Facebook SEO Nedir ve Nasıl Yapılır? (2021 Teknikleri)

facebook seo nedir

Facebook SEO ile veya başka bir deyişle Facebook için SEO ile …

Facebook, şüphesiz dünyanın en büyük sosyal medya platformudur. 2021 yılına kadar Türkiye’de 37 milyon kişi Facebook’u kullanacak. Facebook’un şirketinizin pazarlama ihtiyaçlarını karşılayıp karşılamadığını bulmaya çalışmak zaman kaybıdır.

Facebook Sayfaları, marka bilinirliğini artırmaya, marka sadakatini artırmaya, daha fazla dönüşüm fırsatı yaratmaya, markanızın veya işinizin katma değerini artırmaya, ürün ve hizmetlerinizi paylaşmaya ve müşteri desteği sağlamaya yardımcı olur.

Bu makalenin amacı, Facebook için SEO’nun nasıl kullanılacağını adım adım açıklamaktır.

Facebook SEO nedir?

Facebook SEO, sayfa sahiplerinin daha büyük bir pazara ulaşmasına ve Facebook’ta ve arama motoru sıralamasında daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olan bir Facebook sayfası optimizasyonudur. Bu SEO takibi, işletme sayfanızın büyümesine ve daha fazla abone kazanmasına yardımcı olabilir.

Facebook’ta 6 Adımda SEO Nasıl Yapılır?

Facebook SEO için işletme sayfanızı optimize etmek için ihtiyacınız olacak stratejiler aşağıdadır.

1. Doğru sayfa adını seçin

Facebook SEO Nasıl Yapılır

Facebook sayfanızı SEO için optimize ederken göz önünde bulundurmanız gereken ilk şey Facebook işletme sayfanızın adıdır. İşletmenizi en iyi tanımlayan adı seçmelisiniz. Şirketinizin adı ve sağladığınız hizmet olabilir.

Genel bir ad seçmek, yalnızca müşterilerinize ulaşma çabalarınıza zarar verecektir. Müşterileriniz Facebook’ta arama yaptığında, sizi benzer adlara sahip sayfalarla karıştırabilirler.

Ayrıca Facebook sayfa adını seçerken gereksiz anahtar kelimelerden kaçınmalısınız. Botlar, spam anahtar kelimesi çok fazla olan bir sayfa adını düşünebilir.

Bir Facebook işletme sayfasını nasıl açacağınızı bilmiyorsanız, bkz. Facebook işletme sayfası nasıl oluşturulur.

OKUMALISIN  Seo Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

2. Özel bir Facebook sayfası URL’si oluşturun

Facebook SEO Kullanıcı Adı Ekleme

Facebook, sayfalarınız için özel bir URL oluşturmanıza izin verir. İyi bir URL, müşterilerin işletme sayfanızı Facebook’ta bulmasını kolaylaştırır. Marka adınızı içerecek şekilde URL’nizi özelleştirmeniz gerekecektir. Bu, marka bilinirliğinizi artıracak ve URL’nizi kaydetmeyi kolaylaştıracaktır.

Facebook sayfasının URL’sini değiştirin:

Facebook sayfanız için özel bir URL oluşturmak üzere Facebook sayfanızdaki Hakkımızda kutusunu tıklayın. Açılan pencerede, size özel bir sayfa URL’si verecek olan “Kullanıcı Adı” bölümündeki “Düzenle” düğmesine tıklayarak Facebook kullanıcı adınızı değiştirebilirsiniz.

Facebook SEO kullanıcı adı ekleyin

3. Anahtar kelimeleri Facebook sayfanızda stratejik olarak kullanın.

Facebook Hakkımızda SEO Yapma

Anahtar kelime optimizasyonu, Facebook sosyal medya pazarlaması için çok önemlidir. Sayfanızın stratejik alanlarına anahtar kelimeler yerleştirerek Facebook işletme sayfanızı Facebook SEO için optimize edebilirsiniz. Bu, sayfanızın arama sonuçlarında iyi sıralanmasını sağlar ve böylece görünürlüğünüzü artırır. Anahtar kelimeleri kullanmak için gerekli alanlardan bazıları şunlardır: ana sayfanız, URL’niz ve hakkımızda bölümü.

Geleneksel SEO uygulamalarında olduğu gibi, Facebook sayfanızın başlığı bir meta başlık etiketi görevi görür. “Hakkımızda” bölümündeki açıklamanız, bir açıklama meta etiketi olarak çalışır. Çok fazla anahtar kelime kullanmadığınızdan ve açıklamanızı kısa ve doğrudan tuttuğunuzdan emin olun. Facebook’un hakkımızda yaptığı açıklamada 255 karaktere kadar kullanabilirsiniz.

Facebook gönderilerinizde anahtar kelimeler kullanarak, sayfanıza daha alakalı kullanıcılar çekebilirsiniz. Bu anahtar kelimeleri araştırarak, daha fazla sosyal medya kullanıcısı içeriğinizi bulabilecek ve onunla etkileşime girebilecek.

4. Facebook SEO’da yayınlayın

Facebook SEO Yapma

Facebook, sayfanıza fotoğraf ve makale güncellemeleri gönderirken yayınlama seçeneği sunar. Facebook gönderileri alanına yazdığınız metinler bir meta açıklama işlevi görür. Facebook, durum güncellemelerinizin ilk karakterlerini hesaba katacağından, bu açıklamayı iyice düzeltdiğinizden emin olun. Bunu, anahtar kelimeler ekleyerek ve web sitenize bir bağlantı ekleyerek yapabilirsiniz.

