Google Aramalarda Üst Sıralarda Çıkmak İçin 10 İpucu

Google Arama

Güzel tasarlanmış bir web siteniz veya etkileyici bir portföyünüz varsa, arama motoru optimizasyonundaki eksikliklerinizi çözerseniz bu iş çok zor değildir.

Mesele şu ki, Google, Yahoo ve Bing, site haritaları, alt etiketler ve anahtar kelimeler söz konusu olduğunda son derece nesneldir. Önemli olan SEO gelişimini nasıl anladığınızdır.

Google Arama motoru optimizasyonu (SEO) nedir?

SEO web sitenizdeki arama, arama motorlarınızdaki organik veya algoritmik arama sonuçları aracılığıyla Google, Yahoo ve Bing gibi arama motorları tarafından azaltılmış bir puanın sonucudur. Bir web sitesi arama sonuçlarında ne kadar yüksek olursa, arama motoru sayfası o kadar çok ziyaretçi alır.

Arama motorları tarafından sunulan ücretli tasarımlar göndermeden sıralama sayfalarınızı geliştirmek için çeşitli yollar vardır. Aşağıdaki  Düzende Google Aramalarda Üst Sıralarda Çıkma 10 ipucunun kesinlikle önemli olduğuna inanıyoruz!

 

1.)Sayfanın başlığı

Arama motorları başlık etiketini arama sonuçlarında bir sayfa görüntülemek ve bunu tarayıcının üst kısmında görüntülemek için kullanır. Bu etiketler, arama ağlarına ve kullanıcılara sitenizin ne hakkında olduğunu açıklar. Google, başlık etiketlerinde yalnızca 50 ila 60 karakter arasında kelime gösterir. Bu nedenle, açıklamaları kısa, çekici ve alakalı tutmak önemlidir. Sayfadaki anahtar kelimeler ve konular görünmelidir.

 

2.)Anahtar kelimeler

Anahtar kelimeler, web sitenizi sıralarken en önemli SEO taktiklerinden biri olabilir. Kullandığınız anahtar kelimeler, birisinin sunduğunuz hizmet veya ürün hakkında nasıl bilgi aradığını düşünmek için çok yararlıdır.

 

Ancak, özellikle bu web sitenizi spam olarak işaretlemekle ilgili değilse, çok miktarda anahtar kelime eklememeye dikkat edin. Arama motoru örümcekleri spam-spam anahtar kelimelerini ele geçirmek için programlanmıştır.

 

OKUMALISIN  Dijital Pazarlama Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?
3.)Alt etiketler

Web sitenizdeki herhangi bir resim ve videoya açıklayıcı kelimeler ekleyebilirsiniz. Bunlara alternatif metin açıklamaları denir. Bu açıklamalarla arama motorları, resim ve video açıklamalarındaki anahtar kelimeleri ve web sitesindeki normal metni kullanarak sayfanızı bulabilir. Bu nedenle, web sitenizin şansını artırır ve sonuçta sayfanın sıralamasını yükseltir.

4.)Site Haritaları

Site haritası, özellikle web sitenizdeki diğer tüm büyük sayfaların listelenmesi ve bağlantılandırılması konusunda örümceklerin sayfayı hızlı bir şekilde bulmasını sağlar. Bu nedenle, her bir sayfayı hem örümcekler hem de kullanıcılar için bulmak daha kolaydır. Ve önemli ölçüde daha az tıklama ile erişilebilir olmalıdır.

 

5.)Mobil site

2020’de mobil cihazlardan gelen organik trafiğin yaklaşık% 40’ının mobil uyumlu arayüze sahip web sitelerinin Google arama sorgularında daha yüksek olduğu söyleniyor. Son olarak, Google mümkün olan en iyi kullanıcı deneyimini sağlamaya çalışır. Web sitenizdeki kullanıcı deneyimi ne kadar iyi olursa, Google’daki sıralamanız da o kadar iyi olur.

 

6-)flaş kullanmayın

Birçok yeni şirketin başlaması kolaydır ve web sitelerini Flash ile çalıştırmak isterler, çünkü oldukça ucuzdur. Ancak Google, en düşük Flash web sitelerini ve ardından alternatif platformlarda çalışan web sitelerini sıralıyor. Flash tabanlı bir web sitesini WordPress olarak değiştirirseniz, arama motorunuzun sıralaması önemli ölçüde artar.

 

7-)İçeriği düzenli olarak güncelleyin

Bunu düzenli olarak yine de yapacağınızdan eminim, ancak bu kesinlikle zorunlu olmasa bile! Düzenli olarak güncellenen içerik, bir web sitesinin alaka düzeyinin en iyi göstergelerinden biri olarak kabul edilir. İçeriğinizi güncel tuttuğunuzdan emin olun.

 

8-)URL yapısı

URL, bir arama motorunun sayfanın sıralamasını belirlemek için kullandığı ilk şeylerden biridir. Bu nedenle, örümcek aramalarını basitleştirmek önemlidir. Bu, URL’leri kısa tutarak (kullanıcı deneyimini geliştirerek), sayfanın konusuyla ve anahtar kelimelerle alakalı tutarak ve URL’lerin web sitesinin sayfalarını sıralamasına yardımcı olarak gerçekleştirilebilir.

 

OKUMALISIN  Paravan Blog Nedir? Nasıl Yapılır?

9-)Doğal bağlantıların büyümesi

Google algoritmasındaki bir diğer önemli sıralama faktörü, web sitenize gelen organik ve yüksek kaliteli gelen bağlantıların miktarıdır. Google önemli bir rol oynar, çünkü Google üçüncü taraflar tarafından sıklıkla önerildiği için web sitesinin güvenilirliğini ve alaka düzeyini kısmen açıklar. Bu nedenle, bu bağlantıların çeşitliliği önemlidir.

 

10-İlerlemenizi takip edin

Alexa ve Google Araç Çubuğu gibi araçlarla sayfa sıralamalarınızı kontrol edin.

SEO hakkında yazdığım mükemmel makaleyi okumak için Lütfen  buraya tıklayın.