301 Yönlendirme Nedir ve Ne Zaman Kullanmalısınız?

301 Yönlendirmesi Ne Zaman Kullanmalısınız

301 yönlendirme nedir?

301, bir sunucunun tarayıcınıza gönderdiği bir durum kodudur. Bu, muhtemelen duymuş olduğunuz birçok olası durum kodundan biridir (404 – Bulunamadı, 403 – Yasak ve 500 – Sunucu Hatası dahil). Bir web sayfasını ziyaret ettiğinizde ve sunucu sayfayı normal olarak gönderdiğinde, o sayfaya eklediğiniz durum kodu 200 – Tamam’dır.

301 yönlendirme  posta yönlendirmesi olarak düşünebilirsiniz. İçeriği belirli bir URL’den sürüklerseniz, onu ziyaret etmeye çalışan herkes bir 404 Sayfa Bulunamadı mesajı alır.

Kullanıcı yolculuklarını iyileştirmek için, sunucudan ziyaretleri 301 yeniden yönlendirmesi kullanarak eski URL’den yeni bir konuma (içeriğinizin yeni ana sayfası) yeniden yönlendirmesini isteyebilirsiniz.

Şimdi eski URL’yi ziyaret etmeye çalışırsanız, sunucu 301 – Kalıcı Olarak Taşındı durum kodunu döndürür ve ardından yeni konuma taşır.

O kadar hızlı gerçekleşir ki, çoğu zaman sadece cahil olursunuz ve aradığınız içeriğe ulaşırsınız. URL’nin tıkladığınız veya yazdığınız URL’den farklı olduğunu fark edebilirsiniz. Veya yeniden yönlendirildiğinizde size haber verecek Ayima Redirect Path gibi bir tarayıcı uzantınız var.

301 yönlendirme  oynadığı bir diğer önemli rol, arama motorlarının rolüdür. Google ve Bing gibi arama motorları, içeriğin tam olarak nereye taşındığını gösteren yararlı durum kodlarıyla dizinlerini güncel tutabilir.

Temel olarak, bir 301 yönlendirmesi arama motorlarına şunu söyler: “Hey, kullanıcıların SERP’lere tıklamaktan hoşlandıkları içeriği biliyor musunuz? Şu anda buradasınız. Bu nedenle, o sayfayla ilişkilendirdiğiniz tüm görünürlüğü alın ve bunu başkalarına verin. URL .. Sonraki. ”

Bu nedenle 301 yönlendirmeleri SEO için önemlidir.

Şimdi bunu ele aldığımıza göre, 301 yönlendirme  kendi başınıza nasıl gerçekleştirebileceğinize bir göz atalım.

301 yönlendirme nasıl yapılır

301 yönlendirmeleri için gerçek süreç, bir CMS’den diğerine ve bir platformdan diğerine değişir. Her bir CMS platformunun işlevselliğini tartışamasak da,  WordPress’e daha yakından bakabiliriz. Bu talimatların, kullandığınız CMS’den bağımsız olarak başlamanıza yardımcı olacağını umuyoruz.

 

WordPress’te bir URL nasıl yeniden yönlendirilir

WordPress, dünyadaki en popüler CMS’dir. Bu nedenle, gelecek WordPress bağlamında yönlendirmeleri nasıl arayacağımızı belirtmek bizim için mantıklı.

Bununla birlikte, WordPress’in kendisinin çok esnek olduğunu unutmamak önemlidir. WordPress kurulumları çok farklı olabilir

Şüphe duyduğunuzda, web geliştiricinizden URL yeniden yönlendirmeleri eklemeyi sorun.

1. Sunucunun kendisi aracılığıyla yeniden yönlendirme uygulayın.

Yönlendirmeleri hızlı ve teknik olarak uygulamanın en iyi yolu, WordPress’e güvenmek yerine sunucunun kendisidir. WordPress, 301 yönlendirmelerini kutunun dışında kullanmanın bir yolunu sunmuyor, ancak bu işleve erişmek için kullanabileceğiniz birçok eklenti var.