5. Facebook işletme sayfanıza bir geri bağlantı alın

Google, birçok yüksek kaliteli geri bağlantı web sitesini yetkili kabul eder. Bu web siteleri, arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alır. Bu aynı zamanda Facebook işletme sayfaları için de geçerlidir. Bu nedenle, sahip olmalısınız

OKUMALISIN  Paravan Blog Nedir? Nasıl Yapılır?

 

6. Facebook sayfanızdaki bilgileri güncel tutun

İşletme bilgileriniz, Facebook kullanıcılarının işletmenizi bulmasına yardımcı olur. Ayrıca, Facebook sayfanızda takiplerinizi artırmanıza yardımcı olabilecek yerel aramalar için endekslemeye de izin verir.

İşletme bilgileriniz telefon numaraları, adres, işletme kategorisi, işletmeye genel bakış, ürünler ve çalışma saatlerini içermelidir. Google araması için gerekli olan işletme bilgilerinize bağlantılar ve anahtar kelimeler ekleyebilirsiniz.

Muhafaza olarak; Facebook sayfalarının temel amacı, işletmenizi potansiyel müşterilere yakınlaştırmaktır. Bu nedenle, Facebook işinizi istediğiniz kitleyi hedefleyecek şekilde canlandırmak ve özelleştirmek önemlidir. Yukarıdaki yönergelere bağlı kalmak, işletmenizin iş hedeflerinize verimli ve başarılı bir şekilde ulaşmasına yardımcı olacaktır.

Facebook SEO özelleştirmeleri için bilinmesi gereken stratejiler

Marka ve ürün farkındalığını artırmak isteyen herkes tarafından yapılabilecek bu çalışmalar, dikkate alınması gereken bazı kurallar içermektedir.

1-İsim ve URL’nin doğru kullanımı

Facebook sayfanızı SEO aracılığıyla optimize ederken, yapmanız gereken ilk şey Facebook sayfanızın adını doğrulamaktır. Marka kimliğinizi temsil eden marka adınız hem konsepti hem de hizmeti yansıtmalıdır çünkü yaygın ve çeşitli isimler potansiyel müşteri seçmeyi zorlaştırmaktadır.

Facebook sayfa adlarını seçerken rakiplerinizle benzer kararlar vermek müşterilerin kafasını karıştırabilecek bir hata olsa da, sayfa adlarını seçerken gereksiz anahtar kelimeler kullanmak başka bir hatadır. Anahtar kelimelerin botlar tarafından yoğun şekilde kullanılması, Google gibi spam olarak kabul edildiğinden, sayfanın büyümesinin önünde ciddi bir engel olabilir.

Facebook, kullanıcılarına sayfaları için özel bir URL oluşturma seçeneği sunar ve değişikliklerin adla ilgili olarak bağlantının konusuna göre ayarlanmasına izin verir. İşletmenizi daha kullanışlı hale getirmek için hatırlanması kolay bir URL oluşturmak, sayfanıza daha fazla tıklama almanın etkili bir yolu olabilir.

 

2 Anahtar Kelimenin kullanımı

Sosyal medya pazarlamacılığı için çok önemli bir konu olan doğru ve ideal sayıda anahtar kelime kullanmak, sayfanızın iyi bir sıralama elde etmesini sağlamak için uzun bir yol kat eder. Anahtar kelime aramanız sonucunda bulduklarınızı başlık, “bilgi” bölümü veya URL gibi sabit alanlarda kullanabilirsiniz. Google SEO çalışmalarında yaygın olarak kullanılan meta başlık ve açıklama, Facebook’un sayfa başlığı ve “Hakkında” bölümüdür. Kısa, alakalı, açıklayıcı ve güçlü “Hakkımızda” metni oluşturmak için ideal sayıda anahtar kelime kullanmak, otomatik olarak bir meta açıklama etiketi görevi görür.

OKUMALISIN  Çok Dilli Siteler İçin SEO Rehberi Neler Yapılmalı?

 

3- Mesajlar ve Geri Bağlantılar

Sayfanızda resimleri güncellediğinizde veya bir gönderi yayınladığınızda, Facebook bir gönderi gönderme seçeneği sunar. Anahtar kelime takviyeleri ve web sitesi bağlantıları ekleyerek Facebook durum güncellemelerini iyileştirebilirsiniz.

Kendi sayfanızda kendi web siteniz için bağlantılar sağlamak, aynı zamanda yüksek kaliteli geri bağlantılar sağlayarak ve farklı geri bağlantılar kullanarak sayfanızın otoritesini artırmak da çok etkili bir diğer optimizasyon yöntemidir. Diğer Facebook sayfalarını, popüler sosyal medya sayfalarını veya yüksek trafikli blogları inceleyip röportaj yaparak bahsedilen yüksek kaliteli geri bağlantıları sağlayabilirsiniz.

 

4- Bilgi Güncellemeleri

İş telefon numaranızı, adresinizi, hizmet alanınızı, çalışma saatlerinizi, ürün tanıtımınızı ve vizyon beyanlarınızı gerektiği gibi güncellendikçe girmelisiniz. Yerel arama indeksleme için oldukça önemli olan bu detay, abonelerin ihtiyaçlarını karşılıyorsa sizi bulmalarını kolaylaştırır.

Başta Facebook olmak üzere artan kullanıcı sayısı ve sofistike algoritma yeniliklerinin ortaya çıkmasıyla birlikte, Facebook’ta var olmak isteyen tüm markaların optimizasyon çalışmalarına yönelmesi gerektiği açıktır. İçerik analizi için Google ile çalışarak, topladığımız önerileri anında test edebilir ve etkilerini Facebook’ta daha görünür ve popüler hale getirmek için görebilirsiniz, bu da dikkatli çalışma gerektirir.

Add Comment