Web Siteleriniz için Önemli SEO İpuçları Nelerdir?

içindekiler

Önemli Seo İpuçları

Zaten çalışıyor, yaşıyor ve internette nefes alıyor ya da çevrimiçi varlığınızı artırmak istiyorsanız, büyük olasılıkla sihirli bir terim duyacaksınız: SEO.

SEO, arama motoru optimizasyonu anlamına gelir ve birçok kişi tarafından web sitelerinin arama motorlarına göre sıralamasını etkileyebilecek manipülatif bir teknik olarak kabul edilir.

Sadece bir kısmı doğru.

Aslında, farklı arama motorları (ör. Google, Bing, Yahoo) için optimize etmek, doğru şekilde yapılırsa bir web sitesinin SERP’lerde (arama motoru sonuç sayfaları) görünürlüğünü artırabilir. Ancak bugün SEO artık arama motorlarını ve kullanıcılarını kandırmak için kullanılan sinsi tekniklerle ilgili değil.

Google’ın algoritmalarını bu kadar sık ​​güncellemesinin nedeni, web sitesi sahiplerinin günlük olarak yalnızca iyi SEO uygulamalarının uygulandığından emin olmak istemeleridir. Doğru teknikler, yalnızca bir web sitesinin daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kullanıcıların ilgili bilgileri kolayca bulmasına yardımcı olur. SEO dünyasında bunlara beyaz şapka teknikleri diyoruz.

Başka bir deyişle, SEO yalnızca size hizmet vermeye hazırdır – web sitesi sahibi, blog yazarı, girişimci – ancak en önemlisi, siz bir kullanıcı, potansiyel ziyaretçiniz, takipçiniz, memnun bir müşteri ve özel bir etiket savunucusunuz.

SEO maceranıza başlayın
Aşağıda, çevrimiçi alanınızı internetin derinliklerinde daha görünür ve kullanımı daha kolay hale getirmenize yardımcı olacak en güvenilir SEO ipuçları bazılarını topladık.

Listemiz, düzenli ve sizin için açık kalması için birkaç bölüme ayrılmıştır. (Evet, SEO karmaşık, uzun vadeli bir süreçtir.) Web sitenizin SEO’su üzerinde büyük bir etkisi olabilecek birkaç küçük, uygulaması kolay ayarlarla başlayacağız. Araştırmanızı ne kadar çok yaparsanız, SEO hakkında, arama motorlarının nasıl çalıştığını ve sağlam bir SEO stratejisinin nasıl oluşturulacağını o kadar çok öğreneceksiniz.

Bu ipuçlarını uygularken, maceranızdaki en iyi yol arkadaşlarının web sitenizi optimize etmede azim ve azim olacağını unutmayın.

 

1. Web sitenizin yapısını net, sezgisel ve güncel hale getirin.

Bir web sitesinin mimarisini nasıl organize ettiğiniz ve nasıl gezindiğiniz, hem SEO hem de ziyaretçileriniz için çok önemlidir. Arama motorları, sayfaları bulmak ve dizine eklemek için bir bağlantı yapısından geçer. Web siteniz iyi yapılandırılmışsa, arama motoru robotları tüm sayfaları ve alt sayfaları kolayca bulabilir ve dizine ekleyebilir.

Ayrıca sezgisel gezinme, aradıklarını olabildiğince çabuk bulmalarına yardımcı olarak ziyaretçileriniz için işe yarar. “Üç tıklama” kuralı, kullanıcının bir web sitesindeki tüm bilgilere maksimum üç tıklama ile erişebilmesi gerektiğini belirtir

2. Bir sayfanın URL’sine bir ana anahtar kelime ekleyin.

Etki alanınızın web sayfaları birçok farklı anahtar kelime için optimize edilebilir. En iyi yolun tek bir anahtar kelime öbeğine odaklanmak ve onu doğrudan url’ye dahil etmek olduğu söyleniyor. URL’lerde alt çizgi (_) yerine kısa çizgi (-) kullanın.

