Dijital Pazarlama Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?

Dijital Pazarlama Uzmanı nedir

Dijital pazarlama, gerekli becerilerin temel pazarlama stratejilerinin ve yaratıcı becerilerin ötesine geçtiği kendi nişine sahiptir.

Dijital pazarlama sektörüne girmeyi planlıyorsanız, dijital pazarlamacıların becerilerini ve faaliyetlerini anlamak, başlamak için iyi bir yerdir.

Dijital pazarlama uzmanın nedir

Tipik olarak, bir dijital pazarlama uzmanı potansiyel müşteriler oluşturmak ve marka bilinirliğini artırmak için dijital kanalları kullanmaktan sorumludur. Dijital kanallar şunları içerir:

 • Kurumsal web siteleri
 • Sosyal medya
 • Arama motoru sıralaması
 • E-posta reklamcılığı
 • Çevrimiçi görüntülü reklamlar
  Kurumsal bloglar
 • Ek olarak, dijital pazarlamacı, zayıflıkları belirlemek ve bu kanallarda performansı iyileştirmenin yollarını bulmak için ölçülebilir analitik kullanmalıdır. Bu rolde, bir şirketin dijital stratejisinin tüm yönlerinden sorumlu olabilir veya yalnızca birine odaklanabilirsiniz.

Küçük işletmelerin genellikle bir uzmanı veya genel müdürü bulunurken, işletmeler sorumlulukları tüm ekip veya birkaç farklı departman arasında paylaştırabilir.

Dijital pazarlamanın birçok yönü
Dijital pazarlamada, tam bir ürüne gidebilir veya öne çıkmak için bir veya iki beceriye odaklanabilirsiniz. Örneğin, kodlamayı da anlayan güçlü bir yaratıcı kişi veya sosyal medya içeriğinin önemini anlayan teknik bir kişi.

Bu, deneyimin veya iyi bir stajın her şeyi anlattığı bir alandır. Justin Emig, “Sertifikalar yeni derecedir” diye devam ediyor. Çok sayıda aboneyle kendi çevrimiçi varlığınızı ve sosyal medya sayfalarınızı oluşturmanın yanı sıra, güvenilirliğinize ekleyebileceğiniz çevrimiçi birçok sertifika vardır. Dijital pazarlama alanında kariyer yapmak istiyorsanız, bu genellikle fark edilmenin en iyi yoludur.

Bir dijital pazarlamacının genel becerileri ve uzmanlık alanları şunları içerir:

Video: İnternette insanların dikkatini çekmek zordur. İstatistikler, videonun Google’da iyi sıralama yaparken katılımı artırdığını gösteriyor. Bir kameraman olmanıza gerek yok, sadece video oluşturmanın temellerine odaklanın. Senaryo yazmayı, videolar oluşturmak için platformları ve uygulamaları nasıl kullanacağınızı ve videolarla neyin işe yaradığını bilmek, dijital pazarlamada iş başvurusunda bulunurken sizi daha çekici hale getirecektir.

 

SEO ve SEM: Çevrimiçi aramalar dijital reklamlar oluşturur. Sahada çalışmak için, arama motoru optimizasyonu (SEO) ve arama motoru pazarlamacılığını (SEM) anlamanız gerekir. Burada arka ucun teknik ayrıntıları hakkında endişelenmenize gerek yok. SEO’nun ve sektördeki en iyi uygulamaların önemini anlamak için daha fazlası var. Bu, herhangi bir dijital pazarlama kampanyasının veya içerik yönetimi girişiminin 101’i. SEO ve SEM’in çevrimiçi çabalarınızı nasıl etkilediğini anladığınızda, kötü işi görmeden bir dijital ekibin geri kalanıyla işbirliği yapabilirsiniz.

