Google Trends Nedir? Nasıl Kullanılır?

google Trends

google Trends

Google Trends Nedir ?

Google, kullanıcılarına arama sorgularında hangi kelimelerin, bölgelerin ve dillerin aranacağını istatistiksel olarak sağlayan bir hizmettir. Google aramalarıyla, dünyanın her yerinden farklı dillere ve kategorilere, istediğiniz ülkeye veya dile göre istatistik alabilirsiniz. Hizmet Bu, çoğunlukla Web Master’lar tarafından kullanılmaktadır.

Verileri belirli bir süre arama hacmi üzerinden işleyen Google Arama Trendleri, çok daha fazla veriye erişerek bize anında hizmet sunuyor. Bu toplumsal hareketler temelinde analiz etmemizi sağlayan trendler, hizmet ağını her geçen gün genişletiyor.

Eski ana sayfa düzenine rağmen, artık yalnızca kelime sorgularını değil, aynı zamanda popüler YouTube videolarını gerçek zamanlı olarak ve Google Haberler’deki popüler bilgileri görüntüleyebilirsiniz. Malzeme tasarım teknolojisi kullanılarak yeni kullanıcı arayüzünde 28 ülkeyi kapsayan gerçek zamanlı bilgiler sunulmaktadır.

Önümüzdeki günlerde herkes tarafından erişilebilir olması beklenen trendlerdeki bu değişiklik kullanıcılar tarafından iyi karşılandı

Google Trends  Nasıl Kullanılır?

Bir arama terimi veya konu girerken Google Arama Trendleri’ni kullanın. Ardından, o terim veya konu için arama hacmine ve normal aramaların sıklığına göre bir grafik alırsınız. Diyagramın altında, şehre göre arama hacmi hakkında bazı veriler, ilgili konular ve ilgili sorular bulacaksınız. Bu verileri indirerek raporlarınızı oluşturabilirsiniz. Her şey miydi?

google trends

Markanızın trendlerini ve popülerliğini kontrol edebilirsiniz

Efsane Google Arama Trendleri, ürün incelemelerine ve reklamlarına uygun olarak trend oluşturarak e-Ticaret web sitenizin satışlarını artırmanıza yardımcı olabilir. Markanızı arayarak markanızın popülerliğini ölçebilir ve ürün ve hizmetlerinizi iyileştirebilirsiniz.

google trends karşılaştır

Karşılaştırabilirsiniz

Rakiplerinizi veya ürünlerinizi arayan bir karşılaştırmalı analist yapabilirsiniz.

google trends karşılaştırmaa

Google trend karşılaştırması
Pazar araştırması yapabilirsiniz

Diğer ülkelerin pazarlarında aktif olmak istiyorsanız, bu ülkelerdeki eğilimleri ve aranan tarafların ilgilendiği konuları bilerek yeni pazarları değerlendirebilirsiniz. Açılacak pazarların tanımlanmasını kolaylaştırır. Google Trends’i, pazara sunulan yeni ürünle ilgili eğilimleri analiz etmek için de kullanabilirsiniz.

OKUMALISIN  Spam Score Nedir? Nasıl Düşürürüz?

Örneğin Kuruyemiş Satışı Aşağıdaki ülkeler için iyi bir seçim olabilir.

google trends ilgi alanları

Ülkelere göre Google eğilimleri
Ana diliniz dışındaki dillerin konuşulduğu pazarlara açılırsanız, içeriğinizde hangi kelimeleri veya kelime öbeklerini kullanacağınızı bilemeyebilirsiniz. İçeriğinizi en iyi bulmak için hedef ülkenizde hangi kelime veya kelime öbeğinin en sık kullanıldığını belirlemek için Google Arama Trendleri’ni kullanın.

Trendlerin Zaman içindeki eğilimleri izleyebilir ve değerlendirebilirsiniz.

Gündüz aramalarının yanı sıra mevsimsel, özel günler veya mevsimsel değişiklikleri izleyebilirsiniz. Mevsimsel iniş ve çıkışları stratejik olarak tahmin ederek, kampanyanızı veya tanıtım etkinliklerinizi yükselişin başlarında artırabilirsiniz.

google trends anahtar

Google Eğilimler düzenli olarak
İpucu: İçeriğinizi, hedef teriminizin arama teriminden en az bir ay önce planlayın ve yayınlayın. Bu, Google’ın içeriğinizi arama trendinin en üstünde dizine eklemesini ve rekabette öne çıkma şansınızı artırmasını sağlar.