OKUMALISIN  Google Alerts Nedir ve Nasıl Kurulur?

 

Sunucunun kendisi üzerinden 301 yeniden yönlendirmeleri uyguluyorsanız, bu büyük ölçüde sunucunuzun kullandığı yazılım yığınına bağlı olacaktır. Apache, Nginx, IIS veya farklı şekilde ele alınması gereken başka bir platform kullanıyor olabilirsiniz. Ayrıca, barındırma sağlayıcınıza bağlı olarak da değişebilir.

 

Yeniden yönlendirmeyi sunucunun kendisi üzerinden nasıl uygulayacağınızdan emin değilseniz, web siteniz için hizmet kesintilerine neden olabileceğinden bunu işlememenizi öneririz. Bunun yerine, BT ekibinize veya web sitenize göz atmanızı öneririz. Geliştirme ortağı.

2. Ücretsiz bir WordPress eklentisi kullanarak bir URL’yi yeniden yönlendirin.

Bazen pazarlamada, gerçekten elde edebileceğiniz çözüm için bu optimum çözümden ödün vermeniz gerekir. Bu durumlardan biri olabilir. Herhangi bir nedenle sunucunuz üzerinden yeniden yönlendirme uygulayamıyorsanız, bir WordPress eklentisi kullanmayı düşünün.

Bu en uygun yöntem değildir – eklentiler daha yavaştır ve üçüncü taraf koduna güvenmeniz gerekir. Bu yüzden kendi sorumluluğunuzda ilerleyin.

 

wordpress eklenti

Her arayüz farklıdır. Bu nedenle, belirli talimatlar için üçüncü taraf bir eklentinin yardım belgelerine başvurmalısınız.

 

301 yönlendirme  ve 302 yönlendirmesi ne zaman kullanılır?

Genel olarak, 301 yeniden yönlendirmeleri beklemelisiniz.

Ancak, bunun yerine 302 kullanmak isteyebileceğiniz birkaç durum vardır:

Katmanlı bir web sitesi başlatma planı kullanıyor olabilirsiniz.
Kullanıcıları, oturum açma ağ geçitleri veya e-ticaret kontrolleri gibi SEO ile ilgili olmayan özelliklere yönlendirebilirsiniz.

Belki de geçici bir engelleme sayfası kullanıyorsunuz ve büyük, ayrıntılı içeriğinizi sürekli olarak boş bir blok sayfaya yönlendirdiğinizi söyleyerek arama motorlarının kafasını karıştırmak veya arama motoru sıralamalarınıza zarar vermek istemiyorsunuz.

Yeniden Yönlendirme için 301 Kullanım Durumları

Araç olarak 301 yönlendirmesi yapmak isteyebileceğiniz bazı özel durumlar.

1. Bir URL’yi düzenleyin.

Orijinal URL’niz yetersiz bir şekilde optimize edilmiş olabilir veya web sitesi URL’lerinizin klasör yapısını değiştiriyor olabilirsiniz.

2. Yeni içerik oluşturun.

Bazen, örneğin farklı bir web sitesi şablonu kullanmaya karar verirseniz, eski içeriğinizi yeni bir sayfada yeniden oluşturmak isteyebilirsiniz.

Bu durumda, eski URL’den yeni URL’ye basit bir 301 yönlendirmesi uyguladığınızdan emin olmanız gerekir. Yerleştirildikten sonra, önceki sayfanın yayınlanmadığından veya arşivlenmediğinden emin olun.

Çok şey yapıyorsanız, esnek bir cetvel kullanmanızı tavsiye ederiz. Esnek bir kural doğru değilse, yönlendirmelerinizi toplu olarak haritalamak için Screaming Frog SEO Spider ile Google E-Tablolar veya Microsoft Excel gibi bir araç kullanın.

Bunu, URL yönlendirmeleri sayfasındaki İçe Aktar düğmesini kullanarak yapabilirsiniz:

3. Çeşitli içerikleri birleştirin.

