Backlink Nedir Nasıl Alınır

Backlink

 

[TOC]

Backlink nedir?

Backlink  en basit tanımı, bir siteden diğerine bağlanmak, yani referans için görüntülemektir. Backlinkler sayesinde arama motoru robotları web sitenizi daha sık ziyaret eder ve arama motorlarında üst sıralarda yer almanızı sağlar. Backlink çalışması web tasarım çalışmasından sonra yapılmalıdır.

Nasıl bir Backlink stratejisi oluşturabilirim?

Backlink  stratejileri uzun süredir çevrimiçi pazarlamanın önemli bir parçası olmuştur. Web sitenizin trafiğini, sıralamasını, itibarını ve hatta ilişkilerinizi iyileştirmeye yardımcı olurlar. Web siteniz için yüksek kaliteli geri bağlantılar elde etmenin temel kuralı değişmemiş olsa da, geri bağlantı alma yöntemleri önemli ölçüde değişmiştir.

Kaliteli bir web sitesinden geri bağlantı aldığınızda, arama motoru tarayıcılarına olumlu sinyaller gönderir. Ancak, geri bağlantı stratejisinin tek taraflı olması gerekmez. Bağlantı profiliniz tamamen yüksek yetkili web sitelerinden oluşuyorsa, Google’ın dikkatini çeker ve Google sizi cezalandırabilir.

1-)doğal olun
Yalnızca arama motoru sıralamanızı iyileştirmek için bağlantı almaya çalışmayın. Google bunu tespit ettiğinde sizi radarına sokacak ve ilk fırsatta sizi cezalandırmaya çalışacaktır. Google’ın algoritmalarını kandırmaya çalışmak, eğlenceli olsa bile zor bir iştir.

Aldığınız bağlantılar doğal ve anlamlı olmalıdır. Bir mobilya mağazası ise, bir giyim mağazasının blogundan bir bağlantı almaya çalışmayın. Bu, işinizi aksatacak bir davranıştır. Çünkü bu bağlantılar Google’ın gözünde yararsız kabul ediliyor.

2-)Çeşitli Kaynaklara Git
Güçlü bir Backlink  profiline sahip olmak istiyorsanız, dikkate almanız gereken birkaç kaynak vardır. Aynı kaynaktan bağlantı almak web siteniz için çok değerli değildir. Bir siteden geri bağlantı doğal olarak sitenizin sıralamasını etkiler.

Ne zaman bağlantı kurmaya çalışsanız, her zaman farklı kaynaklar oluşturmaya çalışmalısınız. Bu kaynakların çeşitliliğine dikkat etmelisiniz. Örneğin, tüm bağlantıların blog sayfalarını terk etmesi bir manipülasyon gibi görünüyor. Bu yüzden haber sitelerinden link almaya çalışmalısınız.

3-)Geri bağlantı anahtar kelimelerinizi çeşitlendirin
Öte yandan, bağlantı alırken oluşturduğunuz anahtar kelimelere de dikkat etmeniz gerekiyor. Her zaman aynı anahtar kelime için bağlantılar almaya çalışmak, web siteniz için bir ceza ile sonuçlanabilir. Bu konuda çok dikkatli olmanızı öneririm.

Anahtar kelimeleri geri bağlantılardan ayırmak istiyorsanız, LSI anahtar kelimelerini kullanabilirsiniz. Bu anahtar kelimeler, elbette, ana anahtar kelimelerinizle ilgili kelimelere atıfta bulunur. Örneğin, Backlink bağlantılar yerine gelen bağlantı anahtar kelimeleri kullanın.

4-)İlgili yerlerden geri dönüşler alın
Daha önce de defalarca bahsettiğim gibi, ilgili web sitelerinden link almaya çalışın. Bir mobilya işletmeniz varsa, alacağınız bağlantılar dekor, mobilya ve iç tasarımla ilgili web sitelerinden olacaktır.