3. URL’lerde alt çizgi (_) yerine kısa çizgi (-) kullanın.

Bir URL adındaki kelimeleri ayırmak için alt çizgi kullanırsanız, Google bunları tek kelime olarak okur. Bu araçlar Seo Uygulamaları gibi arama tarayıcıları tarafından yönetilir. Okuması zor, değil mi?

OKUMALISIN  Spam Score Nedir? Nasıl Düşürürüz?

4. Dinamik adres yerine statik bir URL seçin.

İki tür web adresi vardır: statik ve dinamik.

Statik bir URL şuna benzer:

https://www.tarzinburda.com/seo

Bir dinamik şöyle görünebilir:

https://www.tarzinburda.com/seo/?p=028705

Arama motorları her iki URL’yi de kolayca anlayabilirken, dinamik URL’ler insanlar tarafından tamamen okunamaz.

Örneğin, WordPress’te bir blogunuz varsa, belirli bir gönderinin varsayılan URL’sinin dinamik olduğunu görebilirsiniz.

“Gönder” düğmesine tıkladığınız anda, WordPress bunu otomatik olarak statik bir adrese dönüştürecektir. Ancak, anahtar kelimeleri blog başlığından rastgele seçeceksiniz. SEO açısından, url’yi yukarıda gösterildiği gibi kendiniz yeniden adlandırmanız daha iyi olur.

5. URL’yi kısa, açıklayıcı ve doğrudan tutun.

Bir ziyaretçi, belirli bir web sitesinin ne olduğunu bir bakışta anlayabilmelidir. Bir URL’yi kendiniz değiştirerek, yalnızca anahtar kelimeleri optimize etmeyi taahhüt etmekle kalmaz, aynı zamanda kullanıcıya belirli bir web sitesinde neler bulunabileceğini daha iyi anlarsınız.

 

6. Web sitenizin her sayfası için güzel bir başlık etiketi oluşturun.

Başlık etiketi, alanınızın ne hakkında olduğunu açıklar. Bu, çevrimiçi alanınızı tanımlamak için kullanılan kısa bir ifadedir. Örneğin çeşitli yerlerde ortaya çıkıyor. B. SERP’lerde, sosyal ağlarda, harici sitelerde ve tarayıcılarda  Hedef kitlenizi oluşturan kişilerin dikkatini çekecek kadar kısa, göz alıcı ve orijinal olmalıdır. Evet, bu onların dilini konuşmanız ve web sitenizi onlarla konuşacak şekilde sunmanız gerektiği anlamına gelir.

7. Markanızı daha iyi tanıtmak için meta açıklamayı kullanın.

Bir meta açıklama, SERP’de bir başlık etiketinin altında görünen kısa bir paragraftır (yukarıdaki ekran görüntüsüne bakın). Bir meta açıklama, birisi web sitenizi ziyaret etmeden ve sattığınız ürünleri gerçekten görmeden önce markanızı tanıtma fırsatı verir.

Bir meta açıklama için en uygun uzunluk 150 ile 160 karakter arasındadır.

8. Tüm görüntüler için ALT özniteliklerini kullanmayı unutmayın.

Arama motorları resimleri okumaz, ALT metinlerini okurlar. Motor tarayıcılarının bir görüntünün anlamını ve nasıl işlendiğini anlamasına yardımcı olmak için bir ALT özniteliği kullanmanız gerekir. Elbette, web sayfasındaki resimleri açıklamak için belirli anahtar kelimelerinizi kullanmak iyidir.

Görselleri çevreleyen metne anahtar kelimeler koymak ve onları kalın yapmak da iyidir. Bu şekilde, tarayıcılar bir makalenin bu bölümünün okuyucular için özellikle önemli olduğunu bilirler.

Kullandığınız CMS (İçerik Yönetim Sistemi) ne olursa olsun, bir görüntüyü her yüklediğinizde, onu uygun anahtar kelimelerle optimize etme seçeneğiniz vardır. Kolay. Ardından, WordPress’te resimleri nasıl optimize edeceğinizi öğreneceksiniz.

9. Size en uygun anahtar kelimeleri bulun.

SEO, büyük ölçüde anahtar kelimelere güvenir.