Birden fazla içerik parçasının çakıştığına, aynı anahtar kelimeler için rekabet ettiğine veya hepsinin aynı konuda olduğuna karar verdiyseniz, bunları birleştirebilirsiniz. Ancak, bu eski sayfaların arama motorlarındaki görünürlüğünü göz ardı etmek istemezsiniz.

 

Artık yeni birleştirilmiş kaynağınızı oluşturduğunuza göre, eski sayfaların her birinden tek bir yeni sayfaya basit bir 301 yönlendirmesi ayarlamanız gerekir.

 

4. İçeriği bir etki alanından diğerine taşıyın.

Web sitenizi bir etki alanından diğerine taşırken, eski içeriğinizden yeni içeriğinize sayfadan sayfaya 301 yönlendirmeleri uygulamanız önemlidir.

 

Site bir alanı hareket ettirdiğinde bunu yapmak kolaydır, ancak yapı ve tasarım açısından aynı kalır. Yine de, içerik değişirse veya yeniden oluşturulursa, eski sayfalarınızın her birinin görünürlüğünü yeni meslektaşlarınıza iletmek için kullanıcılarınızın orijinal amacına uygun akıllı yönlendirme kararları vermek önemlidir.

 

Sayfadan sayfaya 301 yönlendirmelerini bir etki alanından diğerine uygularken göz önünde bulundurulması gereken belirli bir zorluk vardır: yönlendirmeleriniz orijinal URL’den sunulmalıdır.

OKUMALISIN  Site Hızı Yükseltmek İçin En iyi İpuçları

 

Aşamalı web sitesi başlatma sırasında bir web sitesini taşıma

Web sitenizi yukarıda belirtildiği gibi bir etki alanından diğerine taşıyabilirsiniz, ancak proje sınırlamaları nedeniyle adım adım bir başlangıç ​​yaklaşımı kullanabilirsiniz. Bu, birincil web sitelerini 1. aşamada ve ardından 2. aşamada ikinci bir ikincil dalgayı başlattığınız anlamına gelir.

Bu durumda, adım adım bir yol haritası oluşturmanızı öneririz. Eski alanınızın tüm URL’leri sayılmalı ve her aşama için bir yönlendirme sağlanmalıdır.

İlk aşamada, yeni sitenin sayılan tüm sayfalarına 301 yönlendirmeleri uygularsınız. Ayrıca, genellikle yeni web sitesinin ana sayfası olan diğer tüm sayfalar için 302 yeniden yönlendirme ekleyecektir. Bu, sayfalarınızın aniden görünüşte alakasız içeriğe yönlendirilmesini sağlar, böylece eski alanınızı arama motorlarını karıştırmadan ziyaret etmeye çalışan kullanıcılar 404 hatası alır.

Her adımın başında önerilerinizi güncellemeniz ve eşleşen içerik mevcut olduğunda 302’nizi 301 olarak değiştirmeniz gerekecektir.

Bu yönlendirmelerin eski alanınızdan yayın yapmak için yeniden uygulanması gerekecektir.

Hataları önlemek için 301 yönlendirme

Artık 301 yönlendirmelerinin önemini anladığımıza göre, arama motoru optimizasyonunda web sitenizi olumsuz etkileyebilecek bir hata yapmadığınızdan emin olmak için doğrulama sürecinin genel adımlarına bir göz atalım.

1. Etki alanlarınızın sürümleri arasında 302 yönlendirmeleri yapılandırın.

301 yönlendirmeleri, bir URL’den diğerine gelen bağlantıların gücünü belirtir ve böyle görünmese de, https://www.tarzinburda.com ve https://www.tarzinburda.com iki farklı URL’dir. Arama motoru sonuçlarınızı iyileştirmek için marka alanınızın tüm farklı yinelemelerinin 301 yönlendirmesini ayarladığınızdan emin olun.

