Google Search Console Nedir, Nasıl Kullanılır

Google Search Console

google search console

Google Search Console nedir?

Google Search Console, Google’ın tüm web sitesi yöneticilerine sunduğu ve web sitenizin performansını arama sonuçlarında değerlendirmek ve korumak için kullanabileceğiniz tamamen ücretsiz bir hizmettir. Site etkinliğini izlemenizi, göz atmak için içerik göndermenizi, dizine eklenemeyen içeriği hariç tutmanızı, arama sorgularını ve daha fazlasını yapmanızı sağlar.

Özetle, Google Arama Konsolu, web sitenizde neler olduğunu anlamak için Google tarafından sağlanan ücretsiz bir araç setidir. Bu, Google’ın web sitesi yöneticileriyle iletişim kurmak için kullandığı ana bileşendir. Platform, web sitenizle ilgili sorunları ayırt etmenizi ve web sitenizin kötü amaçlı yazılımlarla kirlenmiş olup olmadığını bildirmenizi sağlar.

Google Search Console  hizmetler

Arama görünümü

Arama web sitenizin görünümü, adından da anlaşılacağı gibi, sonuçlarında nasıl göründüğünü açıklar. Web sitesinin görünümü çeşitli faktörlerden etkilenir ve kesinlikle tıklama oranını (CTO) etkiler.

Yapısal veriler: Google, bu sayfada bulunan yapılandırılmış verileri toplar. Grafik, yapılandırılmış verilerin sayısını ve hatalarını gösterir. Sorun gidermek için raporu indirin. Yapısal Veri Test Aracı’nı kullanarak raporunuzu çalıştırın ve yanlış tanımlayın. Sorunları çözmek için öneriler konusunda yardım alabilirsiniz.

Veri yer işareti: Yapısal verileri kullanmak istiyorsanız, ancak arka uca erişiminiz yoksa, yapılandırılmış verileri veri yer işaretiyle istediğiniz gibi Kullanabilirsiniz. Web sitenizdeki herhangi bir sayfanın URL’si ile başlayın ve bilgi türünü seçin. Ardından aramaya başlayabilirsiniz. Bir öğe seçtiğinizde, içerik menüsünden bir etiket seçin. İşaretli tüm bilgiler sağ kenar çubuğunda bulunabilir. Bir hata yaparsanız etiketi kaldırabilirsiniz. Sayfada gösterilmeyen bilgiler manuel olarak girilebilir. Ayarlar simgesini kullanabilir ve “Eksik etiketler ekle” yi seçebilirsiniz.
HTML geliştirmeleri – HTML geliştirmeleri sayfası meta açıklamalar, başlıklar ve dizine eklenemez içerikle ilgili tüm hataları kaydeder. Bu rapor öncelikle yinelenen içeriği araştırmak için kullanılır.

Site Bağlantıları: Site bağlantıları, kullanıcıların bir web sitesinde gezinmesini kolaylaştırmak için kullanılır. Site bağlantıları, kullanıcıyla alakalı olabilecek daha ayrıntılı sayfalara bağlantılardır. Örneğin, “tarzinburda” için arama yaptığımızda “Dönüşüm Oranını Optimize Etme”, “Google Görüntülü Reklamlar” ve “Çevrimiçi İtibar Yönetimi” bağlantılarını görüyoruz

Arama trafiği
Ziyaretçilerinizin nereden geldiğini, hangi alanlara bağlandığınızı ve dahili bağlantı yapınızın nasıl göründüğünü öğrenebilirsiniz.

Search Analytics: Search Analytics, Google Arama Konsolu’ndaki en popüler raporlardan biridir. Organik Google trafiği hakkında fikir edinin. Popüler sorguları, sayfaları, ülkeleri ve cihazları görüntüleyebilirsiniz.
Not: Search Analytics’in eski adı Arama Sorguları idi.
Web sitenizin Google arama sonuçlarındaki performansını daha iyi anlamak için farklı filtreler kullanabilirsiniz.
Örneğin:
“Görsel arama” yaparak Web sitenizi kaç kullanıcı ziyaret etti? öğrenebilirsiniz.
Masaüstü ve mobil cihazların ortalama tıklama oranını (TO) karşılaştırabilirsiniz.
Herhangi bir ülkeden web sitenizi ziyaret eden kullanıcı sayısını, geçen yıl aynı ülkeden gelen ziyaretçi sayısıyla karşılaştırabilirsiniz.

