Black Hat SEO Nedir? Nasıl yapılır

Black Hat SEO

Black Hat SEO Nedir?

Black Hat SEO etik olmayan yaklaşımlar kullanarak bir web sitesinin arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) sıralamasını artırmak için bir süreçtir. Teorik olarak, en alakalı sonuçlar sıralamanın en üstünde olmalıdır. Ancak, arama motorları mükemmel olmadığından, sıralama listesinde yine de sıralama listeleri olabilir.

 Sayfalarınızı anahtar kelimelerle doldurarak sayfalarınızı arama motoru sonuç sayfalarının en üstüne yerleştirebilirsiniz. “Anahtar kelime doldurma” tekniği olarak bilinen bu yöntem gerçekten arama motorlarında çalışır. Ama gösteriyorsa, web siteniz arama motorları tarafından cezalandırılacaktır. Bu sadece Black Hat SEO enfeksiyonunun olası sonuçlarından biridir. Diğerlerine bir göz atalım:

Sınıflandırmanızı uzun vadede kesintiye uğratabilir Arama motoru algoritmalarının ne kadar geliştiğini düşünün. Bunu kesinlikle fark edeceksiniz.
Algoritma güncellemeleri trafiğinizi tamamen yok edebilir.
İçeriğinin kalitesi düşer. Deneyimlerimize göre, Black Hat SEO ile yakından ilişkili olan web siteleri genellikle düşük kaliteli içerik sunar.

Black Hat SEO’yu daha iyi anlamanıza yardımcı olacak bir örnek alalım. Egzersiz makineleri hakkında 2 blogunuz olduğunu varsayalım. Bu bloglardan biri harika makaleler, incelemeler ve karşılaştırmalar sunar. Anahtar kelimeler iyi araştırılmış ve sınırlı miktarlarda kullanılmıştır. Diğer blogunda içeriği düşük kalitededir ve çeşitli forumlardan ve rakiplerden gelen içeriklerle doludur. Ayrıca anahtar kelimelerle donatılmıştır. Ayrıca, çeşitli web sitelerine bağlantılarınız rastgele alakasız yerleştirilir.

İkinci blog başlangıçta çok daha fazla ziyaretçi çekebilir. Ancak bu ziyaretçilerin birkaçı geri dönecek. Ancak ilk blogunuz birkaç ay sürse bile daha fazla trafik alırsınız. Ayrıca, asla trafik kaybetme konusunda endişelenmenize gerek yok.

Black Hat SEO tam olarak nasıl? Kaçınılması Gereken 6 Teknik

Black Hat SEO teknikleri çoğu durumda kolayca uygulanabilir. Bunlar en popüler 6 tekniktir:

Anahtar kelime dolgusu

Anahtar kelime dolgusundan yeni bahsettik. Size bir örnek verelim: Diyelim ki “2018’in En İyi Koşu Ayakkabısı” hakkında bir blog yazısı hazırladınız. Bu makalede, anahtar kelimeyi aşağıdaki gibi tekrarladığınızı varsayalım.

koşu ayakkabılarından bazılarını bulmak biraz zor. 2018’in en iyi koşu ayakkabılarını seçmeye çalışmak, yanlış ayakkabıları seçerseniz ayaklarınızı rahatsız edebilir. “

Bir ziyaretçi asla böyle bir şey okumamalıdır. Anahtar kelimeleri ne sıklıkta kullanmanız gerektiğine ilişkin belirli bir ölçüt olmasa da, sınırlı sayıda mantıksal cümle kullanmak daha doğru olur. Yeterli sayı kullanıp kullanmadığınızdan emin değilseniz ve kullandığınız anahtar kelimelerin işe yarayıp yaramadığı hakkında sorularınız varsa, anahtar kelimelerinizi Yoast SEO gibi bir eklenti ile test edin.

Bağlantıların sahteciliği

Arama motorları derecelendirme belirlenirken diğer web sitelerinden alınır bağlantılara büyük önem vermektedir. Çünkü diğer sitelerden gelen ziyaretçileri düşünüyorlar, çünkü içerikleri iyi. Ancak, birçok kişi geri bağlantıları kötüye kullanır ve gerçekten ihtiyaç duymadıkları bağlantıları tıklamayı teklif eder. Web sitesi sahipleri, ziyaretçileri web sitelerine çekmek için onlara yatırım yaparlar. Bu öncelikle ziyaretçi sayısını artırsa da, arama motorları bu geri bağlantıları spam olarak etiketler ve cezalandırma yöntemini tercih eder.

Makale dolandırıcılığı

“Makale dolandırıcılığı” ile kastettiğimiz, benzer konulardaki farklı makalelerin bazı bölümlerini alıp yeni içerikmiş gibi birleştirmektir. Sizinle benzer konularda makale yazan birçok insan olduğunu biliyoruz. Bununla birlikte, orijinal makaleler yazarak orijinal içeriğinizden sıyrılmaya çalışmalısınız. Makale dolandırıcılık sadece etik değil arama motorları tarafından uzun vadede cezalandırılacağı anlamına gelir.

Spam olarak işaretle

Şema işaretlemesi, arama motorlarının sitenizi daha iyi anlamasına yardımcı olan bir kod türüdür. Şema işaretlemesiyle meta açıklamalarınızı sıfırdan düzenleyebilir ve büyük parçalar haline getirebilirsiniz.

neden

Web sitenizin organik trafiğini artırmak biraz zaman alacaktır. SEO söz konusu olduğunda yapabileceğiniz birçok şey vardır, ancak hiçbiri kısa vadede değildir. Diğerleri size bu konuda başka fikirler verirken, asıl amacınız en iyi içeriği sunmak olmalıdır.

