Google Alerts Nedir ve Nasıl Kurulur?

Google Alerts

Google Alerts

[Topuk]

Google Alerts Nedir

Google Alerts, çok yararlı bir web izleme aracıdır. Google Alerts’e kullanımı çok kolay bir kelime girerseniz, İnternet’te yayınlandığında belirttiğiniz bir anahtar kelimeyi veya kelime öbeğini içeren tüm alakalı içerik size bildirilir.

İnternette Kaçırmak istemediğiniz bir blog sayfasını takip edin edebilirsiniz. İlginizi çeken yeni içerikleri izlemenizi ve uyarı oluşturmanızı sağlayan ücretsiz bir araçtır.

Google arama sonuçlarında yeni kelimeler, ürünler ve içerik bulduğunda e-posta gönderin.

Doğrudan bildirim göndermek, anahtar kelimeniz için Google’ın ilk birkaç sayfasında görüntülenmeyen belirsiz sonuçları veya içeriği kaçırmamanızı sağlar. Açıkçası, güncelleme bildirimi almak, bir terimi tekrar Google’a aktarmaktan çok daha hızlı ve kolaydır.

Google bildirimleriyle ilgili hedeflerimiz şunlar olabilir:

Hedefleriniz şunlar olabilir:

 • Markanızın olumsuz yorumlarını görün
 • Blogların ve haber sitelerinin rakipleri hakkında ne söylediğini görün.
 • Sektörünüzdeki önemli değişiklikleri ve eğilimleri izleyin
 • Sektörünüz için ürettiğiniz içeriğe katkıda bulunmak için yeni kanallar bulun

Google Alerts’ün  kullanım yönlerinden bazıları şunlardır:

 • Gelişen bir mesajı izleme
 • bir rakip veya sektör hakkında güncel bilgilere sahip olmak
 • Bir ünlü veya etkinlik hakkında en son bilgileri edinin
 • Favori takımlarınızın evrimiyle güncel kalın.

Google Alert Uyarı oluşturma ipuçları

 • Mümkün olduğunca çok terim girmeye çalışın. Arama terimleriniz ne kadar belirgin olursa, bildirimleriniz o kadar alakalı olur.
 • Birlikte bir kelime öbeği aramak istiyorsanız, kelime öbeğini ekleyin. Örneğin “Çankaya Konutu”.
 • Hariç tutmak istediğiniz kelimelerin önüne bir eksi işareti (-) ekleyin. Örneğin Paris-texas.
 • Aramanızı belirli web siteleriyle sınırlamak için aşağıdakileri yapın: operatörünü kullanın. Örneğin, cumhurbaşkanlığı seçimleri için web sitesi: hurriyet.com.tr

Google Alerts Silme

 • Google Alerts’ü ziyaret edin.
 • Mevcut uyarılarınız “Uyarılarım” bölümünde listelenmiştir.
 • Silmek istediğiniz uyarının sağındaki çöp tenekesi simgesini tıklayın.

Ayrıca, bir e-posta bildiriminin altındaki Aboneliği bitir’i tıklayarak da bildirimi silebilirsiniz.

Google Alerts Kullanmanın Avantajları Nedir?

Google Alerts Basit Anahtar Kelime İzleme Özelliği   ile her bir anahtar kelimeyi Google tarafından izlenen kaynaklarda izleyebilirsiniz. Bu bloglar, forumlar, haber siteleri ve genel olarak web anlamına gelir. Google, YouTube‘u bu platformun sahibi olarak içerir.

Yayınlar gelen kutunuza gönderilir: Google Alerts, seçilen anahtar kelimelerin her birinin sonuçlarını e-posta gelen kutunuza gönderir. Bu sonuçları istediğiniz zaman google.com/alerts adresinde de görüntüleyebilirsiniz.

Anı siz belirlersiniz: Google ile e-posta alma sıklığınızı ayarlayabilirsiniz. Hakkınızda paylaşılan içeriği günde bir kez veya haftada bir kez alabilirsiniz.

