Google My Business Nedir, Nasıl Kullanılır?

google my business

google my business

Google My Business özellikle küçük işletmeler için önemlidir. Çünkü SEM ve SEO için küçük işletme bütçesi düşük. Bu küçük bütçeden maksimum faydayı elde etmek önemlidir ve zordur. Bu noktada Google My Business, yerel işletmelerin ek küçük işletme bütçelerine ihtiyaç duymadan Google’ın arama sonuçlarında görünmesine izin verir.

Google My Business ile şirketinizi daha geniş bir kitleye sunma fırsatı sunabilirsiniz. Ayrıca, aldığınız hizmet ücretsizdir. Ücretsiz bir hizmetle başarılı olmak için Google My Business hizmetini doğru bir şekilde kullanmanız gerekir.

Google My Business nedir?

Google My Business, kullanıcıların işletme bulmasını kolaylaştıran bir Google hizmetidir. Arama sonuçlarındaki haritalar da dahil olmak üzere şirketlerin çevrimiçi varlıklarını yönetmelerini sağlar. Araç, potansiyel müşterilerin şirket hakkında bilgi girerek şirketinize erişmesini sağlar.

Google My Business, işletmenizi web sitesi olmadan arama sonuçlarında gösterebilir. Sadece ücretsiz değil, aynı zamanda kullanımı da çok kolaydır. Yerel olan yerel şirketler tarafından kullanılması gereken bir araçtır. Sunulan analizlerle, potansiyel müşterilerin işletmenize geldiği kanalları analiz edebilirsiniz. Yerel SEO açısından başarılı olabilmek için araçta oluşturduğunuz hesabın optimize edilmesi gerekir.

Google My Business’ı kullanımı

Google My Business’ın kullanımı çok kolaydır. Ancak, ilk adımdan itibaren çok dikkatli olmalısınız. Şirketinizi eklerken tüm bilgilerin doğru ve eksiksiz olması gerekir. Aksi takdirde, aracın sunduğu olanakları kullanamazsınız.

Google’ın My Business hizmetini kullanmak için önce bir hesap oluşturmanız gerekir. Bunu yapmak için, tüm Google araçlarının yuvası olarak bir Gmail hesabınızın olması gerekir. Özellikle küçük işletmeler için önemli olan Google My Business’ta oturum açmak için https://www.google.com/intl/tr/business/ adresine gidin. Çünkü SEM ve SEO için küçük işletme bütçesi düşük. Bu küçük bütçeden maksimum faydayı elde etmek önemlidir ve zordur. Bu noktada Google My Business, yerel işletmelerin ek küçük işletme bütçelerine ihtiyaç duymadan Google’ın arama sonuçlarında görünmesine izin verir.

Google My Business’a giriş yaptıktan sonraki ilk adımda şirket adınızı doğru bir şekilde girin.

google benim işim

Şirketinizin adını girdikten sonra adres bilgileri görüntülenir. Adres bilgilerinizin hayati olduğunu unutmayın. Bir hata yaparsanız kullanıcılar şirketinizle iletişim kuramaz.

google benim işim

Üçüncü adım sizin için çok önemlidir. Şirketinizin hizmet verdiği alanları eklemelisiniz. Kurye veya navlun ve hizmetleri ve ürünleri müşterilere teslim etmek istiyorsanız, bu çok önemlidir. Bu şekilde, şirketin konumunu bir hub olarak kullanarak hizmetlerinizi ne kadar geniş bir alanda sağlayabileceğinizi ve hangi bölgelerde faaliyet gösterdiğinizi gösterebilirsiniz.

google benim işim

Bu adımda, iletişim bilgilerinizi eksiksiz ve doğru bir şekilde girmelisiniz. Çünkü iletişim bilgileri konum bilgileri kadar önemlidir. Bir hata yaparsanız müşterilerinizle iletişim kuramazsınız. İsterseniz, iletişim bilgilerinizi kullanıcılara gösteremeyebilirsiniz.

google benim işim

Bu alan yine işletme sahibinin talebi üzerine doldurulması gereken bir alandır. Ancak, şirketlerin bu alanı Evet olarak işaretlemelerini öneririz.Google’ı sunulan yönergelere göre şirketinizi arama sonuçlarında daha görünür hale getirebilirsiniz. Bu şekilde daha fazla müşteriniz olabilir.

google benim işim

Şimdi son adımdasınız. Şirketinizi Google My Business’a eklemek için tek yapmanız gereken şirketinizi gözden geçirmektir. İşletmenizi inceledikten sonra Google Haritalar’da fotoğraf ve video ekleyebilir, analitiklere erişebilir ve görünürlüğü artırabilirsiniz.

google benim işim

Şirketinizi Google My Business’a kaydettirip doğruladıktan sonra her zaman fotoğraf ekleyin. Bu şekilde daha fazla görünürlük ve daha geniş bir müşteri tabanına sahip olursunuz.

