Sesli Aramalara Yönelik İçerik Üretimi Nasıl Olmalı?

 

Sesli Aramalara Yönelik İçerik Üretimi Nasıl Olmalı

Kullanıcılar sesli aramaları her gün daha sık kullanırlar ve kısa sürede normal genel arama aramalarını aşacakları tahmin edilir. Sesli aramanın günlük olarak artan kullanımı ile kullanıcılar tarafından aramalarda kullanılan anahtar kelimeler ve kelime öbekleri de geliştirilmiştir. Kullanıcılar yazılı bir arama kullanırken daha kısa, daha standart kelimeler kullandığından, kelimeleri ararken sözlü dilde uzun cümleler ve kelime öbekleri kullanırlar. Peki sesli aramalar için nasıl içerik oluşturmalıyız? İçerik oluştururken nelere dikkat etmeliyiz? Bu içerikte, sesli aramalar için içerik oluştururken nasıl ilerleyeceğimi açıkladım.

 

Neden özellikle sesli arama için içerik oluşturmalıyız?

Sesli aramaların kullanımı 2018’den bu yana daha da arttı ve kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edildi. Dünya genelinde sesli arama kullanım oranının artması, web sitesi sahipleri için yeni bir yeniden yapılandırma gerektirmiştir. Google’ın sesli arama yaklaşımı ve günlük yenilikler ve sesli aramadaki iyileştirmeler bizi sesli arama üzerinde çalışmaya zorluyor.

 

Google’ın sesli arama yenilikleri ve tutumları, sesli arama optimizasyonunun önümüzdeki yıllarda büyük önem taşıyacağını ve odaklanmayan veya hazırlanmayan web sitelerinin büyük kayıplar beklediğini gösteriyor. Bu nedenle, geç kalmamak ve sesli aramaları hızlı bir şekilde cevaplamak için içeriğinizi sesli aramalar için oluşturmalı veya optimize etmelisiniz.

 

İçerik oluştururken nelere dikkat edilmelidir?

[su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=iWC1FNvEt0E” title=”Sesli Arama Optimizasyonu Nasıl Yapılır?”]

Elbette, sesli aramalar için oluşturduğunuz içerik ile normal aramalar için oluşturduğunuz içerik arasında bir fark vardır. En büyük fark içerik yapısında görülebilir. Genel olarak, normal posta aramalarından trafik almak için oluşturduğumuz açılış sayfalarının içeriği daha düz ve daha standart bir metin modeline sahiptir. Bununla birlikte, sesli aramalar aradığımızda, çoğu insanın sesli asistanlara sorduğu soruları cevaplamayı amaçlayan içeriğe sahip olmak daha doğrudur. Örneğin, normal post aramada “temel fiyatlar” ve “İstanbul’da kaç temel fiyat” sorgusu için oluşturduğunuz içerikle. Sorgunun içeriği yapısal olarak farklıdır. İçerik oluştururken aranacak konular ve içerik oluşturmak için yararlı ipuçları aşağıdadır.

OKUMALISIN  Bilinmeyen 15 Güçlü Seo Teknikleri

Soru kalıplarını ve soru kümelerini kullanma

Araştırma ve istatistikler, çoğu kullanıcının sesli arama yaparken soru setlerine başvurduğunu göstermektedir. O? Neden Nasıl? Ne zaman V nerede? ve sorulan Sorular sesli aramalar için oluşturduğunuz içerikte merkezi bir nokta olmalıdır. Örneğin, düz metin aramasında “araba fiyatları” kelimesini kullanan bir kullanıcı, bu aramayı “2019 araba fiyatları nedir?” ve bir bakıma sözlü bir dil haline gelir.

 

Bu kriter göz önüne alındığında, sorular ve cevaplar şeklinde içerik oluşturmak avantajlıdır. Hemen hemen tüm kullanıcılar sesli asistanların sorularını sorarak ve cevaplarını bu şekilde inceleyerek sesli aramayı kullanırlar. İçeriğinizi oluştururken ve sesli aramalar için Soru-Cevap içeriği oluştururken 5N 1K teknolojisine baktığınızdan emin olun. s.

 

Yüzmeyi nasıl öğrenebilirim, nereden oyun indirebilirim, nasıl müzik yapabilirim, beni telefonunuzda engelleyen vb. Soru ve cümle kalıpları ile anahtar kelimenize göre içerik oluşturabilir ve sesli arama için sayfalarınızı oluşturabilirsiniz.

 

Uzun kuyruklu anahtar kelimelere odaklanın

Sesli aramada kullanılan sorguların incelenmesi, uzun kuyruklu anahtar kelimelerin ve kelime öbeklerinin ağırlıklı olarak kullanıldığını gösterir. Anahtar kelimeniz olmadan uzun kuyruk kelimelere baktığınızdan emin olun. Anahtar kelime “yatak fiyatları” anahtar kelimesini ve bu kelimenin uzun varyasyonlarını aradığınızı varsayalım. “Yeni sezonda yatak fiyatları, yumuşak yatak fiyatları, ortopedik tek kişilik yatak fiyatları, ortopedik çift kişilik yatak fiyatları, çift kişilik yatak fiyatları” gibi kelimeleri kelimenize uygun hale getirebilir ve içeriğinizi buna göre optimize edebilirsiniz.