Dahili bağlantılar: Dahili ve harici bağlantılar, bir sayfanın sıralamasında üst sıralara çıkmanıza yardımcı olur. Dahili bağlantı raporu, en fazla dahili bağlantıya sahip sayfaları tanımlamanıza ve gerekli değişiklikleri yapmanıza olanak tanır.

Manuel İşlemler – Manuel İşlemler sayfası en yaygın olanıdır en kötü kabusudur. Bu sayfada Google’ın mevcut cezaları hakkında bilgi bulacaksınız. Çoğu kişi için, bu sayfa boş olsa bile, para cezasına çarptırıldığında bu sayfada bir mesaj bulacaksınız. Neden bir cezamız var?
Sitenize doğal olmayan bağlantılar (bağlantılar)
Saldırıya uğramış sayfalar
Zayıf, alakasız ve yararsız içerik.
Kamuflaj ve / veya yanıltıcı yönlendirmeler

Uluslararası hedefleme: Birçok web sitesi, özel olarak hazırlanmış içeriğe sahip uluslararası ziyaretçileri çekmeye çalışır. Her sayfanın dilini ve coğrafi yönünü Belirlemek için ‘Hreflang’ kullanılmalıdır. Yanlış kullanılırsa, ‘hreflang’ etiketi bazı sorunlara neden olabilir. Bu nedenle, zaman zaman Google Search Console Uluslararası Hizalama Raporuna başvurmanız gerekebilir. Belirli bir ülkedeki kullanıcıları hedeflemek istiyorsanız ikinci sekmeyi (Ülke) kullanabilirsiniz. Ancak, ikinci sekme yalnızca “.com”, “.net” ve “.org” gibi genel alan adları için kullanılabilir.

Mobil kullanım: Google, 21 Nisan 2015 itibarıyla mobil cihazlar için optimize edilmiş tasarımı bir karşılaştırma ölçütü olarak kullanacağını duyurdu. Tahmin edebileceğiniz gibi, Mobil Cihaz Kullanım Raporu çok popüler hale geldi.

Google Dizini
Bu bölümde, web sitenizdeki kaç sayfanın Google Directory’ye eklendiğini ve istenmeyen URL’lerin nasıl kaldırıldığını görebilirsiniz.

Dizin Durumu: Dizin durumu, dizine eklenen sayfa sayısını gösterir. Bunlar Googlebot’un erişebileceği URL’lerdir. Robots.txt dosyası tarafından engellenen veya daha karmaşık bir durumda olan URL’ler görüntülenmez.

Engellenen kaynaklar: bu sayfadaki ‘robots.txt’ kurallarına göre engellenen tüm sayfaları bulacaksınız.
URL’yi sil: robots.txt Sayfaların Google dizinine eklenmesini önlemek için dosya kullanılabilir. Ancak dizinde zaten bir sayfa varsa ve kısa bir süre içinde silmek istiyorsanız ne olur? Bu durumda, arama konsolundan “URL’yi kaldır” işlevini kullanmanız gerekir. Yalnızca web sitesi sahiplerinin ve tam izinlere sahip kullanıcıların kaldırma istekleri gönderebileceğini lütfen unutmayın. İlk olarak, robots meta etiketini veya robots.txt dosyasını kullanarak sayfayı engelleyerek URL’yi kaldırma izni vermelisiniz. Silme isteği gönderebilmeniz için URL’nin engellendiğini doğrulamanız gerekir. Tek tek URL’leri silmek yerine dizinin tamamını silmek mümkündür. Dizin silme işlemi neredeyse aynı şekilde çalışır. Silme isteklerinizi istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
Google arama konsolu

tarama
Yukarıda belirtildiği gibi, sayfalarınızı dizine eklemeden önce web sitenizin taranması gerekir. Bu işlemle ilgili tüm bilgileri burada bulabilirsiniz.