10. Farklı anahtar kelime türlerini aynı anda karıştırın.

Temel olarak üç ana anahtar kelime türü vardır: Genel, Geniş Eşleme ve Uzun Kuyruk. Hepsi biraz farklı tür ve miktarlarda trafik çekiyor. En güvenli ve en etkili strateji, farklı trafik türleri elde etmek için bu tür anahtar kelimeleri karıştırmaktır.

Genel anahtar kelimeler spesifik olmayan ve çok genel terimlerdir, örneğin: “İçerik Pazarlama” veya “Büyüme Saldırısı” anahtar kelimelerdir. Bu tür terimler, aynı zamanda, yüksek düzeyde hedeflenmemiş çok iyi miktarda trafik oluşturur. Genel anahtar kelimeler de oldukça rekabetçidir.

Geniş eşlemeli anahtar kelimeler genellikle web sitesi trafiği ve alaka düzeyi arasında iyi bir denge sağlar. Şöyle görünebilir: “Yeni Başlayanlar için Growth Hacking. Bu ifadede gelen trafik daha hedefli olacaktır, bu da ziyaretçilerin gelecekteki müşterileriniz ve aboneleriniz olma olasılığının daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, arama çubuklarına girilen uzun cümlelerdir (hatta tam cümleler). “Bir içerik pazarlama stratejisi nasıl hazırlanır” veya “Bir iş kurmak için büyüme korsanlığı teknikleri nasıl kullanılır”, uzun kuyruklu anahtar kelimelere örnektir. Web sitenize çok fazla trafik getirmeyecekler. Ancak, size getirdikleri ziyaretçilerin ilgilenen kullanıcılarınız olma olasılığı en yüksektir.

11. Anahtar kelimeleriniz için bir yer eklemeyi unutmayın.

Bu şekilde, web sitenizi ve işletmenizi yerel aramalar ve yerel müşteriler için optimize edersiniz. Örneğin, içerik pazarlama hizmetleri sunuyor ve San Francisco’da bulunuyorsanız, potansiyel müşterilerinizi “San Francisco’daki içerik pazarlama hizmetleri” gibi açık bir anahtar kelimeyle eğitmek ve sıralamak iyi bir fikirdir.

12. Anahtar kelimelerinizi başlıklara, başlıklara ve bağlantı metnine yerleştirin.

Web sitenizdeki tüm noktalar, anahtar kelimelerinize aynı düzeyde görünürlük ve SEO performansı sağlamaz. Anahtar kelimelerinizi bir içerik parçasının yapısına yerleştirmek için en iyi yerler başlıklar, alt başlıklar, metindeki kalın bölümler ve bağlantı metnidir (bağlantıları tanımlayan kopya).

Bağlantıları açıklamak için asla “burayı tıklayın” terimini kullanmayın! Belirli bir bağlantı altında ne bulunacağına dair kesinlikle hiçbir bilgi yoktur ve bir metin bağlantısını düzenlemeyi kaçırırsınız.

OKUMALISIN  Site İçi Seo Nedir Nasıl Yapılır

SEO sayfası optimizasyonu

Mümkünse, web sitenizin bölüm adlarına en önemli anahtar kelimeleri de ekleyin.

13. Anahtar kelimeleri sayfanın içeriğine doğal bir şekilde yerleştirin.

Bağlama bağlı kalmalısın. Bunu çok sık yaparsanız ve içeriğinizi çok fazla anahtar kelime öbeğiyle doldurursanız, web sitenizin kullanıcılar ve tarayıcılar için gereksiz ve çekici görünmemesini sağlarsınız. Anahtar kelime doldurma, olumsuz bir kullanıcı deneyimine yol açar ve kesinlikle web sitenizin sıralamasını etkiler.

14. Bir web sayfasını optimize ederken, bir anahtar kelimeye odaklanmaya çalışın.

Bir web sitesini aynı anda birden çok anahtar kelime öbeği yerine tek bir anahtar kelime öbeğiyle optimize etmek iyidir. Tek bir anahtar kelimeye odaklanarak, alabileceğiniz tüm SEO performansını elde ettiğinizden emin olursunuz. Bir web sitesinin başlık ve meta etiketlerinin yanı sıra içeriğini (başlık, altyazılar, metin, bağlantılar ve resimler) optimize edin.

