Anahtar Kelime Yogunluğu Nedir Kaç Olmalıdır ?

anahtar kelime yogunlugu

Anahtar kelime yoğunluğu nedir?

Anahtar Kelime Yogunluğu, bir anahtar kelimenin bir sayfada ne sıklıkla görüntülendiğini gösterir.
İster web sitenize yeni bir sayfa ekliyor olun ister bir blog yazısı yazıyor olun, anahtar kelime yoğunluğu, sayfanızın arama sonuçlarında iyi sıralanması için çok önemlidir. Anahtar kelime sıklığı olarak da bilinen anahtar kelime yoğunluğu, sıralama için yeterince sık olan, ancak sıralamanıza zarar verecek kadar olmayan bir anahtar kelimeyi kullanmak arasında bir denge kurmanızı sağlamak için izlemeyle ilgilidir.

Anahtar kelime yoğunluğu nasıl hesaplanır?

Anahtar Kelime Yogunluğu  hesaplarken, anahtar kelimenin toplam kelime sayısına yüzde oranını hesaplarsınız.

Anahtar kelime yoğunluğunu hesaplamak için şu adımları izleyin:

Sayfadaki anahtar kelimeden bahsetme sayısı / sayfadaki toplam kelime sayısı = anahtar kelime yoğunluğu

Anahtar kelime yoğunluğunu bulmak için, anahtar kelimenizden sayfanızda kaç kez bahsettiğinizi alın ve sayfadaki toplam kelime sayısına bölün. Sonucunuzu 100 ile çarparak bu oranı bir yüzdeye dönüştürebilirsiniz.

Örneğin, 1500 kelimelik bir makale yazdığınızı ve anahtar kelime öbeğinizi 20 kez kullandığınızı varsayalım.

Anahtar kelime yoğunluğu formülünüz şuna benzer:

20/1500 = 0,013 × 100 =% 1,3

Bu durumda, anahtar kelime yoğunluğu% 1,3 olacaktır.

Bu bizi bir sonraki sorunuza getiriyor.

İdeal anahtar kelime yoğunluğu nedir?

Anahtar Kelime Yogunluğu  hesaplarken, bunun sayfa için iyi bir oran olduğunu bilmeniz gerekir. Bununla birlikte, gerçek şu ki, tüm sayfaların optimum anahtar kelime yoğunluğu kümesi yoktur.

En uygun anahtar kelime yoğunluğunu arıyorsanız, çok sayıda yanıt alacaksınız.

Bazı uzmanlar size% 0,5 ile% 0,8 arasında bilgi verecektir. Diğer web siteleri,% 0,5 ile% 2,5 arasındaki herhangi bir şeyin iyi olduğunu söylüyor.

OKUMALISIN  White Hat Seo Nedir Teknikleri Nelerdir

İdeal anahtar kelime yoğunluğunu elde etmek istiyorsanız, biraz deneme yanılma sürecektir. Genellikle% 3’ün altında kalmak istersiniz. Bu noktadan itibaren, işletmeniz için hangi anahtar kelime yoğunluğunun en iyi olduğunu ve sıralamanıza yardımcı olacağını görmek için sayfalarınızı test etmelisiniz.

Anahtar kelime doldurma nedir?

Anahtar Kelime Yogunluğu  hakkında konuştuğumuzda, anahtar kelime doldurmadan bahsetmeden tartışamayız.

Anahtar kelime doldurma, bir sayfada anahtar kelimelerin aşırı kullanılmasıdır. Bu, metin yazarları, o anahtar kelimeyi daha üst sıralara yerleştirme umuduyla bir web sayfasına mümkün olduğunca çok anahtar kelime eklemeye çalıştığında olur. Anahtar kelimelerle dolu sayfalarda, anahtar kelimeyi genellikle doğal olmayan, mutlaka görülmesi gereken ifadelerde kullanır.

Anahtar kelime doldurmayı anlamak önemlidir çünkü SEO’nuza zarar verir. Google, sıralamayı iyileştirmek için bir anahtar kelimeyi kötüye kullandığı için web sitenizi cezalandırır. Bu işlem, Google standartlarına göre siyah şapka SEO tekniği olarak kabul edilir.

Anahtar kelime fazlalığından kaçınmak ve arama sonuçlarındaki sıralamanıza zarar vermek için optimum anahtar kelime yoğunluğunuzu test edin. Sıralamanıza yardımcı olacak ve sayfada bir anahtar kelimeyi çok sık kullandığınız için sizi cezalandırmayacak doğru anahtar kelime yoğunluğunu bulmak için anahtar kelimeleri daha sık kullanmaya çalışın.

Optimum anahtar kelime yoğunluğunuza ulaşmaya hazır olduğunuzda, bu dört ipucuna göz atın.

1. Önce kitleniz için yazın

İdeal anahtar kelime yoğunluğunu bulmak için hedef kitleniz için yazmaya başlayın. Birçok şirket, içeriklerinin arama motorlarında görünmesi için yazmaya çalışma hatasına düşüyor. Arama motorları için yazmaya odaklanmak yerine, hedef kitleniz için içerik oluşturmaya odaklanın.

Arama motorları için yazmaya odaklanırsanız, sayfanızda anahtar kelimeler alma olasılığınız daha yüksektir. Elbette, hedef kitleniz için yazmaya odaklandıysanız, içeriğinizi zorlamak yerine daha konuşkan bir tonda yazın ve anahtar kelimelerinizi doğal olarak eşleştikleri yerlerde kullanın.

OKUMALISIN  Yoast Seo Ayarları Nasıl yapılır?