İzleme hataları – İzleme hataları raporu düzenli olarak kontrol edilmelidir. Googlebot’un web sayfalarını tararken bulduğu hataları gösterir. Organizasyonu garanti etmek için düzeltilmiş Hataları işaretlemeyi unutmayın. İzleme İstatistikleri – İzleme İstatistikler, 90 günde taranan sayfa sayısı, indir İndirme süresini ve boyutunu görüntüler. İdeal olarak her gün. olarak taranan sayfa sayısını en üst düzeye çıkarırken indirme süresi ve boyutu en aza indirilmelidir. Taranan sayfalar azaldıkça ve indirme süresi arttıkça web sitenizin performansını kontrol etmelisiniz.

Google gibi Kurtar: Google gibi Kurtar, Google’ın belirli bir sayfayı işlemesini taklit eden bir araçtır. Google, sayfayı “İçe aktar ve işle” yöntemini kullanarak tarar ve sayfayı tarayıcı olarak görüntüler (resimler, CSS, JavaScript vb.).
Robots.txt test aracı: Robots.txt testi hataları arar. Her tür Google tarayıcısı (Googlebot, Haberler, Resim, Video, Mobil, Medya İş Ortakları ve Adbot) kullanılabilir.

Site Haritaları: Bir site haritası oluştururken, bir XML site haritası oluşturmanızı öneririz. Bu site haritası konumunu Google Arama Konsolu’nu kullanarak Google’a bildirebilirsiniz. Bir site haritası oluşturmak veya düzenlemek için sağ üst köşedeki düğmeyi kullanın. Ardından, gönderilmiş ve dizine eklenmiş sayfalar arasındaki farkı görebilirsiniz. Site haritası hatalarını bu sayfada da görüntüleyebilirsiniz.

URL parametreleri: Google, URL parametrelerini anlamaya çalışır. Sık sık kendi başınıza kolayca yapabilirsiniz, ancak zaman zaman bazı parametreleri anlamak için yardıma ihtiyacınız vardır. Bu durumda, bir parametre ekleyin ve görüntülenen sayfanın içeriğinin değişip değişmediğini belirtin.
Belirtin. Güvenlik sorunları: Bu site bilgisayarınıza zarar verir verebilir.” ve “Bu sayfa saldırıya uğrayabilir.” Mesajlarınızı görürseniz, web sitenizin saldırıya uğraması muhtemeldir. Daha fazla bilgi için Google Arama Konsolu’ndaki “Güvenlik sorunları” sayfasına gidin. Burada sorunun doğası ve çözümün çözümleri hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Ek ayarlar
Ek ayarlar, Google Arama Konsolu’nun en önemli işlevlerinden biridir ve sağ üst köşedeki sembolün biraz altında gizlidir.

  • Site Ayarları: Burada tercih edilen bir alan adı belirleyebilirsiniz. “Www” sürümleri arasında değil “www” arasında seçim yapabilirsiniz. Bunu yapmak için her iki alanın da sahip olduğunu doğrulamanız gerekebilir. Bu özellik neden yararlı?
  • Tercih ettiğiniz alan adı olarak “http: //website.com” kullanırsanız ve Google “http://www.website.com” için bir bağlantı bulursa, her iki URL de aynı şekilde ele alınır.
  • Tarama hızını da Kiralayabilirsiniz. Varsayılan olarak Google genişliğini artırmadan mümkün olduğunca çok sayfa taramaya çalışır. Ancak, Google Arama Konsolu’nu kullanarak tarama sıklığını değiştirmek mümkündür.
  • Adres değişikliği: web sitenizi yeni bir alan adına taşırsanız, “adres değişikliği” işlevini unutmamalısınız. Adres değişikliği Google Index’e yardımcı olur.

Google search console ne işe yarar

Web sitenizi Google Search Console‘a kaydederek Google’ın web sitenizi nasıl görüntülediğini daha iyi anlayabilir ve arama sonuçlarındaki performansı optimize edebilirsiniz. Web sitenizi arama konsoluna eklediğinizde, Google’ın önce web sitenizi bulacağından ve doğru aramalar için görüntüleyeceğinden emin olabilirsiniz.