2. Yeni bir sayfa oluşturduktan sonra bir 301 yönlendirme ayarlayın.

2010 yılında, Toys ‘R Us 301 yönlendirmesi kurmadan Toys.com alan adını satın aldı ve Google’ın yeni bir alakasız alan adı olan Original Toys olarak yeniden düzenlediği için yeni web siteleri için SEO sonuçları kaldırıldı. ‘R Us Domain bunu gösteriyor. Web sitenizin içeriğini taşımadan önce, web sitenizin işlem sırasında trafik kaybetmemesi için bir 301 yönlendirmesi ayarladığınızdan emin olun.

3. İçeriği taşırken bir 302 yönlendirmesi kullanın.

Sitenizi güncellerken veya onarırken site içeriğinizi geçici olarak taşımadığınız sürece, alan adınızda değişiklik yaparken gelen bağlantıları ve arama sıralamasını korumak için bir 301 yeniden yönlendirmesi kullanın.

 

4. Eski içeriğe bağlantılara sahip olmak.

Web sitenizdeki eski dahili bağlantılardan bir yönlendirme oluşturmazsanız (örneğin, ana sayfanızdaki iş blogunuza bir bağlantı), web sitesi ziyaretçileri için kötü bir kullanıcı deneyimi oluşturuyorsunuz demektir.

 

5. Bir sayfayı açılış sayfası dışında bir hedefe yönlendirin.

Kayıtların doğru düzenlenmesi ve bakımı çok kolaydır. Ancak, doğru sayfalara işaret ettiğinizden emin olun. Örneğin, ana sayfanızı arayan bir kullanıcıyı blog sayfanıza yönlendirmek istemeyebilirsiniz.

Bu geçişi sorunsuz tutmak, doğru arama motoru optimizasyonuna yardımcı olacak ve ziyaretçilerin web sitenizden daha memnun kalmasını sağlayacaktır.

 

İster bir web sitesi geçişi için tüm içeriği gözden geçirmek isterse sadece eski web sitelerini güncellemek isteyin, 301 yönlendirmeleri size yardımcı olacaktır. Bu yeni aşamayı planlarken, onu projenize dahil ettiğinizden emin olun. SEO’nuz atlamayacak ve web sitesi ziyaretçileri aradıkları yararlı içeriği bulmaya devam edecek.

 

 

Diğer yönlendirme türleri

Aşağıdakiler dahil başka yönlendirme türleri vardır:

1.302 – Geçici olarak ertelendi

Bu, 301 yönlendirmesine çok benzer şekilde çalışır. Ancak bu durumda, taşıma işleminin geçici olduğunu düşüneceğiz. Bir kullanıcı için bu pratik bir fark yaratmaz, ancak bir arama motoru için mesaj açıktır: bu yeni sayfanın sıralaması konusunda endişelenmeyin çünkü uzun süre kullanılamayacaktır. Eskisini kullanmaya devam edin ve geri gelecektir.

OKUMALISIN  Wordpress En Popüler Site Hızlandırma Teknikleri

2. Meta güncelleme veya JavaScript yönlendirmeleri

Bu, önceki iki yaklaşımdan farklıdır. Sayfa tipik olarak 200 OK durum koduyla yüklenir. Ardından, kullanıcıyı başka bir sayfaya götüren sayfada bir komut dosyası çalıştırılır.

Bunun uygulanabilir tek seçenek olduğu aşırı durumlar olabilir, ancak genel olarak bu yaklaşımdan kaçınmalısınız. SEO’nun en iyi uygulamalarına bağlı değildir ve genellikle kafa karıştırıcı bir kullanıcı deneyimi sağlayabilir.

Dahili 404 hatalarını işleme

SEO veya web ekibiniz, web sitenizde bozuk bağlantılar keşfetmiş olabilir. Bu durumda, bozuk URL’nin kullanıcılarını uygun bir kaynağa, beklenen içerikle esasen uyumlu bir kaynağa yönlendirmek için bir 301 yönlendirmesi oluşturmak daha iyidir.