Bu neden bu kadar önemli? Google, web siteleri arasındaki bağlantıları izleyerek bir sonraki durak web sitesinin ne olduğuna ve neyle ilgili olduğuna karar vermeye çalışır. Mobilyayla ilgili sorularda üst sıralarda yer almak istiyorsanız, mobilyayla ilgili web sitelerinden bağlantılar almayı deneyin.

5-)Her zaman aynı sayfaya geri dönmeyin
Bir sitenin tüm bağlantılarının aynı sayfaya işaret etmesi iyi bir iş değildir. Bunun yerine, siteleri çeşitlendirmeye çalışırsanız çok daha sağlıklıdır. Google, tüm bağlantıların aynı sayfayı gösterdiğini tespit ederse, manipülasyondan siz sorumlusunuz.

Bu tür olası cezalardan kaçınmak için bağlantı hedeflerini değiştirmelisiniz. Elbette bir link aldığınızda hangi sayfaların en üstte olmasını istediğinizi önceden belirlemiş olmalısınız. Bu şekilde, bağlama çalışmanızın başarılı olma şansını artırırsınız.

6-)Backlink bağlantı alanlarından kaçının
Backlink çiftlik siteleri, hemen hemen herkese bağlantı veren sitelerdir. Google’ın gözünde bu web siteleri besleyici web siteleri gibi görünüyor. Elbette bu tüm siteler için geçerli değildir. Backlink alanlarına dönüştürülen sitelerin kapsamlı bir analizini yapmanız gerekir.

7-)Geri bağlantının sürekliliğine dikkat edin
Geri bağlantı satın alırken en önemli durum istikrardır. Backlink yakalama hiçbir yerden çıkmamalı ve atılmamalıdır. Satın alma sıklığınız sektörünüze ve işletmenizin popülerliğine göre değişebilir.

OKUMALISIN  Web Siteniz için Ücretsiz Trafik Kaynakları

 

En iyi Backlink  Sorgu Sayfaları:

Bu harika backlink inceleme ve analiz araçlarının her zaman elinizin altında olması gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca 2020 yılından bu yana sitemizdeki backlink sorgu araçlarını çalışanlar ve çalışan olmayanlarla ilgili olarak düzenli olarak gözden geçirdiğimizi ve düzenli olarak güncellediğimizi belirtmek isteriz.

Web sitesindeki bağlantıları güncel tutmak, markanızın ne kadar iyi tanındığını, insanların tavsiye edip etmediğini, yönlendirmelerin ne kadar doğal olduğunu ve rekabetin SEO karşıtı olup olmadığını anlamanıza yardımcı olabilir.

1-)https://sitechecker.pro/backlinks-checker/
2-)https://neilpatel.com/backlink
3-)https://linkminer.com/
4-)Sistrix – 15 gün ücretsiz ve harika bir tam üyelik SEO aracı
5-)https://rankz.io/tools/backlink-checker
6-)Backlink analizi +
7-)Menzil sinyalleri +
8-)Site Gezgini’ni açın (Moz’un çoklu SEO aracı)
9-)Ahref’in backlink araştırma sayfası
10-)Majestic Seo, en iyi backlink sorgulama aracıdır
11-)Webmeup (ayda 3 istek ücretsiz)
12-)Searchmetrics Suite (overpriced ücretli sürüm)
13-)Bağlantı arama aracı (ücretli, kaliteli ve çok pahalı)
14-)Raven Araçları
15-)LinkDiagnosis.com
16-)BacklinkWatch.com (ücretsiz analiz)
17-)Linkody
18-)Webceo
19-)Bağlantı Asisstant Seo Spy Glass
20-)Semrush backlink denetimi

 

Nasıl Backlink  eklerim?

Bir web sitesinde geri bağlantılar olayını kısaca açıklamak için başka bir web sitesine bağlantıdır. Geri bağlantı, bağlantının sayfada göründüğü yere uygun sözcükler seçilerek belirlenmeli ve bu sözcüklere bir bağlantı sağlanmalıdır. Doğru kullanıldığında arama motorlarında harici web sitesine backlink vermenin olumlu etkisini herkes bilir.