Arama motorları, sayfalarınızın hedef kitleniz için ne zaman olumlu bir deneyim sağladığını bilecek kadar akıllıdır. Google’ın hedef kitlenize en iyi içeriği sunması önemlidir. Öyleyse neden onlar için yazılmış içerik oluşturmuyorsunuz?

Kitleniz için yazdığınızda daha doğal yazarsınız. Doğal dil işleme, kullanıcı için yazmanıza ve etkisi olan siyah şapka tekniklerinden kaçınmanıza olanak tanır.

 

Elbette, kendinizi anahtar kelimeler eklemeye zorlamak yerine, metninize anahtar kelimeler ekleyin. Anahtar kelime yoğunluğu çok düşük olsa bile, her zaman geri dönebilir ve anahtar kelimenizi doğal olarak uygun olduğu yere ekleyebilirsiniz.

Kullanıcı deneyimine odaklandığınızda ve hedef kitleniz için içerik oluşturduğunuzda, anahtar kelimelerinizi dahil etmek verilir. Google, yüksek anahtar kelime yoğunluğundan kaçınmanıza yardımcı olabilecek harika bir uygulamadır.

2. Anahtar kelimelerinizi doğru yere koyun

Anahtar kelime yoğunluğuna odaklanırken, sayfanızın arama sonuçlarında sıralanması için anahtar kelimenizi belirli alanlara yerleştirmek iyi bir fikirdir. Örneğin, anahtar kelimenizi sadece metne eklerseniz, sayfanız maksimum sıralama potansiyeline ulaşmayacaktır.

Anahtar kelimenizi girebileceğiniz birkaç önemli yer vardır:

  • H1 günü
  • H2 etiketleri
  • Makalenizin başlangıcı
  • Makalenizin sonu
  • URL
  • başlık etiketi
  • Meta Açıklaması
    İçeriğinizi yazarken, anahtar kelimenizi başlıklarınıza eklediğinizden emin olmanız gerekir. Anahtar kelimeniz her zaman H1 etiketinizin başında görünmelidir. Bu sıralama, Google’ın sayfanızın içeriğini anlamasına ve arama sonuçlarında doğru bir şekilde sıralamasına yardımcı olur.

Ayrıca H2 etiketlerinizi anahtar kelime eklemek için bir fırsat olarak kullanmak isteyeceksiniz. Google, sayfanızı daha iyi anlamak ve arama sonuçlarında konumlandırmak için başlıkları kullanır.

Sayfanız için içerik yazarken, anahtar kelimenizi makalenizin başında ve sonunda kullanın. Ortada da kullanabilirsiniz. Ancak, Google’ın sayfanızı daha iyi anlamasına yardımcı olmak için bunu başında ve sonunda kullanmalısınız.

Ayrıca, anahtar kelimelerinizi başlık etiketinize ve meta açıklamanıza dahil etmek isteyeceksiniz. Bu entegrasyon, web sitenizin alakalı arama sonuçlarında görünmesini sağlar.

OKUMALISIN  SSL Sertifikası Nedir Nasıl Kurulur

Sonuçta, anahtar kelimenizi URL’nizde kullanmak isteyeceksiniz. Google, sayfanızın bağlamını belirlemek için URL’nizi kullanır. Anahtar kelimenizi URL’ye dahil ederek, web sitenizin sıralamasını iyileştirirsiniz.

3. Anahtar kelimenizin varyasyonlarını kullanın.

Optimum anahtar kelime yoğunluğunuzu elde etmek için anahtar kelimenizin varyasyonlarını kullanın ve her zaman alakalı arama sonuçları için sıralama yapın. Bu süreç, anahtar kelime entegrasyonunun en önemli yönlerinden biridir ve yüksek bir anahtar kelime yoğunluğuna sahip olmadan alakalı sonuçlar almanıza yardımcı olabilir.

Anahtar kelime bolluğundan kaçınmak için, temel anahtar kelimenize benzer, ancak biraz farklı varyasyonlara sahip anahtar kelimeler kullanabilirsiniz. Bu yakından ilişkili terimler anahtar kelime yoğunluğuna dahil değildir, ancak benzer sonuçlar elde etmenize yardımcı olurlar.

Anahtar kelime yoğunluğunuzu ideal bir konumda tutmak için anahtar kelime varyasyonlarını kullanın. Ana anahtar kelimenizi karıştırmadan web sitenizi alakalı arama sonuçlarında sıralamanıza yardımcı olur.

4. Anahtar kelimelerinizin yoğunluğunu sık sık test edin

İdeal anahtar kelime yoğunluğunu daha iyi anlamak istiyorsanız sayfalarınızı test edin. Bir sayfanın her sunuluşunda Google’ın anahtar kelime yoğunluğunun işe yarayacağını varsaymak istemezsiniz. Sayfanız için en uygun anahtar kelime yoğunluğunu elde etmek için anahtar kelime kullanımınızı izlemek önemlidir.

Öncelikle, anahtar kelime yoğunluğunu test etmek için bir sayfanın performansını test edin. Mevcut anahtar kelime yoğunluğunun sıralamanızı olumlu mu yoksa olumsuz mu etkilediğini görmek için istatistiklerinizi ve sıralamanızı gözden geçirin.

İstatistiklerinizi görüntüledikten sonra, daha fazla anahtar kelime ekledikçe veya anahtar kelime yoğunluğunu azalttıkça nasıl değiştiklerini görmek için bu sayfaları test edebilirsiniz. Google Analytics ile, web sitenize anahtar kelimeler eklemeden önce ve sonra trafiğinizi izleyebilirsiniz. Arama sonuçlarında daha iyi performans gösterebilmeniz için bu değişikliklerin sıralamanız üzerinde olumlu bir etkisi olup olmadığını görmenin harika bir yoludur.

 

Diger Makalelere ulaşmak için buraya tıklayınız

Add Comment