 

İçerik Pazarlama – Bir web sitesi, sosyal medya videosu veya blog olsun, içeriği çekmek ve müşterileri elde tutmak için kullanılır. Ayrıca, insanların çevrimiçi olarak erişebilecekleri her şeyi içerebilir, örneğin: B. Teknik belgeler, vaka çalışmaları, kılavuzlar ve daha fazlası. İçeriğin yönlerini, nasıl yaratıldığını, nasıl etkili olduğunu ve en iyi nasıl kullanıldığını anlamak, hemen hemen her dijital pazarlama işlevi için gereken bilgi zenginliğini sağlar. Sosyal medya dahil olmak üzere bir işletmenin hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmak için içeriği en iyi şekilde nasıl kullanacağınızı anlamanız gerekir. Dijital pazarlama sektöründe aradığınız faaliyet düzeyine bağlı olarak, içerik analizi ve stratejisini de anlamanız gerekecektir.

OKUMALISIN  Seo Nedir Nasıl yapılır?

 

Veri ve Analiz: Google Analytics, dijital pazarlamanın birçok yönünün merkezinde yer alır. Raporları takip edebilirsiniz. Ancak en önemli şey, bulduğunuz bilgileri nasıl kullandığınızdır. Kampanyaları izleyerek ve sonuçları tüketici davranışına göre uygulayarak, dönüşümleri artırmak ve trafik çekmek için daha iyi çözümler bulabilirsiniz. Verilerin toplanması ve kullanılması da çok önemlidir çünkü bugün şirketler tarafından toplanan veriler, yeni müşterileri çekmek ve elde tutmak için yenilikçi yollarla kullanılması gereken bir altın madeni gibidir.

 

Tasarım Düşüncesi: kullanıcı deneyimi, başarılı dijital pazarlamanın anahtarıdır. Tasarım odaklı düşünme önemlidir çünkü şirketlere müşterilerle nasıl daha iyi etkileşim kuracaklarını öğretir. Ayrıca çevrimiçi deneyiminizin basit ve verimli olmasını sağlar. Bu, çevrimiçi alışveriş web sitelerinin kullanımını, bilgilere erişimi ve işletmenizin özel uygulamalar dahil müşterilerinize sunabileceği diğer şeyleri içerebilir.
Size sunulan fikirlerin ötesine bakmayı ve olası sorunları beklemeyi öğrenmelisiniz. Bu içgüdülere dayanarak, iyileştirmeler önerebilmeli ve fikirlerinizin uygulanabilir olduğundan emin olmalısınız.

 

Teknik bilgi: teknoloji, dijital dünyanın motorudur. Bu nedenle, en son teknolojinin ne olduğunu ve nasıl kullanıldığını anlamanız gerekir. Dijital pazarlama planlarınızı güncel tutmak için, sektördeki değişikliklere hızla uyum sağlamanız ve ne bekleyeceğinizi bilmeniz gerekir. Teknolojinin kullanımı kolay olmalı ve değişiklikler sizi korkutmamalı. Kariyerinize nereden başlamak (veya bitirmek) istediğiniz önemli değil, web kodlama ve içerik yönetim sistemleri (CMS) hakkında biraz bilgi sahibi olmak önemlidir.

Sadakati Anlayın – Bir müşteriyle her zamankinden daha iyi nasıl etkileşim kuracağınızı daha iyi anlamanız gerekir. İşletmenizin büyümesine yardımcı olacak yenilikçi kampanyalar geliştirmek için güçlü bir ikna edici güce ihtiyacınız var. Bugünün tüketicisini katılmaya ve bir satın alma işlemi yapmaya iten şeyin ne olduğunu anlamanız gerekir.

Sosyal medya sayfalarını takip etmek yeterli değil. Ayrıca içeriden de ikna etmelisin. Ekibiniz, diğer departmanlar ve yöneticiler, para yatırmak istiyorsanız bunun yapılacak doğru şey olduğuna inanmalıdır. SEO’dan içeriğe ve en son teknolojiden insanların nasıl tepki verdiklerine kadar her şeyi anlamak, insanları projelerinize dahil etmenin en iyi yoludur.