15. Tüm resimleri uygun anahtar kelimelerle optimize edin.

Anahtar kelime öbeklerini yalnızca web sitesi içeriğinde değil, aynı zamanda görsel açıklamada da kullanmayı unutmayın. ALT özniteliğiyle bir görüntüyü tanımlarken, seçtiğiniz anahtar sözcükle “görüntü”, “fotoğraf”, “görüntü” gibi sözcükleri kullanmanın daha iyi olacağı varsayılır.

16. SEO başladığında, tüm anahtar kelimelerinizin performansını izleyin.

Web sitenizin arama sıralamasını takip etmiyorsanız ve belirli anahtar kelimelerin SERP konumlarınız için nasıl çalıştığını bilmiyorsanız, arama motoru optimizasyonunu tamamen devre dışı bırakabilirsiniz. Web sitesi optimizasyonu, tüm çabalarınızı dikkatlice izlemenizi gerektiren uzun vadeli bir süreçtir. Anahtar kelimeler söz konusu olduğunda, hangilerinin sizin lehinize çalıştığını bilmeniz gerekir.

 

17. Yalnızca kaliteli, taze, anahtar kelime açısından zengin içerik gönderin.

Günümüzde en önemli SEO faktörlerinden biri bir web sitesinin içeriğidir. Kullanıcılara yararlı ve eyleme geçirilebilir bilgiler sağlarsanız, arama motorları web sitenizi SERP’lerde daha yüksek sıralar. En iyi optimizasyon sonuçları için içeriğinizi olabildiğince sık güncellemelisiniz. Bu sayede web sitenizi güncel tutacak ve hedef kitlenizin dikkatini çekeceksiniz.

18. İçeriğinizin yazım ve dilbilgisine çok dikkat edin.

Kaliteli içerik, hatasız yazı demektir. İnsanların arama çubuklarındaki kelimeleri sık sık yanlış yazdıkları doğrudur. Bazı tavsiye edilmeyen teknikler, bir web sitesini yanlış yazılmış anahtar kelimeler için optimize etmeyi de önerir, böylece dilbilgisi zayıf olan kullanıcılar bunları kolayca bulabilir. Ancak, aşırı yazım hataları ve kötü dilbilgisi yalnızca web sitenizin sıralamasına zarar verebilir.

19. İçeriğinizin benzersiz ve değerli olduğundan emin olun.

İnternetin derinliklerinde bir web sitesi başlatmak, çevrimiçi bir işi yürüten herkes için en zor görevdir. Uygulanabilen ve kalıcı sonuçlar veren sihirli bir mermi yoktur. Bununla birlikte, arama motorları, kullanıcılarına gerçek değer sağlayan web sitelerini ödüllendirme eğilimindedir.

Eşsiz ve değerli bilgiler içeren (bilgilendirici, kullanışlı ve anlaşılır) bir site SERP’lerde daha görünür olacaktır. Arama motorları, fark yaratmaya çalışan (tabii ki iyi bir şekilde!) Ve insanlara gerçek değer katmaya çalışan yüksek rütbeli web sitelerini değerlendirir.

20. Hedef kitlenize hitap eden içerik hazırlayın.

Tüm içerik tüm kullanıcılar için ilginç olmayacaktır. Web siteniz zaman zaman rastgele bir kitlenin önünde olacaktır. Ancak işiniz herkesi memnun etmek değil, müşterilerinizin ihtiyaçlarını karşılayan içerikler yaratmaktır.

Kaynaklarınızı içerik oluşturmaya yatırmadan önce bir alıcı kişisi geliştirin. Yalnızca hedef kitlenizle alakalı içeriği yayınlayın.

21. İçerik stratejinizi dikkatlice planlayın.

Evet, web sitenizde yayınladığınız içerik için bir stratejiniz olmalıdır. Yalnızca tam olarak ne tür bilgi sağlamak istediğinizi bilmeniz gerekmez, aynı zamanda bunları ne sıklıkla sağlamak istediğinizi de bilmeniz gerekir. Bu, özellikle web sitenizde bir blogunuz varsa geçerlidir. Bir içerik oluşturma yol haritası oluşturarak başlayın.

