Anchor Text Nedir? Nasıl Kullanılır? Detaylı anlatım

Anchor Text Nedir? Nasıl Kullanılır?
Anchor Text  nedir?

anchor text , köprü üzerinde görüntülenebilir ve tıklanabilir metindir. Modern tarayıcılarda, Moz’un ana sayfasına giden bu bağlantı gibi genellikle mavi ve altı çizilidir.

Basit kod
<a href=”www.tarzinburda.com”> seo </a>

 

Anchor Text Neden önemlidir

İnsanlar internette ve serbest çalışan web sitelerinde gezinmekle zaman kaybetmek istemiyor. Bu nedenle en doğru bilgiyi olabildiğince çabuk almak isteyen kişiler için bilgiye erişim süresi ne kadar kısa olursa memnuniyet o kadar yüksek olur. Yukarıdaki anlayışa dayanarak, kullanıcıların web sitenizden hemen ayrılmaması ve trafiğinizi artırmaması için doğru bilgiler içeren içerik ve içeriği yansıtan bağlantı metni kullanmalısınız. Ayrıca sayfanın başarılı bir şekilde sıralanması için sayfanızı indeksleyen arama motorları tarafından da dikkate alınacak çapa metinlerinin belirlenmesi oldukça önemlidir.

 

Anchor Text  nasıl kullanılır?

Arama motorları, gönderilen sayfa hakkında bilgi almak için anchor text kullanır. Arama motorları anchor text metinlerini dikkate aldığından, metin içi bağlantı metinleri de arama motoru optimizasyonu için çok önemlidir. Bağlantı metni genellikle arama motoru sonuçlarının en üstünde yer alması gereken kelimeler için kullanılır. Ayrıca metnin açıklanması gereken veya daha fazla bilgi verilmesi gereken ancak ana metnin konusunu aşmaması gereken ve metnin daha uzun olduğu durumlarda da kullanılır.

Arama motorları geliştikçe geri bağlantı tekniklerini uygulamak zordur. Bir tür geri bağlantı görevi gören bağlantı metni uygularken farkında olmak bir sorun haline geldi.

Bağlantı metni oluşturmak için aşağıdaki örnek şablonu uygulayabilirsiniz (verilen kelimeyi bağlantı metninin yazıldığı kısma yazın).

<a href=”www.tarzinburda.com”> Anchor Text </a>

 

 

Anchor Text kullanmak için öneriler

Ahrefs gibi bir araç kullanarak backlink profilinizi inceleyin. Ahrefs veya benzer bir araç kullanarak, hangi bağlantı metinlerinin bu geri bağlantıları içerdiğini ve sitenize geri bağlantıları görebilirsiniz. Burada kullanılan bağlantı metninin türüne ve ne sıklıkla olduğuna dikkat etmelisiniz. Penguen cezalarından kaçınmak ve doğal bir geri bağlantı profiline sahip olmak için, farklı bağlantı metni türlerinin yüzdelerini belirli düzeylerde tutmak yararlı olabilir. Bu yüzdeler, kendi web sitenizin dinamiklerine göre değişiklik gösterse de veya Google’dan ceza aldıysanız, genellikle rakamlar sağlayabilirsiniz. Sağlıklı bir geri bağlantı profilinin neye benzeyeceği hakkında bir fikir edinmek için aşağıdaki yüzdeleri kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, kendi web sitenizdeki yüzdeleri değiştirebileceğinizi ve sizin için doğru fiyatları elde etmek için arama motorunun bu değişikliklere tepkilerini izleyebileceğinizi unutmayın.

OKUMALISIN  Google ilk sayfa için Özel Seo Teknikleri

Konuyla ilgili genel bir bakış elde edebilmeniz için ortalama yüzdeler şunlardır:

  • Marka çapası:% 70,
  • Çıplak bağlar:% 20,
  • LSI ve yarı eşlenmiş bağlantı:% 1 ila% 5,
  • Tam eşleme bağlantısı:% 1’den az.

Daha güçlü bir geri bağlantı profili elde etmek için, tam eşleşme bağlantı yüzdenizi olabildiğince düşük tutmak önemlidir. Basit bir hesaplamayla bunun neden olduğunu anlamak mümkündür. Tamamen ayarlanmış çapa oranı% 5 olan bir konum için hesaplarsak, bu sayı;

100 geri bağlantı için tam olarak aynı 5 bağlantı noktası,
1000 geri bağlantı için tam olarak aynı 50 bağlantı,
10.000 geri bağlantı için, bu, Google’ın yapay bir bağlantı olarak gördüğü 50 tam eşlemeli bağlantı anlamına gelir ve web sitesi Penguin tarafından cezalandırılır, çünkü bu son iki senaryoda elde edilen rakamlar pek inandırıcı değildir.

