Featured Snippet Nedir ?Nasıl yapılır?

Featured snippet nedir

Featured snippet Nedir

Featured snippet  ayrıca öne çıkan snippet veya sıfır pozisyonları olarak da bilinir. Bu aynı zamanda sıfır çizgisidir. En basit tanımda, sonuçlar Google’da arama yapan kullanıcılar için arama sonuçlarının üstünde görünür. Özel yazılım içeriğinin özeti yukarıdaki alandaki arama sonuçlarında gösterilir. Öne çıkan snippet’lerle, arama motorları aradıkları cevabı ve bilgileri hızlı bir şekilde bulabilir. Bir kullanıcı Google’da arama yaptığında, arama sonuçlarında en sık görünen snippet, arama sayfasındaki, sayfa bağlantısındaki, başlıktaki ve URL’deki bilgilerin bir özetini içerir.

Featured snippet

 

Featured snippet (Öne çıkan snippet’ler) Neden önemli?

 • “0” konumundaki pozisyonunuzu alın: içeriğiniz tüm organik arama sonuçlarının üstünde görünecektir.
 • Potansiyel Organik Trafiği Artırma: Organik trafiğinizi artırın, çünkü “0” pozisyonundaki görünümünüz diğer kelimelerinize de katkıda bulunur.
 • Markanız için güven işareti: Google seçilen parçacıkları seçtiğinden markanız için bir güven sinyali sunar.
 • Güvenilir kabul edilen web sitelerinde hem trafik hem de dönüşüm artar.
 • Görünürlük: SERP’lerin üzerinde olmak daha fazla görünürlük sağlar.

Featured snippet (Öne çıkan snippet’ler)ne işe  yarar?

Sonuçlar sayfasının üst kısmındaki ayrı bir alanda Google arama motoru kullanıcı sorgusuna tam olarak yanıt verebilecek içerik belirtilerek oluşturulan seçilen snippet’ler.

 • Daha fazla SEO görünürlüğü,
 • Artan trafik,
 • Arttırılmış tıklama oranı,
 • Web sitesini daha erişilebilir hale getirin,
 • Markanın büyük kitleler tarafından tanınmasına yardımcı olur.

Bu sistem Google tarafından ödüllendirilmiş olarak görülebilir. İçeriğin ön planda kalması ve web sitesinin başarısından dolayı uyumlu olması için tanımlanabilir.

OKUMALISIN  Canonical URL Nedir? Nasıl Kullanılır?

Featured Snippet Çalışma Mantığı

Featured Snippet Çalışma Mantığı

Web sayfasında ki içerikler programla kesilir. Snippet aslında sonuç sayfasında kullanıcıların dikkatini çekmek için geliştirilmiş bir uygulamadır. Arama motoru sonrası, kullanıcının soru sorduğu belirlendiğinde,bu soruları yanıtlayan sayfalar snippet için geliştirilen programla tespit edilir ve web sayfasından alıntı yapılan bölüm öne çıkan snippet’lar alanında gösterilir.

Web sitelerindeki sayfalar Google bot ile taranır. Açıklayıcı ve etkili içeriğe sahip sayfalar otomatik olarak sistem tarafından seçilirler. Bu süreçte cevap kutuları kullanıcı deneyimleri de baz alınarak ölçümlenir. Arama sonuçları ve içerikle örtüşen kısımlar belirlenerek kutucuk içerisinde arama sonuçlarında üst bölümde kullanıcıya sunulmuş olurlar.

İçeriklerin değerlendirilmesi süresinde sisteme herhangi bir müdahale söz konusu olamadığı gibi bu aşamada içeriklerin içerisinde değişiklik yapılması yetkisi bulunmamaktadır. Bu süreçte tüm yetki Google tarafına aittir.

Featured Snippets (öne çıkan içerik)Nasıl Yapılır?

Çoğu web sitesi sahibi snippet oluşturma konusunda kapsamlı bilgiye sahip değildir ve teknik ayrıntıları bilmemektedir. Web sitesi sahipleri, belirli anahtar kelimelerden öne çıkan snippet’leri almak için özel çalışmalar yapmalıdır. Bu özel çalışmalara dayanarak, Google hangi içeriğin yer işareti olarak gösterilmesi gerektiğine karar verir.

Öne çıkan bir snippet almak için web sitenizin önce aşağıdaki ölçütleri karşılaması gerekir.

 • Orijinal içerik ve SEO yazılmalıdır.
 • Aşağıdaki gibi bir HTML etiketi sitenizin kod sayfasından kaldırılmalıdır.
 • <meta name = “googlebot” content = “nosnippet”>
 • Kullanıcılara makalelerinde en iyi ve en açık bilgi verilmelidir.
 • Video ve fotoğraf çekmek doğru olur.
 • içerik bölümlenmelidir.
 • İçerik basit ve bilgilendirici olmalı ve kalabalık olmamalıdır.
 • Uzun ve anlaşılması zor cümleler yerine basit, kısa ve anlamlı cümleler oluşturulmalıdır.