Google My Business’ın Avantajları

Google My Business hakkında konuşurken, bazı avantajlar ifade ettik. Ancak, bu aracın kullanışlılığı aşağıdakilerle sınırlı değildir:

İşletmenizi Google Haritalar’a ekleyerek, işletmenizi bulması için daha fazla kişi edinebilirsiniz.
Şirket adınız veya etiketlerinizle uyumlu bir arama durumunda, arama sonuçlarının sağındaki alanda (Seçilen İş Alanı) alanında görünme seçeneğiniz vardır.
Şirketiniz hakkında yorum yaparak, şirketiniz rakiplerinden daha fazla öne çıkacaktır.
Araç hizmetlerini analiz ederek, doğru iyileştirme çalışmalarını arama sonuçlarında daha görünür hale getirebilirsiniz.

Google haritalarda işletme konumumu nasıl değiştirebilirim?

Bir Google şirket profiliniz varsa ve şirket adresinizi değiştirmek istiyorsanız, lütfen bir yol haritası sağlayın. İşletme bilgileri her zaman güncel olmalıdır. Aksi takdirde, müşterilerinizin bulması zor olacaktır. Google My Business hesabınızdaki birçok bilgiyi düzenleyebilirsiniz. Şirketiniz yeni bir yere taşınırsa Google İşletme Adresi Değişikliği Sözleşmesi’ni kullanabilirsiniz. Yeni bir liste oluşturmadan işletmenizi Google’a taşıyabilirsiniz. Adresi ekleme ve düzenleme adımları aşağıdaki gibidir:

Google My Business‘ta oturum açmış olmalısınız

 • Birden fazla konumunuz varsa, düzenlemek istediğiniz konumu seçmeniz gerekir.
 • Menüdeki Bilgi sekmesine tıklamanız gerekir.
 • Buradan adres adresi alanını tıklayın
 • Adresi girdikten sonra, Uygula sekmesini tıklamanız gerekir
 • Açılan haritada işletme konumunuzu işaretleyin
 • Konum merkezini seçtikten sonra, Uygula sekmesini tıklayarak düzenlemeyi bitirebilirsiniz.
 • Google’ın işletme adresini neden değiştirmeliyim?
 • İşletmenizi taşırsanız, aradığınız müşterilerin eski adrese yönlendirilmemesi için adresi değiştirdiğinizden emin olun. Haritada önceki konumu silmeli ve taşındığını belirtmelisiniz. Mevcut bilgileri almayan müşterilerin şirketten bağlantısı kesilebilir. Şirketiniz için yanlış talimatlar da bildirebilirsiniz.

Google, şirketlerin güncel kalmasına yardımcı olabilir. Yukarıdaki adres bilgileri arama sorgularında görüntülenirse, müşterileri boşuna kaybedersiniz. Bir ürün veya hizmet arayan herkesin kullanımına açık olmak istiyorsanız, Google adres bilgilerinizi güncel tutun. Yanlış bilgi veren şirketlere güvenilemez.

Her zaman doğru bilgi sağlamak için güncelleme işlevlerini kullanabilirsiniz. Google, işletmenizi nasıl taşıyacağınıza ilişkin talimatlar verir. Yukarıdaki adımları izleyerek şirketinizi yeni adresinize kolayca taşıyabilirsiniz. Gerçek dünyada hareket ederseniz, sanal dünyada da hareket etmelisiniz.

Google işletme adresinin ve diğer düzenlemelerin değiştirilmesi
Google, işletme profillerini düzenlemek için birçok seçenek sunar. Google adresini değiştirmeye ek olarak, aşağıdaki alanları da düzenleyebilirsiniz:

Şirket Adı
kategori
hizmet alanı
Çalışma saatleri
telefon
İnternet sitesi
özellikleri
Fotoğraflar

Google şirket profilinizdeki tüm ayrıntıları istediğiniz zaman güncelleyebilirsiniz. Tüm değişiklikleri derhal düzenlemeniz en iyisidir. Hizmetlerinizin ayrıntılarını açıklamak için Menü veya Hizmetler bölümlerini de kullanabilirsiniz. Ancak, bunlar yalnızca mobil uygulamalarda kullanılabilir. Şirketinizin kısa bir açıklamasını da yazabilirsiniz. Farklı yaptığınız yönlerden kısaca bahsedebilirsiniz. Çok daha ayrıntılı bilgi sağlamak için menü ve servis düzenleyiciyi kullanabilirsiniz. Google’dan ne kadar iyi yararlanırsanız, işletmeniz için de o kadar iyi olur. Unutmayın, müşteriler her zaman onlar hakkında daha fazla bilgi sahibi şirketleri tercih ederler.

