Google Aramalarında Yükselmek İçin 21 İpucu

 

google arama

Google aramayı geliştirmek istiyorsanız arama motoru optimizasyon stratejilerini kullanmalısınız. SEO olarak da bilinen arama motoru optimizasyonunun, arama sonuçlarında yüksek bir sıralama elde ederek bir web sitesine ziyaretçi sayısını artıran bir dizi strateji ve teknik olduğunu söyleyebiliriz. SEO’nun önemli bir İşlev, hem kullanıcıları hem de arama motoru hem de arama motoru robotları için anlaşılabilir hale getirmesidir.

SEO, arama motorlarının belirli bir sayfanın ne hakkında olduğunu ve kullanıcıların nasıl yardımcı olabileceğini anlamalarına yardımcı olur. Günümüzün yüksek rekabet seviyesi ile, verimli bir SEO stratejisi ile gelen arama sonuçlarını mümkün olduğunca yüksek tutmak zorunludur. Ancak, birçok web sitesi Google’da nasıl sıralanacağından emin değildir. Yaşamak için dışarı çıktıklarında önce geleceklerini düşünüyorlar. Ama bu mümkün değil. Birkaç ay sürer ve istediğiniz her anahtar kelimenin ilk sayfasında görünemeyebilirsiniz. Anahtar kelimelere odaklanmalısınız.

SEO genellikle iki bölümden oluşur: sayfa içi SEO ve sayfa dışı SEO.

Google arama sorgularını ilerletmek için sayfa içi SEO

Anahtar Kelime

Blog yazdığınızda, her yayın için bir anahtar kelime yüklemeniz gerekir. Kullanıcılar Google’da arama yaparken bu anahtar kelimeleri kullanır ve Google bunu en üste taşır. Ancak, tek kelimelik anahtar kelimeler seçmediğinizi belirtmek gerekir. Üç kelimeli iki anahtar kelime idealdir. Örneğin, Google’da Google kullanıyorsanız, milyonlarca sonuç alırsınız. İstanbullularla tanışacak, tarihlerini bilecek ya da İstanbul’da bir ev arayacağınızdan emin değilsiniz. Bunun yerine makalede İstanbul hakkında söylediklerinizi seçin. İstanbul gözde mekanları hakkında bir makale yazarken, anahtar kelimeniz İstanbul’da ziyaret edilecek yerler olmalıdır.

 

2- Anahtar kelimenizi makalenin ilk 100 kelimesinde kullandığınızdan emin olun

Anahtar kelimenizi ilk 100 kelimeyle göndermek Google için oldukça iyidir. Bu şekilde Google, neden bahsettiğini hızlı ve kolay bir şekilde anlayabilir.

3- Site dışı bağlantı

Başka bir web sitesine bağlantı vermek genellikle göz ardı edilir. Ama bu çok önemli. Dış bağlantılar Google’a bu makalenin farklı olduğunu bildirir. Yüksek alan adı yetkisine sahip bir sayfaya bağlantı vermek her zaman daha iyidir.

4- İlginç bir meta açıklama girin

OKUMALISIN  Makale Özgünlük Kontrolü Nasıl Yapılır

Meta açıklamalar ayrıca tıklama oranını artıran önemli faktörlerdir. Çünkü arama sonuçlarında insanlar sadece başlığa bakmıyor. Ayrıca meta açıklama bölümüne bakın. Rahatsız edici ve ilgi çekici bir meta açıklama, tıklama oranınızı kesinlikle artıracaktır.

 

5- Anahtar kelimenizi URL’ye girdiğinizden emin olun

Anahtar kelimeler sayfadaki SEO’nun omurgasıdır. Bu anahtar kelimelere dikkat etmelisiniz. Google’ın anahtar kelimeyi URL’ye iletmesi önemlidir. Gönderinin o anahtar kelimeyle alakalı olduğuna ve daha yüksek bir sıralama verdiğine inanıyor.

 

6- Anahtar kelimeleri stratejik olarak kullanın

Her şeyden önce, anahtar kelimelerinizi metinde dağıtmanız gerektiğini bilmelisiniz. İlk paragrafta çok fazla kullansanız bile yardımcı olmaz. Anahtar kelimelerinizi metne orantılı olarak dağıtın. Tabii ki, bunu yaparken cümleye bağlanın ve saçma görünmeyecek. Hiç kullanmamak gereksiz yere kullanmaktan çok daha iyidir.