Trend olan anahtar kelimeleri bulabilirsiniz

Google Arama Trendleri, dijital pazarlamadaki anahtar kelimeler için kullanılan bir araçtır. Google Arama Trendleri’nde yapabileceğiniz optimizasyonlarla sektör hedefiniz için Anahtar Kelime Artışı’nı bulabilirsiniz. Popüler konuları dikkate alarak ve bunları içeriğinizde kullanarak Google’daki en üst konumlara ulaşabilirsiniz. Die, hedef grubunuzla iletişimi ve teknolojik gelişmeleri izlemeyi kolaylaştırır. AdWords’ü bu anahtar kelimelere göre tanıtarak da popülaritenizi artırabilirsiniz.

Daha fazla anahtar kelime bulabilirsiniz

Aşağıdaki resimde görebileceğiniz gibi, Google Arama Trendleri’nde bir anahtar kelime aradığınızda Google, ilerlemelerine göre ilgili sorguları ve kişilerin gündeme getirdiği sorunları listeler.

Bu özellik sayesinde daha fazla Anahtar Kelime bulabilir ve gerekli kontrolleri yaptıktan sonra hedef grubunuzun ihtiyaç ve gereksinimlerini daha iyi anlayabilir ve bunlarla çalışabilirsiniz. Bu şekilde, uzun kuyruklu anahtar kelimeleri ve LSI’yi (Gizli Semantik Dizinleme) kolayca ekleyebilirsiniz.

google trends anahtar kelime

google trends anahtar kelime2

Google Trends ne işe yarar?

Google Trends ile belirli bir tarih aralığı belirleyerek, o bölgede yapılan aramaları takip edebilir ve popüler haberler ve ajandalar hakkında güncel bilgilere sahip olabilirsiniz. Bu özellik sayesinde, öncelikle blog yazarları gibi içerik üreticilerine yönelik son derece işlevsel bir Google hizmetidir. Popüler aramaları takip ederek arama içeriğinizi oluşturarak, web sitenize gelen ziyaretçi sayısını ve trafiği artırabilirsiniz.

OKUMALISIN  Web Siteniz için Ücretsiz Trafik Kaynakları

Google  Trends  nerelerde kullanılır?

Marka bilinirliğini ölçebilirsiniz. Şirketinizin ürün veya hizmetlerini ve rakiplerinizi arayabilirsiniz. 5 farklı kelime ekleyerek karşılaştırmalı bir analiz yapabilirsiniz.
Diğer ülkelerdeki trendleri keşfedebilirsiniz. Farklı ülkelerden insanları ilgilendiren konuları öğrenmek için yararlı bir uygulamadır. Dış pazarda faaliyet gösterecek ülkenin ilgili eğilimlerini anlamak için iyi bir araçtır.
Yeni pazarları anlamak kullanın. Yeni bir pazar yeni bir bölgeye girecek. ürünün trendlerini anlamak için kullanabilirsiniz.
Gün içinde yapılan aramaları izleyebilirsiniz.
Anahtar kelimeleri aramak için kullanabilirsiniz. Artan kelimeleri takip edebilirsiniz.
Mevsimsel veya mevsimsel değişiklikleri ve eğilimleri takip edebilirsiniz.

Eticaret siteniz için Google Trends’den nasıl faydalanabilirsiniz?

Sezonluk, sezonluk veya ara sıra özel ürünleriniz varsa Google Trends size ne zaman çalışacağınızı söyleyebilir. Sonuç olarak, bu dönemlerde kampanyanızı veya reklamcılık etkinliklerinizi yoğunlaştırabilirsiniz.
Popüler konulara aşina olduğunuzdan, bunları web sitenizde veya blog adresinizde de kullanabilirsiniz. Sık kullanılan kelimelere göre reklam verebilirsiniz.

