Googlebot Nedir? Nasıl Çalışır ve Ne İşe Yarar

Googlebot Nedir Nasıl Çalışır

Google robotu nedir? Google tarayıcısını tanıyın

Google tarama ve dizine ekleme, arama motoru optimizasyonunun derin ve dinamik sularına daldığınızda muhtemelen duyacağınız terimlerdir. Google’ın ünlü Googlebot  gibi arama motoru botlarını muhtemelen duymuşsunuzdur.

 

Google robotu nedir? Google robotu arama motoru optimizasyonunda nasıl çalışır?

Google Dizini, dünyanın her yerindeki İnternet pazarlama kuruluşları gibi bizim can damarımızdır. Çabalarımızın dayandığı temel budur. Bununla birlikte, Google’ın indeksleme sürecinin teknik yönlerini ve bunun işletmelerin ve web sitelerinin başarısını nasıl etkilediğini inceleyeceğiz.

 

Googlebot’un nasıl çalıştığını anlamak, arama performanslarını iyileştirmek ve çevrimiçi varlıklarını artırmak isteyen işletmeler için yararlı olabilir.

 

Googlebot ne tarıyor ve dizine ekliyor ve web sitemi nasıl etkileyecek?

Googlebot, genel web sitelerinin sayfalarında gezinmek için kullanılan ve genellikle örümcek olarak adlandırılan özel bir yazılımdır. Bir dizi bağlantıyı ileri geri izler ve bulduğu verileri toplu iş dizininde işler.

Bu yazılımla Google, saniyenin kısa bir bölümünde bir milyon GB’den fazla bilgi toplayabilir. Çevrimiçi arama sonuçları doğrudan bu dizinden alınır. Bunu düşünmenin eğlenceli ve kolay bir yolu, sürekli büyüyen bir envantere sahip bir kitaplığa sahip olmak gibidir. Googlebot, masaüstü ve mobil ayarlarda web içeriğine göz atmak için kullanılan araçlar için genel bir terimdir.

SEO açısından Googlebot nedir?

Stratejik web sitesi optimizasyonu, web arama sonuçlarının görünürlüğünü artırmaya çalışır. Web sitenizin metin bağlantıları aracılığıyla eşlenme şekli, Googlebot’un genel tarama verimliliğini büyük ölçüde artırabilir. Önemli SEO uygulamaları, Googlebot ve arama motoru sonuç sayfaları (SERP’ler) için optimizasyon tekniklerini içerir.

OKUMALISIN  Bilinmeyen 15 Güçlü Seo Teknikleri

 

SEO açısından Googlebot

 

Tüm arama motorlarının (ve diğer birçok web sitesinin) botları vardır ve Googlebot’un sahibi Google’dır. Basitçe ifade etmek gerekirse, Googlebot, dizini için yeni URL’ler keşfetmeye çalıştığında bir bağlantıya bağlantı tarayıcısıdır.

Googlebot şu şekilde çalışır: Bağlantılar bir sayfadan diğerine geçmek için önemlidir (ve herhangi bir bağlantı türü olabilir): resim bağlantıları, gezinme çubuğu, bağlantı metni ve hatta düzgün bir şekilde okunabilir JavaScript tarafından maskelenen bağlantılar.

Bu sayfalar keşfedildiğinde, Googlebot, arama motorunun arama motorunun hem içeriğini hem de değerini belirleyebilmesi için içeriklerini oluşturur ve okur. Doğru SEO stratejisi, iyi bir yapıya, hızlı yükleme sürelerine ve net Googlebot içeriğine sahip web sitelerinin sindirilmesinin kolay olduğu ve bir web sitesinin SEO’suna yardımcı olabileceği anlamına gelir.

 

Web Sitesi Taraması Nedir?

İzlenebilirlik, Googlebot’un web siteniz genelinde sahip olduğu erişim düzeyini ifade eder. Yazılımın içeriğinizi incelemesi ne kadar kolay olursa, SERP’lerde o kadar iyi performans gösterecektir.

Ancak, web sitenizin tamamı için geçerli olmasa da, tarayıcılar seçilen sayfalar için engellenebilir. Göz atma becerinizi etkileyebilecek yaygın sorunlar DNS, yanlış yapılandırılmış bir güvenlik duvarı veya koruma programı veya hatta bazen içerik yönetim sisteminizle ilgili sorunlardır. Googlebot’un okuyabildiği ve okuyamadığı sayfaları kişisel olarak düzenleyebileceğinize dikkat edilmelidir. Ancak en önemli sayfalarınızı engellememeye çok dikkat edin.

 

Web sitemi Googlebot İçin Optimize Etmek İçin Ne Yapabilirim?

Aşağıda, web sitenizi Googlebot tarayıcısı için optimize etmeye yönelik bazı ipuçları ve öneriler verilmiştir:

1-)İçeriğiniz bir metin tarayıcısında kolayca görüntülenebilmelidir, bu yüzden fazla karmaşık hale getirmeyin. Googlebot, Ajax ve (bazen) JavaScript gibi programlar kullanan web sitelerini taramada sorun yaşıyor. Şüphe duyduğunuzda, basit tutun.