 

7- Uzun metinler yazın

Uzun metinler Google’ın gözünde her zaman daha iyidir. Google, sayfanızın kısa metinlerden daha önemli olduğuna inanmaktadır. Yazdığınız makalelerin 1000 ila 2000 kelime arasında olması idealdir. Tabii ki, makalelerin orijinal olması gerektiğini bile söylemek zorunda değiliz.

 

8- Sitede link

Dış bağlantı ne kadar önemli olursa, dış bağlantı o kadar önemlidir. Yayınlardaki diğer ilgili makalelere bağlantı vererek, ziyaretçilerin sitede daha uzun süre kalmalarını ve hemen çıkma oranını azaltmalarını sağlayabilirsiniz. Bu, Google arama için başka bir önemli şey.

 

9- Görsel optimizasyon

Grafikleri asla ihmal etmeyin. İlk olarak, makaledeki görsel kullanıma dikkat edin. Ardından, anahtar kelimenizin bu görüntülerin adlarında belirtildiğinden emin olun. Anahtar kelimenizi aşağıdaki metin alanına gönderin. Bu hem normal Google arama hem de resim aramada artar. Resme tıklayıp web sitenizi ziyaret edebilecek ziyaretçileri kaçırmayın.

 

10- düşük rekabet hedefi, uzun anahtar kelimeler

Daha önce kısmen bahsetmiştik. Uzun anahtar kelimeler daha yüksek sıralama elde etmenize yardımcı olabilir. Genel aramalar için ilerleme şansları zayıftır. Ancak, her zaman daha belirgin anahtar kelimeler olabilir.

11- Metinde eş anlamlıları kullanma

Her zaman metinde anahtar kelimenizle alakalı kelimeleri kullanın. Google, bağlantılı olduklarını anlayabilir ve sizi diğer aramaların başına getirebilir. Hangi kelimeleri seçeceğinizi öğrenmek için Google’ın odaklanmasını istediğiniz anahtar kelimeyi arayın. Google, sayfanın en altına gittiğinizde size bazı önerilerde bulunur. Orada yazılan kelimeleri kullanmak için çaba gösterin. Örneğin, Google’a “SEO nedir” yazarsanız, Google aşağıda birden fazla örnek gösterir. “Arama motoru optimizasyonu”, “SEO”, “SEO uzantısı” vb. Nedir?

OKUMALISIN  Google Tag Manager Nedir? Nasıl Kurulur?

 

12- Web sitenizin hızını artırmak için çalışmalar yapın

Yavaş bir açılış sitesi, kullanıcıların tolere edemeyeceği şeylerden biridir. Siteniz 2-3 saniye içinde açılırsa sorun olmaz. Ancak hiç kimse bir web sitesinin açılması için 15 saniye içinde yüklenmesini beklemez ve ziyaretçilerin aradıklarını sunsa bile, ziyaret edilmez.

Sitenin hızını artırmak için birden fazla işlem yapmanız gerekir. İlk olarak, sitenin görsel boyutlarını optimize edebilirsiniz. HTML / CSS’yi sıkıştırabilirsiniz. CDN kullanabilirsiniz. Kullanmadığınız gereksiz eklentileri kaldırabilirsiniz. Liste uzayıp gidiyor. Her şeyi başarıyla yaparsanız, web sitenizi büyük ölçüde hızlandırmış olursunuz.

 

13- Web sitenizi mobil uyumlu hale getirin

Çok sayıda ziyaretçi cep telefonlarında internette dolaşıyor. Bu, mobil uyumluluğu çok önemli hale getirir. Ne yazık ki, masaüstü sorunu olmasa ve web sitenizde mobil kullanımla ilgili sorunlar olsa bile, çok fazla ziyaretçi kaybedeceksiniz. Bu yüzden web sitenizi mobil uyumluluk testleriyle alın. Google’ın mobil uyumluluk testi bunun için çok yararlıdır.

