Makale Özgünlük Kontrolü Nasıl Yapılır

Makale Özgünlük Kontrolü Nasıl Yapılır?

Bu yazıda makalelerin özgünlüğünün nasıl kontrol edileceğini detaylı olarak anlatacağız. Makale özgünlük kontrol etmek veya makale kopyalarını incelemek SEO dostu içerik için bir zorunluluktur.

Bir blog yazarı, pazarlamacı, araştırmacı veya işletme sahibiyseniz, web siteniz için içerik veya içerik üretirken herhangi bir içeriğin orijinalliğini doğrulamanız gerekir. dış seo  dediğimiz SEO faktörleri arasında Google’ın en önemli parametrelerinden biri makalelerinizin orijinal içerik olmasıdır. Yinelenen içerik, Google’ın algoritmasındaki “yinelenen içerik cezasına” takılıp, ilişkili anahtar kelimeler için SERP sıralaması kaybına neden olabilir.
İçeriğinizin veya makalelerinizin orijinalliğini doğrulamak için kullanabileceğiniz bazı harika araçlar vardır. Çoğu da ücretsizdir, bunları kolayca ölçebilirsiniz. Hepsini sizin için bir araya getirdik

Kopya İçerik ve Özgünlük Kontrolü Araçları

1-)WriteCheck

WriteCheck

 

WriteCheck, kopyalanan içeriği doğrulamak için ücretli araçlar arasında bir başka popüler araçtır. Ancak, Türkçe dil desteği olmadığı için, aracın intihal denetleyicisi dışında ek özelliklerinden yararlanamazsınız. Bununla birlikte, özellikle özel İngilizce web siteleri için, kopyaların içeriğini ve dilbilgisini kontrol etmek için kullanışlı araçlardan biridir.

 

2-)Viper/ ScanMyEssay

ViperScanMyEssay

Viper, hem ücretsiz hem de ücretli sürümlerde bulunan başka bir kopyalayıcı içerik kontrol aracıdır. Sadece içeriğinizin orijinalliğini test etmek istiyorsanız, ücretsiz sürümün özellikleri yeterlidir. Aracın temel farkı, aynı anda birden fazla içeriğin kimliğini doğrulayabilmesidir. Hızlı bir şekilde gözden geçirmeniz gereken çok sayıda makaleniz varsa, aradığınız araç Viper’dır.

 

3-)Plagiarisma

Plagiarisma

İntihal, ortalama 200 dil desteği ile en popüler kopyalama ve özgünlük kontrol araçlarından biridir. Mobil cihazlarda veya masaüstünde kullanabileceğiniz araç basit ve kullanımı kolaydır. Listedeki ilk iki araç kadar olmasa da temel gramer hataları hakkında uyarılar vererek akıcı metinler oluşturmanıza yardımcı olur.

OKUMALISIN  Google Ads Nedir Nasıl Kullanılır?

 

4-)Paper Rater

Paper Rater

Ücretsiz hizmetinde yalnızca yaklaşık 5 sayfaya veya yaklaşık 300 kelimeye / sayfaya izin verir. Bu platformdan daha fazla hizmet istiyorsanız, 20’ye kadar sayfa göndermenize izin veren premium bir hizmete sahipler. Ücretsiz sürüm, orijinal olmayan kısımları vurgulamıyor veya tanımlamıyor, ancak premium sürümünde öyle.

 

5-)SmallTools

smallseotools

Bu intihal denetleyicisi aynı zamanda yinelenen içeriği kontrol etmek için en iyi web sitesidir. Bu aracı her kullandığınızda bu platforma kaydolmanıza gerek yoktur. Ancak, kelime araması sınırlıdır. Arama başına yalnızca 1000 kelimeyi kontrol edebilirsiniz.

 

6-)Duplichecker

Duplichecker

Yazılı metnin orijinalliğini kontrol eden ücretsiz bir çevrimiçi intihal denetleyicisidir. Metninizi web dünyasında depolanan milyarlarca web sayfasıyla karşılaştırmanıza yardımcı olur. Kullanımı ücretsiz olmasına rağmen, birden çok kez kullanıyorsanız bu platforma kaydolmanız gerekecektir.

 

7-)Copyscape

Copyscape

Ücretsiz bir sürümü de olan bu web sitesinde doğru sonuçlar için kayıt olmalısınız. URL’yi girerek bu sitede kopyalama kontrolünü gerçekleştirin. Word metinlerini kontrol etmek için belirli bir ücret ödeyerek siteye üye olabilirsiniz

 

Kopya İçerik Seo Açısından Zararlı mıdır?

Arama motoru optimizasyonu perspektifinden bakıldığında, içerik kopyalamak, arama motorlarının yanlış sinyaller üreterek kafası karıştıkça arama motoru optimizasyonu performansını düşürecektir. Yüzlerce sayfalık bir web sitesi için bir düzineden fazla içerik kopyası olduğunda, arama motorları hangi içeriğin kullanılacağına tam olarak karar veremez. Arama sonuçlarında hangi içeriğin gösterileceğine karar vermenin bir yolu olmadığından, bu, tüm sayfaların performansını düşürecektir. Bu şekilde çok sayıda sayfa olduğunda, arama motorları web sitesine olan güvenini zamanla kaybedecek çünkü arama motoru bütçesi boşa gidecektir. Hasarlı sitenin güvenilirliği düşünüldüğünde, eskisi kadar yüksek trafik, emek yoğun bir süreçtir. Yinelenen içerik, SEO performansınızı büyük ölçüde etkiler. Ancak, başka bir web sitesinden içerik kopyalamadığınız sürece Google tarafından yinelenen içerik için cezalandırılmazsınız.

OKUMALISIN  Görsel Seo Çalışması Nasıl Yapılır (Önemli-İpuçları)

 

 

Kopya  Çözümü

SEO izleme araçları, içeriğinizin kopya içerip içermediğini öğrenmenize yardımcı olabilir. Sitenizi periyodik olarak teknik bir SEO incelemesi ile inceleyin, bulduğunuz her türlü yinelenen içeriği 301 yönlendirmeleriyle doğru sayfaya yönlendirin veya aynı içeriğe sahip sayfayı “standart” olarak işaretleyerek bu sayfaların kopyalanmasını önleyin. İçerik bitti ve sizinki web sitesi tarama bütçesini boşa harcamıyor ve SEO performansınız olumsuz etkilenecek.

Add Comment