 

Dijital pazarlama için ortak pozisyonlar
Daha spesifik olmak ve dijital pazarlamadaki pozisyon türlerini keşfetmek istiyorsanız, aşağıdakiler dahil seçebileceğiniz birçok kariyer vardır:

SEO Yöneticisi – Bu rolde, içeriğinizi geliştirmek ve bir işletmenin içeriğini geliştirmek için profesyonel SEO becerilerinizi kullanacaksınız. Sağladığınız bilgiler, geliştiricileri bilgilendirmek ve Google ve sosyal medyada performansı iyileştirmek için gereken strateji hakkında değerli bilgiler sağlamak için kullanılacaktır.

İçerik Pazarlama Uzmanı – Bu rolde, Google sıralamalarıyla birlikte trafiği artırmak için genellikle bir strateji ve plan içeren içerik oluşturucusunuz. Videolardan bloglara ve sosyal medyaya kadar hangi materyalin kullanılacağına dair bir plan oluşturursunuz. İçeriğinizi daha etkili hale getirmek için bir SEO yöneticisine rapor verebilir veya SEO ekibinin anahtar kelime pazarlama bölümünde çalışabilirsiniz.

 

Sosyal Medya Yöneticisi – Bir sosyal medya yöneticisi, sosyal medyaya odaklanır ve yayınlamak ve yönetmek veya bazı durumlarda gönderi oluşturmak için etkili bir program oluşturur. Burada da bir geçiş her zaman mümkündür. Öyleyse, kapsamlı bir dijital pazarlama stratejisinin parçası olarak bir içerik pazarlamacısı, SEO personeli ve diğer dijital pazarlamacılarla ortaklık kurabilirsiniz.

 

Pazarlama Otomasyonu Koordinatörü – Bu rol, bir pazarlama kampanyasının etkisi ve sonuçlarıyla ilgilenir. Ayrıca, önemli müşteri davranışlarını tespit etmenize yardımcı olacak en iyi yazılımı bulmak için teknoloji odaklı bir yerdir. Kampanya performansını izlerken metriklere ve istatistiklere dahil edileceksiniz.

OKUMALISIN  Google Tag Manager Nedir? Nasıl Kurulur?

 

Dijital Pazarlama Müdürü: Bu rolde, tüm içerik stratejisinin ve pazarlama kampanyalarının gelişimini denetleyeceksiniz. İşiniz, yeni müşteriler çekmek için trafik oluştururken marka bilinirliğini artırmak. Yeni teknolojilerin kullanımından genellikle siz sorumlusunuz.

 

Dijital pazarlama uzmanı  ne  iş yapar?
Bir firmayı güçlü ve saygın bir marka haline getirmek için geniş bir yelpazede çalışmalar yürüten dijital pazarlamacı, verimli çalışmak ve başarılı çözümler geliştirmek için birçok görevi yerine getirir. Bir dijital pazarlamacı iş tanımında yer alan başlıca işler şu şekilde listelenebilir:

 • İnternet ortamındaki güncel trendleri takip etmek,
 • Dijital dünyadaki yenilikler hakkında düzenli bilgi alın,
 • Markayı tanıtmak ve dinamik yapısını sürdürmek için düzenli etkinlikler düzenlenmesi,
 • Sosyal medya platformlarında ustalaşın ve her birini tanıtım etkinlikleri açısından değerlendirin.
 • SEO, SEM, E-posta Pazarlama, Google Analytics ve Mobil Pazarlama gibi alanlarda bilgi sahibi olmak ve bu pazarlama araçlarını en iyi şekilde yönetmek,
 • Kısa sürede çok daha fazla kişiye ulaşmak için pazarlama stratejileri geliştirin.
 • Tüm bu süreçler sayesinde marka güçlenir ve hedef kitleye ulaşmak kolaylaşır. Marka bilinirliğini, marka sadakatini ve marka satış oranlarını artırmak için uzmanlar, çeşitli kampanyalarla başarılı projelere imza atıyor.

Dijital pazarlama becerileri nelerdir?