Google Alerts  kimler kullanmalı?

Öğrenciler ve akademisyenler, basit ve seçici arama işlevleriyle uyarıları en sık kullanan kullanıcılar arasındadır. Ayrıca yatırımları, haberleri ve blog yazarları, acente sahipleri için saha araştırması yapan girişimciler var.

Bu işlevlere ek olarak, Uyarılar geliştirilmeye açık yönler sunar. Bilgiler sadece İnternet grubunda değil, üniversitelerde, kütüphanelerde ve müze bilgilerinde de bulunuyorsa, erişim ve kullanım açısından daha geniş bir alana gidebilirsiniz.

Neden Google Alerts  kullanmalıyız?

Google bildirimlerini neden kullanmam gerektiğiyle ilgili sorumun basit bir örneğini verirsem, aşağıdaki gibi özetleyebilirim. SEO  ile ilgilenen biriyim ve SEO’La ilgili çalışmalar  yapıyorum. Seo  da  yeni bir haber çıktığında veya başlatıldığında,SEO  örneğimle ilgili gelişmeleri bu hizmet sayesinde gelişmeleri kolayca takip edebilecek şekilde düzenleyebilirim.

Google alerts nerede kullanılır?

Bu hizmeti, kişisel ihtiyaçlarınız için, işiniz için veya serbest çalışmanızı takip etmek için çeşitli alanlarda kullanabilirsiniz. Her gün aynı konuları araştıran ücretsiz bir araç olan Google Alerts ile, kısa sürede faydalı bilgiler bulabilirsiniz. Örneğin, ülkenin gündemini takip etmek ve özellikle ilginizi çeken konular hakkında haberler almak için bir uyarı oluşturabilirsiniz.

OKUMALISIN  Seo Uyumlu Web Sitesi Nasıl Olmalı?

Google Alerts, yerleşik bir işiniz ve bilginiz varsa, girişimcilikten önce yeni bir iş kurmak, endüstri ve pazar araştırması yapmak istiyorsanız, gazetecilikte özel haberler oluşturmak için araştırma konusunda size güncel ve nitelikli bilgiler sağlayan bir sistemdir. işinizin durumunu ve ilerlemesini izlemek için. İşinize veya kişisel gelişiminize yönelik çevrimiçi eğitim hakkında bilgi için araştırma bölümünü Google Alerts’e bırakabilirsiniz. Kısacası, bilmek istediğiniz konu, araştırdığınız veya istediğiniz konularda kendinizi işinizdeki rakiplerinizden farklı kılmak için geliştirmeniz gereken stratejileri belirlemek üzere bir bilgi ağı kurmak için Uyarıları kullanabilirsiniz.

Google alerts nasıl kaydolurum?

Kaydolmak için önce bir e-posta adresinizin olması gerekir. Ardından Google Alerts web sitesine giriş yapın. “Google Uyarıları Oluştur” düğmesini tıklarsanız, aramak istediğiniz anahtar kelimeyi veya başlığı girip e-posta adresinizi buraya kaydederek kayıt işlemini kolayca tamamlayabilirsiniz.

Google alerts nasıl kullanırım?

Etkili arama ve doğru sonuçlar için, Google Uyarıları Oluştur sekmesinde çeşitli yönlendirmeler görüntülenir. Burada anahtar kelimenizi nerede arayacağınızı ve raporların ne sıklıkla gösterileceğini belirtebilirsiniz. Arama hacmi, hedef kaynaklar ve görüntülemek istediğiniz bilgi miktarı dahil, belirlediğiniz kriterlere göre farklı uyarılar oluşturabilirsiniz.

Google Alerts nasıl kurulur?