Arama konsolu, web sitelerinin web sitenizi gösterdiği ve Google’ın web sitenizi okurken karşılaştığı hatalara atıfta bulunduğu çeşitli veriler görüntüler. Web sitenizde olağandışı bir işlem, web sitenizin saldırıya uğradığına dair bir belirti veya arama ve dizine ekleme ile ilgili benzer sorunlar olduğunda bir e-posta alırsınız. Sitenizin Google Arama kalitesi yönergelerinden herhangi birini ihlal ettiği tespit edilirse, e-postayla da bilgilendirilirsiniz. Bu hataları inceleyip düzeltebilir ve sayfalarınızın arama sonuçlarında görünmesi için web sitenizle ilgili her şeyin düzgün olduğundan emin olabilirsiniz.

Arama sırasında web sitenizin sıralamasını görmek ve kullanıcı deneyimini etkileyebilecek sorunları belirlemek için arama konsolunu kullanabilirsiniz. Web sitenizdeki trafiği artırmak için SEO (Arama Motoru Optimizasyonu / Arama Motoru Optimizasyonu) ‘nu daha sağlıklı bir şekilde gerçekleştirebilmeniz için başarılı sayfalarınızı veya varsa iyi performans gösteren ürünleri tanımlamak için bu verileri kullanabilirsiniz. .

Search Console hizmetlerinden yararlanmak için ne yapmanız gerektiğini iki adımda özetleyebiliriz:

Web sitenizi Google Search Console’a ekleme işlemini tamamlayın
Arama konsolunu nasıl kullanacağınızı (ve nasıl kullanacağınızı) öğrenin.

Aşağıdaki adımları izleyerek web sitenizi Google Search Console’a kolayca ve kolayca kaydedebilirsiniz.

SEO Çalışmalarında Google Search Console  Önemi Nedir

Google AdWords programı aracılığıyla SEO satın almaktan daha fazla trafik almanın ideal yolu SEO’dur. Her durumda, web sitenizin SEO kampanyasına başlamadan önce Google Web Yöneticisi Araçları’nın kullanılmasına onay vermelisiniz.

GWT, Google Arama’nın web sitenizi çeşitli şekillerde nasıl görüntülediğini anlamanıza yardımcı olabilir. Örneğin, sitenizin arama sonuçlarında gösterdiği en popüler sorguları ve bu sorguların aldığı trafiği görürsünüz. Mobil web sitenizin tablet ve telefon kullanıcıları için ne kadar iyi çalıştığını da değerlendirebilirsiniz.

Google SEO optimizasyonu
Google Web Yöneticisi Konsolu, SEO ile çalışırken aşağıdaki avantajları da sunar:

Google’ın web sitenizin içeriğine erişip erişemediğini kontrol edin.
Kullanıcıların keşfetmemesi gereken içeriği aramak için yeni sayfaları ve yayınları aramanıza ve silmenize olanak tanır.
Kullanıcılar için içerik sunmanıza ve derecelendirmenize yardımcı olur.
Arama sonuçlarınızdan ödün vermeden web sitenizi koruyabilirsiniz.
Kötü amaçlı yazılım sorunlarını tanımlamanıza ve gidermenize olanak tanır.
Google Web Yöneticisi Aracı’nı kullanırsanız, web siteniz hemen derecelendirilmez. Ancak, bilgilerin analiz edilmesine ve düzeltilmesine yardımcı olur. Google Web Yöneticisi Araçları, günümüzün çevrimiçi ortamında iyi performans göstermenize ve web sitenizi rekabetçi bir web ortamında desteklemenize yardımcı olabilir.

Google Search Console bir web sitesini nasıl eklerim?

Web sitenizle ilgili bilgilere erişmek için Google Search Console  web sitenizi incelemelisiniz.