 

Backlink  eklemek için bazı kurallar vardır. Bu kuralları aşağıda sizlerle paylaşmak istiyorum. Backlink’in iki şubeye ayrıldığını unutmanızı istemiyorum: site içi ve site dışı backlink.

 • Backlink  aslında bir siteden diğer ilgili sayfalara bağlantı alışverişi yapar. Daha basit bir ifadeyle: bir siteden diğerine bağlantı vermek.
 • Sayfadaki her 300 kelime için 1 giden bağlantı olabilir. (Anlattığınız konuyla ilgili uzman web sitelerinden gelebilir.)
  Backlink , site içinde bir bağlantı bağlantısı ile gösterilir. Bağlanırken gerekli kurallara uyulmalıdır.
 • Başlık kullanılmalıdır
 • Bağlantı hangi pencerede açılmalıdır.
 • Tekrarlanan bağlantı yok.
 • Web sitesi içindeki harici bağlantıların iç bağlantılara oranı çok yüksek değil.

Web sitesine nasıl  Backlink  eklerim?

Web tasarımına geri bağlantı eklemek kolaydır. Mevcut web sitelerine göz atarken, bazı kelimelerin bağlantıları görüntülenir. Bu genellikle sizin adınıza geri bağlantı ekleme işidir. Bu, bağlantılı site iyi ise, bağlantılı sitenin kalite puanını artırır.

Örneğin site içerisinden link verilecek harici sitenin konusu Telefon’dur ve yazınızın bir paragrafına Telefon kelimesini ekliyorsunuz. Yapılacak en iyi şey, bağlantınızı, bağlantı kurduğunuz web sitesinin Word telefonunda sağlamaktır.

 • Harici bir siteye bağlantı, 1 veya 2 belirli anahtar kelimeye yerleştirilmelidir.
 • Etkili bir geri bağlantı için rel = “dofollow” etiketini ekleyin.
 • Başlık etiketi orantılı olmalı veya verilen anahtar kelimeyle eşleşmelidir.
 • Not: Bağlantı verilen web sitesinin kalite seviyesi düşük değilse, kullanıcılar

 

Backlink neden önemlidir?

Backlink bir web sitesine 3 ana alanda yardımcı olur.

 

1- )Sınıflandırma

Google gibi arama motorları da geri bağlantıları bir güven oyu olarak görür. Genel olarak, web sayfalarınız ne kadar çok oy alırsa o kadar alakalı olurlar. aramalar için sıralama olasılıkları o kadar artar.

Bildiğimiz gibi? Bağlantı tabanlı sıralama faktörlerine birkaç kez baktık ve her zaman aynı şeyi gördük: benzersiz web sitelerinden gelen geri bağlantıların sayısı, organik arama trafiğiyle güçlü bir şekilde ilişkilidir.

2-) Arama kolaylığı

Arama motorları, yeni geri bağlantılar bulmak için zaten bildikleri sayfaları tekrar ziyaret edin ve yeni içerik bulun. Arama motorları popüler popüler olmayan sitelere göre sitelere daha sık ziyaretettiğinden, popüler sayfalardan geri bağlantı alırsanız içeriğinizi daha hızlı görebilirler.

3-)Trafik yönlendirme

İnsanları yardımcı kaynaklara yönlendirmek için geri bağlantılar vardır. Bu yüzden tıklanabilirler.

Birisi web sitenizin bağlantısını tıkladığında, yönlendirme trafiği alırsınız.

 

Nasıl  Backlink  oluşturabilirim?

Aslında, hızlı ve doğal bir şekilde Backlink oluşturmak o kadar kolay değil. Bu ifade, web sitelerinizde yeni olan kişiler için daha da doğrudur. Ancak, Google’da popüler hale gelen web sitelerinden geri bağlantı alma talebinde bulunurken, bu web sitelerinin istekleri hızlı bir şekilde derecelendirmeleri ve her bir isteği birbirine bağlamaları kolay bir iş değildir.