 

 

Anchor Text kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

Temel olarak, backlink profilinizi oluştururken aklınızda bulundurmanız gereken en önemli nokta, ne yaparsanız yapın, web sitenizle alakalı yüksek afiniteli bağlantılar oluşturmanız gerektiğidir. Oldukça alakalı bağlantılar oluşturmak ve penguen cezalarından kaçınmak için yapmanız gerekenler çok basit. Tam olarak eşleşen bir bağlantı metnine bağlanmak yerine, hedef anahtar kelimenizi, elbette spam gibi kokmayan ve mevcut bağlamda anlam ifade etmeyen diğer sözcüklerle olabildiğince yakından eşleştirin. Durumu farklı türdeki bağlantı metni örnekleriyle açıklamak için:

Genel bağlantı:
Hedef anahtar kelime: “bağlantı metni”
Bağlantı metni: “Burayı tıklayın”

 

 

Anchor Text anahtar kelime yoğunluğu

Penguin algoritması güncellemesiyle Google, statik metin anahtar kelimelerine daha yakından bakmaya başladı. Bir sitenin gelen bağlantılarından büyük miktarda özdeş bağlantı metni içeriyorsa, şüpheli görünebilir ve bağlantıların doğal olarak elde edilmediğinin bir işaretidir. Genel olarak, mümkün olduğunda anahtar kelimeyi ve konuya özgü bağlantı metnini almak ve kullanmak her zaman iyi bir fikirdir. Bununla birlikte, SEO’lar her seferinde aynı anahtar kelime yerine farklı ve daha doğal bağlantı metin öbeklerini hedefleyerek daha iyi sonuçlar alabilirler.

OKUMALISIN  Sosyal Medya Güncel SEO Teknikleri 2021

 

Bu satırların yanı sıra, önemli bir not: Anahtar kelime aç iç bağlantılarla aşırıya kaçmayın. İç bağlantı kesinlikle tavsiye edilen iyi bir uygulamadır. Ancak, kendi sayfalarınıza bağlanmak için kullandığınız bağlantı metnine dikkat edin. Bir sayfaya giden birden çok bağlantı aynı bağlantı metnini kullanıyorsa, Google kendi web sitesinde olsa bile spam davranışını algılayabilir.

 

 

Anchor Text  arama motoru sıralamalarını nasıl etkiler?

Arama motorları , sayfanın göstergesi olarak bir sayfayla ilişkili bağlantı metnini kullanır. Diğer bir deyişle, anchor text  , arama sonuçları sayfasında sıralanması gereken anahtar kelimelere benzer. Tek bir anahtar kelime kullanmadığınız, bunun yerine çoğu bağlantı metni türünü kullandığınız sürece, bir problem yaşamazsınız.

 

Doğru Anchor Text  kullanmak neden önemlidir?

Arama motoru botları bir web sayfasını taradığında, arama motoru algoritması sayfadaki botlar aracılığıyla bağlantıları kontrol eder. Algoritmanın temel işlevinin bir parçası olarak, sayfalardaki tüm bağlantılar tanımlama ve analiz amacıyla taranır ve arama motoru algoritması tarafından işlenir. Özellikle Google için, sayfalardaki tüm bağlantılar ve bu bağlantıların size açıkça aktarılabileceği bağlantıyla ilgili bağlam metinleri şu anda son derece önemlidir.

Anchor Text Metni Tanımlı

Anchor text  web üzerindeki başka bir belgeye veya konuma bağlanırken köprüleri gösteren görünür karakterler ve sözcüklerdir. Genellikle mavi altı çizili metin olarak görünür, ancak web sitenizin bağlantılarının renklerini ve stillerini HTML veya CSS aracılığıyla değiştirir.

Bağlantı metni, arama motorlarına ve kullanıcılara bağlantı hedefinin içeriği hakkında ilgili bağlamsal bilgiler sağlayabilir.