Google hesabınızda oturum açın.
Https://search.google.com/search-console/ adresini girin.
Sitenizi + yeni bir mülk olarak ekleyin.
HTML dosyaları, DNS, meta etiketler, Google Analytics gibi yöntemleri kullanarak doğrulamayı tamamlayın.

Google hesabınıza giriş yaptıktan sonra Google Search Console’a gidin ve “Başlat” düğmesini tıklayın.

Google Search Console Bir site haritasını nasıl eklerim?

Diğer arama motorları gibi Google da web sitenizin dizine eklenmesini kolaylaştırmak için bir site haritası kullanır. Makale, SEO için site haritalarının faydalarını açıkladığım birçok bilgi içeriyor.

Yeni bir site haritası eklemek için önce soldaki dizine ve ardından Site Haritaları’na gidin. “Yeni site haritası ekle” bölümünde, site haritası uzantınızı ekleyin ve “Gönder” düğmesini kullanarak ekleyin.

Google Search Console site haritası ekleme

Site haritası ekleyin.

Ekledikten sonra bazı hatalar görünebilir. Bu hataları öncelik sırası olarak düzeltmeyi planlayın.

 

OKUMALISIN  Gizli Anlamsal İndeksleme Tekniği Nedir

Google Search Console  sahip / kullanıcı ekle
Soldaki Ayarlar bölümünü tıklayın.
Ardından “Kullanıcılar ve izinler” bölümüne gidin
“Kullanıcı Ekle” düğmesini tıklayın.
Kullanıcının e-posta adresini ve izin durumunu seçin ve ekleyin.

Google Search Console  kullanıcı ekle

 

Google Search Console performans verileri

Performans sekmesi 4 farklı renk metriği gösterir. Bu metriklerin her biri tıklanabilir ve grafik bu şekilde değişir.

Toplam Tıklama – Kullanıcıların web sitenizi SERP’de görüntüleme sayısı. Kullanıcı web sitesinden döndüğünde ve aynı bağlantıyı tekrar tıkladığında, tek bir tıklama olarak sayılır.

Toplam Baskı – Arama sonuçlarında görünen sayfa sayısını belirtir.

Ortalama Tıklama Oranı – Sitenize dayalı olarak sitenizdeki tıklamaların ve tıklamaların yüzdesini gösterir.

Ortalama Sıra – Bir sorgu için sayfanızın ortalama sıralaması.

Performans verileri örneği.

performans verileri

Son 16 aydaki verilerinizi görebilir ve karşılaştırabilirsiniz.

Web sitenizin arama görünümü ile;

Zengin sonuçlar
Sık sorulan sorular Zengin sonuçlar,
AMP makalesi,
AMP sonuçları zengin değil,
Web Işığı sonuçları gibi bölümleri de görüntüleyebilirsiniz.

Google Search Console  arama görünümü

Google’ın sayfayı nasıl görüntülediğini anlayın

Google’ın sayfanızı gerçekten nasıl gördüğünü anlamak için URL inceleme aracını kullanabilirsiniz. Dizin oluşturmayan olası sorunları belirlemek için bu aracı kullanabilirsiniz. URL’yi uygun alana girin ve Enter tuşuna basın.

Google Search Console  url

URL kontrol aracını kullanın.

URL kontrolü ile, herhangi bir sorun yoksa sonuçlara bakmak veya SEO çalışmalarınıza devam etmek için önlemler alabilirsiniz.

URL doğrulama sonuçları.

URL’nin Google Bot’ta nasıl göründüğünü görmek için “Canlı URL’yi Test Et” düğmesini de kullanabilirsiniz. Google’a göre, botların artık kullanıcıların ve botların aynı şeyi görmesi gerektiğinden emin olun, botlar artık Chrome 61 yerine Chromium’un en son sürümüne sahip sayfaları tarıyorlar.

 

Kaç sayfa dizine eklendi?

Önizleme alanına gidin ve “Alan” alanında kaç sayfanın sorunlu / kolay olduğunu öğrenin.

sayfa dizini

 

OKUMALISIN  Anchor Text Nedir? Nasıl Kullanılır? Detaylı anlatım

Backlink Analizi  tespiti

Bağlantı raporu, web sitenize gelen geri bağlantıları görüntülemenizi sağlar, böylece ek bir backlink analiz aracına ihtiyaç duymadan sayfa dışı SEO planınızı oluşturabilirsiniz.