Neden Black Hat SEO’dan kaçınmalısınız?

Black Hat SEO yasadışı değil, ancak arama motorları tarafından tanımlanan web yöneticilerinin kurallarını ihlal ediyor. Başka bir deyişle, her zaman kurallara aykırıdır. Bu, siyah şapka SEO yöntemini kullanırsanız, bir ceza almaya hazır olmanız gerektiği anlamına gelir. Arama motorları tarafından para cezasına çarptırılırsa, web siteniz arama sonuçlarında görünecek veya kötüleşecektir. Tamamen çıkarılabilir. Bu, web sitenizin daha az trafik alacağı ve sonuçta daha az müşteri çekeceği anlamına gelir.

OKUMALISIN  Yoast Seo Ayarları Nasıl yapılır?

Arama motorları siyah şapka SEO teknikleri tespit daha iyi pozisyon aldık. Bugün, siyah şapka SEO uygulamasında yakalanmak neredeyse kaçınılmazdır. Zaman içinde Black Hat SEO’nun kısa vadeli faydalarını görebilseniz de, arama motorları arama varlığınızı etkileyen Black Hat rotalarınızı fark edecektir.

Siyah Şapka SEO Yöntemlerinden Nasıl Kaçınırız?

Hiç şüphe yok ki Black Hat SEO çekici olmayan riskli bir iştir. İşte siyah şapka SEO uygulamalarını önlemenin en iyi yolları:

Araştırmacılara ve arama motorlarına benzer şekilde davranın. Arama motoru robotlarını “gizlemek” veya yanıltıcı olmaktan kaçının ve onları başka bir sayfaya yönlendirmeyin.

 • Her zaman arama motorlarında çabalarınızı çözmeye ve arama motorundan web sitesine olağanüstü bir kullanıcı deneyimi yaratmaya odaklanmalısınız.
 • Anahtar kelimelerin dağılmasını engelleyen kaliteli orijinal içerik yazmanız yeterlidir. Asla başkasının içeriğini kopyalamaya veya kopyalamaya çalışmayın.
 • Uygun yapısal veriler eklerken kurallara uyun. Eklediğiniz şema işaretlemelerinin doğru olduğundan ve kullanıcıların yanıltıcı olmadığından emin olun.
 • Asla geri satın almak veya satmak ve para ödemenin sadece siyah şapka SEO taktiği değil, aynı zamanda ücretsiz backlink ürünleri sağlamak da yasak olduğunu unutmayın.
 • Bağlantıları almak için özel bloglar ağı oluşturmaktan kaçının. Web sitenizi ve içeriğini ayırt edin; Yani, elbette, insanlar yanlış yöntemlerle değil, size geliyor. Asla iyi bitmez.
 • Arama motorları tarafından yasaklanan siyah şapka taktiklerini engelleyebilmeniz için Google arama motoru kurallarından haberdar olun.
Black Hat SEO Sonuçları
 • Google para cezaları
 • Google, aradığınız şeyin bir referansı, kılavuzu ve garantisidir. Kullanıcılarınızın garanti ettikleri bir web sitesine dayanarak bir şeyler olmasını ister misiniz? Bu riski en aza indirmek için dizin web sitelerinizi düzenli olarak kontrol edin ve aldatıcı ve etik olmayan taktiklerle oluşturulan web sitelerini cezalandırın. Bu ceza iki şekilde gerçekleşir.
OKUMALISIN  White Hat Seo Nedir Teknikleri Nelerdir

Otomatik cezalandırma; Google’ın algoritmasının tespit ettiği web sitelerine uyguladığı yaptırımlar. Tamamen otomatik. Ne yazık ki, bu çözülmesi kolay olmayan bir ceza türüdür ve değişiklikleri iptal etmek ve web sitenizi tekrar kontrol etmek için beklemekten başka seçeneğiniz olmayabilir.

 • El ile cezalandırma; Bunlar, otomatik algoritmanın bulduğu ve cezalandırdığı web siteleri hariç olmak üzere, Google çalışanları tarafından uygulanan ve manuel olarak doğrulanan yaptırımlardır. Burada manuel olarak kontrol edilen web siteleri genellikle başkaları tarafından eleştirilen sitelerdir. Burada bir sorun varsa, arama konsolunu kullanarak size göndeririz. Manuel cezayı kaldırmak için sorunları düzeltmeli ve yeniden değerlendirilmek üzere Google’a bildirmelisiniz. Sorunu nasıl çözdüğünüzü de açıklamalısınız.
 • Arama sonuçlarını artırmaz
 • Hata küçükse, Google, ne yaparsanız yapın, yukarıda web sitenizi göstermediğiniz için sizi cezalandırabilir. Bazı durumlarda, 6-7. Sayfalara atın ve orada kalın.

kara liste
Google bunun için spam terimini kullanıyor olsa bile, herkes bunu kara liste olarak bilir. Kara liste, Google dizinindeki web yöneticileri, spam veya virüs kurallarını ihlal eden web sitelerinin engellenmesidir. Önemli bir fark, virüs ya da Truva atları yayan bir sitenin bu siteyi belirli bir süre listelemesi ve kullanıcılara göstermesidir. Ancak, kullanıcı bu web sitesine Google üzerinden erişmek istiyorsa, web sitesinde kötü amaçlı yazılım bulunduğunu gösteren kırmızı bir uyarı görüntülenir. Web sitesi sahibi bu sorunu kısa bir süre içinde çözmezse, Google bu web sitesini dizininden kaldıracaktır. Kara listeye alındıysanız, çok acil önlemler alarak listeden çıkabilirsiniz.

 

Diger makalelerime  ulaşmak için buraya tıklayınız