Branch Engines, diğer kişilerin sayfanızı nasıl gördüğünü yansıtmak ve sonuç olarak sayfalarınızın neye benzeyebileceğini göstermek için harici bağlantı metni (diğer sayfaların web sitenize bağlanmak için kullandığı metin) kullanır. Web sitesi sahiplerinin, diğer web sitelerinin sitelerine nasıl bağlandığını çoğu kez kontrol edemedikleri halde, “kendi web sitenizde kullandığınız bağlantı metninin yararlı, açıklayıcı ve alakalı olduğundan emin olabilirsiniz.” (Kaynak: Google)

Birçok web sitesi belirli bir sayfanın belirli bir dizi terimle alakalı olduğunu bulsa da, terimler metnin kendisinde yer almasa bile bu sayfa iyi bir sıralama elde edebilir.

Anchor Text metni türleri

1-)Tam eşleşme

anchor text , bağlantılı sayfayı yansıtan bir anahtar kelime içeriyorsa “tam eşlemedir”. Örneğin: bir bağlantı kurma sayfasına atıfta bulunan “Bağlantı Oluşturma”.

OKUMALISIN  Yerel Seo(local-seo) Nedir Nasıl yapılır?

 

2-)Kısmi eşleşme

Bağlantı verilen sayfada anahtar kelimenin bir varyantını içeren bağlantı metni. Örneğin: bir bağlantı oluşturma sayfasına işaret eden “Bağlantı Oluşturma Stratejileri”.

 

3-)Markalı

anchor text olarak kullanılan bir marka adı.

Örneğin: “Moz”, Moz blogu bir makaleye bağlantı verir.

 

4-)Çıplak bağlantı

Bağlantı “www.moz.com” olarak kullanılan bir URL, basit bir bağlantı çapasıdır.

 

5-)Genel

Çapa olarak kullanılan yaygın bir kelime veya kelime öbeği. “Burayı tıklayın” bir tüketici bağlantısıdır.

 

6-)Fotoğraflar

Bir görsele bağlantı oluştururken Google, anchor text volarak görselin alt özniteliğinde bulunan metni kullanır.

SEO için en iyi uygulamalar

SEO dostu bağlantı metni:

  • Özlü
  • Bağlantı verilen sayfayla alakalı
  • Düşük anahtar kelime yoğunluğu (çok fazla anahtar kelime değil)
  • Jenerik değil
    Diğer web sitelerinin kendi içeriklerine erişmek için kullandıkları bağlantı metni üzerinde genellikle hiçbir kontrolünüz olmadığını unutmayın. Bu en iyi uygulamaların çoğu, bağlantı metnini kendi web sitenizde kullanmanın en iyi yolunu belirler.

Kısa Anchor text  metni

anchor text  için belirli bir uzunluk sınırı olmamakla birlikte, bağlantı metnini olabildiğince kısa ve doğrudan tutmak iyi bir fikirdir. Sonuç olarak, bağlantı metninize eklediğiniz terimler iki ana faktörü dikkate almalıdır:

Bağlantı verilen sayfayı tanımlamanın en kısa ve en doğru yolu nedir?
Hangi kelime veya kelime öbeği, kullanıcıları bir bağlantıya tıklamaya teşvik eder?

 

Açılış sayfası alaka düzeyi

Arama motorları olgunlaştıkça, sıralamaları belirlemek için daha fazla ölçüm belirlediler. Geri kalanının üzerinde öne çıkan bir ölçüm, bağlantı alaka düzeyi veya biri diğerine bağlandığında konunun A sayfasından B sayfasına olan alaka düzeyidir. Oldukça alakalı bir bağlantı, Konunuzla ilgili sorgular için Sayfa A ve Sayfa B’nin sıralama olasılığını artırabilir.

 

Arama motorları, orijinal makaleye atıfta bulunmak için kullanılan bağlantı metninin farklı varyasyonlarına dikkat eder ve bunları o makalenin konusu ve bağlantılı olabileceği aramaların ek göstergeleri olarak kullanır. Bu, doğal dil işleme ve bağlantı kaynağı ve bilgi hiyerarşisi gibi diğer faktörlerle birlikte, çevrimiçi bağlantı alaka ölçütlerinin büyük bir kısmını oluşturur. Bağlantılarınızın güçlü alaka düzeyi sinyalleri göndermesini sağlamak için, bağlantı metnini mümkün olduğunca açılış sayfasını açıklayıcı şekilde tutun.

 

HTML İLE ANCHOR TEXT NASIL OLUŞTURULUR

<a href=”https://www.tarzinburda.com”>tarzinburda</a>

 

Diger Makalelerime ulaşmak için buraya tıklayınız

 

 

Add Comment