Google Search Console  backlink tespiti

Arama geri bağlantıları.

Ana bağlantı sayfaları: Lütfen sitenin hangi bağlantılara en sık başvurduğunu belirtin.

Google Search Console  performans verileri
En Çok Bağlı Web Siteleri – Web sitesine en fazla geri dönüş sağlayan web sitelerini gösterir. Spam siteleri varsa, geri bağlantı kaldırma makaleme göz atabilirsiniz.
Dahili bağlantılar: web sitesindeki en sık bağlantı verilen sayfalarınız. (Aşağıdaki bağlantılar izlenmez)
Üst bağlantı metni – Geri bağlantıların metin olarak nasıl belirtileceğini belirtir. (Çapa özleri olarak)

Hangi web sitelerinin hangi sayfalara bağlı olduğunu görmek istiyorsanız URL’yi tıklamanız yeterlidir.

En iyi performans gösteren anahtar kelimeleri bulun
En iyi SC sorgularını tanıyın.
Performans bölümüne gelin
Sorgular sekmesini tıklayın (sayfaları sayfa sayfa görüntüleyebilir ve analiz edebilirsiniz).
Tarih aralığını belirleme
Ortalama konumu seçin,
Konumu büyükten küçüğe sıralayabilirsiniz.

 

Sıralamayı kaybeden kelimeleri ve sayfaları bulma

Google Search Console  performans
Sipariş değişiklikleri.
Performans bölümüne gelin
Sorgular sekmesini tıklayın.
Tarih aralığını ayarlayın (Karşılaştır’ı seçin)
Ortalama konumu seçin,
Sınıflandırmanın nasıl değiştiğini görebilirsiniz.

Google’da Zararlı Bağlantı Nasıl Reddedilir

Aşağıda açıklanan bağlantı reddetme aşamaları aşağıda bulunabilir. Geri bağlantıları Google’a bildirerek kolayca reddedebilirsiniz.

baglantın reddetme

Web sitenize olan tüm bağlantıları Google Search Console’dan indirin
Doğal olmadığını düşündüğünüz bağlantıları belirleyin
URL tabanını engellemek için URL’yi bir yayıncı dosyasına http://site.com/add adresine bir alan adı biçiminde ekleyin: Rejected-site.com.
İlk olarak Google Reddetme bağlantıları sayfasına gidiyoruz.
Ardından alan adı bağlantılarını reddediyoruz, bu alan adını seçin ve izin verme düğmesine tıklayın.
Bir sonraki pencerede Dosya Seç düğmesini tıklayın
Google Search Console  baglantı reddet

Analiz ettiğiniz bağlantıların .txt uzantısına sahip listeyi seçin ve düşük kaliteli olduğundan emin olun ve bir dosya seçerek web sitenize zarar verin.
Submit (Gönder) düğmesini tıklayın. Bu noktada, birçok bağlantı eklendiği için bir mesaj alacaksınız.
Bitti diyerek işlemi sonlandırın.
Başka bir çözüm yoktur ama aşırı SEO ile cezalandırılan web sitelerinizde düşük kaliteli geri bağlantıları reddetmek. Manuel spam bildirimi alıp almamanız önemli değildir. Her iki durumda da, sıralamanızı kaybederseniz, web sitenize olan bağlantıları analiz etmeniz ve zararlı geri bağlantıları reddetmeniz gerekir.

Güvenlik Sorunlarını Kontrol Edin

Son olarak, web sitenizin SEO’sunu etkileyebilecek herhangi bir güvenlik sorununuz olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Bunu yapmak için “Güvenlik sorunları” bağlantısını tıklayın.

Google Search Console  güvenlik

Burada gördüğünüz gibi, çoğu durumda web sitenizde güvenlik sorunu yoktur. Ancak, kontrol etmeye değer.

Diger Makalelerime ulaşmak için buraya tıklayınız