 

Uzun kuyruklu bir anahtar kelime kullanmak, yalnızca sesli aramalar için değil, normal yazı aramaları için de bir avantaj sağlar ve ana anahtar kelimenizi daha alakalı hale getirmenize yardımcı olur. Konum kazanmak ve organik trafiğinizi artırmak için ses ararken uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanabilirsiniz.

OKUMALISIN  E Ticaret Seo Nedir? Stratejileri nelerdir?

 

Başka bir örnek vermek gerekirse: bir kullanıcı “MacBook Pro” yu aradığında, “MacBrook Pro ücretsiz gönderim, indirim, kupon vb.” Dir. Arama yapan kullanıcılar arasındaki niyetler farklıdır. İlk kullanıcı henüz MacBook Pro’yu satın almıyor ve ürün ve özelliklerini gösteren ürün hakkında bilgi arıyor. İkinci kullanıcı ürünü doğrudan satın almak için talepte bulunur.

 

Doğrudan içerik yazarak sesli arama için tanımladığınız anahtar kelimeleri derecelendirmemeli, hangi kullanıcıların anahtar kelimeleri kullandığını ve onlar için ne yaptıklarını tahmin etmelisiniz. Bu şekilde, kullanıcıların niyetlerine göre oluşturduğunuz içerikle daha verimli olacağınız neredeyse kesindir.

 

Sesli Aramalar için Hangi araçları kullanabilirsiniz?

Sesli arama içeriği oluştururken soru kalıplarını bulmanıza, soru kümelerini tanımlamanıza ve uzun kuyruklu anahtar kelimeler bulmanıza yardımcı olacak yararlı araçlar da vardır. Bu araçlar, hiçbir zaman belirtmediğim gibi, anahtar kelimeniz için doğru olan soru kümelerini ve uzun kuyruklu anahtar kelimeleri belirlemenize yardımcı olur. En çok tercih edilen 4 yöntem hakkında bilgi için aşağıya bakın.

 

Google arama sonuçları

Google arama sonuçlarında sayfanın altındaki “İlgili Aramalar” bölümü, anahtar kelimenize benzer uzun kuyruklu kelimeleri tanımlamak için en iyi alanlardan biridir. Anahtar kelimeleri hızlı ve doğru bir şekilde tanımlamak istiyorsanız, bu alanı kullanabilir ve buradan yönlendirilen anahtar kelimeleri seçebilirsiniz.

 

Daha sonra, burada tanımlanan anahtar kelimeleri yeni içerik oluşturmak için birleştirebilir veya mevcut içeriğinizi belirlediğiniz uzun kuyruklu anahtar kelimelerle eşleşecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

 

Halka cevap verin

Ücretli bir araştırma aracı olan Türkçe’yi yanıtlayın, yazdığınız anahtar kelime için soru kümelerini gösterir ve en iyi soru kümelerini anahtar kelimenize ayrıntılarıyla aktarır. Diyagram formunda bulduğunuz sonuçlar size soru kalıplarında sunulmaktadır. Bu sonuçlarla birlikte, aracın oluşturduğunuz sayfalarda size verdiği soruları temel alarak içerik planınızı değiştirebilir veya içeriğinizi oluşturabilirsiniz.

OKUMALISIN  Google Trends Nedir? Nasıl Kullanılır?

 

Ahrefs

Öncelikle arama motoru optimizasyonunda bağlantı izleme için kullanılan bir araç olan Ahrefs ile, anahtar kelime araştırması yapmak için “İçerik Gezgini” aracını kullanabiliriz. En iyi yanı, Content Explorer’ın yazdığımız anahtar kelime için soru kümelerini belirleyip sonuç ekranında görüntüleyebilmesidir.

 

Ahrefs ayrıca bize sunduğu arama hacmi, kelime zorluğu ve anahtar kelime rekabeti gibi veriler sağlayarak sesli arama için tanıdığımız kelimeler hakkında ön bilgi sağlar. Sonuç olarak, insanların bir kelimeye ilgisi, kullanım oranı ve bu kelimedeki rekabet hakkında bilgi edinebiliriz. Ayrıca içeriğimizi Ahrefs’ten gelen soru setlerine göre optimize edebilir veya içeriğimizi sıfırdan oluşturabiliriz.

Google Ads’deki Anahtar Kelime Planlayıcı aracıyla birlikte, anahtar kelimeleri araştırırken yazdığımız anahtar kelimeyle ilişkili farklı varyasyonları ve diğer kelimeleri tanıyabiliriz. Arama hacimlerini gösteren ekranda, ortalama olarak kelimemiz, soru setlerimiz ve insanları ilgilendiren sorularla ilgili başka kelimeler edinebiliriz.

 

Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı aracıyla, yazdığınız anahtar kelimelerle ilgili diğer varyasyonları ve soru kümelerini kullanabilir ve içeriğinizi buna göre planlayabilirsiniz. Ayrıca ekranda görebileceğiniz arama hacimleri ve her kelimeye ne kadar öncelik vermeniz gerektiği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Bu makalede GoDaddy Blog dan esirlenerek hazırlanmıştır

https://tr.godaddy.com/blog/sesli-aramalar-icin-icerik-uretimi-nasil-olmalidir/

 

Diger Makalelerime Ulaşmak İçin  buraya Tıklayınız