Geniş bir iş yelpazesini kapsayan dijital pazarlama sürecinde, bazen farklı alanlarda çalışan birçok uzman bulunmaktadır. Bazen işin çoğunu tek bir uzmanın yapması gerekir. Örneğin;

 • Yazılım,
 • Web sitesi yöneticisi,
 • Blog,
 • İçerik yaratımı
 • Grafik dizayn,
 • SEO ve SEM çalışmaları,
 • Dijital pazarlamada etkin kullanılması gereken sosyal medya gibi pek çok alan var.
  Bu nedenle, iyi bir dijital pazarlamacının birçoğunda bilgi ve beceriye sahip olması gerekir.

Bu sayede sosyal ağlarda marka bilinirliği artar, çok daha eksiksiz ve kaliteli içerik üretilir ve arama motorunun hedef kitleye ulaşması SEO çalışmaları ile sağlanır.

Ayrıca, eğilimler, istatistikler ve algoritmalar hakkında güncel bilgilere sahip olmak, başarılı bir dijital pazarlamacı için önemlidir. Böylelikle çok daha etkili pazarlama faaliyetleri gerçekleştirilmektedir.

Ayrıca doğru ve iyi bir içerik yönetimi gerçekleştirebilen uzmanlar, markanın ürünlerini hedef kitleye en iyi şekilde anlatmakta ve SEO çalışmaları ile markanın erişilebilirliği en üst düzeye çıkarılmaktadır. Bütçeyi yönetebilecek bir uzmana da ihtiyacınız var. Bu şekilde markanın online pazarlama kampanyalarının maliyeti ideal seviyede tutulur ve bu kampanyalardan en yüksek etkiyi elde etmek için çalışırız. Analiz ve ölçüm araçlarının kullanımı ve müşteri hizmetleri yönetimi, bir dijital pazarlamacının sahip olması gereken becerilerden bazılarıdır.

Bir dijital pazarlama uzmanı ne kadar maaş alır?

Dijital pazarlamacıların karşılaştığı en garip sorunlardan biri ne kadar ödeme aldıklarıdır. Şu anda net bir cevap yok. çünkü dijital pazarlamada uzmanlaşmış markanın ortamına ve büyüklüğüne bağlıdır

Maaş değişimlerini görebilirsiniz. Ayrıca belirtildiği gibi, dijital pazarlamada çok çeşitli uzmanlık alanları vardır ve pazarlamacı bu alanlardan biri veya daha fazlası için çalışabilir.

Ne kadar çok alanı denetlerseniz, maaş o kadar artar. Dijital pazarlamacıların 2021’deki maaşı ortalama 3.000 ile 4.500 TL arasında değişiyor ve bu maaşı alan bir dijital pazarlamacı genellikle reklam ajansları veya kurumsal pazarlama departmanları gibi yerlerde çalışıyor. Ayrıca, bağımsız bir dijital marka pazarlamacısı olarak, işinizi her yerden yürütebilirsiniz.

OKUMALISIN  Backlink Nedir Nasıl Alınır

 

Dijital pazarlama konusunda nasıl uzman olunur?

Bir kişinin dijital pazarlama konusunda uzman olabilmesi için öncelikle iletişim ve ikna yönünün yüksek olması gerekir. Aksi takdirde, hangi eğitimi alırsanız alın, beklenen çözümleri üretemeyebilirsiniz. Bir pazarlamacının teknolojiye özen göstermesi de çok önemlidir.

Dijital pazarlamada uzman olmak isteyenler için dijital pazarlama diplomasına sahip olmak önemlidir. Ancak günümüzde eğitim almadan uzmanlaşmak mümkündür. Çünkü gerçekten önemli olan, bir pazarlamacının sahip olması gereken niteliklerdir.