2-)Googlebot’un yinelenen sayfaların doğru sürümünü bulmasına yardımcı olmak için standart sayfaları kullanın. Birçok web sitesinin aynı sayfa için birden çok URL’ye sahip olması yaygındır. Modern Googlebot bunun ne zaman olduğunu bilebilir, ancak birden çok URL’de tonlarca yinelenen sayfaya sahip olmak, dizine ekleme hızını yavaşlatmak ve tarama bütçenizi düşürmek bazen kafa karıştırıcı olabilir. Bu nedenle, çoğu durumda, standartlaştırma SEO için en iyi eylem şeklidir.

OKUMALISIN  Screaming Frog Nedir? Nasıl kullanılır

3-)Robots.txt dosyanızı veya robots meta etiketlerinizi kullanarak web sitenizde Googlebot’u çalıştırın. Tarayıcıyı önemsiz sayfalar için bloke ederseniz, yazılım en değerli içeriğiniz için zamanınızı boşa harcayacak ve web sitenizin yapısını anlayacaktır. (Son yıllarda Google, robots.txt dosyasının artık güvenli çalışmayan dizin sayfalarını engelleme etkisini azalttı. Bunun yerine, “indeks yok” yönergeleri kullanmanız önerilir.

4-)Taze içerik. Google yeni ve alakalı içeriği sever. Eski sayfaları güncellemek veya yeni sayfalar oluşturmak tarayıcıyı ilgilendirir. Ne kadar sık ​​göz atarsanız, performansınızı geliştirme şansınız o kadar artar. Ancak, bu yalnızca kaliteli güncellemeler yaptığınız sürece geçerlidir. Her zaman kopyanızın iyi yazıldığından ve anahtar kelimelerle karıştırılmadığından emin olun. Kötü yazılmış içerik yalnızca olumsuz bir etkiye sahiptir.

5-)İç bağlantı. Metin bağlantıları veya ATL aracılığıyla dahili bağlantılar, tarayıcının web sitenize yeniden yönlendirilmesine yardımcı olur. Sıkıca bağlı bir bağlantı sistemi, Googlebot taramasını çok daha verimli hale getirebilir. ATL yazarken kasıtlı olmak istersiniz. Yalnızca içeriğiniz veya ürününüzle ilgili sayfaları bağlayın ve hedefe mevcut sayfanın gezinme çubuğundan erişilemediğinden emin olun.

6-)Bir site haritası gönderin. Site Haritaları, bir sitenin sunucusunda barındırılan ve sitenin tüm URL’lerini (veya en azından site sahipleri tarafından seçilen tüm URL’leri) listeleyen dosyalardır. Site Haritaları, Googlebot’a en değerli sayfalarınızın tümünü bulması kolay ve anlaşılır bir liste sağladığından, arama motoru optimizasyonu için kullanışlıdır. Site haritasının web sitelerini daha hızlı ve daha sık dizine eklemesi muhtemeldir.
Web sitenizin Google’daki performansı çok çeşitlidir. Lütfen Googlebot’un sürekli olarak tarandığını unutmayın.

 

Farklı Googlebot Türleri

Google’a göre, tüm web sitelerinin hem Googlebot Masaüstü hem de Googlebot Akıllı Telefon tarafından taranması muhtemeldir. Tarayıcınızdaki farklı cihazlar için farklı bilgiler toplamak için kullanılan varyasyonlar. Google 2018’de dizini için mobil dizine eklemeyi ilk duyurduğunda, bu, mobil sürümleri olan sitelerin varsayılan olarak bu sürüm için dizine ekleneceği anlamına geliyordu. Bu, çevrimiçi işletmelere ve web sitelerine yönelik mobil trafiğin giderek daha baskın hale geldiğini gösterdi.

OKUMALISIN  Görsel Seo Çalışması Nasıl Yapılır (Önemli-İpuçları)

Googlebot, bu farklı yazılımların web içeriğinin neye benzediğini görebilmeleri için farklı cihazları veya teknolojileri taklit etmek için farklı “kullanıcı aracıları” kullanır.

 

Googlebot akıllı telefon nedir? Gerçekte kaç tane Googlebot var?

Google, web sitelerini oluşturmanın ve web sitelerine göz atmanın farklı yolları için tasarlanmış 16 farklı lansman sunar. Gerçek şu ki, SEO nadiren web sitenizi başka bir şekilde yapılandırmanızı gerektirir. Bu robotların her biri, robots.txt dosyası veya meta komutlarıyla farklı şekilde ele alınabilir. Ancak, belirli bir bot için yönergeler sağlamazsanız, hepsine aynı şekilde davranılacaktır.  Googlebot, Google’ın modern web sitelerinin kodlama ayarlarını ve stillerini anlamasını ve modern sayfaları kolaylaştırmasını sağlamak için zaman zaman güncellenen Chromium oluşturma motorunu kullanır.

 

Googlebots Chromium, Google’ın dediği gibi “kalıcı” bir motor haline geldi. Bu, en yeni Chromium tabanlı motorun, web sitelerini Chrome tarayıcısı ile aynı şekilde (çeşitli diğer popüler web tarayıcıları için diğer kullanıcı aracılarıyla birlikte) oluşturmak için hala çalıştığı anlamına gelir. Google’ın uzun süredir devam eden hedefi, web sitelerini ve web sayfalarını insanların yaptığı gibi oluşturmak ve anlamaktır. Bu, Googlebot’un sayfaları modern web tarayıcılarında görüntülendikleri gibi anladığı anlamına gelir.

Add Comment