En Çok Aranan Kelimeleri Arama Motorlarına Göre Analiz Edin 

Google Trends  kullanarak, güvendiğiniz ve daha başarılı olacağına inandığınız arama motorunu seçme şansına sahipsiniz. Arama motorları arasında karşılaştırma yapmanızı sağlayan Google Trends aracıyla kullandığınız arama motorunu seçerek SEO araştırmanızı yoğunlaştırmanın yeni yollarını oluşturabilirsiniz. Bu karşılaştırmayı yapmak için Google Arama Trendleri aracı sonuç sayfasının üst kısmına kolayca ulaşabilirsiniz.

Bu aracın görsel arama verileri, yapılandırıldığı andan bugüne kadar olan tüm verileri içerir. Bu nedenle, büyük bir veri kümesine sahip bu araç SEO uzmanları için büyük bir avantaj sunuyor. Araçtaki verileri kullanarak SEO çalışmalarınızla Rakiplerinizden bir adım önde olma fırsatınız var. Sunulan görsel arama hizmetini kullanarak çalışmanızı da derecelendirebilirsiniz. Bu konumda sosyal medya kanallarını yalnızca arama motorları için de değerlendirebilirsiniz.

OKUMALISIN  Seo Uyumlu Web Sitesi Nasıl Olmalı?

Aynı zamanda, isterseniz, bu hizmette bulunan verileri bulunduğunuz yere veya şehre göre ayırabilir ve gruplandırabilirsiniz. Aynı zamanda, araç istenirse görsel aramalar için öneriler sunar. Bu şekilde, isteklerinize göre analiz edebileceğiniz en uygun ve başarılı arama önerilerini kolayca seçebilirsiniz.

SEO VE Google Trends

Anahtar kelime araştırması, Google Trends kullanıldığı en önemli alanlardan biridir. SEO uzmanları düşük rekabet bu anahtar kelimeler için potansiyel ödül gösterebilir. Google Arama Trendleri’ndeki Haberler, Alışveriş, Resimler ve YouTube seçenekleriyle arama motorunuzu belirleyebilir ve SEO araştırmanız için yeni fırsatlar bulabilirsiniz.

SEO için Google Arama Trendleri’ni kullanmanın 10 adımı:

 • Araştırmanıza geniş çapta başlayın ve başvurunuzu trendlere göre sınırlandırın.
 • Durumların değişebileceğini göz ardı etmeyin.
 • SEO’nuzu geliştirin.
 • Google Trends verilerine göre bir hedef bölge belirleyin.
 • Neyin popüler olabileceği hakkında bir fikir edinin.
 • Bu konuyla ilgili olarak Google Arama Trendleri’nden ilham alan birkaç anahtar kelime arayın.
 • Arama motorunuzu YouTube, alışveriş, resimler ve haberlerle değiştirerek içeriğinizi çeşitlendirin. (Örneğin,
 • YouTube arama eğilimi, hedef anahtar kelimenizin web arama eğilimindeki bir düşüşe bağlı olarak artabilir. Bu,
 • söz konusu anahtar kelimeyi hedefleyen video içeriği hazırladığınız anlamına gelebilir.)
 • Ayrıntıları atmadan istatistikleri doğru şekilde derecelendirin.
 • Sezonluk trendleri stratejik olarak kullanarak markanızı vurgulayın.
 • Google Trendslerin  yılın trend aramalarını ve arama trendlerini kullanın.

Google Trendler, SEO ve Google AdWords arasındaki ilişki

Google Trends, Google AdWords ve SEO için gerekli bir araçtır. Optimizasyonlar gerçekleştirildiğinde Google Arama Trendleri, sektörle ilgili arama hacimlerini ve yüksek hacimli anahtar kelimeleri belirleyebilir. Belirtilen kelimelere göre içerik oluşturmak, web sitelerinde veya bloglarda yüksek arama hacimli kelimelerin kullanılmasını sağlayabilir.
Google AdWords, tıklama kalitesini, açılış sayfası deneyimini ve reklamın Anahtar Kelime Kalite Düzeyi’ndeki alaka düzeyini dikkate alır. Trend eğilimlere dayalı anahtar kelimeler, reklam metni veya açılış sayfalarında kullanıldığında Kalite Puanını artırabilir.

Diger Makalelere ulaşmak için buraya  tıklayınız