En Önemli 12 SEO Sıralama Faktörü 2021

SEO Sıralama Faktörü

Arama motorlarının arama sonuçlarında hangi web sitelerinin gösterileceğini ve bunların nasıl sıralanacağını belirlemek için kullanabileceği 200’den fazla SEO sıralama faktörü vardır. Web sitenizin SERP’lerin (arama motoru sonuç sayfaları) en üstünde olmasını istiyorsanız, bu faktörleri karşılamak için çevrimiçi varlığınızı optimize etmeniz gerekir.

İyi haber şu ki, 200’den fazla sıralama faktörünün hepsi aynı değil. Bazı sıralama faktörleri diğerlerinden daha önemlidir. SEO stratejinizi planlarken, sıralamalar üzerinde en büyük etkiye sahip olan bu 12 faktöre çok dikkat edin.

En iyi SEO sıralama faktörlerini düşünmeden önce, bu faktörlerin değişebileceği ve değişeceği unutulmamalıdır.

Google’ın arama motoru ve sıralama algoritmaları sürekli olarak gelişmektedir. Bazı faktörler az çok önemli hale gelir ve diğerleri eklenir veya çıkarılır. Web sitenizi izlemek, en son sıralama faktörlerini takip etmek ve en son SEO en iyi uygulamalarını takip ettiğinizden emin olmak için düzenli olarak bir SEO denetim aracı kullanmak önemlidir.

Şimdi, 12 önemli SEO sıralama faktörünü hesaba katmak için çevrimiçi varlığınızı optimize ederek SEO sıralamalarını iyileştirmeye nasıl yardımcı olabileceğinize bir göz atalım.

En İyi 12 SEO Sıralama Faktörü

İşte en önemli 12 SEO sıralama faktörü (önem sırasına göre sıralanmamış).

 1. Güvenlik tarafı
 2. Taranabilirlik
 3. Mobil uyumluluk
 4. Sayfa yükleme hızı
 5. Kullanıcı etkileşimi
 6. Kaliteli içerik
 7. Doğru hedef anahtar kelimeler
 8. Optimize edilmiş içerik
 9. Yapılandırılmış veriler
 10. Tutarlı Sektör Listeleri
 11. Backlink profili
 12. Etki alanı yaşı

1. Site güvenliği

Google, web sitesi güvenliğini 2014 yılına kadar bir sıralama faktörü olarak tartıştı. Şu anda Google’ın bu listedeki en önemli sıralama faktörlerinden biri. Site güvenliği, HTTPS şifrelemesinin kullanılması anlamına gelir. HTTPS şifreli web sitelerinin, bir web sitesi ile kullanıcıları arasında güvenli bir bağlantı oluşturan SSL sertifikaları vardır. Kullanıcılar ve site arasında değiş tokuş edilen bilgileri koruyan ek bir güvenlik katmanı eklenir.

Arama motorları, kullanıcıları en güvenilir sitelere yönlendirmek ister ve HTTPS şifrelemesi, onlara bir sitenin güvenli olduğunu gösterir. Web sitenizin URL’si HTTPS yerine HTTP ile başlıyorsa, web siteniz güvenli değildir ve bir SSL sertifikası eklemeniz gerekecektir.

2. Taranabilirlik

Arama motorları, bulamazlarsa bir web sitesini değerlendiremezler. Bu nedenle, web sitesi taraması çok önemli bir SEO sıralama faktörüdür. Tarama yeteneği, arama motorlarının bir web sitesini taramasına ve sayfanın neyle ilgili olduğunu ve nasıl sıralanması gerektiğini belirlemek için içeriğini incelemesine olanak tanır.

 • Google’ın web sitenizi sıralamasını istiyorsanız, arama motorlarının sitenizi doğru taramasına izin verin.
 • Büyük arama motorlarına bir site haritası gönderin.
 • Google’ın web sitenizde kaç sayfa taradığını görmek için Google Search Console’da dizininizin durumunu kontrol edin.
 • Hangi arama motorlarına erişileceğini ve hangi sayfaların yok sayılacağını belirtmek için robots.txt dosyasını doğru şekilde kullanın.
OKUMALISIN  Görsel Seo Çalışması Nasıl Yapılır (Önemli-İpuçları)

 

 

3. Mobil uyumluluk

Mobil uyumluluk, bir web sitesinin bir mobil cihazda görüntülendiğinde nasıl göründüğünü ve çalıştığını ifade eder. Mobil cihazlar için optimize edilmiş web siteleri, içeriği her ekran boyutunda güzel görünecek şekilde uyarlayan duyarlı bir düzen kullanarak iyi bir kullanıcı deneyimi sağlar. Mobil cihazlarda masaüstü bilgisayarlardan daha fazla arama yapıldığından mobil uyumluluk hem arama motorları hem de kullanıcılar için önemlidir (İnternet trafiğinin% 52,2’si mobil cihazlardan geliyor ve sayı artıyor).