Google benim işletmem yorum silme ve kapatma

Telefonu düşürmediğimiz ve sürekli içerik üretmediğimiz sosyal ağlar medya kanalları odak noktası olmaya devam ediyor.

Herkes sürekli olarak sosyal medyada fotoğraf, video, selfie ve yorum üretiyor.

Bu platformların sahipleri, kullanıcıların bu gönüllü çalışmasından çok para kazanıyor ve dünyadaki en zengin insanlar arasında yerini alıyor.

İnsanların ve kullanıcıların sosyal ağlarından nasıl yararlanır?

Sosyal medyanın şirketler ve işletmeler için faydaları nelerdir?

Bu sorular acilen uzmanlar tarafından cevaplanmalıdır. Bence; Sosyal ağların birey için büyük avantajları olduğunu söyleyemem. Ancak yorumlarınızla şirketler üzerinde ciddi bir etkisi olduğunu söyleyebilirim. Müşteri memnuniyeti veya memnuniyetsizliği yazabileceğiniz çok hoş bir ortam olduğunu söyleyebilirim. Bunu yalnızca Google My Business sayfalarında yapabilirsiniz. Google sahipleri şirketimin sayfalarındaki yorumları silemez. Bu, işletme sahipleri için çok önemli bir etkinlik haline getiriyor.

Facebook, Instagram veya Yotube gibi diğer sitelerdeki şirketler hakkında yazdıkları yorumları beğenmeyen işletme sahipleri bu yorumları hemen kaldırabilir.

Şirketimin yorum kaldırma özelliği varsa, çoğu işletme sahibi bunu takdir edecektir.

bunu asla unutma

Yalnızca yorumcum Google’ın negatif ticari işlem iptalini kaldırabilir. Aksi takdirde, hiçbir şekilde silemezsiniz.

“Google şirketimin derecelendirmelerini kaldırabilir” diyenleri dikkate almayın. Kesinlikle yanlış bilgi.

Şirketler, Google My Business sayfalarında birbirlerini karalamak için sahte hesaplarla olumsuz yorumlar yayınlıyor. Bir şirket bir toplantı yapmaktan şikayetçi olduğunda, bunu tam olarak duydum ve “Şirketimin Google sayfasında sahte bir hesapla yapılan yorumları kimin yazdığını bulabilirim” diyen kişiler döndü. Öyle bir şey yok. Bunu yapabileceğimi söyleyenler yalan söylüyor. Tek çözüm bana haber vermektir. Yasal olarak bir şikayette bulunabilirsiniz, ancak yorumu yazan sahte hesap sahibini bulabilirsiniz. Çok çalışıyor

Google My Business sayfanızdaki olumsuz yorum “gerçek kişiler” ve “kişiler” tarafından yazıldıysa ve çıkar çatışması, marka saygınlığınızı karalayan ve korunmayan bir hizmetse, bu kişiye karşı yasal işlem başlatılabilir . İşinizi bilen iyi bir BT avukatı biliyorsanız yardımcı olacaktır.

Eğer bu konuda bir örnek verirsem. Bir oteliniz var ve birileri üzerine yorum yaptı. Otel kayıtlarınız bu kişiye ait değilse ve o kişi otelinizi karalamak için bu yorumu yaptıysa, yasal haklarınızı kullanabilirsiniz. Tüm endüstriler için geçerlidir. Alınmamış ve verilmeyen bir hizmet hakkında küçük düşürücü yorumlar tamamen yasal alandadır.

Şirketler birbirlerini ölümüne çevirir ve ölüm için rekabet ederler. Yazık, ahlak, tahakküm vb. hiçbir şey duymuyorlar. Google My Business, Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok kullanılan sosyal platform ve saygın bir platformdur. Maalesef Türkiye’de rekabetin ciddiyeti tamamen kayboldu. Medya sahte hesaplarla birbirlerine iftira attı.

Google Benim İşletmem’e İşletme Nasıl Eklenir?

Bir Google hesabınız olduğunu varsayarsak, işleme başlayalım.