Google Alerts Nasıl kuruldugu çok basit. Aşağıdaki adımları uygulayarak bu uyarıları alabilirsiniz:

 • Https://www.google.com/alerts adresini ziyaret edin.
 • “Bu konuda bir uyarı oluşturun.” Oluşturmak istediğiniz uyarıyı adıyla alana girin
 • Ne sıklıkta bildirim aldığınızı, hangi sonuçları almak istediğinizi ve ne sıklıkta e-posta gönderdiğinizi belirtmek için Seçenekleri göster sayfasına göz atın.
 • Son olarak, “Google Uyarıları Oluştur” düğmesini tıklayın. Bildiriminiz Yapılandırıldıktan sonra, her yeni anahtar kelimesini arar sonucu bulduğumuzda bir e-posta alırsınız.
 • Google Bildirimler sayfasındaki önerilen konuların yanındaki artı işaretini (+) tıklayarak da bildirim oluşturabilirsiniz.

burdan   yapamayanlar  için resimli anlatımda  ekledim

Uyarı oluştur

Google.com/alerts adresine gidin
Google bildirimleri

google uyarıları

 • Google Alerts’e taramak istediğiniz bir arama terimi girin. Google Alerts, siz yazarken uyarı önizlemesinin sonuçlarını görüntüler

google alerts uyarı

 • Örneğin; Arama düğmesine “içerik pazarlaması” yazarsak, o anahtar kelime için bir uyarı oluşturabiliriz. Yeni içerik yayınlandığında e-posta ile bilgilendirileceğiz.
 • “Seçenekleri göster” i seçin. Ne sıklıkta bilgilendirilmek istersiniz: günde bir kez; kadar; Haftada bir gibi seçenekler arasından seçim yapabilirsiniz.

google alerts seçenek

 • Bildirimleriniz için bir kaynak seçin: haberler; Bloglar; web… Ne seçeceğinizden emin değilseniz, bu varsayılan ayarı “otomatik” olarak koruyabilirsiniz.

google uyarıları

 • Bir dil, bölge ve kaç sonuç görmek istediğinizi seçin. Burada, bir teslimat e-posta adresi seçtiğinizde Google bildirimler gönderir.

google uyarısı

 • Son olarak, “Uyarı oluştur” u seçin.Oldukça kolay, değil mi?
 • Google Alerts’ü etkili bir şekilde nasıl kullanacağınıza ilişkin ipuçlarına göz atalım.

• Markanızla bağlantılı olmayan içeriğe dikkat edin.
İnternet kullanıcıları bazen sizinle bağlantı kurmadan markanız hakkında konuşurlar. Google Alerts ile ilgili olmayan kelimeler bulmalısınız. Bunun neden önemli olduğunu sorarsanız, bağlantılar Google’da sıralamanıza yardımcı olacağından arama motorlarını optimize etmeye yardımcı olur. İşletme adınız bir blogda veya genel bir Soru-Cevap forumunda her bahsedildiğinde, bir geri bağlantı oluşturma için değerli bir fırsatınız olur.

Google Alerts’ü yalnızca markanızla ilgili terimler için ayarlayabilirsiniz. Yeni bir marka veya kullanıcı Google Web’de söz ettiğinde bir e-posta alacaksınız.

Markanızın tüm şartları için birden çok Google Uyarısı oluşturabilirsiniz. Markamız için bazı terim örnekleri;
site içi seo

Şirketiniz hakkında çevrimiçi olarak konuşan çevrimiçi kullanıcılar olmasa bile, markanızla ilgili olumsuz yorumlar tüm şirketler için bir sorun olabilir. Müşterilerinizi mutlu etmek için ne kadar çok çalışırsanız çalışın, herkesi memnun edemezsiniz. Birisi sizin hakkınızda konuşur ve size bir bağlantı verirse, yorum yapmak ve teşekkür etmek yine de değerli olabilir. Gerekirse e-postayla bile gönderebilirsiniz.