OKUMALISIN  Site Hızı Yükseltmek İçin En iyi İpuçları

Öyle ki çoğu insan popüler web sitelerinden backlink almak için dua ediyor. Bu durumun çözümü, web sitesi sahiplerinin web sitelerine yeterli trafik akışı sağlamak için kendi geri bağlantılarını oluşturmalarıdır. Popüler web sitelerinde yorum makaleleri yayınlayarak bu makaledeki geri bağlantıları iletmenin iyi bilinen ve yaygın olarak kullanılan bir yöntemidir. Diğer web siteleri için makaleler yazarken, yalnızca yazarın biyografisindeki bağlantıyı kullanmayın. Son zamanlarda kullanılmayan bir yöntem olmasına rağmen aslında bu yöntemin suistimal edildiği vurgulanabilir. Backlink oluşturma yönteminden bahsedildiğinde, aşağıdaki adımlar izlenmelidir.

“Bizim için yazın” gibi ifadeler popüler Backlink  sitelerinde bulunmaz. Bu nedenle bu yazının yer aldığı sitelerde vakit kaybetmemelisiniz ve yazılar kaliteli internet sitelerinde yazılmalıdır.

 • Yalnızca popüler web sitelerinde yazılmalıdır. Makaleler, etki alanının web sitesi sahibininkinden daha düşük olduğu web sitelerinde yazılırsa, bağlantılar kimsenin haberi olmadan kaldırılabilir.
 • Popüler web sitelerinde makale yazarken bir veya iki defadan fazla yazılması gerektiği unutulmamalıdır.
 • Ziyaretçi sayısını artırmak için, etki alanına doğrudan bağlantılar kullanmamalısınız.
 • Web sitelerinden makalelerdeki bağlantıları kaldırmak, web sitelerinin yapabileceği bir eylemdir. Bu yüzden aynısını yapmanız tavsiye edilir.
 • Yazarın biyografisine sosyal medya hesaplarına bağlantılar eklemekten kaçınmalısınız.
 • Ziyaret ettiğiniz web sitelerine Backlink eklerken dikkat edilmesi gerekenler

Ziyaret edilen popüler web sitelerinin ziyaretçi defterindeki geri bağlantıları kaldırabileceği veya değiştirebileceği belirtildi. Böyle bir durumdan kaçınmak ve basit geri bağlantı edinme stratejisinden yararlanmak için aşağıdaki adımlar atılmalıdır:

 • Yazarın özgeçmişi ve kullanıcı adı, konuk makaleler yazılırken her zaman değiştirilmelidir.
 • Web sitenizi makalelerinizde tanıtırken aynı açıklamalardan her zaman kaçınılmalıdır.
 • Tüm bağlantıların izlenmesinin zor olması tavsiye edilir.
 • Bu üç yöntem, popüler web sitelerinin geri bağlantıları kaldırmasını veya değiştirmesini zorlaştırır. Web siteleri her seferinde aynı bağlantı, açıklama, biyografi ve kullanıcı kullanıldığında ziyaret edildiyse, makalelerinde geri bağlantı paylaşan kişilerin geri bağlantıları yalnızca SEO amacıyla oluşturulmuş gibi görünecek ve ziyaret edilen web sitesi de aynı şeyi yapabilir. aynı. Geri bağlantıları kolayca değiştirin veya kaldırın.

Backlink  satın alırken dikkat edilmesi gerekenler

Öncelikle backlink satın alırken akılda tutulması gereken gizli bir kavram var. Asıl nokta, kimseye güvenilmemeli. Geri bağlantılarla ilgili makaleler bilinmeyen kaynaklarda yayınlanırsa, bu dikkate alınmalı ve hatta konuya şüpheyle yaklaşılmalıdır. Google’da nasıl 1. olacağınızla ilgili bilgileri birçok web sitesinde bulabilirsiniz. Ancak unutulmamalıdır ki, ilk sıraya ulaşmanın kolay yolları sır gibi bilgilerdir.