 

Google aramalarında  artış sağlayacak site dışı SEO

14- Yüksek kalitede geri alın

Backlink, Google aramayı tanıtmak için bir zorunluluktur. Kendi içinde bir strateji bile gerektirir. Yüksek kaliteli içeriğiniz varsa, birinden bir geri bağlantı alabilirsiniz. Ancak maalesef Türkiye’deki çoğu kişi rakiplerinin web sitelerine bağlantı vermek istemiyor. Ancak, bcaklink almak için bazı taktikler var. Google sıralamasında yukarı çıkmanıza yardımcı olabilecek geri bağlantıları bulmak için size bazı ipuçları verelim.

15- Kopuk bağlantı bulun

İçinde bulunduğunuz sektörde yazılan makalelerde, birisi birisine geri verdi. Zaman içinde bu geri bağlantılar henüz kullanılmayabilir ve sayfayı tıklayan kullanıcı bir 404 sayfasıyla karşılaşabilir.Bağlantı sitesine bir e-posta göndererek bağlantıyı kesmeyi isteyebilirsiniz ve değiştirin. Kimse web sitesinde bozuk bir bağlantı istemiyor. Ancak, makalenizin alakalı ve yüksek kalitede olması çok önemlidir.

OKUMALISIN  Web Siteleriniz için Önemli SEO İpuçları Nelerdir?

Tabii ki, kırık bağlantıları birbiri ardına bulmak uzun zaman alıyor, ancak çalışmanızı hızlandıran bir Chrome eklentisi var. “Bağlantılarımı kontrol et” eklentisini indirerek kırık linklerinizi kolayca bulabilirsiniz. Sadece gel.

 

16- Misafir mektupları

Konuk yazma her zaman iyidir. Bunların her ikisi de alan adınızda önemli ölçüde gösterilecek ve sitenize geri dönecektir. Konuk yorumları yazabileceğiniz web sitelerini nasıl bulacağınızı bilmiyor olabilirsiniz. Bunu yapmak için Google’a web sitenizi girin, bir “+” işareti koyun ve misafir yazarlığını girin. Yani;

Seyahat blogunuz olduğunu ve konuk yazar olabileceğiniz bir web sitesi aradığınızı varsayalım. Google arama alanına seyahat blogu + misafir mektubu girin. Sonuçları kontrol edin.

17- blog yorumları

Web sitenizde anahtar kelimeleriniz hakkında daha önce yazan blogları arayabilir ve yorum yapabilirsiniz. Yorumlar bölümünde, içtenlikle web sitelerine bağlantı verebilirsiniz. Bu, yalnızca web sitenize ziyaretçi çekmekle kalmaz, aynı zamanda benzer konularda yazanlarla tanışmanıza da olanak tanır. Bu, Google aramayı tanıtmanın basit ve etkili bir yoludur.

18- Forumlarda aktif olun

Forumlar hala yoğun trafiği olan yerler. Burada ilgili başlıklar altında web sitenize bağlantı verebilirsiniz. Ancak, lütfen samimi ve kokusuz bir tarz giyin ve temanızın ve öğenizin uyumlu olduğundan emin olun.

19- Sosyal ağlarda aktif olun

Bunu gerçekten söylemek zorunda değiliz, ancak sosyal medyada aktif olmak çok önemli. Web sitenizi başkalarına tanıtarak, popülerliğinizi ve trafiğinizi artırabilirsiniz.

20- Google algoritmalarını izleme

Google algoritmalarını sık sık değiştirir. SEO bir kez yapılan bir şey değildir. Bu değişikliklerin sık sık izlenmesi ve buna göre stratejilerin uygulanması gerekmektedir. Her zaman araştırma ve okuma.

21- Google kılavuzunu izleyin

Google kılavuzu, SEO hakkında bilmeniz gereken her şeyi ayrıntılı olarak açıklamaktadır. Tabii ki, bu kılavuz da sürekli olarak güncellenmektedir. Ayrıca düzenli olarak kontrol edilmeye değer.

Evet, artık Google aramalarında ne reklam vereceğinizi biliyorsunuz. İfadelerinizi doğru stratejilere koyarsanız Google sizi ödüllendirir. Küçük numaralar yapma. Google onları tanıyabilir ve merhamet yoktur. Şimdilik hoşçakal.

Diger Makalelerime ulaşmak için buraya tıklayınız