Ancak, yeni URL’ye başvurmak için sorunlu köprüleri de güncellemelisiniz. Dahili gezinme için 301 yönlendirmelerine dayanan bir web sitesine sahip olmak iyi bir uygulama değildir.

Google Arama Konsolunda bildirilen 404 adresleme hatası

Bazen Google Arama Konsolunda, dahili olarak bile bağlamadığınız 404 sayfa bulursunuz. Peki nereden geliyorlar?

Google Arama Konsolu, herhangi bir kaynaktan “Kapsam” bölümünü doldurur. Bazen URL’ler, web sitenizin önceki bir örneğinde gördükleri veya başka bir web sitesinde harici bir bağlantı gördükleri şeydir.

Sizin fikriniz, Google bu URL’yi daha önce görmüşse, belki bir kullanıcı da görmüş olabilir. Yer imlerine eklemiş veya bir e-postaya veya üçüncü taraf web sitesine göndermiş ve yine de tıklamış olabilirsiniz. Bu durumda, bu kullanıcıların en iyi kullanıcı deneyimini yaşamalarını sağlamak istersiniz. Bu nedenle, bu kullanıcıları temelde bekledikleri gibi doğru içeriğe yönlendirmek için 301 yönlendirmeleri oluşturmayı denemelisiniz. Bul.

301 yönlendirmeleri, sağlıklı bir web sitesi oluşturmak için gereklidir. Web sitenizin içeriği gelişirken ve değişirken, kullanıcılara ve arama motorlarına sinyal göndermede kritik bir rol oynarlar. Bu, web varlığınız büyüdükçe kullanıcı yolculuğunuzun net ve mantıklı olmasını ve yinelemeden yinelemeye kadar arama motoru görünürlüğünüzün korunmasını sağlar. .

Bunu etkili bir şekilde ele almak için, mevcut web sitesi ortamınızda yeniden yönlendirmelerin nasıl uygulandığını bildiğinizden emin olun.

 

301 durum kodunun arama motoru optimizasyonu üzerindeki etkileri nelerdir?

Zaman zaman sitedeki bağlantı yapısını değiştirmek isteyebilirsiniz. Bu şekilde, düzenlemek istediğiniz sayfada sahip olduğunuz SEO iznini kaybetmeden yeni sayfanıza yönlendirebilirsiniz. 301 yönlendirmeleri, arama motoru optimizasyonunda çok kullanışlı ve sık kullanılan durum kodlarıdır. Ayrıca, bağlantısı değişen sayfalarda 404 hatalarının önüne geçiyoruz ve kalıcı bir yönlendirme sunuyoruz.

301 yönlendirmesini kullanım alanları

HTTP’den HTTPS’ye yeniden yönlendirme
HTTP’den HTTPS’ye yönlendirme için kullanılan 301 yönlendirmesi, SSL sertifikasına sahip kullanıcılar ziyaretçilerini doğrudan HTTPS protokolü aracılığıyla tanımak istediklerinde bu yönlendirmeyi kullanabilir.

Alan adı transferi

Farklı uzantılarla aynı alan adına sahip web sitesi sahipleri, 2 farklı site açmak yerine sadece bir site açabilir ve diğer alan adını o web sitesine yönlendirebilir. Örneğin, a.com web sitesine sahip bir kullanıcı, a.com.tr alan adı için yeni bir web sitesi tasarlamak zorunda kalmadan kullanıcıları web sitesine yönlendirebilir.

Sayfa yönlendirmesi

404 hata almamak ve ilgili sayfanın SEO yetkisini kaybetmemek için 301 yönlendirmeleri yapılabilir. Örneğin, / domain sayfasını / domain sorgu sayfasına yönlendirebilirsiniz.

Silinen sayfaları yeniden gönderi

Web sitenizde artık bir sayfa bulunmazsa ve tamamen kaldırılırsa, arama motoru botlarının ve o sayfaya erişen kullanıcıların 404 hata mesajları almasını önlemek için bir 301 yönlendirmesi gerçekleştirebilirsiniz.

Add Comment