Google tarafından belirli bilgilerin gizliliği, haksız bir avantaj elde edilmediği gerçeğiyle de bağlantılı olabilir. Web sitesi sahipleri, web siteleri için kesinlikle gerekli araştırma ve testleri yapmalıdır. Bu, uygun SEO çalışması yapmaları için kapıyı açacaktır. Küçük bir bütçeyle, kullanıcılar kendi backlink sitelerini başlatabilir ve en güvenilir adresten en güvenilir ve kanıtlanmış backlink satın alarak para kazanabilirler. Her iki kişi de web sitelerine rahatça geri bağlantı almayı uygun buluyor.

 

Ücretsiz Backlink Araçları

Ücretsiz Backlink araçları  genellikle bağlantıları kendiniz oluşturarak oluşturulur. Bir web sitesine yazma izniniz varsa, lütfen kullanın ve bir bağlantı alın. Öte yandan bu bağlantıları iyi takip etmek önemlidir. Çünkü ücretsiz geri bağlantıların değerleri genellikle ücretli olanlardan daha düşüktür.

Ücretsiz backlink satın alırken akla gelen başlıca yöntemler sosyal medya siteleri, kullanıcı içeriği oluşturmaya izin veren web siteleri ve misafir yazarları kabul eden adreslerdir. . Aşağıdaki web sitesi türleri ücretsiz geri bağlantılar sunar:

Sosyal medya siteleri
Sosyal medya web sitelerinde alınan iletişimler geri bağlantı görevi görür. Google bu bağlantıları sosyal bağlantılar olarak görse de web sitenizin faydaları oldukça fazladır. Bu nedenle kapsamlı bir sosyal medya paylaşım planına sahip olmak önemlidir.

Sosyal medya, web sitenizdeki tek bağlantı kaynağı olmamalıdır. Google, arama Motor sonuçları sayfasından ve sosyal medyadan gelen trafik trafiği birbirinden ayırır. Dolayısıyla, bir bağlantı stratejisi oluşturmak istiyorsanız, bu kadar ayrıntılı düşünmeniz gerekir.

Kurumsal rehberler
Adından da anlaşılacağı gibi, kurumsal dizinler referansla oluşturulan bağlantılar içerir. İşletmenizi bir iş dizinine kaydettiğinizde, bir bağlantı alacaksınız. Bazı kurumsal dizinler ücretsiz kayda izin verirken, diğerleri kayıt için ücret alır.

OKUMALISIN  Google Alerts Nedir ve Nasıl Kurulur?

Bulurum.com, firmasec.com, Telerehber, Find.com.tr, iyifirma.com gibi adresler kurumsal dizinlere örnektir. Bu tür web sitelerinde kayıt oluşturmak, şirket adınızı ve konum adresinizi sağlayarak bir bağlantı oluşturmanıza olanak tanır.

Gözlemler
Yorumlar aracılığıyla alınan geri bağlantının önceki değeri yoktur. Uzun zaman önce, bu bağlantılar dofollow’du. Neredeyse tüm içerik yönetim sistemleri artık yorumlardaki bağlantılara nofollow özelliğini ekliyor.

 

İçerik paylaşım siteleri
İçerik paylaşım web siteleri birçok farklı şekilde görünebilir. Bu web sitelerinde içeriği kendiniz oluşturur ve paylaşırsınız. İçerik üzerinde çok fazla kontrole sahipsiniz. Ancak, bağlantı eklemek için bağlantı eklemeye çalışmak sorunlara neden olabilir.

İçerik paylaşım sitelerinde paylaştığınız içeriğin değerli olması önemlidir. En önemlisi, bu içerik belirli bir hedef kitleyi hedeflemeli ve bu kitle mevcut web sitesi hedef kitlenizle uyumlu olmalıdır. Aksi takdirde aldığınız bağlantı değersizdir.

Quora, Medium, Reddit ve Sour Dictionary gibi web siteleri bu alana dahildir. Yazdığınız her şey çok fazla değer katmalıdır. Aksi takdirde ne web sitenize bağlantı ne de içeriği fark edilmeyecektir. Buna dikkat ederseniz, alacağınız bağlantı değerli olacaktır.