 • Markanızın yeni yorumları için bir Google bildirimi oluşturun.
  Markanızın yeni negatif yorumları çevrimiçi görünebilir. Ancak, şirketiniz veya adınız çok sık belirtilirse, yok sayabilirsiniz. Bu nedenle, yalnızca incelemeler için bir Google bildirimi oluşturmak yararlıdır.
  Bunu yapmak için Google Alerts’te şu uyarıyı tanımlayın: [marka adı] + başlık: inceleme

Google Alerts, markanızın veya şirketinizin yeni olumlu veya olumsuz incelemeleri konusunda sizi uyarır.

 • Rakiplerinizi kovalayın.
  Rakiplerinizi takip etmek istemiyor musunuz? Daha sonra “Google Alerts” kelimesi hakkında bir uyarı oluşturarak rakiplerinizi takip edebilirsiniz. Bu, rakiplerinizin pazarlama stratejilerini görmenizi ve kaçırdığınız yeni mesajları öğrenmenizi sağlar.

 

 • Rakiplerinizi takip ederek, işletmeniz için kullanabileceğiniz dijital pazarlama taktiklerini belirleyebilirsiniz. Şirketiniz veya markanızla bağlantı kurma, marka bilinci oluşturma, ortak çalışma ve daha fazlasını yapma fırsatlarını keşfedebilirsiniz.

• Markanız için önemli olan anahtar kelimelerinizi izleyin.
Google Alerts ile diğer kullanıcılar birincil anahtar kelimelerini kullanabilir anahtar kelime stratejinizi nasıl kullandığınızı gösteren güçlendirmenize, markanızla ilgili diğer anahtar kelimeleri bulmanıza ve kullanmanıza yardımcı olabilir.

 • Bu şekilde, diğer içerik pazarlama uzmanlarının henüz çözemediği benzersiz blog içerik fikirleri bulabilirsiniz. Bildirimler, ürün veya markanızın reklamını yapabileceğiniz ve web sitenize bir bağlantı bırakabileceğiniz yeni sayfalar göster.

Nişinizdeki soruları takip edin ve cevaplayın.
Forumlarda sektörle Alanınızdaki uzman olarak ilgili soruları cevaplayın. tanımlamanıza yardımcı olabilir. Bu, potansiyel müşterilerle güven oluşturulmasına yardımcı olur.

 • Yanıtlayabileceğiniz yeni ve alakalı soruları bulmak için bir Google uyarısı oluşturun:
  [Konu] + Web sitesi: [Forumname.com] + Başlık: (Kim | Ne | Ne zaman | Nerede | Nasıl)
 • Seçtiğiniz konuda yeni forum konularıyla ilgili bildirim alma. Atlayın ve işletmeniz için anlamlı olan soruları yanıtlayın.
 • Sektöre özgü birçok forum biliyorsanız, hepsini bir kerede ekleyebilirsiniz, örneğin:
  [Konu] + site: [forumadi.com] Veya site: [forumadi.com] Veya site: [forumadi.com] Veya başlık: (kim | ne | ne zaman | nerede | nasıl)

Bu şekilde Google, birçok forumdaki alakalı sonuçlar konusunda sizi uyarır.

Rakiplerinizin neler yayınladığını kontrol edin.
Birçok şirket, rakipleri de dahil olmak üzere düzenli olarak yeni blog içeriği yayınlamaktadır.
Rakiplerinizin yayınlarını keşfederek blogunuz için yeni temalı fikirler keşfedebilirsiniz.

 • Web sitesi gibi bir Google bildirimi oluşturmanız yeterlidir: rakipadi.com/blog.
 • Web sitesi: rakipadi.com/blog VEYA web sitesi: rakipadi.com/blog gibi bir uyarı oluşturarak çeşitli rakiplerin bloglarını takip edebilirsiniz.
 • Yalnızca belirli konulara dikkat etmek istiyorsanız, [Konu] + Site: rakipadi.com/blog VEYA Site: rakipadi.com/blog gibi bir uyarı oluşturabilirsiniz.

Diger Makalelere ulaşmak için buraya tıklayınız