22. İçeriğinizin okunmasını kolaylaştırın.

İnternette insanlar metni baştan sona okumak yerine tarama eğilimindedir. Bu nedenle, her içerik için net bir yapı sağlamalısınız. Metninizin en önemli kısımlarında başlıklar, alt başlıklar, madde işaretleri ve kalın sözcükler kullanın.

Ayrıca, içeriğinizi daha canlı hale getirmeye çalışın – bilgileri daha iyi sunmak ve içeriğinizi unutulmaz kılmak için görseller, gerçek hayattan örnekler, infografikler veya videolar kullanın. Ayrıca, içeriğinize doğru anahtar kelimeleri eklemeyi unutmayın.

23. web sitenizdeki yinelenen içeriğe dikkat edin

Yinelenen içerik (birden çok benzersiz URL’de görünen içerik) arama motorları tarafından iyi karşılanmaz ve bir web sitesinin sıralamasının önemli ölçüde düşmesine neden olabilir. Bununla birlikte, özellikle aynı ürünü farklı boyutlarda ve / veya renklerde ayrı web sayfalarında sunan e-ticaret web sitelerinde, içeriğin kopyalanmasını önlemek bazen zordur.

Bu gibi durumlarda, hangi sayfanın kopyalanan içeriğin orijinali olarak kabul edilmesi gerektiğini belirten bir kanonik etiket kullanmalısınız. SEO suyunun bir web sitesi adresine yönlendirildiğinden ve birden fazla web sayfasına bölünmediğinden emin olmak için bir 301 yönlendirmesi de kullanabilirsiniz.

OKUMALISIN  Google Aramalarda Üst Sıralarda Çıkmak İçin 10 İpucu

24. Siteniz için sağlıklı bir geri bağlantı profili oluşturun.

Web sitenize gelen bağlantılar, web sitenizin sıralaması üzerinde büyük etkisi olan ikinci en önemli SEO faktörüdür (içeriğin hemen ardından). İşletmeniz için bir SEO stratejisi oluşturmanın ilk günlerinden itibaren, yatırım yapmak için bağlantı kurma stratejilerini planlamaya başlamanız gerekir.

Geri bağlantı almak istediğiniz güvenilir ve alakalı web sitelerini seçmek, başlamak için iyi bir yerdir.

 

25. Aktif olarak bağlantı kurarken, yalnızca yüksek kaliteli bağlantıları hedefleyin.

 

26. Sponsorlu bağlantılara yatırım yapmayın.

Yetkili bloglara erişmeye ve onlara gerçek değer vermeye odaklanmak, web sitenize geri bağlantıları olan spam veya promosyon öğeleri için ödeme yapmaktan daha iyidir. Böyle bir gönderi, okuyucuların gözünde size çok fazla trafik veya güvenilirlik getirmeyecektir.

Nişinizde saygın bir blog veya medya şirketi bulabildiğinizde ve belirli bir konudaki engin deneyiminizi bir blog gönderisine, örnek olay incelemesine, infografiklere, sunuma vb. Eklediğinizde. Formda sunmanız çok daha iyi.

Gerçek değeri, trafiği, takipçileri, etkileşimi ve geri bağlantıları teşvik edin. Değerli bir şey verirseniz, karşılığında yüksek kaliteli bir geri bağlantı elde edersiniz. Hiçbir para size uzun süreli SEO sonuçları ve yüksek kaliteli gelen bağlantılar getirmez.

27. Diğer kaliteli web sitelerine bağlantı.

Diğer web sitelerine bağlantı verdiğinizde, yalnızca içeriklerinin tanıtımına yardımcı olmazsınız, aynı zamanda varlığınızı başkalarına da iletmiş olursunuz. Bu kadar basit. Kaliteli içerik sağladığınızda, çalışmalarını paylaştığınız kişiler de web sitenizi tanıtmaya daha istekli olacaktır.

Kaliteli ilişkiler kurmak, daha çok bağlantı kurmakla değil, ilişkiler kurmakla ilgilidir.