 

 

Backlink nasıl kontrol edilir

Bir web sitesinin veya web Sitenizin geri bağlantılarını kontrol etmenin iki yolu vardır. . İlk yöntem yalnızca sahip olduğunuz web siteleri için işe yarar. Başka bir web sitesine veya web sayfasına geri bağlantıları kontrol etmek için ikincisini kullanın.

Google Search  Console da nasıl  backlink kontrol ediliyor
Google Arama Konsolu, organik arama trafiği ve web sitenizin genel performansı hakkında size veri sağlar. Kullanmak ücretsizdir. Ücretsiz bir hesap açın ve web sitenizin sahipliğini doğrulayın.

Giriş yaptıktan sonra, kenar çubuğundaki “Bağlantılar” ı tıklayın.

“Dış Bağlantılar” Sonraki sayı, web sitesine benzersiz geri bağlantıların toplamını gösterir. toplam sayısını gösterir.

Searc Console Baglantılar

Searc Console Baglantılar

Aşağıda üç rapor bulunmaktadır.

En Çok Bağlantı Verilen     Sayfalar :- Web sitenizdeki en sık bağlantı verilen sayfalar.
En Çok Bağlantılı Siteler  Web sitenize en çok geri bağlantısı olan siteler.
Üst bağlantı metni:            web sitenize bağlantı verirken en çok kullanılan bağlantılar.

 

Nasıl Backlink  oluşturabilirim?

Aslında, hızlı ve doğal bir şekilde geri bağlantı oluşturmak o kadar kolay değil. Bu ifade, web sitelerinizde yeni olan kişiler için daha da doğrudur. Ancak, Google’da popüler hale gelen web sitelerinden geri bağlantı alma talebinde bulunurken, bu web sitelerinin istekleri hızlı bir şekilde derecelendirmeleri ve her bir isteği birbirine bağlamaları kolay bir iş değildir.

Öyle ki çoğu insan popüler web sitelerinden backlink almak için dua ediyor. Bu durumun çözümü, web sitesi sahiplerinin web sitelerine yeterli trafik akışı sağlamak için kendi geri bağlantılarını oluşturmalarıdır. Popüler web sitelerinde yorum yazıları yazarak bu makaledeki geri bağlantıları geçirmenin iyi bilinen ve yaygın olarak kullanılan bir yöntemidir.

Diğer web siteleri için makaleler yazarken, yalnızca yazarın biyografisindeki bağlantıyı kullanmayın. Son zamanlarda kullanılmayan bir yöntem olmasına rağmen aslında bu yöntemin suistimal edildiği vurgulanabilir. Backlink oluşturma yönteminden bahsedildiğinde, aşağıdaki adımlar izlenmelidir.

 • “Bizim için yazın” gibi ifadeler popüler geri bağlantı sitelerinde bulunmaz. Bu nedenle bu makalenin yer aldığı web sitelerinde vakit kaybetmemeli ve makaleler kaliteli web sitelerinde yazılmalıdır.
 • Yalnızca popüler web sitelerinde yazılmalıdır. Makaleler, alan adının web sitesi sahibininkinden daha az olduğu web sitelerinde yazılırsa, bağlantılar kimsenin haberi olmadan kaldırılabilir.
 • Popüler web sitelerinde makale yazarken bir veya iki defadan fazla yazılması gerektiği unutulmamalıdır.
 • Ziyaretçi sayısını artırmak için, etki alanına doğrudan bağlantılar kullanmamalısınız.
 • Web sitelerinden makalelerdeki bağlantıları kaldırmak, web sitelerinin yapabileceği bir eylemdir. Bu yüzden aynısını yapmanız tavsiye edilir.
 • Yazarın biyografisine sosyal medya hesaplarına bağlantılar eklemekten kaçının.

Diger Makalelerime ulaşmak için buraya tıklayınız

Add Comment