 • Sürecimize bu adresi girerek başlıyoruz.
 • İşimizin adını doğru giriyoruz.
 • İşletmemizin doğru olduğu adresi giriyoruz.
 • Aşağıda bir seçenek var (Müşterilerime ürün ve hizmet gönderiyorum). Bu seçenekle, paket servisi veya ev hizmeti gibi hizmetler sunmayı seçmelisiniz. İşaretlerseniz, yeni bir seçenek görünür. Bu seçenek, müşterilere girdiğiniz konumdan bireysel bir hizmet sunup sunmadığınızı sorar. Bu adımın son işlemi, işinizi Harite üzerinde işaretlemektir.
 • Bu adımda “Hizmet Bölgesi” ni seçiyoruz. Şirketiniz için 1 km veya daha fazla yarıçap istiyorsanız. Veya çalıştığınız bölgelere girebilirsiniz.
 • Şirketimizin hizmet verdiği kategorileri seçerek süreçlerimize devam ediyoruz.
 • Bu adımda iletişim bilgilerini girerek daha erişilebilir hale geliriz. Buraya girilen bilgiler, onay çağrısı veya kod gönderileceğinden doğru olmalıdır.
 • Sürecimiz bu adımda sona eriyor. İşletmenizi inceleyen bir fotoğraf ekleyin. Fotoğraflar şirketinizi daha görünür hale getirir.
Google  My Business  Sıkça Sorulan   Sorular

Google My Business, Harita, My Business hakkında sık sorulan soruların yanıtları

Google benim işletme yorum

 • Gmail hesabı olan herkes şirketimin Google sayfasına yorum yapabilir.

Google benim  işletmem  yorum kapatma

 • Google My Business sayfasında yorum kapatma özelliği yoktur.

Google Haritalar’dan yorumu kapatın

 • Google Haritalar’ın yorum kapatma özelliği yok.

Google’dan müşteri yorumlarını silin

 • Google İşletme sayfasındaki müşteri puanlarını silemezsiniz. Ancak, yorumu yapan kişi yorumu silebilir. Şikayeti yalnızca “Yorum bildir” bölümünde yapabilirsiniz.

Google işletmeye yapılan yorumları silme

 • Yalnızca yorumu yazan kişi Google işletme sayfasındaki yorumu kaldırabilir. Şikayeti yalnızca “Yorum bildir” bölümünde yapabilirsiniz.

Gerçek insanlardan yorumları silebilir misiniz?

 • Evet, yorumu yazan kişi bir hizmet veya ürün satın almadıysa, o kişiyle iletişim kurabilir ve yorumu silmelerini isteyebilirsiniz. Eğer ulaşamıyorsanız, avukatınıza şikayette bulunarak görevden alınma hakkında yorum yapabilirsiniz.

Google Benim işletmem silme

Bir işletme hesabını silmek için önce sahibi olmanız ve önce hesaptaki tüm kuruluşları silmeniz veya aktarmanız gerekir.

 • Google My Business’ta oturum açın.
 • Silmek istediğiniz iş hesabında, Google Haritalar’ın üç noktalı menüsünden simgeyi silin ve Sil’i tıklayın.
 • Devam etmek için Tamam’ı tıklayın. Google My Business hesabınıza tekrar giriş yapmanız gerekebilir.
 • Ekranda görüntülenen bilgileri doğrulayın. İş hesabınızı silmek istediğinizi onaylamak için ilgili kutuları işaretleyin.
 • İş hesabınızı ve tüm verilerinizi kalıcı olarak silmek için Hesabı Sil’i tıklayın.
OKUMALISIN  Site Hızı Yükseltmek İçin En iyi İpuçları

Google My Business Hesap Silme

Bir işletme grubunu / işletme hesabını silmek için önce sahibi olmanız ve tüm işletmeleri hesaptan silmeniz veya aktarmanız gerekir.

 • Google My Business’ta oturum açın.
 • Silmek istediğiniz işletme grubunda / işletme hesabında üç noktalı menü simgesini ve ardından Sil’i tıklatın.
 • Devam etmek için Tamam’ı tıklayın. Google My Business hesabınıza tekrar giriş yapmanız gerekebilir.
 • Ekranda görüntülenen bilgileri doğrulayın. İşletme grubunuzu / Profesyonel hesabınızı silmek istediğinizi onaylamak için kutuyu işaretleyin
 • İşletme grubunuzu / profesyonel hesabınızı ve ilişkili tüm verileri kalıcı olarak silmek için Hesabı sil’i tıklayın.

Google Benim İşletmem İşletme Silme

Google’da yönettiğiniz bir şirket şimdi kapalıysa veya herhangi bir nedenle silmeniz gerekiyorsa, aşağıdaki adımları izleyerek bunu yapabilirsiniz. Bunu https://support.google.com/business/answer/4669092?hl=de mobil uygulamasını kullanarak yapamazsınız

Profesyonel hesabıma giriş yap
Doğru şirketi seçin.
İşlemler bölümünde Sil’i seçin.

 

Diger Makalelerime ulaşmak için buraya  tıklayınız