Web sitenizin duyarlı olup olmadığını görmek için web sitenizi Google’ın mobil optimizasyon testine götürün. Web sitenizin mobil sürümüyle ilgili herhangi bir sorunu bildirecektir.

mobil uyumluluk

4. Sayfa yükleme hızı

Kullanıcı deneyimiyle ilgili bir diğer SEO sıralama faktörü, sayfa yükleme hızıdır. Yavaş yüklenen web siteleri kötü bir kullanıcı deneyimi sağlar. Arama motorları, insanların cevapları olabildiğince çabuk bulmak istediğini bilir. Bu nedenle, kullanıcılara hızlı yüklenen web sitelerini göstermeyi tercih ederler. Google, Speed ​​Update’in yükleme hızını mobil arama için bir sıralama faktörü haline getirdiğini duyurduğundan, bu mobil web siteleri için daha da doğrudur.

Sitenizin hızlı bir şekilde yüklendiğinden emin olmak için bir site hız denetleyicisi kullanın. Tam site denetimimizin bir parçası olan Alexa Speed ​​Analytics aracına veya Google’ın PageSpeed ​​Insights aracına göz atın.

Siteniz yavaşsa, web sitesi önbelleğe alma uygulayarak, dosyaları sıkıştırarak, yeniden yönlendirme sayısını azaltarak ve yükleme süresini kısaltmak için başka adımlar atarak sitenizi hızlandırmak için adımlar atın.

5. Kullanıcı katılımı

Arama motorları, arama sıralamalarında hangi sayfaların reklam vereceğini bulmak için kullanıcıları inceler. Hangi sayfaların arama motorları için en iyi ve en yararlı olduğunu belirlemek için kullanıcıların sonuçlarla nasıl etkileşimde bulunduğunu değerlendirirler. Google bunu RankBrain adlı bir yapay zeka aracı aracılığıyla yapıyor. Kullanıcı etkileşim faktörleri şunları içerir:

Tıklama oranı (TO): Bir arama motoru sonucunu kendilerine sunulduğunda tıklayan kişilerin yüzdesi.
Sitede geçirilen süre: Bir kişinin arama sırasında bulduktan sonra sayfada geçirdiği süredir.
Hemen Çıkma Oranı: Arama yoluyla buldukları bir web sitesinde tek bir sayfayı görüntüledikten sonra hızlı bir şekilde ayrılan kişilerin yüzdesi.

 

Bu ölçümler, arama motorlarının bir arama sonucunun kullanıcılar için yararlı olup olmadığını belirlemesine yardımcı olabilir. Bu nedenle, kullanıcı etkileşimini artırmak için hem web sitesi içeriğinizi hem de arama snippet’lerini optimize edin.

 • Kaliteli web sitesi tasarımları ve grafikleri kullanın.
 • Sessiz, doğal ve takibi kolay bir site mimarisi kullanın.
 • Kullanıcıların web sitenizde gezinmesine yardımcı olmak için dahili bağlantıları kullanın.
 • Arama sonuçları snippet’leriniz için çekici başlıklar ve açıklamalar oluşturmak için SEO meta etiketini kullanın.
  Aramada seçilen snippet’ler için içeriğinizi optimize edin.
OKUMALISIN  Google Tag Manager Nedir? Nasıl Kurulur?

6. Yüksek kaliteli içerik

Web sitenizdeki ve arama motorlarını hedefleyen kullanıcı etkileşimini artırmanın bir başka yolu, web sitenizde düzenli olarak yüksek kaliteli içerik yayınlamaktır. İçerik, en önemli SEO sıralama faktörlerinden biridir. Arama motorları mümkün olan en iyi sonuçları sunmak ve iyi araştırılmış, kapsamlı ve iyi tasarlanmış içeriğe sahip web sitelerini derecelendirmek ister.

Yeni içerik tarayıcıları çeker, arama görünürlüğünü artırır ve aynı zamanda hedef kitlenizle paylaşmak için değerli bir şeyler sağlar. Bu, pazarlama stratejileriniz için bir kazan-kazan durumu yaratır.

 

7. Hedef anahtar kelimeleri düzeltin

İçerik oluşturmaya körü körüne katılmayın. Hangi anahtar kelimelerin hedefleneceğini ve ele alınacağını belirlemek için anahtar kelime araştırması yaparak stratejik olarak içerik oluşturun. Anahtar kelime araştırması, web sitenize trafik çekebilecek popüler anahtar kelimeleri tanımlar.

İçeriğiniz için en iyi anahtar kelimeleri seçmenize yardımcı olmak için Google’ın anahtar kelimeleri nasıl derecelendirdiğini düşünün.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri hedefleyin. Sesli arama giderek daha popüler hale geldikçe, giderek daha fazla insan uzun cümleler ve sorular arıyor. İçeriğinizde hedeflediğiniz daha kısa genel anahtar kelimelerin yanı sıra uzun kuyruklu anahtar kelimeler (üç veya daha fazla kelimeden oluşan anahtar kelimeler) bularak bu tür araştırmaların üstesinden gelin.

