Çok Dilli Siteler İçin SEO Rehberi Neler Yapılmalı?

Çok Dilli Siteler İçin SEO Rehberi Neler Yapılmalı

 

 

Tabii ki, çok dilli  siteler için SEO çalışması yapmak tek bir dilde yayınlanan web sitelerinden farklıdır. Bu kılavuz, standart bir SEO sürecinden farklı düşünmenizi ve pratik yapmanızı gerektiren çok dilli  siteler ne yapacağınızı ve ne yapacağınızı anlatır. Çok dilli web siteler için SEO hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin …

 

Çok dilli  siteler için SEO’ya giriş.

Dünyanın farklı yerlerinde farklı diller konuşan kullanıcılara hitap eden ve markanızın SEO alanında global olarak başarılı olmasını isteyen bir web siteniz varsa, SEO sizi doğrudan çok dilli web sitelerinde ilgilendiren bir sorundur. Marka güvenilirliği ve saygınlığı için, dünya genelindeki hedef grubunuzu Google’da hedeflemeniz çok önemlidir. Örneğin, Google arama sonuçlarında Almanya’da yaşayan Almanca konuşan bir kullanıcı ve İngiltere’de yaşayan İngiliz konuşan bir kullanıcıyla görünürseniz, değer ve organik trafik elde edersiniz.

 

İlk başta en önemli ve doğru şey, hedeflediğiniz ülkeleri belirlemektir. Bu ülkeleri belirlemek ve SEO için bir yol haritası oluşturmak ilk adımınızdır. Çok dilli SEO web siteleri için bir görev listesi oluşturduğumuzda, aşağıdaki ana konular gösterilir.

 

 • Hedef ülkeleri belirlemek,
 • Kullanılacak URL biçimini veya alan adını belirleme
 • Dile göre içerik üretim planlaması,
 • Sayfalar herhangi bir dilde bulunabilir.
 • Hreflang etiketleri doğru oluşturulmalıdır.
 • Dile göre anahtar kelime araması.

Çok dilli web siteleri için nasıl SEO yapabilirim?

Çok dilli web sitelerinizde SEO iş planlamasını geliştirmek her zaman daha iyi ve daha verimlidir. Aşağıdaki alt yazılarda açıklanan işi uygun bir plan üzerinde yaparsanız, iyi bir başlangıç ​​yapabilir ve çok dilli web sitenizde SEO çalışması için iyi bir temel sağlayabilirsiniz.

OKUMALISIN  Google Trends Nedir? Nasıl Kullanılır?

 

Hedef ülkelerin belirlenmesi.

Çalışmalarınıza başlamadan önce, hedeflediğiniz ülkenin doğru bir pazar olup olmadığını ölçmek için anahtar kelimelerinizin diğer dillerdeki eşdeğerlerini aylık olarak ve her ülkede 12 ay aradıklarını kontrol edin. Bu, söz konusu ülkenin sizin için uygun olup olmadığına karar vermede önemli bir rol oynamaktadır. Diyelim ki içerik yayıncılığı konusunda bir satış ürünü. Dünyaya açılmadan önce, diğer ülkelerde sattığınız üründe kaç arama olduğunu kontrol edin ve buradaki sonuçlara göre hedef ülkenizi belirleyin.

 

Bu çalışmayı yürütmek için çeşitli anahtar kelime araştırma araçlarını kullanabilir ve istediğiniz ülkeye göre filtreleyerek o ülke için arama sonuçları alabilirsiniz. Ayrıca, ülkeye tekrar Google Arama Trendleri’nden filtre uygulayarak anahtar kelimelere olan ilgiyi ölçebilirsiniz.

 

Hedef ülkenizi belirledikten sonra, o ülkede daha fazla çalışmaya başlamalı ve bu süreci standart SEO çalışması yapıyormuş gibi yapmalısınız. Dilden bağımsız olarak, Google’ın arama motoru optimizasyonu için kuralları aynıdır. Bu kuralları izleyerek başarınızı garanti edebilirsiniz.