28. İnsanlara yardım ederek iletişim kurun

SEO dünyasının para birimi bağlantılardır. Başkalarına yardım ettiğinizde, örneğin bilginizi, değerli bilgilerinizi, kullanımı kolay ipuçlarını ve ücretsiz araçları paylaşarak her zaman bir şeyler geri alacaksınız. Kullanıcılar genellikle minnettar olurlar ve size bir şey vermeleri gerekir: bir bağlantı kurarlar.

Ücretli kampanyalara para harcamak istiyorsanız, sadece geri bağlantı almak için değil, aynı zamanda insanlara yardım etmek için de harcamalısınız. Sponsor arayan birçok hayır kurumu ve kar amacı gütmeyen kuruluş var. Karşılığında, web sitelerinde sizin hakkınızda konuşacaklar.

İyi haber şu ki, .org (kuruluş için), .edu (eğitim için), .info (bilgi için), .gov (devlet için) ile biten alan adlarının, ticari web sitelerinden daha yüksek etki alanı yetkisine sahip olması ve aramalarda çok daha güvenilir olmasıdır. motorlar. Onlardan bağlantılar almak, web sitenize çok fazla güvenilirlik kazandırır.

29. İnsanların bağlanmak istediği içerik oluşturun.

Yukarıda belirtildiği gibi, ziyaretçileriniz onlara gerçek bir değer katıp katmadığınızı bildirmekten mutluluk duyacaktır. Sormana bile gerek yok. Bu şekilde, arama motorlarının sevdiği “doğal” bağlantıları elde edersiniz.

30. Etki alanınızın web siteleri ile iyi ilişkiler kurun.

Arama motorlarının gerçekten akıllı algoritmaları var. Alakasız web sitelerinden (kaliteli ve güvenilir olsa bile) bağlantılar almaya çalışmak, arama motorları tarafından manipülasyon tekniklerinden biri olarak kabul edildiğinden, bağlantı suyu vermez.

Zamanınızı alanınızdaki web siteleri ve şirketlerle ilişki kurmaya harcarsanız çok daha iyidir. Hedef grubunuzla değerli içerik alışverişi yapabilir ve backlinklerinizi güvenle genişletebilirsiniz.

31. Sosyal ağlarda varlığınızı geliştirin.

Sosyal medya bağlantılarının izlenmediği doğrudur, bu da sıralamanız üzerinde doğrudan bir etkisi olmadığı anlamına gelir. Bununla birlikte, sosyal medyada bir marka varlığına sahip olmak, web sitenize gelen trafiği artırabilir ve genel itibarınızı artırabilir.

İçeriğiniz sosyal medyada ne kadar görünür olursa, insanların onu blog gönderileri, forumlar, sosyal yer imi siteleri ve diğer medya aracılığıyla paylaşma olasılığı o kadar artar ve bu da elbette bağlantı profilinizi artırır.

32. Konuk blogu, fikir alışverişinde bulunma fırsatlarını arar.

Misafir bloglama, geri bağlantı almanın popüler ve çok güvenli bir yoludur. Bir blog yazarı, aynı niş içindeki başka bir bloga yazı göndermeyi teklif ediyor. Blog sunucusu, yüksek kaliteli içeriği ve değerli bir gelen bağlantısını ücretsiz olarak alır.

Ancak, bu tekniğin sizin için çalışmasını istiyorsanız, herkese açık blog paylaşım ağlarına katılmak yerine, yalnızca web sitenizle de alakalı olan yüksek kaliteli blogları hedefleyebilirsiniz.

33. Konuk blog yazarken aşırıya kaçmayın.

Yalnızca bağlantı amacıyla kullanılan çok sayıda konuk blogunun Google kurallarını ihlal ettiği kabul edilmektedir. Misafir bloglama sadece her iki taraf için de faydalı olmamalıdır

34. Backlink profilinizin kalitesini kontrol edin.

Bir SEO tekniğini uyguladıktan sonra, çabalarınızı izlemeniz gerekir. Bağlantıya gelince, aldığınız sonuçları kontrol etmelisiniz. Bunu sadece sıkı çalışmanızın işe yarayıp yaramadığını öğrenmek için değil, aynı zamanda sıralamanıza düşük kaliteli gelen bağlantılarla ulaşmadığınızdan emin olmak için de yapmanız gerekir.

Add Comment