Bu alanda çok sayıda eğitim ve kurs mevcuttur. Böylelikle mümkün olan en iyi eğitimi almak isteyen kişiler bu alanda bir mesleği sürdürebilir ve dijital pazarlama uzmanı olarak sertifika alabilir. Bu noktada öncelikle dijital pazarlama eğitimi için;

 • SEO ve SEM,
 • Google AdWords reklamcılığı,
 • Facebook’ta reklam vermek,
 • Google Analytics ile analiz ve raporlar,
 • Sosyal medya,
 • İçerik yönetimi,
 • Marka Yönetimi,
 • Marka ve tüketici algısı gibi konularda kapsamlı bir anlayışa sahip olmalı ve bu alanlarda yetkin hale gelmelidir.
 • Ayrıca, dijital pazarlamacı İngilizce’yi akıcı bir şekilde konuşmalıdır. Bu şekilde kurumsal merdiveni çok daha hızlı tırmanıyor.
Dijital pazarlama uzmanı olmanın faydaları nelerdir?

Dijital pazarlamada uzman olmanın, bazı zorlukları beraberinde getirmesine rağmen birçok faydası vardır. Bu zanaat, iletişim kurmayı seven dinamik ve yaratıcı insanlar için idealdir. Eğlenceli ve eğlenceli ama oldukça yorucu. Bu iş ile insanlar her zaman gelişebilir ve yaratıcılıklarını en üst düzeyde yaşama olanağına sahip olabilirler. Dijital pazarlamacıları ve doğru çalışma yöntemlerini eğiterek hizmet verdiği markanın güçlenmesine yardımcı olan kişi, yaptığı iş ve başarılarından gurur duyar.

Bir pazarlamacı ne kadar gelişirse, o kadar çok kazanır ve yaşam kalitesini o kadar iyileştirebilir. Özellikle, çok sayıda eğitim kursuyla becerilerini geliştiren uzmanlar, mesleklerinde çok daha verimli ve nitelikli hale gelirler. Bazı dijital pazarlamacılar markalarını tanıtır ve kariyerlerini bir sonraki seviyeye taşır. Bu nedenle, dijital pazarlamacılar için işler bugün yüksek talep görüyor.

 

Dijital pazarlamanın temelleri için kaynaklar

 1. Google Dijital Atölye: learnndigital.withgoogle.com/dijitalatolye
 2. Facebook BluePrint: facebook.com/business/learn

 

Dijital pazarlama taktikleri nelerdir?

1. Arama motoru optimizasyonu (SEO)
Web sitenizi arama motoru sonuç sayfalarında daha yüksek sıralamalarda görünecek şekilde optimize etme işlemidir. Bu, web sitenizin aldığı organik (ücretsiz, doğal) trafik miktarını artırır.

2. İçerik pazarlaması
Marka bilinirliği oluşturmak, trafik oluşturmak, potansiyel müşteriler oluşturmak veya müşteri oluşturmak amacıyla içerik oluşturun ve tanıtın.

3. Gelen pazarlama
Gelen pazarlama, müşterileri çevrimiçi içerik yoluyla çekmek, dönüştürmek ve kapatmak ve içeriğinizi beğenmek için huni yaklaşımını ifade eder. Sosyal medya pazarlamacılığı
Bu, marka bilinirliğini artırmanın, trafiği artırmanın ve potansiyel müşterileri işletmenize çekmenin doğru yoludur.

4. Tıklama başına ödeme (PPC)
Bunlar, tıklama başı maliyet ödeyerek reklamlarınızı yayınlayabileceğiniz reklam kanallarıdır. Bunun için en çok kullanılan kanallara örnek olarak Google AdWords‘ü kullanabiliriz.

 

5. E-posta ile pazarlama
E-posta ile pazarlama, müşterilerinizle iletişim kurmanın başka bir yoludur. Genellikle içeriği, indirimleri ve etkinlikleri tanıtmak için kullanılır. Ayrıca tüketicileri işletmenizin web sitesine yönlendirebilirsiniz.

 

6. Çevrimiçi halkla ilişkiler çalışmaları
Dijital yayınlar, bloglar ve diğer içerik tabanlı web sitelerinden (örn. Onedio, BuzzFeed vb.) Elde edilen marka bilinci çalışmalarının adıdır.

 

Diger Makalelerime ulaşmak için buraya tıklayınız

Add Comment