Kullanılacak URL yapısını veya alan adını belirleme

Çok dilli web siteleri  için arama motoru optimizasyonunda bir başka önemli sorun, kullanacağınız URL yapısını veya alan adını belirlemektir. SEO topluluğunda her zaman çok dilli web sitelerinde farklı bir alanda, alt alanda veya alt klasörde diğer dillerin kullanılıp kullanılmayacağı konusunda tartışma vardır ve bu konuda birkaç fikir vardır. Örneğin, çok dilli sitemizdeki dilleri ayırt etmek için aşağıdaki üç yöntemi kullanabiliriz.

 

Ülkeye göre farklı bir alan adı kullanın

 • tarzinburda.
 • tarzinburda.co.uk
 • tarzinburda.r

 

Ülkelere göre alt alan adları kullanın

 • de.tarzinburda.com.t olduğunu
 • tarzinburda.com.t olduğunu
 • tarzinburda.com.t olduğunu

 

 • Ülkelere göre alt klasörler kullanın
 • tarzinburda.com / adresinde
 • tarzinburda.com /
 • tarzinburda.com / r

Yukarıdaki yöntemler arasında tercih ettiğim kullanım ülkeye göre alt klasörler kullanmaktır. Şimdiye kadar yönettiğim çok dilli  web  sitelerin SEO çalışmasında bunu her zaman tercih ettim. Bu seçimdeki en önemli faktör, elbette, alt klasörlerin birincil alan adının iznini kullanabilmesidir. Bununla birlikte, markanızı daha prestijli hale getirmek ve marka bilinirliği oluşturmak için başka kararlar verebilir ve uygulayabilirsiniz.

OKUMALISIN  Google ilk sayfa için Özel Seo Teknikleri

Dile göre içerik oluşturmayı zamanlama

Web sitenizin varsayılan dilinde pişman olduğunuz içeriğin Diğer dillere çevirmek ve web sitenizde bulmak önemlidir. Her sayfa diğer dillerdeki meslektaşlarını bulabilmeli ve içerik birbiriyle uyumlu olmalıdır. Özellikle, anahtar kelime açılış sayfalarınızın tüm dillerde etkin olduğundan emin olmanız ve aralarında bir yanıt bulmanız gerekir. Ayrıca, varsayılan web sitesi dili olarak gönderdiğiniz blog içeriği diğer dillere çevrilir ve çeviri sağlar.

Maliyet üretmek, yayınladığınız dillerde de sorunlara neden olabilir. İçeriğinizi ilgili dillere çevirmek bütçenize mal olur ve herhangi bir sorun yaşamamanız için bunu akılda tutmak önemlidir.

 

Hreflang etiketleri nasıl düzgün çalışır?

Çok dilli  siteler için SEO yaparken akılda tutulması gereken kritik bir konu, hreflang etiketlerinin doğru kullanımı ve hedeflediğiniz dile / bölgeye göre doğru işlemdir.

Hreflang etiketleri çalışmazsa, hem konumu hem de organik trafiği kaybedersiniz. Sayfalarınız için hreflang etiketlerini doğru bir şekilde yapılandırmanız çok önemlidir.

 

Dile göre anahtar kelime araştırması

Farklı dillerde içerik oluşturmaya başlamadan önce, hedef kitleniz tarafından kullanılan anahtar kelimeleri belirleyerek hedef anahtar kelimelerinizi doğru bir şekilde tanımlamanız ve bunlar için içerik oluşturmanız önemlidir.

Örneğin, İngilizce olarak ayarladığınız anahtar kelimenin çevirisi, diğer dillerdeki çeviriyle veya kullanıcıların tam olarak ilgilendiği kelimeyle tam olarak eşleşmeyebilir. Bu nedenle, bu kelimeleri değiştirmek ve insanların kullandığı / ilgilendiği kelimeleri tercih etmek daha mantıklı olacaktır.

 

Diger Makalelerime ulaşmak için buraya tıklayınız