Anahtar kelime araştırmasının amacını anlayın. Araştırmanın amacı, bir kişinin neden araştırma yaptığıdır (yani, öğrenmek, satın almak veya bir şeye gitmek isterler) Google, anahtar kelimenin amacına uygun içeriğe sahip sayfaların sıralamasını iyileştirir. Bu nedenle, farklı anahtar kelime türlerinin, satın alma dönüşüm hunisinin farklı bölümlerindeki farklı içerik türlerine nasıl karşılık geldiğini anladığınızdan emin olun.
Web sitenizin rekabet alanı içindeki terimleri hedefleyin. Bazı anahtar kelimeler son derece rekabetçidir ve değerlendirilmesi zordur. Web sitenizin rekabet alanındaki anahtar kelimelere odaklanın. Anahtar kelime zorluk aracını kullanın

 

8. Optimize edilmiş içerik

Arama motorlarını içeriğinize çekmek için, sayfa içi SEO faktörlerini de göz önünde bulundurmalısınız. Sayfa içi SEO, web sitenizin her sayfasını bir hedef anahtar kelime için optimize etme işlemidir. İçeriğinizi belirli bir anahtar kelime için optimize ederek, arama motorlarına sayfanın neyle ilgili olduğunu ve neye göre sıralanmasını istediğinizi söylersiniz.

Web sitenizin her sayfasına benzersiz bir anahtar kelime atayın. (Aynı anahtar kelimeyi asla web sitenizdeki birden fazla sayfaya atamayın, çünkü bu arama motorlarının kafasını karıştırabilir ve anahtar kelime yamyamlığına neden olabilir.) Ardından, en iyi sayfa içi SEO uygulamaları için içeriği optimize edin.

OKUMALISIN  Bilinmeyen 15 Güçlü Seo Teknikleri

Sayfanızı optimize etmek için bir sayfa içi SEO kontrol listesi kullanın, ardından Alexa Sayfa İçi SEO Denetleyicisi ile hiçbir optimizasyon fırsatını kaçırmadığınızdan emin olun.

Alexa sayfasında SEO faktörlerini kontrol edin

9. Yapılandırılmış veriler

Arama motorlarının bir web sayfasının ne olduğunu bilmesinin bir başka yolu (böylece doğru sıralanmaları için) yapılandırılmış verilerdir. Yapılandırılmış veriler veya şema işaretlemesi, bir web sitesinin arka ucuna eklenen ve arama motorlarına içeriğin nasıl sınıflandırılması ve yorumlanması gerektiğini söyleyen mikro verilerdir (örneğin, bir iş adresini, bir kitabın adını, bir tarifi veya diğer bilgileri tanımlama) .

Yapılandırılmış veriler en iyi SEO sıralama faktörüdür çünkü arama motorlarına bir sayfada neyin önemli olduğunu açıkça söyler. Bu aynı zamanda önemlidir, çünkü yapılandırılmış veriler aramada seçilen snippet’lere yol açabilir ve bu da tıklama oranlarını artırabilir ve sıralamayı daha da artırabilir.

10. Tutarlı Sektör Listeleri

Arama motorları, en güvenilir, yetkili ve güvenilir olduğunu düşündükleri markaları listeler. Bir marka ne kadar köklü olursa, arama motoru görünürlüğünü artırma olasılığı o kadar artar. Bu nedenle, tutarlı sektör listeleri önemli bir sıralama faktörüdür.

Bazen alıntı olarak adlandırılan işletme listeleri, öncelikle yerel bir SEO sıralama faktörüdür. Ancak, tüm markalar temel kartı yapılandırmalı ve yönetmelidir ve:

 • Bir Google My Business sayfası oluşturun.
 • Sektöre özel dizin sayfalarında iş profilleri oluşturun.

NAP’lerinizin (şirket adı, adresi ve telefon numarası) tüm şirket profillerinde tutarlı bir şekilde kullanıldığından emin olun.

11. Backlink profili

Geri bağlantılar, arama motorlarına bir web sitesinin güvenilir ve yetkili olduğunu söyleyen başka bir sinyaldir. Web sitenize işaret eden bağlantıların sayısı ve kalitesi, arama sıralamanızda önemli bir etkisi olan sayfa dışı bir SEO faktörüdür.

İçeriğe ek olarak, geri bağlantılar genellikle ikinci en önemli SEO sıralama faktörü olarak kabul edilir. Web sitenizin sıralanmasını istiyorsanız, misafir gönderme, bağlantı oluşturma, dijital PR ve diğer bağlantı kurma stratejileri gibi yaklaşımlarla web siteniz için yüksek kaliteli geri bağlantılar oluşturmak için bir plana ihtiyacınız var.

 

12. Etki alanı yaşı

Nihai sıralama faktörü doğrulanamayabilir, ancak bahsetmeye değer. Etki alanının yaşı veya web sitenizin yaşı genellikle bir sıralama faktörü olarak kabul edilir. Google bunu açıkça SEO sıralama faktörlerinden biri olarak listelemese de, araştırmalar eski alan adlarının daha iyi sıralama eğiliminde olduğunu göstermiştir.

Bu nedenle, yeni bir web sitesine her başladığınızda, SEO çabalarınızın başlamasının zaman alacağını bilin. Zaman ve sürekli SEO çalışmasıyla, web siteniz arama sıralamasını iyileştirecek, ancak bir gecede değil.

Add Comment