Hazırladığım bu içerikte, site hızı artırmak için neler yapabileceğinizi ve çeşitli ipuçlarını kontrol edebilirsiniz.

 

 Site  Hızını Nasıl Artırabiliriz? Ne Yapmalıyız

Site Hızı Nasıl Yükseltilir, Neler Yapmalıyız?

Bir web sitesinin tüm platformlarda hızlı bir şekilde çalışması hem kullanıcı hem de Google robot için çok önemlidir ve sayfa geçişleri hakkında soru yoktur. Hemen çıkma oranı üzerinde büyük etkisi olan sayfa hızı, sesli aramaların popülaritesiyle daha da belirgindir. site hızını nasıl artırabilirsiniz ve ne yapılmalı?

 

Temiz kodlama

site hızı önemli ölçüde etkileyen faktörlerden biri, sitenizin kodlama yapısıdır. Gereksiz  Kod kullanmak web sitenizi yavaşlatır ve  gezinmeyi zorlaştırır. Bu, yalnızca kullanıcı için değil, sayfalarını tarayan Googlebot için de olumsuzluğa yol açar. Bir sayfayı taramak için gereken süre artar ve taramayı zorlaştırır. Bu nedenle, web sitenizi tasarlamak için kullanılan kodlar mümkün olan en mantıklı şekilde kullanılmalı ve minimize edilmelidir.

 

CSS sıkıştırma ve optimizasyonu

Sitenizin tasarım dosyalarını oluşturan stil dosyaları (CSS), büyük olduklarında sitenin hızını etkiler ve sitenizin sayfalarının geç yüklenmesine neden olur. Stil dosyalarınızı sıkıştırarak ve küçülterek, boyutlarını küçültebilir ve site hızından yararlanabilirsiniz. Örneğin, 1 MB’lık bir CSS dosyasını sıkıştırmak ve optimize etmek, dosya boyutunu 400 KB’a kadar azaltarak yüklemeyi daha hızlı hale getirebilir. Kodlar arasındaki boşlukları kaldırmak, gereksiz ve kullanılmayan kodları kaldırmak, site  hızı üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.

OKUMALISIN  Site İçi Seo Nedir Nasıl Yapılır

 

HTML sıkıştırma ve optimizasyon

Sitenizin temelini oluşturan dosyalarınızdaki HTML kodunu sıkıştırarak ve optimize ederek, sunucunuzun daha hızlı alabilmesi ve yükleyebilmesi için bu dosyaların boyutunu azaltırsınız.

JS sıkıştırma ve optimizasyonu

JS sıkıştırma ve optimizasyonu

Web sitenizdeki geçişler, animasyonlar, düğme yanıtları ve benzeri süslemeler için kullanılan JavaScript dosyalarını optimize etmek boyutlarını küçültür ve sayfalarınızın yüklenmesine izin verir. HTML ve  CSS dosyalarında olduğu gibi kodlar arasında gerekli değildir  boşlukları kaldırma, hiçbir yerde çalışmayan işlevleri temizleme ve dosya boyutunu optimize etmek ve sıkıştırmak için kullanılmayan yapıları kaldırmak gibi çalışmalar yapabilirsiniz. Bunun site hızı üzerinde olumlu bir etkisi vardır ve sayfaları daha hızlı yüklenir.

 

Görüntü optimizasyonu

Sayfalarınızda kullandığınız görüntülerin boyutu, sayfanın açılış hızını etkileyen önemli bir faktördür. Optimize edilmemiş ve simge durumuna küçültülmemiş görüntülerin web sitesinin hızı üzerinde olumsuz bir etkisi vardır. Resimlerinizi optimize ederek, sayfalarınızın daha hızlı yüklenmesi için boyutlarını küçültebilirsiniz. Görüntü optimizasyonu, mobil cihazların ve masaüstü bilgisayarların performansı için kritik öneme sahiptir. Daha hızlı sayfalar oluşturmak için tembel yükleme özelliğini kullanarak görüntülerin web sitenize yüklenme şeklini de değiştirebilirsiniz. Öte yandan, sitede kullanılan resimler için .WEBP uzantısını tercih ederseniz, görüntülerin yüklenmesini de hızlandırabilirsiniz.

 

Tarayıcı önbelleği (önbellek)

Sitenin hızını artırmak için başka bir seçenek, tarayıcının önbelleğe alınması, yani önbellek sisteminin etkinleştirilmesidir. Önbellek sistemini  sayfalarınızın statik sürümleri  oluşturulur ve önbelleğe alınır.  Bu, oluşturulan önbellekteki statik dosyaların sitenize tekrar giren kullanıcılara gösterileceği ve sayfalarının çok hızlı ve gecikmeden açıldığı anlamına gelir. Sitenin hızını artırmanızı sağlayan önbellek sistemi büyük bir avantaj sunar.

 

Veritabanı optimizasyonu.

Veritabanı Optimizasyonu

Veritabanınızdaki kullanılmayan veriler, gereksiz bilgiler ve kullanılmayan her türlü tablo ve veri, veritabanınızda şişkinliğe neden olur ve site hızını olumsuz etkiler. Bu nedenle veritabanınızı optimize etmek ve doğru kullanmak web sitesinin hızı için bir avantajdır.

OKUMALISIN  YouTube SEO Nedir Nasıl Yapılır?

 

CDN kullan

CDN sistemi, farklı dillerde yayın yapan veya dünyanın farklı bölgelerindeki kullanıcıları (örneğin, e-ticaret web siteleri) hedefleyen web siteleri için gereklidir. Sunucunuzdaki dosyalar aşağıdaki veri kullanıcılarıdır merkezlerine dağıtın. Bu yolla, ABD’ye giriş yapan bir kullanıcı, Türk CDN ağındaki dosyaları çağırmak yerine, web sitesine en yakın konumunu çağırır. Bu, sayfaların daha hızlı yüklenmesini sağlar

 

Diger  Makalelerime  ulaşmak için buraya tıklayınız