Aramaya sunulan snippet’i dahil etmek için yukarıdaki ölçütleri karşılayan içeriğin mevcut olması gerekir. Bu kriterler karşılanırsa, kullanıcı tarafından talep edilen tüm bilgilerin elde edilebilmesi sağlanmalıdır. Google’ın Yapay Zeka algoritması yakında sizi fark edecek ve yakında web sitenizi “Önerilen Snippet” bölümüne ekleyecektir. Bu nedenle, site 0 konumuna taşınır. Aslında, parça oluşturmak çok kolaydır, ancak sabır gerektirir. Ancak, Google’ın pasaj konusunda çok hassas ve titiz olduğunu bilmelisiniz. En az eksik bilgi veya hata miktarıyla, sizi kesinlikle 0. sıraya koymaz.

OKUMALISIN  Backlink Nedir Nasıl Alınır

Featured Snippet Oluşturma Kriterleri Nasıl Yerine Getirilir?

Karışık cümleleri ve sonsuz paragrafları bir kenara bırakmak ve basit yazı ile başlamak önemlidir. Yalnızca yazarsanız, açıklayıcı bir metin gereklidir, bu nedenle metin açık ve basit olmalıdır. Bu, makalenizi okuyan ziyaretçiye istedikleri bilgileri ve doymuş bilgileri verir. Ziyaretçilere daha fazla güven ve takdir kazandıklarını hissettiren bir web sitesi ve içerik. Zengin içerik her zaman diğer normal içeriklerden daha fazla ziyaretçi çeker.

Google bunu biliyorsa, en doğru bilgileri sağladığını düşünecektir. Google’ın kesinlikle fark edeceğini unutmayın. Ayrıca, zengin içerik ziyaretçilerin web sitenizde geçirdiği süreyi uzatır. Unutulmaması gereken Google, bu zamanı bile dikkate alıyor.

Uzun paragraflar yazmaktan kaçınmalıyım çünkü zengin içerik yazacağım. Makaleleriniz okunaklı olmalıdır. Basit, kısa ve açıklayıcı yazmanın yanı sıra paragraflar da kısa olmalıdır.

Okunabilecek maksimum kelime sayısı paragraf başına 150 kelimedir. 150 kelimeden fazla paragraflar, makalelerinizi okuyan ziyaretçileri ayarlar ve yorurur. Google’ın önerilen snippet’lere ne kadar içerik ekleyeceğini tahmin etmek çok zordur. Kısaca yazmak önemlidir.

Google, içeriğinin tamamını snippet’lere eklemez. Google’ın yapay zeka robotları en uygun bölümü alıp parçacıklara yönlendirir. Son olarak, <meta name = ”googlebot” content = ”nosnippet”> HTML etiketi hiçbir zaman sitede kullanılmamalıdır. Bu HTML etiketi Google snippet özelliğini devre dışı bırakır.

Featured Snippet’ın Faydası Nedir?

Öne çıkan snippet’lerin organik site trafiği üzerindeki etkisi oldukça tartışmalıdır. Bu şekilde, doğrudan organik aramadan gelen bilgiler kullanıcılara gösterilir. Yani en büyük tehlike, site trafiğinin artmasıdır. Kullanıcı aradığı veya Snippet üzerinden ulaşmaya çalıştığı bilgileri aldığından, web sitesinin diğer sayfalarını aramak veya tıklamak gerekli olmayabilir.

Diğerleri, arama sonuçları sık ve çoğunlukla görsel olduğu için öne çıkan snippet ile ilişkili siteyi daha fazla kullanıcının tıkladığını iddia ediyor.

OKUMALISIN  Site İçi Seo Nedir Nasıl Yapılır

Featured snippet Türleri

1- Paragraf Snippetler

 • Kullanıcının isteğine en iyi yanıt sayfanın bir kopyasıdır.
 • Site URL’sine doğrudan bir bağlantı içerir.
 • Sonuçlar alanında görüntülerle veya görüntüler olmadan olabilir

Paragraf Snippetler

 

2- Liste Türü Snippetler

 • HTML <ol> veya <ul> etiketleriyle doğrudan bir sayfadan işaretlenir; Numaralı veya madde işaretli listeleri göster
 • Site URL’sine doğrudan bir bağlantı içerir.
 • Görüntülerle veya görüntüler olmadan görüntülenebilir.

Liste Türü Snippetler

 

3- Tablo Tipi Snippetler

 • <table> HTML etiketlerinin içeriğini gösterir
 • Site URL’sine doğrudan bir bağlantı sağlar.

Tablo Tipi Snippetler

 

Diger Makalelerime ulaşmak için buraya tıklayınız